Editörler : "eskiyara"Pangaea

ikona_roj
Memur
05 Mart 2014 19:18

valla kıdeme göre mi yaşa göre mi bilmiyorum ama bizimkiler köyün bağlı olduğu ilçe merkezinde oturanlara öncelik verilmiş diğer ilçelerden gelen arkadaşlara görev vermemişler...

7çokgeç45, 10 yıl önce

bana da sandık kurulu başkanlığı çıktı.. kıdeme göre verilmiyor mu görevler hocam?

alikerem
Şube Müdürü
07 Mart 2014 21:50

yaşanmış örnekler daha faydalı olacaktır arkadaşlar.

onerogretmen
Aday Memur
09 Mart 2014 16:50

SANDIK BAŞKANINA KOLAYLIKLAR J

1.Torbayı teslim aldıktan sonra eve götürürken dikkatli ol,kaptırma.Artık sorumlusu sensin.

2.İçindekileri iyi kontrol et.listeyle karşılaştır eksik varsa ilçe seçim kuruluna bildir.

3.Bol miktarda paket lastiği al ıstampayı önceden mürekkeple iyice çeksin cıvık cıvık mürekkep doldurma çünkü oy pusulasına basılıp katlanınca başka partinin alanınla çakışır ayırmada güçlük çekersin itiraz edenler olabilir gerçi karşı tarafa bunun tersi çıkar sen ters olanı kabul etme oy geçerlidir)akşamdan oy pusulalarını ve zarfları say,mühürle 50?şerli paketle(gerçi size verilecek kitapçıkta sabah seçim alanında sayın mühürleyin der ama genelde kolaylık için akşamdan yapılır.)

4 . Seçimden bir gün önce oy kullanma alanını düzenle memur ve diğer üyelerinde gelmesi gerekli (gerçi hiç biri gelmez genelde sen hazırlarsın.)bu seçimde 3 sandık olacak onun için iki tane oy kullanma kabini kur.içine bir sıra koy sabah üzerine ıstampayı ve muhtarlık pusulalarını koyarsın.

5.Sabah sandık kurulunu oluştur.yemini ettir.birer birer der ama toplu olarak yemin ettirebilirsin.sandığın içini konrol et boş olduğunu göster ve mühürle (sandıklar artık şeffaf olduğu için içi rahatlıkla görülüyor)mühürlerken ip ile bağla bir çakmakla mumu eriterek ipin üzerine akıt ve seçim mührünü bas.(bunun için tecrübeli bir erkek üyeden yararlanabilirsin.

6.Çıkacak mühürlere çok dikkat et onları iyi koru iki tane evet mührü bir tane de ilçe seçim kurulu mührü olması gerekir her tutanağı bu seçim kurulu mührü ile mühürleyeceksin.

Evet Mühürlerini oy kullanma kabininde bırakma oyunu kullanan kişiden mutlaka geri al buna çok dikkat et bunun için bir kişi görevlendir.biri cebe atar gider çok ararsın.

7.Oy kullanma başlamadan girişe uyanık bir kişiyi görevlendir(memur olabilir)oy kullanacakların kimliklerini konrol edip imza attırsın.imza kaçırmasın.imza attırırken bir cetvel kullanırsa ona faydası olur.50,50 paketlediğin zarfları ,oy pusulalarını kontrol edersin 50 olunca imzaları sayarsın eşitse sıkıntı yok demek. Bir veya iki kişi de oy pusulasını ve zarf versin. Oy kullananlar zarfları tükürüp yapıştırmazlarsa iyi olur açarken kolaylık olur.sorarlarsa yapıştırtma.

8.Seçim günü oy kullanırken muhtar adaylarına dikkat et.çekişmeli bir seçim ise bazı adaylar arada oy pusulalarını kontrol bahanesiyle oy kullanma kabinine girerek rakiplerinin oy pusulalarını çalabilir. Buna çok dikkat et senin kontrolünde girsin.Oy kullanacak vatandaşı kimsenin etkilemesine müsade etme.eğer yaşlı ,gözleri görmeyen engelli biriyse sen yardımcı olacaksın başkasını oy kullanma kabinine sokma .yetki senin.

9.Öğleden sonra saat 3-4 gibi boşlukta tutanaklarının,sayım döküm cetvelinin,sandık sonuç tutanaklarının altına sandık kurul üyelerinin isimlerini yaz.imzaları sonra attırırsın.

10.Oy kullanma işlemi bitince bittiğini yüksek sesle duyur.sandığı aç zarfları birlikte sayın. herkes 50 tane saysın lastikle paketleyin paketlediklerini tekrar sandığa koy imzalarla oy kullananları karşılaştır.eşitse sorun yok .zarf fazlalığı varsa aradan eksik sayıda zarf seç ve yak.(eskiden böyleydi değişmediyse yardımcı kitapçıkta yazar)okumaya geçince bir paket yani 50 tane al sonra zarfları açtır oy pusulalarını önüne istifle.sıra ile say hangi partiyse yüksek sesle oku sayım döküm cetveline işaretlet bu işaretleyicilerin çok dikkatli olması gerekir yanlış işaretlerseler karışır 50 tane bitince kontrol et karşılaştır sende A partisi kaç sende kaç gibi.eşitse işaretleyenlere iki tane cetvel alırsan kontrol ederken faydası olur.bu imza attıran kişiye de yarar cetvelle daha rahat takip eder.devam sayarken panik yapma çok dikkatli say.

11.Sayım döküm yapılırken dışarıdan izleyebilirle sandığa yaklaştırma araya bir şeyler koy (kapıya sıra koyabilirsin)geçmelerine izin verme.

12.Partililere ve kapıya veya uygun bir yere asılacak sandık sonuç tutanaklarını doldur as.

13.Geri kalanları paket lastiği ile paketle yapışkan küçük kağıt al üzerlerine kaç tane olduğunu yaz. Torbaya at mühürleri sakın unutma oy verme işi bitince hemen torbalarına koy.

14.Teslim etmeye giderken yanına sandık kurulu üyelerinden iki kişi al polis nezaretinde ilçe seçim kuruluna götür. Bu kadar kolay gelsin?J

alikerem
Şube Müdürü
09 Mart 2014 18:09

çok faydalı paylaşım teşekkürler

nebula.orion
Memur
12 Mart 2014 14:23

dışarda sıra oluşursa sakın kimlikleri toplayarak sıra oluşturmayın bırakın beklesinler. bizim millet beklemeye alışkındır. eğer kimlik toplayıp ona göre alırsanız işin içinden çıkamazsınız.

okuma yazma bilmeyenlere sandık başkanı yardımcı olur. bu hususta ısrar edenlere kesin tavrınızı gösterin. özürlü olup elini kullanamayanlara bir yakını yardımcı olabilir.

verilen kitapçığı çok iyi okuyun. kuralları biliyormuş gibi yapanlara aldırış etmeyin.

dışarda (arabada) yatalak hastam var gelin bakın onun yerine oy kullanayım diyen bile çıkar sakın görev yerinizden ayrılmayın. hastasını getirsin öyle oy kullandırın.

imza ve kullanılan oy sayısı önemlidir. ona dikkat etmek gerekir. imza eksik zarf fazla çıktı ise hemen fazla zarf imha etmeyin bir kez daha sayın.

adaylara verilen oy ve geçersiz oy sayılarının toplamı toplam saydığınız oy sayısına eşit olmalıdır. dikkat edin.

hiçbir aday ya da siyasi parti o an için gözümüzde bir değeri yoktur. o an başkan ve üylerin görevi hiçbir şaibeye meydan vermeden seçimlerin sağlıklı bir şekilde yürümesini sağlamaktır. başkası yerine oy kullanmayın, başkasını başkası yerine oy kullandırtmayın

13 Mart 2014 04:54

.

muallımetun
Aday Memur
13 Mart 2014 21:40

secim günü rapor alsam ne olur, iptal etmiyolar:(

bymuryum
Şube Müdürü
14 Mart 2014 22:03

merhaba arkadaşlar. ben yıldırım bursada öğretmenim.sandık başkanlığı görevi tebliğ edildi. daha önce hiç seçimlerde görev almadım. meslektaşımla beraber bugün seçim kuruluna giderek görevimi devretmek istediğimi söyledim. öyle bişey yok dediler. bir kaç saat sonra dilekçemi vermeye gittim. ordaki memur dilekçemi okuyup bunun mazeret olamıycağını hakimle görüşmemi söyledi.bende hakim toplantıda olduğu için özel kalemine durumu anlattım. hakimin bugün görüştüğü bir kişiye doğum gibi nedenler haricinde olaya olumsuz baktığını söyledi. yinede isterseniz pazartesi sabah bi görüşün dedi. dilekçede şunlardan bahsettim:bu görev mesleğim dışı olduğundan,eğitim alsamda hatalar yapacağımdan ve sağlıklı olarak yapamayacağıma dolayısıyla görevimi yerine getiremeyeceğimi belirttim.pazartesi hakim kalbul etmezse o günlerde 3 gün rapor alınsa olabilir mi?yada ne yapmak gerekiyor?

s_dolunay
Aday Memur
15 Mart 2014 00:32

rapor geçerlidir rapor aldığın taktirde size görev veremezler.

s_dolunay
Aday Memur
15 Mart 2014 00:33

Ayrıca seçimde görev alacak arkadaşlar unutmayın ki o gün savcıda olan bütün yetkileri kullanıyorsunuz rahat olun siz ne derseniz o olur. polise yada jandarmaya emir verin o yerine getirmek zorunda muhtarmış partiymiş tırs gelir tırs gider relax kendinize güven birazda dikte yönetimi uygulayın gerisi gelir.

"denge"
Müsteşar Yardımcısı
15 Mart 2014 12:18

seçim günü okul müdürünün bile amiri oluyorsunuz. :)

BiyoIoji.2000
Yasaklı
19 Mart 2014 21:16

haftaya eğitim verecekler, bana da sandık başkanlığı çıktı ilk defa görev alıyorum, iptal olmuyor.

ama soracağım soru farklı,

benim ikamet ettiğim ilçe ile görev aldığım ilçe farklı. bu seçimde 3 oy var biri muhtar, diğeri ilçenin belediye başkanlığı, ötekisi de büyükşehir belediyesi seçimi.

büyükşehirde sıkıntı yok da, muhtarlık ve ilçe seçimleri için benim oylarım ölüyor mu? yani ikamet ettiğim ilçedeki belediye oyumu kullanamayacak mıyım?

efdak
Şef
19 Mart 2014 23:31

Hocam görev aldığınız ilçe ile ikamet ettiğiniz ilçe farklı ise sadece Büyükşehir için oy verebiliyorsunuz.İlçe ve muhtarlık için oy veremiyorsunuz.

BiyoIoji.2000, 10 yıl önce

haftaya eğitim verecekler, bana da sandık başkanlığı çıktı ilk defa görev alıyorum, iptal olmuyor.

ama soracağım soru farklı,

benim ikamet ettiğim ilçe ile görev aldığım ilçe farklı. bu seçimde 3 oy var biri muhtar, diğeri ilçenin belediye başkanlığı, ötekisi de büyükşehir belediyesi seçimi.

büyükşehirde sıkıntı yok da, muhtarlık ve ilçe seçimleri için benim oylarım ölüyor mu? yani ikamet ettiğim ilçedeki belediye oyumu kullanamayacak mıyım?

BiyoIoji.2000
Yasaklı
20 Mart 2014 13:29

teşekkür ederim hocam,

ama oylarımı kullanmamak haksızlık oluyor diye düşünüyorum.

efdak, 10 yıl önce

Hocam görev aldığınız ilçe ile ikamet ettiğiniz ilçe farklı ise sadece Büyükşehir için oy verebiliyorsunuz.İlçe ve muhtarlık için oy veremiyorsunuz.

m.ali.ozturk1
Aday Memur
24 Mart 2014 11:42

çok faydalı açıklama olmuş helal olsun ellerine sağlık.

kaya041
Aday Memur
24 Mart 2014 11:50

İkamet ettiğiniz farklı ilçeye görev vermeleri çok mantıksız;

zikaçu
Aday Memur
24 Mart 2014 14:32

Okuma-yazma bilmeyenlere nasıl yardımcı olunuyor sandık başkanları partileri tek tek mi tanıtıyor

imran35
Memur
24 Mart 2014 20:59

bizim ilçede seçim kurlu başkanı olan hakim oyları teslim etmeye adliyeye sandık başkanı memur üye ve parti müşahidlerinden en az biri de gelecek dedi. varmı böyle bişey sadece başkan gitmez mi oyları teslim etmeye?

imran35
Memur
24 Mart 2014 21:01

evet hocam partileri tek tek gösteriyor haydi git kabinde oyunu kullan diyorsun artık nekadar kullanabilirse.

zikaçu, 10 yıl önce

Okuma-yazma bilmeyenlere nasıl yardımcı olunuyor sandık başkanları partileri tek tek mi tanıtıyor

imran35
Memur
24 Mart 2014 21:03

evet dediğiniz gibi vız gelir tırıs gider ama seçim bitince ne olur bilmem :))

s_dolunay, 10 yıl önce

Ayrıca seçimde görev alacak arkadaşlar unutmayın ki o gün savcıda olan bütün yetkileri kullanıyorsunuz rahat olun siz ne derseniz o olur. polise yada jandarmaya emir verin o yerine getirmek zorunda muhtarmış partiymiş tırs gelir tırs gider relax kendinize güven birazda dikte yönetimi uygulayın gerisi gelir.

Toplam 112 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi