Editörler : "eskiyara"Pangaea
07 Şubat 2020 18:20

Öğretmen veli ziyaretinde bulunmak zorunda mı?
Hocalarım taşımalı bir eğitim kurumunda görev yapmaktayım. Bulunduğum bölge suriye sınırında bir yer ve malumunuz suriyeli ogrenci sayısı hat safhada. Müdürümüz bize veli ziyaretini zorunlu kıldı. Bize araç ve suriyeliler icin görevli tercüman temin edeceğini ziyaretler gerçekleşmezse hakkimizda tutanak tutulacagini belirtti. Kimseyi tanımadığımız bir memlekette köy köy hiç bilmediğimiz yerlerde kime güvenipte bu ziyareti gerçekleştirebiliriz. Yanımıza verecegi gorevli suriyeli tercumana ne kadar güvenip yola çıkabiliriz. Bay bayan tüm hocalarımız icin bu ziyaretler tehlike arz ediyo diye düşünüyoruz. Yönetmeliği bilen hocalarım böyle bir ziyareti gerceklestirme zorunlulugumuz bulunuyor mu? Şimdiden teşekkürler...

49 müdür
Şube Müdürü
07 Şubat 2020 20:05

Hayır

49 müdür
Şube Müdürü
07 Şubat 2020 20:30

222,1739 sayılı kanunlar ile okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliğini inceleyin

ayberk74
Daire Başkanı
07 Şubat 2020 20:32

1739 kaldırıldı.Veli ziyaretine gitmek zorunda değilim.

balarest
Genel Müdür
07 Şubat 2020 20:59

bonus biriktirme cabalari

Evlenmek Gerek
Genel Müdür
07 Şubat 2020 21:02

"Güvenipte" yazacak kadar Türkçeden nasıl habersiz kalıyorsunuz?

49 müdür
Şube Müdürü
07 Şubat 2020 22:14

1739 kaldırılmadı Meb temel kanunu

49 müdür
Şube Müdürü
07 Şubat 2020 22:17

Kaldırılan 1702

Kml27
Aday Memur
08 Şubat 2020 15:49

Bir de tebliğ edildi hocalarim ve tüm hocalar olarak mecburi imza attık. Buna rağmen yapılmazsa bunun herhangi bir yaptırımı olur mu?

yalnizzlink
Genel Müdür
08 Şubat 2020 16:46

öğretmene mesai saatlerinde eğitim öğretimle ilgili her görev verilebilir , veli ziyareti eğitim öğretimle ilgili bir görevdir. Emre riayet etmediğiniz taktirde maaş kesimine kadar ceza alabilirsiniz eğer imzaladığınız kağıtta akşam 17 den sonra yapılacağı yazmışsa o zaman gitmeyebilirsiniz çünkü mesai saati dışıdır bu arada ders saati ile mesai saatini karıştırmayın ders saati ders programıyla belirlenir mesai saat 8-17 dir

Kml27, 4 yıl önce
Bir de tebliğ edildi hocalarim ve tüm hocalar olarak mecburi imza attık. Buna rağmen yapılmazsa bunun herhangi bir yaptırımı olur mu?

23mudur76
Yasaklı
08 Şubat 2020 18:04

Gitmeyin can güvenliğim yok diye dilekçe yazın arabam yok araç isteyin yanınıza idareci gelsin rehber öğretmeni gelsintek gitmeyeceğinizi belirtin. Malum tek başınıza bir eve giderseniz ya iftira yada tacize uğrayabilirsiniz bunları dilekçe ileyazılı olarak belirtin. Sizinle uğraşmak istemezler.

Zat nik tel
Müsteşar Yardımcısı
08 Şubat 2020 18:15

sayın hocalarım bu tip bir görev angarya olup hiçbir şekilde yerine getirilmesi mecbur olmayan bir görevdir.bilginize.anaysaya da bakabilirsiniz.

dmrcknn
Şube Müdürü
09 Şubat 2020 03:05

Forumda Ev ziyaretinin gerekli oldugunu dusunen sadece benim sanirim. Sundugunuz gerekceler gayet makul aslinda. Anlasilabilir. Buyuk bir sehirde gorev yapiyorsan, ogrenci profilini ve veli profilini tam bilmiyorsan, kapiyi nasil birisinin acacagi, iceride seni nasil bir ortamin bekledigi buyuk bir muamma. Ozellikle de bayan bir egitimciysen cekimser olmaniz gayet dogal. Kendim kucuk bir ilde gorev yaptigim icin olaylara hic bu pencereden bakmadim. Cocuklarin ev ortamlarini gormek, onlarin yasantilarina taniklik etmek, ayni sofrada bir bardak cay icmek, evine ogretmenini agirlamis olmanin heyecanini gozlerinde gormek tum olumsuz nedenleri ortadan kaldiriyor benim icin. Meslegimizin en guzel tarafi da herseyi onlar icin yapiyoruz ve kendimiz icin hicbir karsilik beklemiyoruz. Bu insana kendini cok ozel hissettiriyor.

M Y T H
Daire Başkanı
09 Şubat 2020 04:32

@Kml27; Müdürünüz kaç adım attığınıza dair tutanak ta tutabilir.Sorun yok.

Burada müdürünüz;

+Yasadışı yazılı bir emir vermemiş.

+Yasalara tam uygun bir yazılı emir de vermemiş. (Çünkü harcırah yada ek ders ödenmesi gerekiyor.)

Memurlar.net ana sayfasında veli ziyaretleri hakkında zorunluluk olmadığı ve bunun öğrenci ile yapılan eğitim görevi dışında olduğu haberi bir kaç kere yer almıştır.Yapmazsınız olur biter.Tutanağı da imzalamak zorunda değilsiniz.

Sizin sözleşmeli olmadığınızı varsayarak yazıyorum.Çok çok ifadenizi ister.Dikkat sarı zarf:)) İfade vermezsiniz olur biter. Merak etmeyin soruşma ve ceza ile sonuçlanmaz bu durum.Olumsuz yönü ise, çok çok nöbet ve programınızı bozacak ve sizi kollayacak hatanızı arayacaktır.Ceza olsa ne olur ki, zaten idareci olmayacaksanız cezadan çekinmeyin.Cesur olun.

-----------Bu görevden imtina etmedeki yasal dayanaklarınız şunlardır.----------

1- Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 23.11.2018 tarih ve 22542465 sayılı yazılarında; "Öğretmenlerin ev ziyaretleri ile ilgili olarak 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı "Okul-Veli İşbirliği Genelgesi" 2017/20 nolu Bakanlık genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış olup öğretmenlerin zorunlu olarak ev ziyareti ve aile eğitimi konularında görevlendirilmeleri mümkün bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

Yine ;

2- Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 28.03.2017 tarih ve 4136334 sayılı yazılarında; "Öğretmenlerimiz bu anlayış ve bakış açısı kapsamında gerçekleştirecekleri veli ziyaretlerini görevleri gereği ve istemeleri halinde yapmaktadırlar. ...Yönetmeliklerde "mesai saatleri dışında öğretmenlere yüklenen ev ziyaretlerine İlişkin herhangi bir hüküm mevcut değildir.... Ayrıca, "mesai saatleri dışında ev ziyaretlerine ilişkin yer, zaman ve somut örnek belirtilmediği gibi öğretmenlerimizin isteği dışında ya da zorlama ile ev ziyaretini yaptığına ilişkin herhangi bir başvuru da bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

Bu arada, Bu forumda genç ve heyecanlı idareciler oldukça fazla.Yasal sürece tam hakim olmadıklarından dolayı da cesurlar. Hepsi bu kadar. Başarılar dilerim.

yalnizzlink
Genel Müdür
09 Şubat 2020 21:42

hocam görev arkadaşa tebliğ-tebellüğ edilmiş, kendisi de imzalamış , eğer tebliği imzalamayıp itiraz etseydi idare bir sonuç alamazdı ve işi yapmayabilirdi şu an itibarıyla bu tebliğ edilen görevi yapmazsa kesinlikle ceza alır sizin dedikleriniz işin mahkeme kısmında geçerli yoksa mesai saatleri içinde tebliğ edilen bir görevi yapmamak suç sayılır ama ileride mahkemede bunu sildirir o ayrı bir olay şimdi veli ziyaretini yapıp kurtulmak var yapmayıp mahkemelerle uğraşmak var seçim arkadaşın

M Y T H, 4 yıl önce

Burada müdürünüz;

+Yasalara tam uygun bir yazılı emir de vermemiş. (Çünkü harcırah yada ek ders ödenmesi gerekiyor.)

Memurlar.net ana sayfasında veli ziyaretleri hakkında zorunluluk olmadığı ve bunun öğrenci ile yapılan eğitim görevi dışında olduğu haberi bir kaç kere yer almıştır.Yapmazsınız olur biter.Tutanağı da imzalamak zorunda değilsiniz.

Sizin sözleşmeli olmadığınızı varsayarak yazıyorum.Çok çok ifadenizi ister.Dikkat sarı zarf:)) İfade vermezsiniz olur biter. Merak etmeyin soruşma ve ceza ile sonuçlanmaz bu durum.Olumsuz yönü ise, çok çok nöbet ve programınızı bozacak ve sizi kollayacak hatanızı arayacaktır.Ceza olsa ne olur ki, zaten idareci olmayacaksanız cezadan çekinmeyin.Cesur olun.

-----------Bu görevden imtina etmedeki yasal dayanaklarınız şunlardır.----------

1- Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 23.11.2018 tarih ve 22542465 sayılı yazılarında; "Öğretmenlerin ev ziyaretleri ile ilgili olarak 2002 yılında yayımlanan 2002/27 sayılı "Okul-Veli İşbirliği Genelgesi" 2017/20 nolu Bakanlık genelgesi ile yürürlükten kaldırılmış olup öğretmenlerin zorunlu olarak ev ziyareti ve aile eğitimi konularında görevlendirilmeleri mümkün bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

Yine ;

2- Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 28.03.2017 tarih ve 4136334 sayılı yazılarında; "Öğretmenlerimiz bu anlayış ve bakış açısı kapsamında gerçekleştirecekleri veli ziyaretlerini görevleri gereği ve istemeleri halinde yapmaktadırlar. ...Yönetmeliklerde "mesai saatleri dışında öğretmenlere yüklenen ev ziyaretlerine İlişkin herhangi bir hüküm mevcut değildir.... Ayrıca, "mesai saatleri dışında ev ziyaretlerine ilişkin yer, zaman ve somut örnek belirtilmediği gibi öğretmenlerimizin isteği dışında ya da zorlama ile ev ziyaretini yaptığına ilişkin herhangi bir başvuru da bulunmamaktadır." açıklaması bulunmaktadır.

Bu arada, Bu forumda genç ve heyecanlı idareciler oldukça fazla.Yasal sürece tam hakim olmadıklarından dolayı da cesurlar. Hepsi bu kadar. Başarılar dilerim.

drafting_designer
Aday Memur
10 Şubat 2020 11:05

1. harcırah isteyiniz 2. tek gitmeniz doğru olmaz özellikle bayan öğretmenler için 3. kanunda yeri yok 1739 4. dilekçe ile bildiriniz. zaten harcırah deyince gitmeyin denilecektir.

aydınkentli-92
Genel Müdür
10 Şubat 2020 11:37

okullara bu konuda yazı geldi. yazıda gönüllü veli ziyaretlerinin yapılmasından bahsediyor. yeterince açık.

marmara43
Memur
10 Şubat 2020 12:02

Tebrikler hocam işinizi güzel yapıyorsunuz. Allah rızası için böyle düşünmeyen öğretmenlerimiz de mesleği bırakıp başka iş yapsa keşke.

dmrcknn, 4 yıl önce
Forumda Ev ziyaretinin gerekli oldugunu dusunen sadece benim sanirim. Sundugunuz gerekceler gayet makul aslinda. Anlasilabilir. Buyuk bir sehirde gorev yapiyorsan, ogrenci profilini ve veli profilini tam bilmiyorsan, kapiyi nasil birisinin acacagi, iceride seni nasil bir ortamin bekledigi buyuk bir muamma. Ozellikle de bayan bir egitimciysen cekimser olmaniz gayet dogal. Kendim kucuk bir ilde gorev yaptigim icin olaylara hic bu pencereden bakmadim. Cocuklarin ev ortamlarini gormek, onlarin yasantilarina taniklik etmek, ayni sofrada bir bardak cay icmek, evine ogretmenini agirlamis olmanin heyecanini gozlerinde gormek tum olumsuz nedenleri ortadan kaldiriyor benim icin. Meslegimizin en guzel tarafi da herseyi onlar icin yapiyoruz ve kendimiz icin hicbir karsilik beklemiyoruz. Bu insana kendini cok ozel hissettiriyor.

dundarbeyguneribey
Daire Başkanı
10 Şubat 2020 20:05

tabiki de hayır. amaç size bu angaryayı yaptırıp bakın ne ka güzel çalışmalar ne ka güzel projeler yaptık deyip yukarıya hava atmaktır.

E K S E L A N S
Müsteşar
11 Şubat 2020 06:09

Haklısınız hocam. Sanırım sözleşmeli olmak gerçekten her işi korkudan da olsa yaptırtıyor ve müdürlük süreleri de her 4 yılda bir. Sanki sözleşmeliler gibi dosyasına şu şu şu etkinliğiyaptırttım diye koymak zorunda ki süresi uzasın yada daha iyi bir okula müdür olsun.

Hocamız harcırah isteyen bir dilekçe yazsa herşey düzelir. Arkasından alacağı olumsuz cevaba binaen idare mahkemesine harcırah verilmediğine dair bir dava dilekçesi de verirse, bakanlık müdürden savunma ister ve müdür artık öğretmen olarak yoluna devam eder.

M Y T H, 4 yıl önce

Burada müdürünüz;

Yine ;

regards
Aday Memur
11 Şubat 2020 15:05

Sizin gibi her şeyi para gören eğitime jet vuran para tabıcısı öğretmencikleri atmadan eğitim sistemi düzelmez. Gözünü toprak doyursun. Az ye çamur iyi gelir sana..
Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi