Editörler : cihan27E.Kayı Han

fakir.adam
Şube Müdürü
29 Eylül 2022 11:23

her kurum önemlidir.maaşlar eşitlenmelidir.

Ksc01, 2 yıl önce

Eşitlensin diyorsunuz da bunu hangi akılla söylüyorsunuz anlamakta güçlük çekiyorum. Bu kadar fitne fesat olmayın. Her kurum aynı değildir ki kritik önem arz eden kurumlar tabi ki farklı maaş verecek. Dhmi de çalışmıyorum ama önemli bir kurum çalışıp girseydiniz. Örn verecek olursak Botaş yüksek maaş verir ama babasının hayrına vermez kritik ve önem arz eden bir kurum sınavlara hazırlanıp kazansaydın şimdi ağlamazdın..

E.Kayı Han
Editor
29 Eylül 2022 11:35

Konuyu açan arkadaş şu şekilde yazmış.

"Bazı kurumlarda çalışan memurlar diğerlerinden daha yüksek maaş alıyor. Bu anayasaya aykırıdır. Anayasa 49. Madde diyorki devlet kamu barışını sağlamalıdır. Yine madde 55 diyorki ücrette adaletli olunmalıdır. Yani dhmi, tcdd vs gibi kurumlarda vart curt bir sürü tazminattan maaş alıp diğer çalışanların 5 katı kadar maaş alanlar var. Bu duruma devletimiz bir son vermelidir. Kamu barışı ciddi şekilde bozuluyor. Tüm memurların %99'u bu işten rahatsız. Ya maaşları diğer memurlarla eşitlenmeli ya da diğer memurlarında maaşları o seviyeye yükseltilmelidir"

İyi de her memur aynı işi mi yapıyor? Eşit işe eşit ücret dersen anlarım yani farklı kurumlarda aynı işi yapan adamlar aynı maaşı alsın dersen eyvallah ama x kurumunda akşama kadar oturan adam ile y kurumunda akşama kadar tuvalete gitmeye zor fırsat bulan adama aynı parayı veremezsin.

Tüm memurların yüzde 99'u bu işten rahatsız demişsin ya bence memurların yüzde 99'u senin dediğini kabul etmez.

miralayben
Aday Memur
29 Eylül 2022 12:17

Bu başlıktan yazılanlardan yine anlıyoruz ki kimsenin derdi kendi şatlarının iyileştirilmesi değil kendinden daha iyi şartlarda olan çalışanları kendi seviyesine çekmek.

Tamam herkesin aldığı ücret eşitlensinde hangi seviyede eşitlenecek. komünist rejimlerde bile böyle bir şey mümkün değildi. kendi maaşından memnun değilsen mücadeleni ver kendine güveniyorsan tekrar KPSS ya hazırlan al 95 puan al DHMİ ye yerleş. ama yok bunları yapmaya kapasitem yetmiyor,sendikal mücadelede de bulunmak istemiyorum diyorsan. burada kendini boşa yoruyorsun Hak verilmez,alınır. ama burada yaygara kopararak değil.

Umut0621
Genel Müdür
29 Eylül 2022 12:58

Yok ben sizin dediğinizi savunuyorum. Farklı kurumlarda aynı mesleği yapan kişilerin maaşı eşitlensin diyorum. Tüm mesleklerin maaşının eşitlenmesini istemiyorum. Şöyleki, doktor mühendis bunlar fazla kazanmalı. Benim tepkim şuna; adalet bakanlığında çalışan bir lise mezunu teknisyen 9.000 lira maaş alıyor. Dhmi de yine lise mezunu teknisyen 36.000 tl maaş alıyor. Nasıl bir iş yapabilirki lise mezunu bşr teknisyen diğer kurumdaki kişinin 4 katı maaş alıyor? Dahadı bu dhmide çalışan lise mezunu teknisyenin maaşı yüksek lisans bitirmiş kamuda çalışan bir yüksek mühendisin maaşından bile çok oluyor. Böyle bir saçmalığın ortadan kalkması lazım diyorum
E.Kayı Han, 2 yıl önce

"Bazı kurumlarda çalışan memurlar diğerlerinden daha yüksek maaş alıyor. Bu anayasaya aykırıdır. Anayasa 49. Madde diyorki devlet kamu barışını sağlamalıdır. Yine madde 55 diyorki ücrette adaletli olunmalıdır. Yani dhmi, tcdd vs gibi kurumlarda vart curt bir sürü tazminattan maaş alıp diğer çalışanların 5 katı kadar maaş alanlar var. Bu duruma devletimiz bir son vermelidir. Kamu barışı ciddi şekilde bozuluyor. Tüm memurların %99'u bu işten rahatsız. Ya maaşları diğer memurlarla eşitlenmeli ya da diğer memurlarında maaşları o seviyeye yükseltilmelidir"

İyi de her memur aynı işi mi yapıyor? Eşit işe eşit ücret dersen anlarım yani farklı kurumlarda aynı işi yapan adamlar aynı maaşı alsın dersen eyvallah ama x kurumunda akşama kadar oturan adam ile y kurumunda akşama kadar tuvalete gitmeye zor fırsat bulan adama aynı parayı veremezsin.

Tüm memurların yüzde 99'u bu işten rahatsız demişsin ya bence memurların yüzde 99'u senin dediğini kabul etmez.

Umut0621
Genel Müdür
29 Eylül 2022 13:02

Memurların maaşı eşitlensin demiyorum. Aynı meslektekilerin maaşı aynı olmalı diyorum. Nerenle okuyorsun yazımı? Örneğin lise mezunu bir teknisyen adalet bakanlığına 92 puanla girip 9.000 tl maaş alıyor. Ama dhmi'ye 93 puanla giren lise mezunu bir teknisyen 36.000 tl maaş alıyor. Bak bunuda geçtim bu dhmideki lise mezunu teknisyenin 36.000 lira olan maaşı diğer kurımlarda çalışan yüksek lisans yapmış bir mühendisin maaşının 3 katı yapıyor. Uzman doktor maaşından daha fazla. 25 sene görev yapan bir şube müdüründen daha çok. Şuan bilmiyorsun ama vali maaşından da çoktur. Bunu savunan birisi adaletli olmayı geç insan bile olamaz
miralayben, 2 yıl önce

Bu başlıktan yazılanlardan yine anlıyoruz ki kimsenin derdi kendi şatlarının iyileştirilmesi değil kendinden daha iyi şartlarda olan çalışanları kendi seviyesine çekmek.

Tamam herkesin aldığı ücret eşitlensinde hangi seviyede eşitlenecek. komünist rejimlerde bile böyle bir şey mümkün değildi. kendi maaşından memnun değilsen mücadeleni ver kendine güveniyorsan tekrar KPSS ya hazırlan al 95 puan al DHMİ ye yerleş. ama yok bunları yapmaya kapasitem yetmiyor,sendikal mücadelede de bulunmak istemiyorum diyorsan. burada kendini boşa yoruyorsun Hak verilmez,alınır. ama burada yaygara kopararak değil.

Umut0621
Genel Müdür
29 Eylül 2022 13:31

Bu yazımdaki son cümlede, malesefki hademeler ile mühendisler arasında kıyaslama yaparak hademeleri küçümsemiş gibi bir yazım olmuş olabilir. Bunun için hademelerden özür dilerim. Amacım asla küçük düşürmek değildi maaş olarak mühendislerin maaşının daha fazla olması gerektiğini kastetmiştim. Yanlış anlaşılmışsa özür dilerim tekrardan
Umut0621, 2 yıl önce
Dünyadaki hiçbir adalet sistemi dhmide çalışan bir hademenin maaşının 20.000 küsür olduğunu ve diğer kurımlarda çalışan ve yüksek lisans bitiren yüksek mühendisin maaşının 13.000 olmasını açıklayamaz. Bunu savunan kul hakkına girmeyide savunuyordur. Devletimiz bu kurumun ve bunlar gibi diğer kitlerin personellerine diğer kurumlardaki personeller kadar maaş vermeli. Hademe asla mühendisten büyük değildir

journeykbr3223
Yasaklı
01 Ekim 2022 06:45

DHMİ den yüksek veren sadece sivil havacılık var, onun maaşları 40-50binden başlıyor, bir de bilişim alanindakiler 5 kat en yüksek devlet memuru maaşı alıyorlar 85-120bin TL arası

Onun dışında hangi yerler var

eeci10, 2 yıl önce

Ne mühendisin üç katı maaş alması ne uzman doktordan fazla maaş alması dalga mı geçiyorsunuz arkadaşlar? Yok böyle bir şey. Bir de kendin de yazmışsın fark havacılık tazminatından geliyor diye. Bu parayı zaten devlet vermiyor daha ne derdiniz var? Ben dhmi çalışanı değilim ama keşke maaşları daha da fazla olsaydı. Şu dhmi'ye gelene kadar kaç tane kamu kurumunun maaşı dhmi'den yüksek bilmiyorsunuz. Dhmi merkezi atamada liyakat usulü alım yapan bir kurum keşke oradaki maaşlar gerçekten en az 30 bin olsa çünkü oraya girmenin yolu yordamı belli.

journeykbr3223
Yasaklı
01 Ekim 2022 06:47

Yok, yanlış anlıyorsunuz 657e bağlı tüm memurlar eşit maaşa yakın alsınlar arada yine fark olsun 1-2 bin

Ve en önemlisi maaşlar oransal değil eşit de artmalı

Milletvekili 50bin doktor 30bin mühendis 10bin maaş alıyor %100maas zammı aradaki uçurumu daha da uçurur

Onun yerine artık bu yıldan itibaren tüm herkese aynı zam yapilmali

E.Kayı Han, 2 yıl önce

gellpcpcpc
Daire Başkanı
01 Ekim 2022 10:12

657 sayılı memurlar kimler biliyor musun? polis hemşire asker de bu kanuna tabii. Örn. polis şırnak cizrede aile götürelemeyen garnizonda dağ tepe gezecek ve tapu kadostrodaki memurdan 1-2 bin fazla alacak öylemi?

Bu seyyanen artma konusunu bu defa örnek ile açıklayayım ki anla;

Örn. bir profesör 10 000 tl alıyor ekmek 10 tl aldığı ekmek 1000 adet

bir memur maaşı 5000 ekmek 10 tl aldığı ekmek 500 tl

enflasyon %20 oldu

profesör maaş 12 000 ekmek 12 oldu aldığı ekmek aynı

memur maaş 6000 ekmek 12 tl aldığı ekmek yine aynı....

enflasyon seyyanen artmıyor ki maaş seyyanen olsun...

Başkalarının maaşını kurcalamak yerini kendi maaşınızla ilgilenmeniz daha mantıklı

journeykbr3223, 2 yıl önce

Yok, yanlış anlıyorsunuz 657e bağlı tüm memurlar eşit maaşa yakın alsınlar arada yine fark olsun 1-2 bin

Ve en önemlisi maaşlar oransal değil eşit de artmalı

Milletvekili 50bin doktor 30bin mühendis 10bin maaş alıyor %100maas zammı aradaki uçurumu daha da uçurur

Onun yerine artık bu yıldan itibaren tüm herkese aynı zam yapilmali

gellpcpcpc
Daire Başkanı
01 Ekim 2022 10:18

Sorgulanması gereken seyyanen mi oransal mı artsından ziyade;

Enflasyonun gerçek verilerle açıklanmasıdır.

Eğer bir kişi ocak ayın 1000 ekmek alırken

şubat ayınndan itibaren aldığı ürün ve hizmet her ay azalıyorsa ve temmuz ayında yanlış verilerle enflasyon oranında zam alırlars alım gücü azalır... Sorun buradan kaynaklanıyor.

Yani Şubat ayından itibaren bir nevi devlet memur ve işçinin cebinden yer temmuz ayında alm gücünü yenilemeye çalışır. buda hatalı verilerle olunca sorun olur....

mengok
Şube Müdürü
01 Ekim 2022 10:53

Maaş eşitlenirse polisliği bugün bırakır 81 82 kpss alıyorum biraz çalışır daha rahat sarhoşu ayyaşı katili hırsızı geceai sapığı teröristi bombası olmayan, şark görevi olmayan 4 yılda bir tayin olmayacağım ve memeleketimde çalışabileceğim bir yere atarım kendimi .. jandarma ile polis aynı bakanlık ve aynı iş olmasına rağmen aramızda dağlar kadar fark var ona çözüm bulamıyorlar da kaldı ki tüm kurumları nasıl eşitleyecek

kitkanun
Şube Müdürü
01 Ekim 2022 11:20

KPSS puanına göre maaş en iyisi.

80 puan alarak atanan 8bin alıyorsa 90 puan alaralip atanan 9bin alacak. Ok ?

firatkaran
Memur
01 Ekim 2022 17:18

hele üniversite idari personeli en düşük maaşı alıyor. Hiç bir ek ödemesi yok. sadece kuru maaş. 8300 tl maaş aldım

journeykbr3223
Yasaklı
01 Ekim 2022 19:22

polis asker fazla alsın ama prof doktor öğretmen hemşire arası 1-2 bin tl lik fark olsun

öğretmen doktoru yetiştiriyor ama doktordan az kazanıyor şaka gibi fazla kazanmalılar

gellpcpcpc, 2 yıl önce

657 sayılı memurlar kimler biliyor musun? polis hemşire asker de bu kanuna tabii. Örn. polis şırnak cizrede aile götürelemeyen garnizonda dağ tepe gezecek ve tapu kadostrodaki memurdan 1-2 bin fazla alacak öylemi?

Bu seyyanen artma konusunu bu defa örnek ile açıklayayım ki anla;

Örn. bir profesör 10 000 tl alıyor ekmek 10 tl aldığı ekmek 1000 adet

bir memur maaşı 5000 ekmek 10 tl aldığı ekmek 500 tl

enflasyon %20 oldu

profesör maaş 12 000 ekmek 12 oldu aldığı ekmek aynı

memur maaş 6000 ekmek 12 tl aldığı ekmek yine aynı....

enflasyon seyyanen artmıyor ki maaş seyyanen olsun...

Başkalarının maaşını kurcalamak yerini kendi maaşınızla ilgilenmeniz daha mantıklı

journeykbr3223
Yasaklı
01 Ekim 2022 19:25

polis en fazla alsın sonra askerler sonra öğretmenler çünkü hepimizi yetiştirenler bunlar sonra, mühendisler onlar olmazsa gelişemeyiz, sonra hakim ve savcılar onlar olmazsa adalet olmaz, sonra eczacılar onlar olmazsa iyileşemeyiz, hemşire ve doktorlar alsın

mengok, 2 yıl önce
Maaş eşitlenirse polisliği bugün bırakır 81 82 kpss alıyorum biraz çalışır daha rahat sarhoşu ayyaşı katili hırsızı geceai sapığı teröristi bombası olmayan, şark görevi olmayan 4 yılda bir tayin olmayacağım ve memeleketimde çalışabileceğim bir yere atarım kendimi .. jandarma ile polis aynı bakanlık ve aynı iş olmasına rağmen aramızda dağlar kadar fark var ona çözüm bulamıyorlar da kaldı ki tüm kurumları nasıl eşitleyecek

gellpcpcpc
Daire Başkanı
01 Ekim 2022 20:33

:-D Tamam öyle olsun üstad.

journeykbr3223, 2 yıl önce

polis en fazla alsın sonra askerler sonra öğretmenler çünkü hepimizi yetiştirenler bunlar sonra, mühendisler onlar olmazsa gelişemeyiz, sonra hakim ve savcılar onlar olmazsa adalet olmaz, sonra eczacılar onlar olmazsa iyileşemeyiz, hemşire ve doktorlar alsın

Umut0621
Genel Müdür
01 Ekim 2022 21:06

93 alan birisi kite giremedi. 9.000 alıyor. 94 alan kişi dhmiye girdi 36.000 tl alıyor. Boş yapma
kitkanun, 2 yıl önce

KPSS puanına göre maaş en iyisi.

80 puan alarak atanan 8bin alıyorsa 90 puan alaralip atanan 9bin alacak. Ok ?

journeykbr3223
Yasaklı
01 Ekim 2022 21:25

tekrar hazırlansaydı o da, tıp için bile 4-5 yıla mezuna kalanları biliyorum

Umut0621, 2 yıl önce
93 alan birisi kite giremedi. 9.000 alıyor. 94 alan kişi dhmiye girdi 36.000 tl alıyor. Boş yapma
03 Ekim 2022 08:22

Ya arkadaşlar ne DHMİ'si ne KİT'lerde çalışanı mesleğe giriş şartları (KPSS,Kurum Sınavı,Mülakat,Yeterlilik Sınavı + Mülakat... ) aynı olan Kariyer Uzmanlar arasında sırf Ankara'da çalışıyor diye taşrada ( İstanbul dahil ) çalışanlar ile aralarında 5 bin tl maaş farkı var. Bırak farklı kurumu aynı kurumda farklılık var aynı ünvanda. Önce bu tezatlıkların düzelmesi lazım

balbebekk
Aday Memur
03 Ekim 2022 11:45

kuzenim valilikte 12bini geçik maaş alıyor ben 4bin lira neden az alıyorum?

her gün hocaların peşinde elimde kağıtlar imza imza diye koşuyorum.

hayatım kaymış ve cezaevinde gibi hissediyorum..

Toplam 60 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi