Editörler : oto-danisman-expert
09 Ağustos 2009 16:11

9 Ağustos muvazzaf astsubay sınav soruları ve cevapları sınavı değerlendirelim

arkadaslar muvazzaf astsubaylık sorularını topladık.soruları değerlendirelim..

09 Ağustos 2009 16:13

arkadaslar çok şükür sınav istediğimiz gibi çok basit geçti kimse inkar etmesin sınav çok basitti hatta cevaplar ben burdayım diye bas bas bağırıyordu.arkadaslar soruları burada toplayalım bir sonraki sınava girecek arkadaslara yardımcı olsun.

1_)Möntro hangi anlaşmanın devamı niteliğindedir?

Cevap_)lozan barış nalaşması

2_)Aşağıdakilerden hangisi lozan anlaşmasına katılmamıştır?

cevap_) C şıkkı yabancı uzun bişeydi sanırım

3_)aşağıdakilerden hangisi lozan anlaşmasının sonucudur?

Cevap_)Yunanistanın onarım borcu olarak karaağacı türkiyeye vermesi

4_)Hatayın sınırlarımız dışında kalması neye aykırıdır?

Cevap_)Misak_ı Milliye

5_)Aşağıdakilerden hangisi kurak tarımın yapıldığına kanıut olamaz?

Cevap_)Traktörlerin eğimli-engebeli arazide sürülememesi (yağışla alakası yok :)))

6_)Bir devletin başka devletin himayesi altında kalması neye örnektir?

Cevap-)Mandater sistem

7_)Möntroya göre ticaret gemileri kaç gün içinde boğazlardan gececeklerdir?

Cevap_)5 gün

8_)Yabancı deniz kuvvetleri boğazlardan gecişte kaç gün önceden ön bildirimde bulunacaklardır_?

Cevap_)8 gün,karadenize kıyıdaş olmayan ülkeler için 15 gün

9_)Aşağıdakilerden hangisi parlemantonun görevi değildir?

Cevap_)Cumhurbaskanını secmek (Hlk secer Tbmm değil)

10_)Anayasa mahkemesinin görevi aşağıdakilerden hangisidir?

Cevap_)Olağan dönemlerde çıkarılan kanun hükmünde kararnameleri denetlemek

11_)Tevhit_i tedrisat kanununa göre ağağıdakilerden hangisi zorunludur?

Cevap_)medreselerin kapatılması

12_)Aşağıdakilerden hangisi laik düzenin yerleşmediğini ortaya çıkarmıştır (soru boleydi sanırım)

Cevap_)menemen-kubilay olayı

13_)1.dünya savaşı sonucunda nöyyi anlaşması hangi devlet ile imzalanmıştır?

Cevap_)Bulgaristan

14_)Kars ,ardahan,batum ile ilgili bi soru vardı?

Cevap_)stratejik açıdan önemli bölgelerde olmaları

15_) Aşağıdakilerden hangisinde '' üst '' temel (gercek yani) anlamda kullanılmıştır?

Cevap_)Toprağın üstünde......... bole bişidi :))

16_)Bir takım sözcüğü hangi cümlede bitişik yazılmalıdır?

Cevap_)Birtakım insanlar ...........

17_)İşgaller karşısında kadınların ,türk milletinin bir olup işgallere göğüs germesi neyi belirtir?(soru tam aynısı deil ama bunu anımsatıyor)

Cevap)Birlik ederek egemenliğin sağlanabileceği..

18_)natoya üye sayısı 2009 itibariyle kaçtır_?

Cevap_)28 (ben 29 mart 2004 itibariyle 26 olduğunu biliodum 2009 dada 26 olarak biliodum ama doğru olan 28 i yaptım saten diğerleri 26 dan küçüktü 22-23-24-25-28 cvp 28)

19_) Aşağıdakilerden hangisi Bm in kuruluş amaclarından değildir?

Cevap)Uluslararası anlaşmazlıkta silahli kuvvet kullanımına basvurur (arkadaslar bm örgütü barışçıl amaç güder savasa bakmaz)

20_)Yunanistan sınırımızı ayırt eden nehir_ırmak aşağıdakilerden hangisidir?(Cevap_)Meriç ırmağı (LOZAN)

21_)Bakanlar kurulu kararları nasıl alınır?

Cevap_)Oy birliği ile (oy çokluğu ile değil karıştırmayın)

22_)10 şuabt 1947 paris sözleşmesinden sonra 12 adalar kimin eline geçmiştir?

Cevap_)Yunanistan

23_)Nato sorusu 2. mad

09 Ağustos 2009 16:17

arkadaslar hatırladığınız soruları ekleyelim lütfen. sınava çoğu aday gelmedi. büyük ihtimal standart sapma 30 net ile alınırız ama fazlasıda göz çıkartmaz :)): balıkesirde görüşmek üzere ..

orhanım24
Kapalı
09 Ağustos 2009 19:10

1-4-6-8ve 10-22 arası aynı cvplar benimde.

2.de Lozanda imzası olmayan devlet Almanya olacaktı,

3.Karaağaç'ın onarım ve savaş tazminatı olarak verilmesi Lozan'ın değil Mudanya Ateşkesi'nin sonucudur bence o sorunun cevabı Bulgar sınırının çizilmesi olacaktı. Çünkü musul hariç tüm sınırlar Lozanda teyid ediliyor,

14teki Kars Ardahan ve Batum'un verildiği soruda, neye güvenerek buralarda oylama yapılmasını istediğimiz sorulmuş, halkının Türk-Müslüman olması olacaktı.

Atatürk döneminde el sanatlarına önem verdiğinin göstergesi gibi bir soru vardı eserler vermiş şıklarda: Konya Eski Eserler Müzesi dedim ama o 1926da yapılmış Atatürk döneminde olmayan baleymiş

ISAF'ın açılımını sormuşlardı: International Security Assistance Force

Paris Sözleşmesi'nden sonra 12 adadaki askeri durum sorulmuştu ben askerden arındırıldı dedim ama hala muallaktayım

Atatürk'ün en az etkilendiği olaya Almanya'nın 1871'de siyasi birliğini sağlaması dedim.

Hangisinde laiklik toplumsal kurumlar üzerinde etkili olmamıştır gibisinden bir soru vardı: cevabı soyadı kanunu(zaten laiklikle değil halkçılıkla ilgili malum)

1 ocak 2007 itibariyle AB ye alınan ülkeler sorulmuştu Bulgaristan-Romanya

2009da NATOya giren fakat bildirisini 2008de veren ülkeye Arnavutluk dedim.

Tevhidi Tedrisat Kanununun en önemli sonucu eğitim ve öğretimin birleştrlmesidir ama o soruda ben Maarif Bakanlığını da şaşırtmacalı olarak gördüm inş o çıkmaz cvp,

Coğrafya'daki plato sorusuna Taşeli dedim, zira Orta Anadoluda değil Akdenizde kalıyor.

Anlatım bozukluğu sorusuna dolaylu tümleç eksikliği dedim (neye sorusuna cvp olmdğı için).

Atatürk'ün, TBMMde karışıklıklar çıkması üzerine katıldığı grup sorusuna Halk Fırkası dedim.

Güvenlik konseyiyle ilgili bir soruda anlaşmazlık uzlaşmazlık hallerinde napar gibisinden bi soru vardı C dedim ama görüş bildirme uzlaştırma değildi farklı bir şıktı cvbı müdahale gibi bişey

Bir de kültür ve özünü tanımaya çalışmya uygun yapılan yenilik hangisi gibisinden bir soru vardı: dil ve tarih kurumunun kurulmasıydı cevabı

Lozanda Azınlıklar hangi kritere göre tanımlanmıştı: Cevap etnisite

Hatırladıklarım bu kadar herkes için hayırlısı olur umarım...

orhanım24
Kapalı
09 Ağustos 2009 19:15

Ha bir de NATO'nun Akdeniz diyaloğunda olmayan ülke sorulmuş geçen sene de çıkmıştı bu soru cevap: Suriye olacak.

Hangisi Lozan'ı imzalamamızın bir sonucudur diye de bir soru vardı: Bağımsızlığımıza uygun olarak hiçbirşekilde tazminat vermedik. B kitapçığında D şıkkıydı sanıyorum.

orhanım24
Kapalı
09 Ağustos 2009 19:19

Bu arada ben 3. Bkm yemekhanesinde girdim 5-6 kişi hariç hemen herkes gelmişti, standart sapma falan olacağını sanmıyorum,olsaydı geçen sene 80i geçerdim ama 72 zor aldım, 50 soruda 35 doğru yapan işi koparır.

mustafa60137
Aday Memur
10 Ağustos 2009 09:57

arkadaslar öncelikle herkeze geçmiş olsun dogu akdeniz diyalogu diye baslayan sorunun cevabı SURİYE DİR

bysadakatsiz
Aday Memur
10 Ağustos 2009 10:04

arkadaşlar isteksiz kişi diye bi elçilik sorusu vardı yapan varsa paylaşabilirmi onun dışında muallakta kalan sorum yokda?....

11 Ağustos 2009 14:00

arkadaşlar astsubay adayı yokmu hiç neden hiç yazışmıyorsunuz,sınav sorularını değerlendirelim ,soruları hatırlayanız yokmu.mülakat nasıl olacak cevaplarımızı esirgemeyelim..

tuncay1985
Aday Memur
11 Ağustos 2009 14:17

türkceyi özne -yüklem uyumsuzlugu yaptı.

kars,ardahn ,batum uzun zamndır osmanlı yonetımınde kalmasını yaptım

sanatla ılgılıde folkloro yaptım

cografyadana %10 naası yaptım

1947 paris antlaşmasınıda yunanıstann

11 Ağustos 2009 15:15

tuncay kardeş coğrafya sorusu kuraklığa kanıt olamaz seklindeydi ama sen nadas diyosun nadas kuraklığın kanıtıdır ancak cevap şuydu traktör kullanım alanı sınırlı olmasıydı bunun kuraklıkla ne alakası var,türkçe cevabında yanlış soruda özne yüklem ilişkisi gayet vardı uyumsuzluk dolaylı tümleçti,kars ardahan batuma gelince onunda cevabı stratejik açıdan önemli bölgelerde olması, galiba sen bu sınava calışmadan girdin inş kazanırsın ne diyelim.1947 paris cvbın doğru yunanistandır.

tuncay1985
Aday Memur
11 Ağustos 2009 15:25

nadas tarlayı dınlendırmek icin yapılır ama.çalıştım bunlar benım bılınclı olarak yapmadıgım sorular.bırde standart sapma var mı bu sınavda.oyle bırşeylet gecıyorda ve standart sapma nedır?

sharpshooter
Aday Memur
11 Ağustos 2009 16:34

coğrafya sorusunun cevabı nadastır %10 luk bir alan çok düşük bir alandır.Fakat toprağın traktörle sürülememesi tamamen kuraklıkla ilgilidir.batum kars ve ardahan cevabı bölgede türklerin çoğunlukla olmasıdır başkalarına çalışmadan gimişsin diyen arkadaş sen çok mu çalıştın?

P.Ast.Sb Emre GÖKTÜRK

sharpshooter
Aday Memur
11 Ağustos 2009 16:41

ayrıca bir diğer sorunun cevabı bale değildir M.Kemal,Operaya önem vermiş ve buda balenin gelişmesine yardımcı olmuştur Türkiyede..

konya eski eserler müzesi ( TAŞ MEDRESE ) 1946 yılında Maarif Memurluğunca eski eserlerin derlenip korunmaları amacıyla, bir memurun görevlendirilmesiyle başlar. Derlenen eserler o zaman kullanılmayan İmaret Camii'nde korunuyordu. 1950 yılında caminin ibadete açılması üzerine, eserler Taş Medrese'ye nakledilir. 1960 yılında depo durumundaki müzeye müze memurunun atanmasıyla resmen müzecilik başlar. Yapılan restorasyon ve düzenlemelerden sonra 8 Haziran 1965 günü müze ziyare

cevap konya eski eserler müzesidir..

Türkçe sorunda özne eksikliğidir..

maesahin
Genel Müdür
11 Ağustos 2009 16:46

birkaç soru dışında hepsi kolaydı. sınavın sonuçlarının 1 ay sonra açıklanması can sıkıyor biraz:) herkes umduğunu bulur inşallah.

11 Ağustos 2009 16:56

P.Ast.Sb Emre GÖKTÜRK arkadasım coğrafya sorusu aynen soleydi kuraklık tarımın yapıldığına kanıt olamaz?

nadas neden buırakılır kuraklık nedeni ile topraktan iyi verim alınamaz dolayısıyla nadasa bırakılır % 1 lik bile olsa kuraklığı gösterir doğru cevap engebeli arzi nedeni ile traktör kullanılamaması ....vs cvp budur.tarih sorusuna gelince kardes ben tarih bölümünü 3. olarak bitirdim sen ne konuşuyon milletin kafasını karıpştırma ole bide türkçe sorusu özne yüklem ne alaka DT olacak

tuncay1985
Aday Memur
11 Ağustos 2009 17:14

uzman kardeş tarih bolumunu nasıl olsa 3. bitirmişin kafama takılan bırkac soru sorabılırmıyım?

1)1947 paris anlaşmasına gore 12 adaların durumu nedır dıye bır soru vardı

2)nato akdenız sorusu vardı israil,suriye sıklarda vardı

bunlar kafama takılanlar şimdiden teşekkur ederım

11 Ağustos 2009 17:47

TUNCAY KARDES 1947 PARİS SÖZLEŞMESİ ||. DÜNYA SAVAŞINI KAZANANLAR İLE İTALYA ,ROMANNYA,BULG,MACAR.VE FİLLANDİYA ARASINDA YAPILMIŞ 12 ADALAR YUNANİSTANA GECMİŞTİ.NATO SORUSUNU TAM HATIRLAMIYORUM YANLIŞ BİLGİ VERMEK İSTEMEM..

11 Ağustos 2009 17:49

12 ADALAR TAMAMEN SİLAHSIZLANDIRILACAKTI.

besyo_35
Aday Memur
11 Ağustos 2009 23:40

akdeniz sorusu suriye olacaktı

besyo_35
Aday Memur
11 Ağustos 2009 23:43

bu coğrafya sorusuna ürettimiz halde dışardan da ihraç edilir şıkkını yaptım çünkü bu az yetiştigi anlamına gelmez çok üretiliyor ama yinede yetmiyor bunun kuraklıkla alakası yok

Toplam 1160 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi