Editörler : crops35
01 Temmuz 2022 21:30

Engelli memur soruşturma ve tayin.

Arkadaşlar merhaba.

Ben kamuda çalışan memurum. Hakkımda idari ve adli soruşturma başlatıldı ve aylıktan kesme cezası aldım. Ayrıca 4483 ile yargılama süreci başlatıldı. Beni bulunduğum ildende başka bir ile tayin ettiler.

Şunu sormak istiyorum. %40 üstü engelli raporum var. Kanunda engelliler ile ilgili mevzuata göre idari mahkemede tayinimi durdurabilirmiyim.

" Engeli devam ettiği sürece isteği dışında tayin edilemez" hükmü gereği soruşturma sonucu tayin edilsem bile mahkeme bunu durdurmazmı.

Birde engeli ile ilgili gerekçelerden bahsediyor. Bazı arkadaşlar gerekçe sunmaya gerek yok kanun açık net diyor ama örnek mahkeme kararlarında engelliler için tayin isterken gerekçelerini belirtmeli diyor ve süreç tıkanıyor.

Bu konuda deneyim ve bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse sevinirim.

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 03:22

Çok geçmiş olsn Allah kimseye yaşatmasın.yani neden dolayı adlı ve idari açıldı neyle suclandinz on

fb190700
Aday Memur
02 Temmuz 2022 04:22

bahsettiğin engeli devam ettiği sürece tayin edilemez ayrı senin konun ayrı senin hakkında adli

ve idari soruşturma açıldığı için seni etkilemez mahkemye gitsende kazanamazsın çünkü seni adli ve idari olaydan dolayı tayin etmiş kurumun kaybedersen birde mahkeme masrafı sana yansır zarar edersin.

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 11:37

Görevi ihmalden idari ceza aldım. Adli soruşturma başlatıldı.

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 11:44

Devlet memurları yer değiştirme yönetmeliğinin ek-3 maddesinde engelli personellerin engeli ile ilgili gerekçeleri belirttiği sürece ve engeli devam ettiği sürece kendi isteği haricinde tayin edilemez diyor. Ve bu yönetmelikteki diğer kısıtlayıcı maddeler buna engel değil diyor. Aynı yönetmeliğin 11. maddesindede haklarında adli veya idari soruşturma yapılan memurlar tayin edilir diyor. ( Maddeleri özet yazıyorum) Benim bu maddelerden anladığım engelli memur adli veya idari cezadan tayin edilse bile ek-3 maddesi gereği geri gelebilir. Çünkü engelli personellerin yer değiştirilmeleri hiçbir kısıstlamaya bağlı değil.

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 14:28

Evet doğrudur tekrar dönebilirsinz ama şuan soruşturma devammi ediyor yoksa tamamlandimi ceza aldniz

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 15:53

İdari ceza aldım. 4483 başlatıldı mahkemeye çıkacağım.

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 20:06

Hakkinizda inşallah hayırlısı olsn Allah feraha cikarsn.mahkemede ne sonuç çıkar

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 20:42

Şefle veya müdürlemi ters düştünüz

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 20:47

Mahkeme de ceza verirler ama 1 yıla kadar memurluktan atılma yok. Bana açılan dava 3 ay ile 1 yıl arası.

Tayini bu yönetmelik hükümleri gereği acaba iptal ettirebilirmiyim. Ona bakıyorum şuan. Adli boyutunu düşünmüyorum,inanın mahkemeler adildir kurum amir ve müfettişleri gibi yanlı davranmazlar. Sadece süreç çok uzar

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 21:02

Şunu sormuştum yani soruşturma açmaları için bı delill olması gerek delil varmı ellerinden

Hafs88
Aday Memur
02 Temmuz 2022 21:05

Kaç yıllık memursun

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 22:25

19 yıllık memurum. Bana bağlı olan bir personelin hatası gereği kamu zararı oluştu. Bende onu yeterince denetlemedigim için banada ceza verildi. Kamu zararınada ortak edildim.

Mavigöztırtıl
Aday Memur
02 Temmuz 2022 22:48

Zaten idari para cezası almışsınız tayin edilmeniz haksız bir davranış.

Zeytun31
Memur
02 Temmuz 2022 23:04

Meemur memuru nasıl denetliyor onu anlamadım.

sin77
Aday Memur
02 Temmuz 2022 23:19

Ben kısım şefliği yapıyorum. Aylıktan kesme cezası aldım. Ve başka bir il'e tayin edildim. Dediğim gibi engelli raporu bunu durdurabilirmi. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açacağım. Sanırım bu konuda bilgisi olan arkadaş yok.

hüdüt 13
Aday Memur
06 Temmuz 2022 02:08

aynı anda idari iki ceza verilemez bu bir kuraldır bununla ilgili mahkeme kararları var

hüdüt 13
Aday Memur
06 Temmuz 2022 02:09

var ama araştırmak lazım ve 657 125.madde cezalar kısmınada bakmak lazım

fb190700
Aday Memur
06 Temmuz 2022 03:38

öncelikle geçmiş olsun umarım en az hasarla atlatırsın olayı şuan için Engelli raporu tayin olayını durdurmaz eğer izin hakkın varsa iznini kullanmanı tavsiye ederim 1 yıldan az ceza alırsan tayin durumun tekrar gözden geçirilir.

sin77, 2 yıl önce

Ben kısım şefliği yapıyorum. Aylıktan kesme cezası aldım. Ve başka bir il'e tayin edildim. Dediğim gibi engelli raporu bunu durdurabilirmi. İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açacağım. Sanırım bu konuda bilgisi olan arkadaş yok.

fb190700
Aday Memur
06 Temmuz 2022 11:30

Cevabınızı vermiştim yukarıda atlamışsın o madde şuan için sizin için geçersiz hakkınızda dava açılmış engelli Raporu tayin i durdurmaz.

24 Mayıs 2023 21:34

Arkadaşlar engelli personelim,

Soruşturma geçirdim kınama cezası aldım itiraz ettim(disiplin kuruluna) ayrıca bana ait olmadığını belirterek olayın kanıtlayarak savcılığa suç duyurusunda bulundum(beklemede bu suç duyurusu)

Ayrıca kurum bu olaydan mahkemeye benim adıma suç duyurusunda bulunuyor mahkeme soruşturmaya yer olmadığına dair karar veriyor.

Üstüne beni bulunduğum yerden alakasız bir yere tayin yazısı gönderiyor

Duruma göre iptal davası açacağım süreç devam ederken idari adli yönden de soruşturmaya gerek olmadığı kararı gelmişken

Benim suç duyurum da açık bekliyor durumdayken

Mahkeme (hakim) engelli raporum ve bu sayılan nedenlerden yürütmeyi durdurma kararı verir mi yoksa git başla mahkeme devam mı etsin der.

İşin sonunda bir olaydan iki ceza alınmaz ayrıca süreç devam ediyorken.

Görüş fikir önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi