Editörler : Pangaea
03 Kasım 2019 01:21

Akademisyenler İki Sınavın Denkleştirilmesini Savunuyor

Gazi Üni. Eğitim Fak. Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kan (1)

Hacettepe Üni. Eğitim Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Kelecioğlu (2)

Hacettepe Üni. Öğretim üyesi Doç. Dr. Kübra Atalay Kabasakal (3)

MAKÜ Eğitim Fak. Öğretim üyesi Neşe Öztürk Gübeş (2)

Uşak Üni. Öğretim üyesi Dr. Türker Toker (4)

2018 ve 2019 karma alımında adaletin sağlanabilmesi için TEST EŞİTLEME (DENKLEŞTİRME) yapılmasını savunuyorlar.

(1) https://pdfs.semanticscholar.org/f66a/b836d77d3e36001a2afcaf4da9e265daea75.pdf

(2)https://www.researchgate.net/publication/297604829_Karma_Testlerin_Esitlenmesinde_MTK_Esitleme_Yontemlerinin_Esitlik_Ozelligi_Korunumu_Olcutune_Gore_Karsilastirilmasi/fulltext/56ed7b9008ae4b8b5e741bb7/297604829_Karma_Testlerin_Esitlenmesinde_MTK_Esitleme_Yontemlerinin_Esitlik_Ozelligi_Korunumu_Olcutune_Gore_Karsilastirilmasi.pdf?origin=publication_detail

(3) http://openaccess.hacettepe.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11655/1852/d06bdaa1-3cb9-4651-8dbb-57e0703d19e8.pdf?sequence=1

(4)"...Önemli olan girdiğiniz yıldaki grubun başarısı. Yani bu iki sınavın bir tutulamama nedeni soru sayısı değil sınava giren grupların farklı olmaları!"

eye queue
Şef
03 Kasım 2019 01:28

Mir-i kelam hocam desteğiniz için teşekkür ederim. İnşallah mağduriyeti gidermek için çalışma yapan akademisyenler içinde bu isimler de vardır.

sefa-24
Daire Başkanı
03 Kasım 2019 01:48

Eksiciler loading

peacewings
Memur
03 Kasım 2019 02:12

Test eşitleme yöntemleri üzerine yazılmış makaleleri toplayıp sanki bu akademisyenler 2018-2019 puanları için çalışma yapmış gibi davranmak mantıksız olmuş. Çalışmaların içeriğinde YDS ve YÖKDİL gibi formatı farklı sınavlar kıyas edilmiş. Oysa 2018 ve 2019 KPSS, format ve puanlama sistemi bakımından aynı sınavlardır. Puan denkleştirmesi diye bir şeye ihtiyaç duymazlar çünkü grup başarısı da dikkate alınarak puanlama yapılmıştır.

Puan/Sınav denkleştirmesini sadece sınavı yapan kurum yani ÖSYM yapabilir. Onlar da geriye dönerek böyle bir eşitleme yapmalarının mümkün olmayacağını zaten söyleyerek tartışmayı çoktan sonlandırdılar.

İlgili akademisyenlerin çalışmalarının bu şekilde tahrif edilmesi üzücü olmuş. Siz yine de mantığa aykırı çözüm yolları önermeye ve "eksiciler geliyor" diye hayıflanmaya devam edebilirsiniz.

eye queue
Şef
03 Kasım 2019 02:25

Peacewings sana cevabı Prof.Dr. Adnan Kan versin 😉

Prof. Dr. Adnan Kan araştırma neticesinde yayımladığı makalenin sonuç bölümünde şu vurguyu yapmaktadır: 'ülkemizde ve dünyada aynı becerileri ölçen ve her yıl yapılan birçok seçme ve yerleştirme amaçlı test (örneğin ; ÖSS, OKS, SBS, ÜDS, ALES, KPSS, SAT, GRE, TOEFL vb.) vardır. Bu testlerin sonuçları bireyler hakkında çok önemli kararlar almak için kullanılır. Bu sınavların, farklı versiyonlarını farklı zamanlarda alan bireylere eşit davranması, yanlı davranmaması test geçerliği açısından son derece önemli bir durumdur. Bu derece önemli sınavlarda testin yansızlığına ilişkin kanıtların toplanması ve bu sınavların farklı versiyonlarından elde edilen puanların istatistiksel eşitliğinin sınanması gereklidir.'

eye queue
Şef
03 Kasım 2019 02:31

Peacewings o da yetmediyse Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri akademisyenleri sana cevap versin:

"Büyük ölçekli ve merkezi sınavlarda güvenliği sağlamak amacıyla öğrencilere her dönem ya da her yıl farklı sorular sorulmaktadır. Bunun için aynı amaçla uygulanan testlerin pek çok formu geliştirilir. Bu uygulama ile soruların gizliliği korunurken testlerin eşitliği ve adilliği sorunları ortaya çıkar. Bu formlar benzer içerikte olmakla birlikte testlerin güçlükleri farklı olabilir, bu nedenle bazı bireylerin daha kolay ya da daha güvenilir bir test alarak avantajlı konuma geçmesi muhtemeldir (Cook ve Eignor, 1991)

Örneğin Türkiye?de, Yabancı Dil Sınavı (YDS); Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı (ALES) yılda iki kere uygulanan ve geçerliğini belirli bir süre koruyan sınavlardır. Bu sınavların farklı dönemlerdeki uygulamalarından alınan aynı puanların eşit olup olmadığı belirlenmeden eşit olduğu varsayılarak, eğitim kurumlarına girişte kullanıldığı görülmektedir. Bu testlerin eşitlenmeden karşılaştırılması öğrenciyle ilgili kararlara hata karışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, belirli aralıklarla tekrarlanan aynı amaca yönelik bu tür sınavların eşitlenmesi gerekir."

eye queue
Şef
03 Kasım 2019 02:50

Peacewings okuduğunu anlamakta güçlük çekiyorsun sanırım. Ya da art niyetli birisin.

1- Hocaların test eşitlemeye yönelik çalışmalarıgenel bir çalışma. Çalışma neticesinde elde ettikleri sonuç ve önerileri yapılan ve yapılacak olan tüm Kpss, Ales, Yds vb. Sınavları kapsıyor.

2- Çalışmaları sizin dediğiniz gibi Yds-yökdil arasında değil aynı sınavların farklı yıllardaki formlarını inceliyorlar. Mesela Prof.Dr. Adnan Kan 2003 ve 2005 OKS sınavlarını incelemiştir.

3- Ösym denkleştirme yapılmayacağını söylemedi. İlgili kurumun (MEB) talebi olursa ancak inceleme yapabileceklerini söylediler.

Keşke sırf yorum yapmış olmak için yazmasaydınız. Önce makaleleri bir inceleseydiniz. En azından özet ve sonuç bölümlerine bir baksaydınız.

Çünkü şu an yaşanılan şu durum maalesef üzülerek söylüyorum öğretmen adaylarının kendilerini özellikle ahlaki ve bilimsel yönden geliştirmeleri ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

fhurghan
Kapalı
03 Kasım 2019 04:08

40.000 atama gorup de atanamamislar yeni atama doneminin kaymagini da yiyip sirnaga atanma niyetindeler, isin ozeti budur. Kalkip bosuna lo lo yapiyorsunuz. Anlatamazsiniz anlamazlar, 2019 sinavina girip sinavlarini batirdilar, yeni atamadan bana bir sey cikarma derdindeler. Hic magdura yatilmasin, komiklesiliyor.

peacewings
Memur
03 Kasım 2019 11:34

Boş konuşuyorsun. Atanamamış dediğin 2018'liler üç defa mülakata giren 2017'lilerle yarıştılar. 2019 sınavına girip batıran biz değil sizsiniz. Üstelik siz 2018 sınavına girip onu da batırmışsınız. Ağlamanızın, sistemi değiştirin diye yalvar yakar yapıp sızlanmanızın nedeni de budur. Oyunun kuralları önceden belliydi ancak puanlarınızı görene kadar beklemeyi, fırsatçılık yapmayı beklediniz. Olmadı, değil mi? Şimdi de mağdur mu oldunuz? Geçin bu işleri. Siz en azından çoğu atanmış olan 2018'liler ile yarışacaksınız biz çok daha önce çift alım sistemine maruz kalmamış 2017'liler ile yarıştık. Kimse de sizin kadar ne ağladı, ne feryat figan etti. 2018'liler burada ve öyle haklarını kimseye yedirmeye de niyetli değil.

fhurghan, 4 yıl önce
40.000 atama gorup de atanamamislar yeni atama doneminin kaymagini da yiyip sirnaga atanma niyetindeler, isin ozeti budur. Kalkip bosuna lo lo yapiyorsunuz. Anlatamazsiniz anlamazlar, 2019 sinavina girip sinavlarini batirdilar, yeni atamadan bana bir sey cikarma derdindeler. Hic magdura yatilmasin, komiklesiliyor.

utachi
Kapalı
03 Kasım 2019 11:37

Keske sadece akademisyenlerin bu magduriyeti gormesi yetseydi :)

menelaus40
Kapalı
03 Kasım 2019 11:44

Magduriyeti butun kamuoyu duydu, gordu..meb akademisyenlere talimat verdi..bu isi cözün diye..

bilkyaz13
Memur
03 Kasım 2019 11:46

40.000 atama görüp de atanamayan kişileri de geçemiyorsanız atanmayın kimse de kusura bakmasın

Lisematcem
Aday Memur
03 Kasım 2019 12:07

lafım şunu bir türlü idrak edemeyen ya da anlamak istemeyen 2018 li arkadaşlara;

sınavların iki yıl geçerli olmasının sebebi, sınava girdiği yıl atanma kontenjanında olduğu halde, okulu henüz bitmediği için veya başka özel sebeplerinden dolayı tercih yapmayan yapamayan öğretmen adaylarının bu hakkını bir sonraki sene kullanabilmesi içindir.

Ama sizin gibi 40000 atama görüp atanamayan, sonra da 1500. sıradan gelip 200. adayın önüne geçmeye çalışan uyanıkların atanması için değil.

Bu yanlışı ösym yaptı, meb de gördü ve elbette düzeltecektir. 2018 li arkadaşlar çok sevinmesin 2019 lularda boşuna üzülmesin, hak edenler atanacaktır.

peacewings
Memur
03 Kasım 2019 12:08

ÖSYM, kılavuzun aksine göre hareket edemeyeceklerini haliyle de geriye dönük bir denkleştirme işlemini yapamayacaklarını, hocanız Cüneyt İltuş'a söyledi. Kendisi de bunu instagramda yazılı olarak paylaştı. MEB ise yasal olarak puanlarla oynama yetkisine sahip değildir. Haliyle kafanızda kendinize bir kurtuluş yolu arıyorsanız o yol bu yol değil.

Mutlak değil bağıl değerlendirmelerin yapıldığı sınavlar için puan denkleştirme işlemi her zaman tartışmalıdır ve iyi sonuçlar vermez. Makalelerde de bundan ayrıca bahsedilmiş. Zaten bunu tartışmaya bile gerek yok çünkü ÖSYM puan denkleştirmesi diye bir şey yapmayacak.

eye queue, 4 yıl önce

Peacewings okuduğunu anlamakta güçlük çekiyorsun sanırım. Ya da art niyetli birisin.

1- Hocaların test eşitlemeye yönelik çalışmalarıgenel bir çalışma. Çalışma neticesinde elde ettikleri sonuç ve önerileri yapılan ve yapılacak olan tüm Kpss, Ales, Yds vb. Sınavları kapsıyor.

2- Çalışmaları sizin dediğiniz gibi Yds-yökdil arasında değil aynı sınavların farklı yıllardaki formlarını inceliyorlar. Mesela Prof.Dr. Adnan Kan 2003 ve 2005 OKS sınavlarını incelemiştir.

3- Ösym denkleştirme yapılmayacağını söylemedi. İlgili kurumun (MEB) talebi olursa ancak inceleme yapabileceklerini söylediler.

Keşke sırf yorum yapmış olmak için yazmasaydınız. Önce makaleleri bir inceleseydiniz. En azından özet ve sonuç bölümlerine bir baksaydınız.

Çünkü şu an yaşanılan şu durum maalesef üzülerek söylüyorum öğretmen adaylarının kendilerini özellikle ahlaki ve bilimsel yönden geliştirmeleri ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

menelaus40
Kapalı
03 Kasım 2019 12:20

Akademisyenler ayrica 2018 de ve 2019 da sinava girenlerden puanini 2019 da yukseltebilenlerin yuzdesini de hesapladiklarinda durumun vehametini goreceklerdir

sefa-24
Daire Başkanı
03 Kasım 2019 12:42

Zihniyete gel zihniyete... 40000 atamaya rağmen atanamayan adam kendi yılında alanında 200. adamın önüne geçip atanacak ve bunu da yönetmelik yaftasi altında savunacak. Üstüne üstlük önüne yarım puanla geçtiği adamı da benim aldığım puanı alamamışsın diye aşağılayacak, beni de gecemiyirsan atanma diyecek. Yazıklar olsun gerçekten sözün bittiği yer... yazıklar olsun...

bilkyaz13, 4 yıl önce

40.000 atama görüp de atanamayan kişileri de geçemiyorsanız atanmayın kimse de kusura bakmasın

eye queue
Şef
03 Kasım 2019 13:25

Peacewings öncelikle bir mağduriyetin, adaletsizliğin olduğunu sen de ikrar eyledin ama yönetmeliklerin bu mağduriyete engel olduğunu savunuyorsun sanırım.

1- Ösym, MEB'in yalebi doğrultusunda geçen yıla değil ama bu yıl için denkleştirme yapabilir. Daha atamalar yapılmadı yolun başındayız.

2- Alternatif çözüm ise; MEB dışarıdan akademisyenlerden alacağı danışmanlık hizmeti ile 2019 adaylarının 2018'e göre denkleştirilmiş puanlarını hesaplatıp 2018'lilere cari kpss puanlarını 2019'lulara da denkleştirilmiş puanlarını mülakat puanı olarak verebilir.

2 çözüme de yönetmelikler engel değil.

fhurghan
Kapalı
03 Kasım 2019 15:34

2017 ingilizce oabt sapma 9 2018 8 2019 14 hadi oradan algicitoryus.
peacewings, 4 yıl önce

Boş konuşuyorsun. Atanamamış dediğin 2018'liler üç defa mülakata giren 2017'lilerle yarıştılar. 2019 sınavına girip batıran biz değil sizsiniz. Üstelik siz 2018 sınavına girip onu da batırmışsınız. Ağlamanızın, sistemi değiştirin diye yalvar yakar yapıp sızlanmanızın nedeni de budur. Oyunun kuralları önceden belliydi ancak puanlarınızı görene kadar beklemeyi, fırsatçılık yapmayı beklediniz. Olmadı, değil mi? Şimdi de mağdur mu oldunuz? Geçin bu işleri. Siz en azından çoğu atanmış olan 2018'liler ile yarışacaksınız biz çok daha önce çift alım sistemine maruz kalmamış 2017'liler ile yarıştık. Kimse de sizin kadar ne ağladı, ne feryat figan etti. 2018'liler burada ve öyle haklarını kimseye yedirmeye de niyetli değil.

1907fb1
Aday Memur
03 Kasım 2019 15:46

boş konuşan sensin adın gibi biliyorsun ortada bir adaletsizlik olduğunu hak ediyorsan 40 bin atatamada atanırdın senden daha başarılı olanın hakkına göz dikmezdin. bu arada bakan düzenleme var dedi istediğin kadar kudur.

peacewings, 4 yıl önce

peacewings
Memur
03 Kasım 2019 15:49

Hocam biraz mantıklı şeyler yazın. Atanamadığı dediğin 2018'liler niye atanamadı? Pekala çift alım olmasaydı bugün burada bekleyen 2018'liler çoktan atanmış olacaktı. Ben de burada senin saçma tezlerinle muhattap olmak zorunda kalmayacaktım. Şimdi de aynısı sana oluyor. 2019'lusun ve 2018'lilerden dolayı atanamama ihtimalin doğuyor. Yani sıra sana gelince sesin çıkmaya başladı, aklına hak, hukuk, adalet geldi. Ben başından beri diyorum ki geçen sene kaç tane 2017'li atandıysa o kadar 2018'li atanıp çift yıl saçmalığı sonlandırılsın. Şu, 2018'liler hakkımızı yiyor anlayışından bir vazgeçin, 2018'liler kadar kimse mağdur olmadı. Siz en azından 40.000 atama ile sayıları azalmış bir 2018'li kitle ile yarışa girdiniz. Biz, çift yıl sisteminden etkilenmemiş olarak gelen 2017'liler ile yarışa sokulduk. İnsaf biraz. Seneye 2020'liler aynısını size yaparsa o zaman kafanız dank eder ama nafile. Yine geç kalmış olursunuz.

sefa-24, 4 yıl önce

Zihniyete gel zihniyete... 40000 atamaya rağmen atanamayan adam kendi yılında alanında 200. adamın önüne geçip atanacak ve bunu da yönetmelik yaftasi altında savunacak. Üstüne üstlük önüne yarım puanla geçtiği adamı da benim aldığım puanı alamamışsın diye aşağılayacak, beni de gecemiyirsan atanma diyecek. Yazıklar olsun gerçekten sözün bittiği yer... yazıklar olsun...

1907fb1
Aday Memur
03 Kasım 2019 15:54

arkadaş gayet net açıklamış neyini anlamadın geçen seneye göre UÇURUM var diyoruz sen hala geçen sene nerdeydin diyorsun o 2018li puanıyla atanmak isteyen sınırda olan arkadaşları anlıyoruz ama burda atanma ihtimali olmayan insanlar var sırf soru sayısı arttı diye puanlar düştü ve bunlara gün doğdu ama siz anlamak istemiyorsunuz.

bu arada bu 2018 puanlarını yazsın bu arkadaşlar da görelim nasıl bir uçurum olduğunu.

peacewings, 4 yıl önce

Hocam biraz mantıklı şeyler yazın. Atanamadığı dediğin 2018'liler niye atanamadı? Pekala çift alım olmasaydı bugün burada bekleyen 2018'liler çoktan atanmış olacaktı. Ben de burada senin saçma tezlerinle muhattap olmak zorunda kalmayacaktım. Şimdi de aynısı sana oluyor. 2019'lusun ve 2018'lilerden dolayı atanamama ihtimalin doğuyor. Yani sıra sana gelince sesin çıkmaya başladı, aklına hak, hukuk, adalet geldi. Ben başından beri diyorum ki geçen sene kaç tane 2017'li atandıysa o kadar 2018'li atanıp çift yıl saçmalığı sonlandırılsın. Şu, 2018'liler hakkımızı yiyor anlayışından bir vazgeçin, 2018'liler kadar kimse mağdur olmadı. Siz en azından 40.000 atama ile sayıları azalmış bir 2018'li kitle ile yarışa girdiniz. Biz, çift yıl sisteminden etkilenmemiş olarak gelen 2017'liler ile yarışa sokulduk. İnsaf biraz. Seneye 2020'liler aynısını size yaparsa o zaman kafanız dank eder ama nafile. Yine geç kalmış olursunuz.

Toplam 55 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi