Editörler : ayşegül bgm

niglib
Aday Memur
02 Ağustos 2012 15:09

bakanlık anestezi teknikerliği(onlısanas) değil teknisyenliğini (lise) alıyor.ama özellerde teknikerlerı alıyor daha cok .yanı lıse okuyana az para vereceklerı ıcın genellıkle alım ıyı ama kpss basarılı olamazsa ozellde sansı pek yok . iş olarakta radyolojı daha rahat tatılı cok ,rıskı yok ...ben anestezı onlısansım lıse olarak atandım on lısans olarak devlet 1 -3 tane aldı hep .sozlesmelı aldı kadrolu hıc almadı yıllarca .hastanenın her yerınde calıstırılabılıyorsunuz cunku herseyı bılıyorsunuz ama rontgen,lab oyle degıl butun rıskler sızın elınızde hastaya yanlış bırsey yapsanız eskıden sorumluluk dr ıdı şimdi herkes yaptığından sorumlu .tercıh etmek ısteyenler hem okurken hemde calısırken cok calısacakalr bılsınle .az para cok iş(onlısans maas 1350 tl doner 600 tl)

krcks
Daire Başkanı
02 Ağustos 2012 21:59

arkadaşlar bu paramedik ben klavuzda rastlamadım başka bir adımı var acaba birde şimdi anladığım kadarıyla önlisans anstezi alımı yok denecek kadar az radyoloji biraz daha iyiimi lütfen cvp yazrmısınız tşk ederim

deli58
Şef
02 Ağustos 2012 22:41

arkadaşlar bu paramedik nası oluyo...bende anlamadım bide. ilk ve acil yardımda atanma puanları kaç civarı acaba bilen varmı...

rad_izmir
Şef
03 Ağustos 2012 03:06

arkadaslar ilk ve acil yardım diyte geciyor. ayrıca ilk sıralarınıza radyoterapi de ekleyin derim. benden soylemesi..

07 Ağustos 2012 15:14

paramedik

yarim3421
Aday Memur
07 Ağustos 2012 17:11

butun saglık meslek yuksek okullarının actıgı en cok bolum guzellık sac bakım hızmetlerı alanı 2 yıllık dermatologların ve plastık cerrahı alanında ara eleman ıhtıyacını karsılıyor dılerse dgs ılegecıs yapıp ogretmenlık okunuyor her turlu ıs ımkanı mevcut 2 yıllık mezunlar daha rahat ıstıhdam edılıyor okurken dermatologlar derse gırıyor dermatolog kımya eczacılk branslarında ogretım uyelerı ders verıyor ve estetık cerrahı klınıklerınde hastanelerın kozmotolojı bolumlerınde ıs ve staj ımkanı mevcut tavsıye ederım

kedisever
Genel Müdür
07 Ağustos 2012 22:19

anestezi teknisyenliği iyi bir bölüm rahat iş bulabiliyor.

61_lazkızı_61
Aday Memur
08 Ağustos 2012 09:20

arkadaşlar ben bu işin içinde birisi olarak en önce tıbbi sekreterlik derim,sonrasında a.t.t. yani ilk ve acil yardım teknikerliği (paramedik), anestezi,radyoloji derim..ama en yüksek maaşı hangisi alır derseniz anestezi ve radyoloji derim..çünkü hastanelerde çalışıyosunuz ve döneriniz daha yüksek oluyo..ayrıca radyoloji branşından olanların yıllık 1 ay şua izni oluyo yıllık izin haricinde ve zararlı ışınlara maruz kaldıklarından erken emekli olma imkanları da var...şunu diyebilirim gidip 4 yıllık işletme iktisat ve atanma imkanı olmayan 4 yıllık bölüm okuyana kadar gidip 2 yıllık sağlık bölümü okuyun çok çok daha mantıklı...

08 Ağustos 2012 10:27

selam lazkızı önerileriniz gayet yerinde ancak şunu belirtmekte fayda var bir üst öğrenim görmüş kişi alt öğrenimden tercih yapamıyor bu yüzden lisans mezunu bir kişi önlisans bitirse dahi lisans tercihi yapmak zorunda kalıyor.

61_lazkızı_61
Aday Memur
08 Ağustos 2012 14:13

pardon ama ne dediğinizi anlamadım..sorulan soru tercih yapılabilecek en iyi sağlık bölümü neydi galiba. ben buna göre cevap yazdım..

indigo35
Daire Başkanı
08 Ağustos 2012 17:13

Biz zamanında işletme okuduk şimdi sağlıktan 2 yıllık okusak bile devlete 4 yıllık diplomasıyla girmek zorundayız.

kubra-506
Aday Memur
08 Ağustos 2012 22:18

bende sağlık okuyorum anestezi hemşire ve att bölümü çok rahat özel hastanelerde iş buldu kpss puanları zaten düşük anestezi bölümü rahat iş olarak fakat paramedi çok düşük atama yapıyor geçen sene 58 atandı arkadaşım..

09 Ağustos 2012 02:08

Başlığı açan ve katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürler... söz konusu bölümleri yalnız sağlık meslek lisesi çıkışlı öğrenciler mi tercih edebiliyor yoksa genel lise mezunlarının da böyle bir hakkı var mı? bilgilendirirseniz memnun olurum?

BryanAdams
Şef
09 Ağustos 2012 03:57

faydalı birkaç

başlıklardan biri...

merzer
Genel Müdür
09 Ağustos 2012 08:38

Genel liseler tercih edebilir ancak kazanması çok çok zor. Çünkü ÖSYS de bu bölümlere şu önceliklere göre yerleştirme yapılır...

1. Mezuniyet yılı : Sınavsız geçişle gelecek öğrencilerden mezuniyet yılına öncelik verilir. Yani bu yıl 2012 Sağlık Meslek Lisesi mezunları girerken 2010 mezunu birinin şansı çok çok azdır.

2. Dİyelim ki tüm adayların mezuniyet yılları aynı o zaman okul türüne bakılır ki anadolu okul türleri daha avantajlıdır.

3. Dİyelim ki bu da aynı bu seferde METEB içi METEB Dışına bakılır ki bu da liseyi o bölümün olduğu ilde okuyup okumadığınızla alakalıdır. Şöyleki Yozgatta bir sınavsız geçiş bölümüne başvurulduğunda diploma notu düşük olsa da önce YOZGATtan mezunlar sonrasında diğer ildeki liselerden mezunlar alınır kılavuzdaki İ ve D bunu ifade eder.

4. Dİyelim ki İ / D olayı da aynı o zaman diploma notuna bakar. Dİploma notu yüksek olan girer .

5 . Dİyelim ki diploma notu da aynı o zaman yaşı küçük olan bölüme girer....

Tabii bunların tamamı sınavsız geçiş ile geçecek kişiler için geçerli. Siz genel lise mezunu iseniz buralardan kontenjan kalırsa YGS puanınız ile tercih ededbilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse odyometri ve radyoterapi de bir kişi bile genel lise mezunu giremedi.

Anestezide ise bir dünya yüksekokuldan sadece 5 tanesi genel lise öğrencisi aldı.

Yani kimse size kazanamazsın diyemez ancak girme olasılığınız oldukça düşük (YGS den kaç puan alırsanız alın).

tercih kılavuzunda yerleştirme öncelikleri kısmında 11, 2, İ , 93 gibi şeyler yazıyorsa o bölüm tamamen sınavsız kapatmış demektir. Ve Önündeki puan yerleşen adayın YGS puanı değil diploma notuna göre aldığı puandır.

Ancak yerleştirme öncelikleri kısmı boş ise o zaman puan YGS puanını ifade eder ve sınavsız geçiş harici öğrenci de almış burası anlamına gelir.

Tercih döneminde en çok yapılan hata (genel liseliler tarafından ) oradaki puanı görüp aaa 176 ile almış ben 200 aldım kesin girerim demektir :) Oysa 176 sadece Okul Başarı Puanıdır ve o biölüm sınavsız kapatmıştır....

09 Ağustos 2012 13:31

sayın merzer çok aydınlatıcı bir açıklama olmuş. teşekkür ederim.

aslı ince
Aday Memur
10 Ağustos 2012 22:13

1. Anestezi teknikeri ve ameliyathane teknikeri farklı branşlardır.

2. radyoloji bölümünün izin süreleri daha uzundur fakat meslek hayatı boyunca radyasyona maruz kalmaktadır.

3. iki yıllık sağlık bölümlerinden en rahat çalışma koşullarına sahip olan paramediktir. ayda 5 yada max. 6 nöbet tutarlar 112 komite merkezine atandıktan sonra.

4. Türkiye de çok yeni olan ergoterapi teknikerliği, yaşlı bakım teknikerliği, evde bakım teknikerliği bölümlerini de araştırmanızı tavsiye ederim.

11 Ağustos 2012 12:14

hepsi

tagü
Memur
12 Ağustos 2012 10:09

Merzer'in açıklamalarına göre kardeşiniz genel lise mezunu ise sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylardan eğer boşluk kalırsa( garanti meslek olan bölümlerde boş kontenjan imkansız)bu bölümleri kazanabiliyor. Ygs'den tercih yaptığına göre kardeşinizgenel lise mazunu. Yani yönetmelik değişmesse kardeşinizin bu bölümlere girme olasılığı % 1'in çok çom altında... Boş umutlara kapılmasın.

merzer
Genel Müdür
12 Ağustos 2012 13:45

YAşlı bakım kendi mezunları tarafından dahi tercih edilmiyor neden bilmiyorum ama lisede yaşlı bakım okuyanlar 2 yıllık yaşlı bakım yazmıyorlar... İşin karakteri gereği sanırım.

Yaşlı Bakım tavsiye ederim bende genel liseliler için...

TIBBİ SEKRETERLİK kesinlikle tavsiye etmiyorum adının tıbbi olması sizi yanıltmasın iş imkanları fazla diye birşey yok ve mezun sayısı çok fazla. Zaten sınavsız geçişle değilde genelde YGS ile dolmasından anlayabilrisiniz bunu...

Toplam 52 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi