Editörler : supporters.

kubii
Daire Başkanı
25 Ocak 2023 08:16

Teşekkürler. Emlak fiyatlarının bu hale gelmesinin nedeni emlakçılardır. Hiçbir emek sarfetmeden öyle para kazanıyorlar ki aklım duruyor. Balonu üfledikçe üflüyorlar. Ama artık deniz bitti. Insanlar aldıkları maaşla karınlarını zor doyururken 5 milyona kimse ev mev alamaz. Daha doğrusu cebinde 5 milyon cash parası olan eğer ağır enayi değilse ev almaz. İddia ediyorum, faizler yükselsin olması gerektiği gibi bankalar aylık %3 den konut kredisi versinler. O gün konut piyasası çöker. Maalesef bu kredi müjdeleri(!) ateşi daha da harlıyor. Burdakilere tavsiyem malum sitedeki herhangi 3-5 ilani takibe alsınlar. Dolar bazında 2 yıl sonra fiyatlarına tekrar baksınlar. Dolar bazında düşeceğine herkesle her iddiasina varım.
Kemall4567, 1 yıl önce

Gerçekten ekonomiyi çok güzel özetlemişsin

kyros
Memur
25 Ocak 2023 22:08

2020 Ocak ayından beri üç yılda yaşadığım semtteki evlerin ortalama fiyatı beş katından fazlaya çıkmış. dolar üç katına çıkarken bu kadar artış dolar bazında %66 civarı artışa tekabül ediyor. demir çelik fiyatları düşmeye başlamışken fiyatlarda artış olmasının en önemli nedenleri artık kısıtlanması gereken yabancıya satış balonu ve saçma kredi kampanyaları. bir de halkımızın ekonomiden anlamaması ve hiçbir yatırım aracına güveninin kalmaması var tabii. evler şu anki çok yüksek kiralarla bile 30-35 yılda amorti ediyorken yatırım olarak ev almak enayilik halbuki, zaten bu kadar zamanda ev değerinin yaklaşık %30-40'ını kaybediyor.

Quares321
Daire Başkanı
26 Ocak 2023 01:16

Bu saatten sonra ortalama Türk vatandaşı bu ülkede ev alamaz. Babadan zenginler karanlık işler çevirenler ve işleri yolunda olup ayda 40-50 bin net geliri olanlar hariç.

Şu an konut piyasası tamamen hile hurda ile dönüyor. Sahtekar müteahhitler vergi kaçırmak için gerçek rakama kredi kullandırmıyor. Bu evleri bu fiyata kimler alıyor diye sorarsanız ağırlık iki gruptan oluşuyor:

1) Yabancılara vatandaşlık verilmesi. Burada evin fiyatı gerçeğinin çok üstünde 400 000 dolar yaklaşık 7.5-8 milyon TL olacak şekilde gösteriliyor. Banka üzerinden bu rakamlar havale edilerek bir grup kaçak sülale boyu beleşten vatandaşlık alıyor. Paranın fazlası elden geri iade ediliyor. Sonrasında bu kabile nerede oturuyor o evin akıbeti nedir soran sorgulayan yok. Pakistanlıları vatandaş yapan yanında Türk avukat kız çalıştıran firma vardı basında görmüşsümüzsünüzdür. Yine Esenyurt Bağcılar gibi ilçelerde adamlar tüm siteyi bu işler için satın almış yabancıları vatandaş yapmada kullanıyorlardı. Ne ceza aldılar bilmiyorum.

2) Kara para aklayanlar sadece %4 tapu harcı ödeyerek elindeki parayı temize çıkartıyorlar. Evler orada hiç oturmayacak kiraya da vermeyecek hayali kişiler üzerinden el değiştirip duruyor.

Devlet Allahsız emlakçılar sahtekar müteahhitler ve ülkesine para karşılığı yabancı dolduran organizasyon şirketi çetelerin başına çökse evler gerçek maliyeti ve üzerlerine kabul edilebilir kar koyulmuş fiyatlara döner. Rant çarkı şimdilik dürüst vatandaşın aleyhine devam ediyor.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 01:28

Karavanda yaşamak herkes için nihai çözüm olacak. Küresel iklim değişikliği sonucu tersine kavimler göçü zuhur ettiğinde At üstünde geldiğimiz topraklara karavan için de göç edeceğiz.

Sadece geleceğe dair fantastik bir kurgu yaptım :)

liebestraum
Şube Müdürü
26 Ocak 2023 09:33

Herkes bizim gibi göçmenlere kucak açmıyor. Nasıl gideceğiz? Türkün gidecek yeri yok. O fantastik kurgunun sonu kapkara bir distopya...

Asset&Asset, 1 yıl önce

Karavanda yaşamak herkes için nihai çözüm olacak. Küresel iklim değişikliği sonucu tersine kavimler göçü zuhur ettiğinde At üstünde geldiğimiz topraklara karavan için de göç edeceğiz.

Sadece geleceğe dair fantastik bir kurgu yaptım :)

m_gok
Şef
26 Ocak 2023 17:31

Yapsinda onların da fiyatları uçsun sonra ev sahipleri daha iki ay önce yenilediği sözleşmeyi evin fiyatı su kadar oldu bu kadar kira olmaz desin hocam aklı selim düşünün ya biz ahlaksız bir milletiz biz namaz kılan hırsızlarız oruç tutan sapiklariz hacca giden. Dolandırıcılarız anliyormusunuz yapılan herhangi bir kampanyadan gariban faydalanamaz daima parası olan kazanır o yüzden çocuklarımıza namazdan oruçtan önce ahlaklı olmayı öğretmeliyiz yoksa memleketin hali ortada işte
emre.alıcıoglu, 1 yıl önce
Bakan 0 konutlardan sonra 2. el konutlar içinde düzenleme yapacağız demişti bu konu hakkında bilgisi olan var mı peki

m_gok
Şef
26 Ocak 2023 17:34

Avuçlarım patladı alkislamaktan tuşlara basan eline sağlık kardeşim
kubii, 1 yıl önce
100 m2 daire maliyeti ortalama malzeme ile 600-700 bin aralığında. Hadi kaliteli malzeme kullansın 900 bin olsun. Hadi %20 de arsa maliyeti olsun 1.200. Bunun üstü balon. Hepimizi %50-80 arsa maliyetine öyle bir alıştırdilar ki gerçek zannediyoruz. Ama 90 larda 1 daira 1 dukkan karşılığı mütahit ev yapıyordu. Özellikle bazı yerlerde 10 milyona 1+1 50 m2 kibrit kutusu pardon daire satıyorlar ki. Gülüyorum sadece. Yahu açın bakın dünyada fiyatlar nedir diye? Cebimde 500 bin $ para olacak ve surilerle,afganlarla aynı semtte yaşayacağim. Delilik bu. Mütahitin dostunun arabasınin yenilenmesi lazım gencolar. Oğlu yeni bmw almalı, elinde tesbihle nargile kafelerde 2-3 bin lira hesabı ödeyebilmesi için sizin 10 milyona ev almanız lazım. Hemen alın ama kaçar falan mazallah. Evsiz kalırsınız. Bırak mütahiti taşeronlar bile son model Mercedes e biniyorlar. Masaj salonlarinda 5 er 10 ar para eziyorlar. Ha bu arada en az 3 çocuk yapmayı ihmal etmeyin ki inşaat piyasası ölmesin. Ha bu arada bizim insanimiz da farklı değil. Herkes gerine gerine 500 bine aldığı evin nasıl 5 milyon olduğunu anlatıyor. Sanki ekonomi gurusu hırboo. Diyorum ki; sayın ekonomi gurusu 3 çocuğun nasıl ev sahibi olacak?? Mal gibi yüzüme bakıyor. Hayır 5 milyonluk evi var peynir nasıl 200 lira oluyor diye de şikayet ediyor. Eğer ev fiyatlarına oranla et fiyatları artsaydi şu anda etin kilosunun 800 lira olması lazımdı. Sütün litresinin 50 lira olması lazımdı.

kyros
Memur
26 Ocak 2023 19:19

ikinci el için kullanılamayan kampanya bile ikinci el konut fiyatlarını %10-15 artırdı, kimsenin yararlanamadığı altın kampanyası da artırmıştı. Maazallah bur de ikinci el kampanyası yaparlarsa fiyatlar %20-30 daha artar, ona da iki milyon fiyat limiti koyarlar kiraya vermek için çocuğu torunu adına 1+1 alan yamyamlar sebeplenir bir tek.

1 Kısık Ses
Aday Memur
26 Ocak 2023 20:42

10 ay önce 600 bin liraya aldığım 2+1 dairenin bulunduğu binada şu anda en düşük fiyata giden 1. ce 6. katın satılık olduğunu öğrendim. 1. kata 950 bin 5. kata 1 milyon istiyor sahipleri.. 10 ayda neredeyse 2 kat artmış. tabi ben bu evi almadan 1 yıl kadar önce 3+1 165 metre kare bir evi 480 bin liraya pahalı diye almamıştım. 450 bin verdim sahibi kabul etmemişti. 1 yıl sonra 600 bine 2+1 evi zor aldım. yetkililer faiz indirimi , ev kampanyası kredi falancası diye ağzını açtıkça ev fiyatları aniden fırlıyor. geri de düşmez. yetkililer bir kaç yıl ağzını açmasa fiyatlar sabit kalacak ama durmuyorlar. her konut kredisi haberinde ev alacakların hiç bir karı olmadan satıcılar müteahhitler cebini dolduruyor.

kyros, 1 yıl önce

ikinci el için kullanılamayan kampanya bile ikinci el konut fiyatlarını %10-15 artırdı, kimsenin yararlanamadığı altın kampanyası da artırmıştı. Maazallah bur de ikinci el kampanyası yaparlarsa fiyatlar %20-30 daha artar, ona da iki milyon fiyat limiti koyarlar kiraya vermek için çocuğu torunu adına 1+1 alan yamyamlar sebeplenir bir tek.

Asset&Asset
Genel Müdür
26 Ocak 2023 21:04

Çok basit. Töreye uygun davranacağız.

"O gün Bin karavan sahibi çocuklar gibi şendik, Bin Karavan sahibi o gün dev gibi bir orduyu yendik!" diyeceğiz.

Türk "Bizim gidecek yerimiz yok" diye düşünmez. "Ayağımızı bastığımız her yer bizimdir" diye düşünür. Sizi fantastik düşüncelere davet ediyorum.

liebestraum, 1 yıl önce

Herkes bizim gibi göçmenlere kucak açmıyor. Nasıl gideceğiz? Türkün gidecek yeri yok. O fantastik kurgunun sonu kapkara bir distopya...

Erhan5525
Aday Memur
26 Ocak 2023 21:21

Geleceğinizi kredi ile ipotek altına almaya hiç gerek yok.Uçan uçtu kaçan kaçtı sebep olanlar utansın.Kiracı olarak bakın hayatınıza

Braweheart01
Daire Başkanı
27 Ocak 2023 00:12

web tasarım, grafik tasarımı, sosyal medya yönetimi, reklamcılık yapıyorum

Özcn86, 1 yıl önce

Hocam sorması ayıp ama ek 20 bin ne is yapıyorsununuz,varsa bizde yapalim

Braweheart01
Daire Başkanı
27 Ocak 2023 00:15

O zaman ipoteği ev sahibine ödeyelim aylık 10 bin kira şeklinde. :)))

Bugün çektiğin kredi birkaç yıl ağır gelir zorlar belki silkeler ama 3 yıl sonra iyi ki çekmişim başımı sokacak bir evim var dersin 5 yıl sonra sinek ısırığı gibi kalır maaşın yanında 10 yıl sonra da toplu krediyi kapayacak duruma gelirsin ya da çoktan kapatmış olursun

Erhan5525, 1 yıl önce
Geleceğinizi kredi ile ipotek altına almaya hiç gerek yok.Uçan uçtu kaçan kaçtı sebep olanlar utansın.Kiracı olarak bakın hayatınıza

P-830
Aday Memur
27 Ocak 2023 09:39

bu zamanda maaşlı çalışanın ev alması imkansız. aydan aya gücüm yettiğince borsadan hisse senedi alıyorum. atıyorum kenara. uzun vadede 4-5 sene boyunca birikimlerim değerlenecek. finansal açıdan büyüyeceğim. o zaman doğru planlama ve doğru zamanlama ile yatırımlarıma yön vereceğim.

baykuş123
Memur
27 Ocak 2023 11:32

Hemen İstanbul'dan Hakkari'ye geliyorum.Bir rivayete göre Irak ve İran'da evler Hakkari'den de ucuzmuş.Belki Hakkari'den sonra İran'a taşınırim.

Spinozanın Pelerini, 1 yıl önce
Satılıyor hocam, Yükseova'da 2018'de dağıtılan TOKİlerde arz fazlasından fiyatlar gayet uygun. 3+1 130 metrekare ev 300-500bin bantlarında.
27 Ocak 2023 12:24

İran'dan da Afganistan falan. Böyle böyle tekrar Viyana kapılarına varırız :)
baykuş123, 1 yıl önce

Hemen İstanbul'dan Hakkari'ye geliyorum.Bir rivayete göre Irak ve İran'da evler Hakkari'den de ucuzmuş.Belki Hakkari'den sonra İran'a taşınırim.

The Hipocrat Doctor
Aday Memur
27 Ocak 2023 13:29

Halal olsun dayıoğlu ağzına sağlık
m_gok, 1 yıl önce
Avuçlarım patladı alkislamaktan tuşlara basan eline sağlık kardeşim

Braweheart01
Daire Başkanı
27 Ocak 2023 20:05

0,69 kredi ile dayalı döşeli 1+1 600 bin liraya ev buldum bu evi devlet kredisi ile alıp içini dayayıp döşeyip günlük kiralık ev şeklinde kiraya vererek para kazanmayı düşünüyorum. Günlük kiralık ev ruhsatı da alınabiliyor tahmini aylık gelir masraflardan sonra 14 bin. kredi taksidini ve asıl ailemle kalacağım evin parasını da öder bana.

driverart
Memur
28 Ocak 2023 11:34

El değişen konutların küçük bir kısmı kredi ile satılıyor. %85 civarı nakit para ile dönüyor.
kubii, 1 yıl önce
Teşekkürler. Emlak fiyatlarının bu hale gelmesinin nedeni emlakçılardır. Hiçbir emek sarfetmeden öyle para kazanıyorlar ki aklım duruyor. Balonu üfledikçe üflüyorlar. Ama artık deniz bitti. Insanlar aldıkları maaşla karınlarını zor doyururken 5 milyona kimse ev mev alamaz. Daha doğrusu cebinde 5 milyon cash parası olan eğer ağır enayi değilse ev almaz. İddia ediyorum, faizler yükselsin olması gerektiği gibi bankalar aylık %3 den konut kredisi versinler. O gün konut piyasası çöker. Maalesef bu kredi müjdeleri(!) ateşi daha da harlıyor. Burdakilere tavsiyem malum sitedeki herhangi 3-5 ilani takibe alsınlar. Dolar bazında 2 yıl sonra fiyatlarına tekrar baksınlar. Dolar bazında düşeceğine herkesle her iddiasina varım.

kubii
Daire Başkanı
28 Ocak 2023 18:10

Isterse tamamı peşin parayla satılsın. Bu emlak balonu olduğu gerçeğini değiştirmez. Bitcoin 65 bin $ olduğunda herkes 1 milyon $ olacak diyordu. Aynı hesap. Türkiyede ortalama hane geliri 15 bin $ ancak vardır. Abd de bunun en az 5 katı. Zillow adinda bir site var emlak sitesi. 300-500 bin $ a müstakil, havuzlu evler var. Ve çok ince (!!) Bir fark var. Abd dünyanın en güçlü ulkesi. Bütün dünyanın cazibe merkezi. Her yıl milyonlarca insanın green card çıksın diye sıraya girdiği bir ülke. Burası ise ortadogu. Gençlerinin %70 inin kacmak istediği bir ülke. Arada öyle kocaman bir fark var işte. Ama oradaki 500 bin $ lik ev inan burada olsa en az 10 milyona satilir. Yani birim hesabini geçtim TL ye çevir. Yine Burası pahalı arkadaş. Allah aşkına bu balon değildir de nedir?? Ben burada 1100 $ maaş alıyorum dengim meslektaşım Abd de 6 bin $ maaş alıyor. Ayrıca taşeron ve ufak çaplı mütahit arkadaşlarım var. Sadece çocuklarinin okul parası bizim eve giren paradan fazla. Arabalar ortalama 2 milyon lira. Aylık tukettikleri viski parası bizim evin Aylık mutfak parası. Öyle para kazanıyorlar işte. Arsa sahiplerinin torunlari kurtuldu torunlari
driverart, 1 yıl önce
El değişen konutların küçük bir kısmı kredi ile satılıyor. %85 civarı nakit para ile dönüyor.
Toplam 72 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi