Editörler : F16 Gökçen
30 Temmuz 2010 01:11

Kimlik fotokopisi ile neler yapılabilir? (Dolandırıldım)

Bugün polislere ifade vermeye gittim suçum ise nitelikli dolandırıcılıkmış. Sebeb ise birileri benim adıma şirket kurmuş ve karşılıksız çek vermiş. Benim üzerime kaldı ve benim bunların hiçbirinden haberim olmadı.

Ne yani kimlik fotokopisi birinin eline geçince şirket kurulabiliyormu

burası nasıl memleket...

Kimlere güvenecez.

O şahısların hiçbirini tanımam ve ellerine nasıl geçtiğini de bilmiyorum!!!

elagözlü :)
Başbakan Müsteşarı
30 Temmuz 2010 01:41

bu ülkede heran herşey olabilir.. çok dikkatli olunulması gerek.. bir tc kimlik nosu nelere bedel bir bilseniz.. çok geçmiş olsun..

Biricik_Su_
Memur
30 Temmuz 2010 04:40

Çok saçma aslı değil ki?Ayrıca nasıl imzan olmadan şirket kurulabiliyormuş?Her taraf kimlik fotokopisi alıyor.Fotokopi çektirirken o zaman ne bileyim kitapçının böyle bir iş yapmayacağını fazladan çeker.Tuhaf...

30 Temmuz 2010 10:10

türkiyede dolandıcılık pişyasası zirve yapıyor.her gün yeni yeni buluşlarla insanların karşısına çıkan bu kişilere karşı çok dikkatli olmak gerek ama insanız bir yere kadar yapabiliyoruz.

dün bir arkadaşı dolandırmışlar ama tekniğe bakın:arkadaştan yakında yanıştığı ve güvenini kazanan esnaf komşusu''bir arkadaşa mal verdim para yollayacak kart a ihtiyacım var ''diyor.ve bizimki kullanmadığı postaçeki hesap kartını ne de olsa içinde para yok ve visa da çekme özelliği yok diyerek veriyo.dolandırıcı arkadaşı internetten sanal araba ilanı veriyor.hemde çok cazip fiyata.bizim fırsat düşkünü uyanık vatandaşlar hemen geliyo tezgaha ve ilanı verenle irtibata geçiyo.aman satma arabayı diyerek te bir çok kişiden kapora alıyo.ve bir kaç gün sonra toparladığı kaporalarla kayboluyo.bizim kart sahibi ancak savcılık a çağrıldığında olayı öğreniyo.

dolandırıcılar bu zeka ve kaabiliyetlerini ülke menfaatlerine kullansanlar neler olmaz ki...

candela
Yasaklı
30 Temmuz 2010 10:13

:((

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
31 Temmuz 2010 20:15

Adamlar adıma textil kurmuşlar ismim ve soyismim var.finans banktan hesap açmışlar ama gerçekte değil çekin üzerine yazmışlar 9000 tl finansbank textilin kaşesi bile var onu basmışlar. imza atmışlar.İmza bana ait değil ve o şahıssların hiçbirini tanımıyorum sizce bu olay başıma kalırmı?Suç olarak nitelikli dolandırıcılık yazıodu kağıtta. 20 sayfa imza yazı rakam yazdırdılar karakolda

tufan gibi...
Genel Müdür
31 Temmuz 2010 20:53

Kimlik fotokopisiyle yedi sülalenizi bile satabilirler, bunun için ne yapmanız gerekiyor? Bunun için yapmanız gereken şey aslında çok basit kimlik fotokopiniz bir iş için lazım oldu, atıyorum hat alacaksınız, ya da hesap açtıracaksınız fotokopiyi çektirdikten sonra kimliğinizin kullanılabilir yerine kimlik fotokopinizi hangi iş için verdiğinizi ve o günün tarihini atıp imzalarsanız o fotokopiyi başka birşeyde kullanamazlar. TC kimlik no nuzu da uluorta söylemeyin zira yine başınız ağrıyabilir, yeterki dolandırmak istesinler, Türk milletinin aklı dolandırıcılığa çalıştığı gibi başka işlere çalışsa ihya olurduk!

cok-o-prens
Daire Başkanı
31 Temmuz 2010 20:57

Kimlik fotokopinle sahte kimlik düzenleyebilirler. Ama kimliğini kaybettiğini gerekli yerlere bildirip gazeteye ilan verirsen sıkıntı olmaz. Kimliğinize mukayyet olun :))

tufan gibi...
Genel Müdür
31 Temmuz 2010 21:00

Ben anlamadım karakolda mı imza ve yazı örnekleri aldılar? Öyleyse bekle savcılıkta yine alırlar, karakolda alınan imza ve yazı örnekleri geçerli değil. Sol oturarak, sol el ayakta, sağ el oturarak, sağ el ayakta en az 4 er sayfa imza ve yazı örneği vereceksin, sonra deliller toplanınca bunlar o çeklerin, belgelerin asıllarıyla birlikte adli tıpa gidecek sonra dua edeceksin ve eğer gerçekten o imzalar senin el ürünün değilse korkma bişey çıkmaz senin adına.

yoruldum_34_34
Yasaklı
31 Temmuz 2010 21:01

çok geçmiş olsun,

Allah yardımcın olsun,

sizin suçunuz olmadıgı anlaşıldımı?

browneyes
Şube Müdürü
31 Temmuz 2010 21:54

gecen gun bıyere k.fotokopısı verdım:)verırken kagıdın bos kısmına ..... ıcındır dıye yazdım tedbırlıyım ya:)))))))))

sonra aklıma geldı fotokopının nıye uzerıne yazmadım da kagıdın bos kısmına yazdım:))))))uzun sure kendımle dalga gectım:)))))))))

tufan gibi...
Genel Müdür
31 Temmuz 2010 21:56

kayverengi göz şincik onlarda alıp bir güzel kesip biçip kullanmışlardır senin fotokopiyi :PPPP

browneyes
Şube Müdürü
31 Temmuz 2010 22:00

:)))zannetmıorum ama napım gectı artık:) polıse ıfade verırken anlatırım durumu:))))))

31 Temmuz 2010 22:02

sen bittin

tufan gibi...
Genel Müdür
31 Temmuz 2010 22:04

Polise dersin artık yanlış yeri imzalamışım, ahhh yivrum ahhh şincik onlar senin boş yere yazdığın yazıyı da imzayı da ne gözel taklit etmişlerdir :PPP Başına iş gelirse bana danışabilirsin yardım ederim, 1 sene savcılıkta çalıştım :PPP

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
01 Ağustos 2010 00:39

Bilmiyorum arkadaşlar polise gelen talimat ta maddi durumunun araştırılması ve 5 sayfa oturarak 5 sayfa ayakta ve 5 sayfa çömelerek imza yazı ve rakam örneklerimi aldılar.

hatta bi kaçı yanlış olunca tekrar alındı 20 sayfayı buldu.

3 gün oluyo bakalım netice ne çıkacak

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
07 Ağustos 2010 01:16

gncel

savaskahraman
Kapalı
07 Ağustos 2010 01:21

her yere veriyoz valla..adam alışveriş yaparken bile istiyo...vermek istemeyince...aa bana güvenmiyo musun da deyiveriyor...

güveniyozz işte al...

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
07 Ağustos 2010 01:22

yani bunun nasıl önüne geçilir

bilen yoıkmu

savaskahraman
Kapalı
07 Ağustos 2010 01:26

fotokopinin üzerine ..şunun için verilmiştir diyeyazmalısınız...büyükçe bir yazıyla...

Aşk-ı memur
Daire Başkanı
07 Ağustos 2010 01:28

ONU SORDUM OZAMANDA KABUL ETMİYORLAR İNEKLER

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi