Editörler : "eskiyara"Pangaea
21 Ekim 2011 21:52

Yöneticilerin maaş karşılığı 6 saat derse girmesi

Yönetici olupta branşı sınıf öğretmeni olan arkadaşlar bakanlığın (insan kaynakları müdürünün)görüş yazısına istinaden 6 saat maaş karşılığı derse girmedikleri dayanak da bu görüş yazısı olduğu anlaşılmış olup; bu hususda yönetmelik esas olduğundan branşı sınıf olupda derse girmeyen yönetici arkadalara ilerki günlerde zimmet çıkacagı duyumunu almış bulunmaktayım.BRANŞI SINIF OLAN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE !!!!

Not: Benımde branş sınıf ben 6 saat ücret onayını aldım........

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
21 Ekim 2011 21:54

Sevgili arkadaşım, 6 saat derse sınıf öğretmeni olan idareciler girse bir şey değişmez ki. Öyle bir durumda bu 6 saati beden eğitim dersinden alıyorlar ve çocukların eline topu verip odalarında oturuyorlar. Fiilen girmiyorlar derse zaten.

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
21 Ekim 2011 22:22

Sayın Hocam ben başka birşey anlatmaya çalışıyorum derse girme yada girmeme meselesi degil olay yanlış bir uygulama ve sonuçlarından mağdurıyet dogacak bır olaydan bahsettım.bu hususda birlik yok ve ZİMMET den bahsedıyorum.

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 22:25

Zimmet mi çıkacak? Biraz daha açıklayabilir misiniz hocam?

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
21 Ekim 2011 22:36

Sayın Hocam;yöneticilerin maaş karşılığı 6 saat derse girme zorunluluğu yönetmelikle kayıt altına alınmıştır.

MEB den bir görüş yazısına istinaden ( sınıf öğretmenleri branşı itibariyle 6 saat derse girmemeleri yönündeki görüş)bu görüşün hiçbir bağlayıcılıgı yok.esas oln yönetmeliktir.dolaysıyla branşı sınıf olupda bu görüşe dayanak gösterip derse girmeyen idarecilerin olduğu aşikardır.ben sınıf öğretmenıyım ve müd yrd olarak görev yapıyorum.ben 6 saat derse girmezsem haftalık 6 saat borçlu oluyorum hatta istifa etmiş sayılıyorum görüşü de geçen hafta meb trfından yayınlandı.6*7.5=45TL 1 HAFTADA, 1 yılda 52 hafta var 52*45=2340 bir yılda 2340 tl ZİMMET demedi demeyin işinizi riske atmayın

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
21 Ekim 2011 22:40

İyi de hocam bir iki senedir benim bildiğim sınıf öğretmeni olan yöneticiler 6 saat derse almıyorlar. Zimmetten bahsediyorsunuz, onca idareci anlattığınız riske girmiş olamaz. Yani, 6 saat derse girmemenin yasal dayanağı mutlaka vardır.

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 23:00

Peki hangi derse girecekmişiz? Talim ve Terbiye Kurulunun kararlarına göre yalnızca alanımızla ilgili dersleri okutmakla yükümlüyüz. 4-5-6-7-8'lerin beden yahut başka dersleri giriyor mu bizim alanımıza? Uzmanı mıyız, nasıl gireceğiz o derse? Biri bana bunu açıklasın, ben de derse gireyim.

Kanunlar kendi kendiyle çelişiyor.

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 23:09

Talim Terbiye Kurulu'nun kararında açıkça belirtmiş;

Sınıf Öğretmenliği: İlköğretim 1-5 derslerini, Trafik ve İlkyardım derslerini, Drama derslerini okutur, diye.

6-7-8'lerin dersine girmek zorunda değiliz, bu bir.

4-5'lerin branş dersleri için devlet sınıf öğretmenlerine ücret ödediği halde branş öğretmenlerini görevlendiriyor. Harbi branş öğretmenlerini yani. Müzik Öğretmeni, Beden Eğitimi Öğretmeni gibi. 4-5'in müzik yahut beden dersine ben mi gireyim şimdi, mantık mı? Sınıfın öğretmeni de değil madem (bunu devlet söylüyor) ben miyim o dersin uzmanı? Ne alaka idareci girecek 4-5'in branş derslerine? Bu iki.

Okulumda Trafik ve Drama dersleri seçmeli ders olarak okutulmuyor. Öğretmenler kurulunda bu dersler seçilmiyor. Hoş okutulacak olsa da iki idareci için toplam 12 saat etmez. Bu da üç.

Şimdi ben Sınıf Öğretmeni olarak, aylık karşılığı okutmakla yükümlü olduğum hangi derse gireyim? Bunu biri bana açıklasın.

1., 2., 3., 4., 5. sınıf öğretmenine, "hocam sen bi dur da ben maaş karşılığı 6 saat Türkçe anlatayım" mı diyeyim? :) Hoş pek itiraz eden olmaz da.. :)

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
21 Ekim 2011 23:15

sayın hocam görünüşte sankı yasal gibi olsada esasda 6 saat girme zorunluluğumuz olduğu kesin .ben şimdi soruyorum niçin branşı sınıf olan idarecilerin 6 saat derse girme zorunluluğunu yönetmelikle kaldırmıyorda görüş bildiriyor.

branşı sosyalbilgiler olan bır öğrtmn.tek şubesı olan okula gittiğinde maaşını doldurmak için beden vs dersler verilıyor dagıl mı

işte bu durumda öncelık idarecilerin. örnek olsun dıye yazdım.

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 23:18

Peki ne yapalım o zaman sayın hocam?

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
21 Ekim 2011 23:23

adonıs hocam görüş yazısına takılmayın esas olan yönetmelıktır yönetmelık derkı: müdür. müdr baş yrd.müd yrd.maaş karşılığı 6 saat derse girmek zorundadırrr.bunun üzerine konuşmak polemıktir.

01/2011 sınav sorusu müd yrd. maaş karşılığı kaç saat derse girer?

yanıt 6 saat

02/2011 sınav sorusu müdür maaş karşılığı kaç saat derse girer? yanıt 6 saat

sınıf öğretmenın 1-5 sınıfalra gıremez gırerse sınıf bütünlüğünü bozar .

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
21 Ekim 2011 23:25

6 saat alacaksınız hocam ders var

branşlara ek ders vermeyeceksınız 6 saat alacaksınız zaten amaçta bu hocam düzenlemedekı temel oln tasarruf

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 23:29

Hocam yönetmelik bunu söylüyor, kabul ettim.

Ama geçmişe yönelik zimmet çıkarılacağını söylediniz. İstifa etmiş sayılacağımızı söylediniz.

Bu görüş yazısı çıktığından beri sınıf öğretmeni olan idareciler maaş karşılığı derse girmiyor.

Bu konuda ne yapacağız?

adoniss
Daire Başkanı
21 Ekim 2011 23:44

Bir de bahsettiğiniz görüş yazısı nerede yayınlandı geçen hafta? Linkini verebilir misiniz? Araştıralım.

PRINCESSS
Şef
22 Ekim 2011 00:49

Kesinlikle bu konuda bir düzenleme yapılması en başta okul idarecilerinin derse girmesi çok saçma bir şey.İdari görevle öğretmenlik arasında ciddi farklar var.Ama meb idareciliği öğretmenliğe ek görev olarak vermeye çalışıyor.İlköğretim sınıf öğretmenleri derse girmiyor,tüm branşçılar giriyor.Büyük eşitsizlik!

Yapılması gereken idarecilerin derse girme zorunluluğu ortadan kalkmalı,ek ders de kalkmalı makam tazminatı altında maaşa ciddi derecede iyileştirilmesi yapılmalıdır.Tam derse giren öğretmenle idarecilere verilen aynı ücret onlara karşı büyük haksızlıktır diye düşünüyorum.

fthsd_32
Aday Memur
22 Ekim 2011 01:29

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 09/10/2009 tarih ve 82019 sayılı ?Yöneticilerin aylık karşılığı ders görevleri? konulu yazılarındaki,

http://www.dosya.tc/server5/gWuNp0/y_neticilerindersegirmemesi.pdf.html

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
22 Ekim 2011 10:52

adonıss hocam benımde gönlum girmeme yanlısı ;ama düzenleme yapsınlar girmeyelım.bir düzenleme yok.çalıştığım okul taşıma merkezi geçen yıl öğleye dogru lapa lapa kar yagıyor taşımadan sorumlu şube müdürüne tel ettim hocam taşımalı öğrencileri gönderelim yollar kapanacak dedim gönderin dedi bende hocam bır g mail gönderin dedim bana güvenmıyormusun işte gönderin diyoruz ya gibisinden konuştu ben göndermedim çocuklar yolda kalmış tabi. devletin dili yazıdır hocam BAGLAYICI YAZI ONUN BUNUN GÖRÜŞÜ BENI BAGLAMAZ BU MUBAREKLER YARIN BIRGUN ZİMMET ÇIKARACAKLAR BEN BİRŞEY BİLIYORUMDA SÖYLUYORUM.O YAZI MEMURLAR NETTE OKUMUŞTUM HOCAM..BAKIYORUM BULDUĞUM AN PAYLAŞIRIM.

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
22 Ekim 2011 11:28

Foto GaleriVideo GaleriSeri İlanlarFirma RehberiTüm YazarlarİletişimSON DAKİKACHP?nin 2 numarası PKK sitesinde

Avrupa?ya da özel bir ekip iddiası

PKK saldırı için asker mi kiraladı?

O Müdür böyle atanmış

İşçi sendikalarında naylon üye dönemi sona eriyor

İntibak zammı maaşlara ne zaman yansıyacak?

Memura 10 kuruş fazla mesai zammı

4/B?li Öğretmen İçin Anayasa Mahkemesi Kararı

MEB?e Müsteşar Atandı

Rotasyon ve Yönetici

MEMURMEBGUNCELEĞİTİMÖZEL HABERSENDİKALARSPORDÜNYASİYASETYÖNETİCİ SINAVLARIİLKÖĞRETİMİLANLARKPSSEKONOMİ

SAĞLIK

ÖSYM

ASKER

POLİS

KÜLTÜR

TEKNOLOJİ

HİBE PROGRAMLARI

ÜNİVERSİTE

AB PROJELERİ

ADALET

RESMİ GAZETE

BAYANLARA ÖZEL

FACEBOOK

ORTAÖĞRETİM

YEMEK TARİFLERİ

KARAR

MAGAZİN

İSLAM

KAMU PERSONELİ

gundem

kultur-sanat

+ Zorunlu ek derse girmek istemeyen öğretmen, istifa etmiş sayılır

Zorunlu Ek Derse Girmek İstemeyen Öğretmene Hangi İşlem Yapılır? Öğretmen ve yöneticilere aylık karşılığı girdikleri dersin yanında, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın ?Ek ders görevi? başlıklı 6. maddesi 1 fıkrasındaki; ?(1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

10 Ekim 2011 Pazartesi 10:05

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,

c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.? hükümlerine göre zorunlu ek ders görevi verilmektedir.

İhtiyaç Halinde Zorunlu Ek Derse Girmek İstemeyen Öğretmen İstifa Etmiş Sayılır

Öğretmenler zorunlu girmeleri gereken ek derslere girmedikleri zaman hangi işlemin yapılacağı, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunun 9. maddesindeki; ?Öğretmenlerin yukarıdaki maddelere göre kabulüne mecbur oldukları görevlerin herhangi birinden çekilmeleri esas vazifelerinden istifa etmiş sayılmalarını gerektirir.

Öğretmenlikte veya Milli Eğitim hizmetlerinde yirmi beş yılı tamamlıyanlara muvafakat etmedikleri takdirde ek ders verilemez.? hükümlerinde belirtilmektedir.

Öğretmenler ihtiyaç halinde zorunlu girmeleri gereken bu derslere girmedikleri zaman istifa etmiş sayılmaktadırlar. 25 yılını dolduran öğretmenler ise istemeleri halinde zorunlu girmeleri gereken ek derslere girebilirler.

Ahmet Kandemir

adoniss
Daire Başkanı
22 Ekim 2011 12:12

Hocam burda zorunlu ek dersten bahsediyor. İdarecilere zaten zorunlu ek ders diye birşey yok.

Biz idarecilerin aylık karşılığı okutmak zorunda olduğu derslerden konuşuyorduk..

masumvatandas
Yasaklı
22 Ekim 2011 21:59

Başlığı açan arkadaş doğru mantık yürütüyor ..Zimmet çıkarılabilir ancak mahkeme ne karar verebilir bilemem ..

Ücret onayına 6 saat yazıpta ,hiç derse girmemek ayrı bir suçtur ..İki ucu şeyli değnek ..Bakanlık çözüm getirmesi gerekir

BEKİRÇAVUŞOĞLU
Aday Memur
23 Ekim 2011 10:34

ben 6 saat alıyorum ve huzurluyum

başkası benı ilgilendirmıyor.

çunku bana çıkacak olan zimmeti ben ödeyeceğim için

kafamı agrıtmıyorum,

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi