Editörler : supporters.
03 Kasım 2017 23:16

Acil üniversitelerde mobbing

Merhaba, dekanlık oda değişikliği için bölüme yazı yolladı ancak abd ve bölüm başkanım değişim yapacak diğer hocanın da görüşünü alarak değişimi uygun görmediğini dekanlığa bir yazı ile gönderdi. Ancak bu defa taraflara direkt değişiklik için yazılar geldi ancak herhangi bir tarih, süre verilmemişti. 2 gün sonra geldiğimde odanın kilidinin değiştiğini, bazı özel ve zimmetli eşyalarımın diğer odaya taşındığını, bazılarının ise odamda alıkonulduğunu gördüm. Bununla ilgili tutanak tuttum. Eşyalarımın atıldığı odanın fiziksel şartları yeterli olmadığından ve bilgim olmadan yapılan bu zoraki değişikliği kabul etmediğim için buraya yerleşmedim. Kitaplarım, bilgisayar dokümanlarım elimde olmadığı ve bu odanın fiziksel şartları yetersiz olmadığı için eğirim-öğretim ve idari faaliyetlerimin engellenmiş olduğunu belirten yazımı yazdım. Bunun ardından dekanlıktan gerekçe olarak tarafımca karşılığı olmayan nedenlere dayanan bir yazı daha geldi.Sonrasında uygulanması için bir yazı daha bölüme... Bunun üzerinde ben de eşya taşınma işleminin bilgim dışında olduğu, varsa tutanak, video, fotoğrafın tarafıma iletilmesini belirten bir dilekçe yazdım. buna cevaben bölüme tarafıma iletilmesi için bir yazı geldi. yazıda bilgim olmadığının aslı olmadığı, tutanak tutulduğu (ancak bana yazıda da ek olarak iletilmedi), keyfiyeten bir uygulama yaptığım, bunun disiplin cezası nedeni olduğu ve odaya yerleşmemem durumunda gerekli yasal işlemlerin yapılacağına dair bir yazı geldi. Şimdi hakkımı aramaya nasıl devam etmeliyim? Bimere, cimere yazmadım. Rektörlüğe gidebilir miyim?

03 Kasım 2017 23:31

Hocam sanırım devlet üniversitesinde çalışıyorsunuz. Ben vakıf üniversitesinde çalışıyorum şu anlattığınız benim için çok sıradan bir olay. Öyle şeyler yaşıyoruzki artık duyarsızlaştım. Bence mücadele etmeyin ettikçe mobbing artar, üzüldüğünüzle kalırsınız. Baştakiler ne isterse onu yapıyor. Üstelik sizi rektörlüğe de kötü anlatmaya başlıyorlar. Devlette işler nasıl gider bilmiyorum ama yıllardır mobbing yapılıyor bana. Mücadele ettikçe mobbing artıyor. Yine de etkilemek istemem. Şansınız bol olsun.

tarkan68
Şef
03 Kasım 2017 23:36

bosuna ugrasıp canını sıkma dekanlıkla bu konularla ugrasamazsın. islerine yogunlas biran önce cıkabilecegin en üst ünvanı almaya gayret et. Birgün sana bu eziyeti yapan insanların oturdukları koltuktan indiklerini ve süründüklerinide göreceksin merak etme.

Akademisyen3468
Aday Memur
03 Kasım 2017 23:42

Evet, devlet üniversitesindeyim. Bu davranışı kabul etmeyi sindiremiyorum kişiliğime. Bir de bu değişikliği isteyen aslında oda arkadaşım. Kendisi geldiğim günden beri tüm işleri ben yapmama rağmen benimle uğraşmakta, bunu da kabul edersem daha fazlası gelecek artık, buna eminim. Bu nedenle bunu sindirmek istemiyorum.

Dekanlıktan yapılan işlemle ilgili tutulan tutanak, video ve foto istememe rağmen olduğun söylendi ancak tarafıma bir şey gelmedi. Ben tutanağımı tuttum, belgelerimi topluyorum. Aynı konuyu bölüm başkanı ile yaşayan bir arkadaşımdan da bilgi aldım.O hakkını aldı. Sizce ben de alamaz mıyız? Elimde bu arkadaşımın işini yapmadığına, beni itibarsızlaştırmak istediğine dair belgeler de var.

docentadayı1, 6 yıl önce

Hocam sanırım devlet üniversitesinde çalışıyorsunuz. Ben vakıf üniversitesinde çalışıyorum şu anlattığınız benim için çok sıradan bir olay. Öyle şeyler yaşıyoruzki artık duyarsızlaştım. Bence mücadele etmeyin ettikçe mobbing artar, üzüldüğünüzle kalırsınız. Baştakiler ne isterse onu yapıyor. Üstelik sizi rektörlüğe de kötü anlatmaya başlıyorlar. Devlette işler nasıl gider bilmiyorum ama yıllardır mobbing yapılıyor bana. Mücadele ettikçe mobbing artıyor. Yine de etkilemek istemem. Şansınız bol olsun.

Akademisyen3468
Aday Memur
03 Kasım 2017 23:53

İnş. Başladığımdan beri abd.nin tüm işlerini üstlendim,oda arkadaşım ufacık işleri ile doğru dürüst yapmayan, okula gelmeyen biri. Ben işimi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bir de böyle bir duumla karşılaşmak inanın kişiliğime ağır geliyor. Üstelik dekanımla görüştüğümde bana "kimin tavsiyesi " ile geldiğimi sorması yök ten kadroyu görüp başvurmuş biri olarak çok ağırıma gitti.

tarkan68, 6 yıl önce

bosuna ugrasıp canını sıkma dekanlıkla bu konularla ugrasamazsın. islerine yogunlas biran önce cıkabilecegin en üst ünvanı almaya gayret et. Birgün sana bu eziyeti yapan insanların oturdukları koltuktan indiklerini ve süründüklerinide göreceksin merak etme.

AsstProf
Memur
03 Kasım 2017 23:57

Hocam sakın geri adım atma, direk rektörlüğe yaz ve üniversitenizin mobbing yönetmeliği varsa onu indirip gerekli deliller ile birlikte rektörlüğe raporunu sun. Yok öyle güç denemesi...! Ne demek kilit değiştirmek hocam...!

Akademisyen3468, 6 yıl önce

Evet, devlet üniversitesindeyim. Bu davranışı kabul etmeyi sindiremiyorum kişiliğime. Bir de bu değişikliği isteyen aslında oda arkadaşım. Kendisi geldiğim günden beri tüm işleri ben yapmama rağmen benimle uğraşmakta, bunu da kabul edersem daha fazlası gelecek artık, buna eminim. Bu nedenle bunu sindirmek istemiyorum.

Dekanlıktan yapılan işlemle ilgili tutulan tutanak, video ve foto istememe rağmen olduğun söylendi ancak tarafıma bir şey gelmedi. Ben tutanağımı tuttum, belgelerimi topluyorum. Aynı konuyu bölüm başkanı ile yaşayan bir arkadaşımdan da bilgi aldım.O hakkını aldı. Sizce ben de alamaz mıyız? Elimde bu arkadaşımın işini yapmadığına, beni itibarsızlaştırmak istediğine dair belgeler de var.

Akademisyen3468
Aday Memur
04 Kasım 2017 00:03

Hocam, ben de gerekirse mahkemeye kadar gitmeyi düşünüyorum. Ancak doğru yolları takip ederek tabii. Artık rektörlüğe başvuru yapabiliyorum, diye biliyorum. Belgelerimi topluyorum şu an, yazıları edindim. Bu davranışları kabul ettikçe giderek artacağını bildiğim için peşini bırakmak istemiyorum. Bu işlemlerle ilgili bilgisi olan varsa izlemem gerek doğru yolla bilgi alırsam çok memnun olurum.

AsstProf, 6 yıl önce

Hocam sakın geri adım atma, direk rektörlüğe yaz ve üniversitenizin mobbing yönetmeliği varsa onu indirip gerekli deliller ile birlikte rektörlüğe raporunu sun. Yok öyle güç denemesi...! Ne demek kilit değiştirmek hocam...!

AsstProf
Memur
04 Kasım 2017 00:32

Hocam dediğim gibi, üniversitenizin bir mobbing yönetmeliği mutlaka vardır, yoksa da kamuda mobbing yönetmeliği gibi bir yönetmelik ile şikayetinizi meşrulaştırın. 3 kuruşluk adamlara bırakmayın meydanı. Siz sessiz kaldıkça ezerler bu adamlar. Dişinizi gösterin.

Hocam, ben de gerekirse mahkemeye kadar gitmeyi düşünüyorum. Ancak doğru yolları takip ederek tabii. Artık rektörlüğe başvuru yapabiliyorum, diye biliyorum. Belgelerimi topluyorum şu an, yazıları edindim. Bu davranışları kabul ettikçe giderek artacağını bildiğim için peşini bırakmak istemiyorum. Bu işlemlerle ilgili bilgisi olan varsa izlemem gerek doğru yolla bilgi alırsam çok memnun olurum.

04 Kasım 2017 01:00

Hocam ispat belge işe yaramıyor üzgünüm. Demekki oda arkadaşınızın arkası sağlam. İnanın 8 yılda neler gördüm bir bilseniz halinize şükredersiniz. Mücadele ettikçe daha çok hırs yapıyorlar. İşinize bakın moralinizi bozmayın. İnsanı insan yapan değerlerinizi yitirmeden zalimin seviyesine düşmeden çalışmalarınızı yürütün. Odaymış masaymış isimlikmiş bunlar boş şeyler. Sıkmayın canınızı.

Akademisyen3468
Aday Memur
04 Kasım 2017 01:03

Teşekkürler. Tabii kötülükte sınır tanımıyorlar maalesef. Umarım sizin başınıza gelenler de düzelir

04 Kasım 2017 01:03

Hocam hangi mobbing yönetmeliği? Akademide bunlar sadece göstermelik düzenlemeler...en fazla mobbing olan kurumlardan biri üniversiteler...yapmayın lütfen kim hakkını arayıp elde edebilmiş. Bunun adı sinmek değil hocam vakit kaybetmemek. Değmez bu insanlarla geçirilen vakit ziyan olur.

AsstProf, 6 yıl önce

Hocam dediğim gibi, üniversitenizin bir mobbing yönetmeliği mutlaka vardır, yoksa da kamuda mobbing yönetmeliği gibi bir yönetmelik ile şikayetinizi meşrulaştırın. 3 kuruşluk adamlara bırakmayın meydanı. Siz sessiz kaldıkça ezerler bu adamlar. Dişinizi gösterin.

AsstProf
Memur
04 Kasım 2017 01:17

Tarzlarımız farklı demek ki hocam, böyle adamlar zaten sizin işinize bakmanızı da engeller, çalışıp yayın yapmamanız için her türlü engeli de çıkartır. Geri adım attıkça da üzerinize gelirler.

docentadayı1, 6 yıl önce

Hocam hangi mobbing yönetmeliği? Akademide bunlar sadece göstermelik düzenlemeler...en fazla mobbing olan kurumlardan biri üniversiteler...yapmayın lütfen kim hakkını arayıp elde edebilmiş. Bunun adı sinmek değil hocam vakit kaybetmemek. Değmez bu insanlarla geçirilen vakit ziyan olur.

CHX-CHX
Daire Başkanı
04 Kasım 2017 10:02

Sana tavsiyem dekanlık ile fazla sürtüşme, ilişkilerini iyi tut. Dekanın veya bölüm başkanına karşı, alttan alan kişi olmak, mütevazi olmak, her zaman iyidir. Dekanlık ile veya senden üst kişiler ile sürtüşmen, seninle uğraşan arkadaşın olarak belirttiğin dişinin daha çok işine yarar.

Sana tavsiyem bölümünde kafa dengi arkadaşlar edinmen. Akademi dedikonunun, iftiranın en çok döndüğü yerdir. Senin arkandan birisi konuştumu, ona haddini bildirecek bölümde arkadaşlarının olması lazım. Aynı şekilde sen de arkadaşlarını korumalısın. Akademide ek başına kaldın mı, bu tür sıkıntıları her zaman yaşarsın.

Reisin dediği gibi, diklenmeden dik durmayı bilmek lazım.

Akademisyen3468
Aday Memur
04 Kasım 2017 17:59

Teşekkürler tavsiye için. Yalnız ana bilim dalı ve bölüm başkanım ile bölümdeki diğer hocam durumun farkında, bu kişinin daha öncesinde başkaları ile de olan kavgalarını, iş yapmamalarını birebir bilen kişiler. Bunun dışında zaten yeni gelen bir hocamız daha var, kadromuz oldukça küçük. Maalesef dekanım da beni hiç tanımadan sadece bu kişinin gıyabımda söyledikleri ile hareket etmekte. Ben bugüne kadar ne bu kurumda ne de daha önce çalıştığım kurumlarda üstlerimle ve iş arkadaşlarımla hiçbir sorun yaşamadım. Bu kişi geldiğim günden beri bana karşı sinsice hareketler yapmakta, ben bütün bunları yuttum yüz yüze bakıyoruz, oda arkadaşıyız vs. dedim; ancak bu olayda gördüm ki ben bir şeyleri görmeyip üstüne kapattıkça o daha fazla üstüme gelecek. Ben şahsıma ayrıcalık yapılmasını değil, sadece hak ettiğim şekilde davranılmasını istiyorum. Hakkımızı aramak diklenmek midir sizce?

CHX-CHX, 6 yıl önce

Sana tavsiyem dekanlık ile fazla sürtüşme, ilişkilerini iyi tut. Dekanın veya bölüm başkanına karşı, alttan alan kişi olmak, mütevazi olmak, her zaman iyidir. Dekanlık ile veya senden üst kişiler ile sürtüşmen, seninle uğraşan arkadaşın olarak belirttiğin dişinin daha çok işine yarar.

Sana tavsiyem bölümünde kafa dengi arkadaşlar edinmen. Akademi dedikonunun, iftiranın en çok döndüğü yerdir. Senin arkandan birisi konuştumu, ona haddini bildirecek bölümde arkadaşlarının olması lazım. Aynı şekilde sen de arkadaşlarını korumalısın. Akademide ek başına kaldın mı, bu tür sıkıntıları her zaman yaşarsın.

Reisin dediği gibi, diklenmeden dik durmayı bilmek lazım.

Akademisyen3468
Aday Memur
04 Kasım 2017 18:00

Aslında arkadaşı sağlam değil hocam, sendikası var ve herkese mağduru oynayarak insanları kendine karşı acındırma yoluyla inandırıyor.

docentadayı1, 6 yıl önce

Hocam ispat belge işe yaramıyor üzgünüm. Demekki oda arkadaşınızın arkası sağlam. İnanın 8 yılda neler gördüm bir bilseniz halinize şükredersiniz. Mücadele ettikçe daha çok hırs yapıyorlar. İşinize bakın moralinizi bozmayın. İnsanı insan yapan değerlerinizi yitirmeden zalimin seviyesine düşmeden çalışmalarınızı yürütün. Odaymış masaymış isimlikmiş bunlar boş şeyler. Sıkmayın canınızı.

whysolike
Aday Memur
06 Kasım 2017 18:56

Hocam bunu yapan kişinin ünvanı nedir? Öğretim görevlisi?

Osmangazi04
Aday Memur
06 Kasım 2017 19:00

Oooo mağduriyet buradan iyi ekmek çıkar

Aslında arkadaşı sağlam değil hocam, sendikası var ve herkese mağduru oynayarak insanları kendine karşı acındırma yoluyla inandırıyor.

Akademisyen3468
Aday Memur
11 Kasım 2017 13:06

Dr hocam arkadaş.

whysolike, 6 yıl önce

Hocam bunu yapan kişinin ünvanı nedir? Öğretim görevlisi?

Akademisyen3468
Aday Memur
11 Kasım 2017 13:07

Maalesef hocam, devlet kurumunda mağduriyet oyunları, acındırma, aciz görünme ile kendine pay çıkarıyorlar haksızlıkla. Hakkıyla bir şey alamıyor zaten, malum.

Osmangazi04, 6 yıl önce

Oooo mağduriyet buradan iyi ekmek çıkar

juristisch
Aday Memur
19 Kasım 2017 22:33

Aslında uğraşmadıkça ve basına yansıtmadıkça mobbingler devam ediyor. Yani öyle anlatmışsınız ki hani zorla satılan kadınlar olur ya kurtulma umutları olmaz o kadar umutsuz gibisiniz

docentadayı1, 6 yıl önce

Ispartalı.
Aday Memur
20 Kasım 2017 09:12

Değerli Akademisyen arkadaşım merhaba,

Öncelikle hoşunuza gidecek olanı mı? İşinize yarayacak olanını mı? Söylememi istersiniz. Arkadaşım çok doğru bir yol izlemişsiniz. Öncelikle yönetmelik gereği Bölüm başkanı istemedikçe bir akademisyenin odası değiştirilemez. Değiştirilirse de suç işlenmiş olur. Siz doğru olanı yapmışsınız. Tutanak tutmuş gerekli evrakları hazır duruma getirmişsiniz. Ve dahi dekanlıktan odayı boşaltıklarına dair tutanak ve görüntü istemişsiniz. Bunların hepsi doğru. Ve bilinçli olduğunuzu gösterir.

Önünüzde iki yol var;

1. Kabullenmek

2. Karşı çıkmak

Kabullenirseniz devamını bekleyin. Kabullenmez de karşı çıkarsanız iki yol var.

1. Rektöre gitmek

2. Mahkemeye gitmek

Bugüne kadar edindiğim tecrübelerden hareketle bir dekan rektörden habersiz bu şekilde hareket edemez. Yani rektörün haberi yoksa da şimdiye kadar ikna edilmiştir herhalde.

Kalıyor mahkeme. Mahkeme çok uzun soluklu bir süreçtir. Düşünün 2016 Eylül ayında açılan yürütme durdurma davası hala devam ediyor. Yani "yürütme durdurma davasının" ne demek olduğunu bildiğinizi varsayıyorum. En geç bir ay içinde sonuçlanması gereken bir dava 14 aydır sonuçlanmadı. Adalet adalet.

Yani değerli akademisyen arkadaşım,

sabrın ve tahammülün var ise kesinlikle hakkını ara amma velakin yarıda bırakacaksan hiç bu işlere girme derim.

Aranıza bir büyük girsin işi sulh yoluyla halledin

Toplam 24 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi