Editörler : E.Kayı Han
«567891011121314151617

coskun54
Aday Memur
10 Ekim 2014 16:22

isci sinavini kazandim sorusturmada elediler Basvuru formunda sadece yuz kizartici suclardan

coskun54
Aday Memur
10 Ekim 2014 16:23

hak talep edemessniz yaziyordu resmen hakkimizi yediler idari mahkemesine verdik 2 ay oldu

coskun54
Aday Memur
10 Ekim 2014 16:25

bakalim ne olacak Bastan deselerdi zaten basvurmazdik hagb kabul edilmez diye bukadar basitmi adam h

coskun54
Aday Memur
10 Ekim 2014 16:26

harcamak Sonucta basit bir isciyiz a sinifi kadroda degil yaziktir insanlara

cevdet100
Kapalı
18 Ekim 2014 17:11

HAGB alan bir kişinin ne olursa olsun kamuya girebilme şansı yok gibi birşey,durumun netliğini yakın çevremden dolayı biliyorum.

Mantıklı olarakta düşünmek gerekirse sonuçta bu kararı devlet veriyor ve aynı devlet bünyesinde istihdam edeceği bireyinde tertemiz olmasını bekler.HAGB'de bir nevi mahkumiyet durumuna hasıl,fiziken olmasada bireyin kağıt üzerinde suçlu olduğu ve mahkumiyetinin olduğu belgelenip tescilleniyor,üstelik sözkonusu hükmün geçerliliği 5 yıl densede 35 yıl arşivlerde muhafaza altında tutuluyor öyleki günümüz teknolojindeki durumuda düşünecek olursak sokaktaki sıradan bir polis memurunun dahi geçmişteki durumunuzun ne olduğunu anlaması için sadece kimlik numaranızı bilmesi yeterli yani GBT durumu gibi!

İyi bir üniversitede eğitim almış,hatta yükseklisans eğitimi olan,birkaç yabancı dil bilen bir arkadaşım çok basit bir suç yüzünden aldığı 1 ay,22 günlük ceza HAGB'ye çevrildiği için KPSS'den en yüksek puanları almasına,girdiği bölüm sınav ve mülakatlarını başarıyla geçmesine rağmen aldığı HAGB yüzünden kaç yerden elendi hatta çoğu müracat ettiği yerlerdeki görevli memurlar tarafından da aşağılayıcı birtakım sözlere maruz kaldı.

Şimdi bu noktada düşünmek gerekirse bazen öyle anormal durumlar göze çarpıyor hatta bu durumlar apaçık ortada ancak birtakım şeylere kayıtsız kalmak zorunda olunuyor ve herzamanda güçlü olan kazanıyor,sonuçtada tüm mücadeleler sonuçsuz kalıyor,zaman kaybıda cabası.Arkadaşım yoksulluk içinde yetişti,kendi gayretleriyle okullar bitirdi,çocukluğundan beridir hep çalıştı hatta ailesine dahi maddi yönden destek oldu fakat bir hiç yüzünde polislik bir olaya karıştı tabi sonu savcılıklara mahkemelere ve HAGB lere kadar uzandı ama varlıklı bir çevrede yetişmiş olsaydı başına bunların hiçbiri gelmeyecekti.

İbn i Farabi
Kapalı
18 Ekim 2014 17:35

Kardeşim iyi güzel yazmışsın ama çok hatalısın 80 Milyonluk ülkede ilk defa suç işleyip HAGB alan o kadar çok insan var ki bunlardan bazıları ikm ve memur senın o arkadasın üstüne düşmemiş dava açmamış sürünmüş durmuş sana çok hagb olupta memur olan kişi gösterebilirim ne yani hagb var dıye bu adam bu ülkede barınamayacak mı gel gelelim 35 senelık arşiv kaydına çok iyi sallamışın 5 sene boyunca suçu tekrar etmezsen sicilden siliniyor. Tamam açıktan alımlarda mülhakatı geçsen bile komisyon değerlendirip eleme yapabılıyor ama red gelse bile dava açtığın zaman danıştaya kadar gider ve bu dava düşer ( HAGB OLUP YÜZ KIZARTICI SUÇLARDA VE 1 YILI GEÇEN HÜKÜMLERDE ELENİYOR )

AMA SENİN DEDİĞİN GİBİ HERŞEKİLDE HERYERE ENGEL BİR DURUM DEĞİL BU FORUMDA Kİ AVUKAT ARKADASLARA SOR ISTERSEN SANA NE DIYECEKLER....

cevdet100, 10 yıl önce

HAGB alan bir kişinin ne olursa olsun kamuya girebilme şansı yok gibi birşey,durumun netliğini yakın çevremden dolayı biliyorum.

Mantıklı olarakta düşünmek gerekirse sonuçta bu kararı devlet veriyor ve aynı devlet bünyesinde istihdam edeceği bireyinde tertemiz olmasını bekler.HAGB'de bir nevi mahkumiyet durumuna hasıl,fiziken olmasada bireyin kağıt üzerinde suçlu olduğu ve mahkumiyetinin olduğu belgelenip tescilleniyor,üstelik sözkonusu hükmün geçerliliği 5 yıl densede 35 yıl arşivlerde muhafaza altında tutuluyor öyleki günümüz teknolojindeki durumuda düşünecek olursak sokaktaki sıradan bir polis memurunun dahi geçmişteki durumunuzun ne olduğunu anlaması için sadece kimlik numaranızı bilmesi yeterli yani GBT durumu gibi!

İyi bir üniversitede eğitim almış,hatta yükseklisans eğitimi olan,birkaç yabancı dil bilen bir arkadaşım çok basit bir suç yüzünden aldığı 1 ay,22 günlük ceza HAGB'ye çevrildiği için KPSS'den en yüksek puanları almasına,girdiği bölüm sınav ve mülakatlarını başarıyla geçmesine rağmen aldığı HAGB yüzünden kaç yerden elendi hatta çoğu müracat ettiği yerlerdeki görevli memurlar tarafından da aşağılayıcı birtakım sözlere maruz kaldı.

Şimdi bu noktada düşünmek gerekirse bazen öyle anormal durumlar göze çarpıyor hatta bu durumlar apaçık ortada ancak birtakım şeylere kayıtsız kalmak zorunda olunuyor ve herzamanda güçlü olan kazanıyor,sonuçtada tüm mücadeleler sonuçsuz kalıyor,zaman kaybıda cabası.Arkadaşım yoksulluk içinde yetişti,kendi gayretleriyle okullar bitirdi,çocukluğundan beridir hep çalıştı hatta ailesine dahi maddi yönden destek oldu fakat bir hiç yüzünde polislik bir olaya karıştı tabi sonu savcılıklara mahkemelere ve HAGB lere kadar uzandı ama varlıklı bir çevrede yetişmiş olsaydı başına bunların hiçbiri gelmeyecekti.

cevdet100
Kapalı
18 Ekim 2014 18:32

Farabi kardeşim gayet güzel anlatıyorsunda ama malesef herşey anlatılanlar gibi olmuyor sonuçta karşında koskoca devlet var,sözkonusu devletin hakimi,savcısı ve polisi.Arkadaşımın yaşadığı mağduriyetlere kayıtsız kaldığını hiçbir yasal girişimde bulunmadığını nerden biliyosun? Ona bakarsan arkadaşımın bu şekilde bir hukuki sorun yaşamasına dayanak teşkil eden somut bir delil dahi olmamasına rağmen akıbeti buşekilde oldu,arkadaşım geceyarısı hemde oturduğu evinin civarında yürüyüş yaparken tesadüfen oradan geçen bir polis ekibinin sert ve aşağılayıcı birşekilde arkadaşımdan kimlik istemesi ve arkadaşımın polislerin bu sert tavırlarına tepki göstermesi,sonucunda yakapaça merkeze götürülüp gözaltına alınmasıyla gelişti,sonrada polise mukavemet suçundan savcılığa sevkedildi,savcılıkta suç olarak kabul edip mahkemeye verdi,mahkemeyi yöneten hakim ve savcıların tavırlarıda cabası! Herşey danışıklı dövüş.

Elbetteki polislerin arkadaşımdan kimlik istemesi normal ancak arkadaşıma birtakım ağır sözler sarfetmişler,gecenin bu saatinde buralarda ne işin ver lan gibi yani devletin polisi olsa dahi kamuya açık bir mahalde böyle bir tavır sergilemeye hakkı var mı? Birde arkadaşımı hırsız gibi gaspçı gibi ellerini arkadan kelepçeleyerek götürmüşler.Ama tabi sıradan bir polis memuru olsa dahi bir kanun adamı olduğundan dokunulmazlığı var,sonuçtada polis memuru dahi olsa birtakım keyfi tavırlara tepki gösterildiğinde mukavemet olarak değerlendirilip ceza verilebiliyor.

Şimdi daha iyi anlıyorm ki bu ülkede cezaevlerinde yatan tutuklu ve hükümlülerin %65 i sahiden haksız yere yatıyorlar,böyle durumların filmlerde olduğunu düşünürdüm ama gerçek dünyada özelliklede bu ülkede yaşanabiliyormuş.Öyleki bu ülkede suçsuz bir insanı karakola sokup kanlı katil olarak çıkartmak bu kadar kolay yani basit bir polis memuru şu kişi şu suçu işledi demesi ve öyle bir suç işledi şekilde tutanak imzalatması hakim ve savcının seni bir suçtan mahkum etmesine yetiyor,ondan sonrada ne yapsan boşuna,heleki gücün yoksa arkan ve koruyup kollayanın yoksa.Anlayacağın herşey keyfekeder,bu ülkede yoksul,savunmasız ve biçare insanlara olan oluyor.

Daha çok gençsin,öğrenmen gereken oldukça şey var.35 yıl olayıda benim uydurduğum birşey değil pekçok kişinin dile getirdiği bir mevzu hatta buna bazı avukatlarda dahil.

İbn i Farabi, 10 yıl önce

Kardeşim iyi güzel yazmışsın ama çok hatalısın 80 Milyonluk ülkede ilk defa suç işleyip HAGB alan o kadar çok insan var ki bunlardan bazıları ikm ve memur senın o arkadasın üstüne düşmemiş dava açmamış sürünmüş durmuş sana çok hagb olupta memur olan kişi gösterebilirim ne yani hagb var dıye bu adam bu ülkede barınamayacak mı gel gelelim 35 senelık arşiv kaydına çok iyi sallamışın 5 sene boyunca suçu tekrar etmezsen sicilden siliniyor. Tamam açıktan alımlarda mülhakatı geçsen bile komisyon değerlendirip eleme yapabılıyor ama red gelse bile dava açtığın zaman danıştaya kadar gider ve bu dava düşer ( HAGB OLUP YÜZ KIZARTICI SUÇLARDA VE 1 YILI GEÇEN HÜKÜMLERDE ELENİYOR )

AMA SENİN DEDİĞİN GİBİ HERŞEKİLDE HERYERE ENGEL BİR DURUM DEĞİL BU FORUMDA Kİ AVUKAT ARKADASLARA SOR ISTERSEN SANA NE DIYECEKLER....

cevdet100
Kapalı
18 Ekim 2014 18:51

Herşey kanunlarda en ince detayına kadar yazılı ancak bu ülkede durum kişiye göre değişiyor ha gücün yoksa uygulanıyor,infaz oluyor fakat güçlüysen kanunların yazılı olduğu dahi unutuluyor.

Karakol ortamları anlatılmaz yaşanır cinsten,allah kimseyi düşürmesin yani oraya adres sormak için dahi gireni kanlı katil olarak cezaevine göndermek bu ülkede bu kadar kolay.Adamların üzerinde resmi üniforma,bellerinde tabanca,kelepçe ve cop oldumu hele birde devletin verdiği polis kimliği oldu mu orada allah gibi oluyorlar!!! Artık birşey yapamaz hale geliyorsun.

İbn i Farabi
Kapalı
19 Ekim 2014 01:32

Sabırla yazdıklarını okudum olayın gelişiminide en incesine kadar ögrendım suçun nasıl oluştuğu önemli olan değil suçun işlendıkten sonra boyutunun değişmesi komisyon bunları değerlendiriyor sen dıyorsun ki polise mukavemet ıyı guzelde polıse mukavemet zaten suç teskıl eden bısey benım anlatmak ıstedıgım bı adam tokatlayan ıle bıçaklayan arasındakı fark aynen yazıyorum uzatmadan.... 2 yıl ağır yaralama alan bır vatandaş şuan ikm memuru havaya sıkmıyorum gerçek muz cumhurıyetı degılsek eger bu ulkede hukuk varsa ENGEL DEĞİL yüz kızartıcı hariç nereye engel bılıyormusun ? TSK VE POMEM ama merkezi ve açıktan adliye alımlarında engel değil bende çok mılletın agzından farklı farklı kelımeler duydum ama en son gıttım işin ustası tanıdık hakim biri ile konustum o hakimde bu hagb olanların elenmesıne bakan komısyon bız daha cok yuz kızartıcı suçlardan elıyoruz dediler inş açıklayıcı olmuştur.

cevdet100, 10 yıl önce

Farabi kardeşim gayet güzel anlatıyorsunda ama malesef herşey anlatılanlar gibi olmuyor sonuçta karşında koskoca devlet var,sözkonusu devletin hakimi,savcısı ve polisi.Arkadaşımın yaşadığı mağduriyetlere kayıtsız kaldığını hiçbir yasal girişimde bulunmadığını nerden biliyosun? Ona bakarsan arkadaşımın bu şekilde bir hukuki sorun yaşamasına dayanak teşkil eden somut bir delil dahi olmamasına rağmen akıbeti buşekilde oldu,arkadaşım geceyarısı hemde oturduğu evinin civarında yürüyüş yaparken tesadüfen oradan geçen bir polis ekibinin sert ve aşağılayıcı birşekilde arkadaşımdan kimlik istemesi ve arkadaşımın polislerin bu sert tavırlarına tepki göstermesi,sonucunda yakapaça merkeze götürülüp gözaltına alınmasıyla gelişti,sonrada polise mukavemet suçundan savcılığa sevkedildi,savcılıkta suç olarak kabul edip mahkemeye verdi,mahkemeyi yöneten hakim ve savcıların tavırlarıda cabası! Herşey danışıklı dövüş.

Elbetteki polislerin arkadaşımdan kimlik istemesi normal ancak arkadaşıma birtakım ağır sözler sarfetmişler,gecenin bu saatinde buralarda ne işin ver lan gibi yani devletin polisi olsa dahi kamuya açık bir mahalde böyle bir tavır sergilemeye hakkı var mı? Birde arkadaşımı hırsız gibi gaspçı gibi ellerini arkadan kelepçeleyerek götürmüşler.Ama tabi sıradan bir polis memuru olsa dahi bir kanun adamı olduğundan dokunulmazlığı var,sonuçtada polis memuru dahi olsa birtakım keyfi tavırlara tepki gösterildiğinde mukavemet olarak değerlendirilip ceza verilebiliyor.

Şimdi daha iyi anlıyorm ki bu ülkede cezaevlerinde yatan tutuklu ve hükümlülerin %65 i sahiden haksız yere yatıyorlar,böyle durumların filmlerde olduğunu düşünürdüm ama gerçek dünyada özelliklede bu ülkede yaşanabiliyormuş.Öyleki bu ülkede suçsuz bir insanı karakola sokup kanlı katil olarak çıkartmak bu kadar kolay yani basit bir polis memuru şu kişi şu suçu işledi demesi ve öyle bir suç işledi şekilde tutanak imzalatması hakim ve savcının seni bir suçtan mahkum etmesine yetiyor,ondan sonrada ne yapsan boşuna,heleki gücün yoksa arkan ve koruyup kollayanın yoksa.Anlayacağın herşey keyfekeder,bu ülkede yoksul,savunmasız ve biçare insanlara olan oluyor.

Daha çok gençsin,öğrenmen gereken oldukça şey var.35 yıl olayıda benim uydurduğum birşey değil pekçok kişinin dile getirdiği bir mevzu hatta buna bazı avukatlarda dahil.

shiftmn
Kapalı
19 Ekim 2014 12:54

cevdet100 kesinlikle şunu diyebilirim ki cmk'nın c'sini bilmiyorsun.

Hagb her ne kadar sanık hakkında mahkeme bir hüküm kurmuş olsada sonuç itibariyle sanığı mahkum statüsüne sokmadığı için HAGB alanlar için mahkumiyeti kesinleşmişler gibi adli sicil fişi tutulmaz. Tutulmadığı için arıza çıkartmak isteyen idareler savunmalarında bir sicil fişi göstermedikleri için yargılanma dosyasına ait karar metnini gönderir.

Ne yazık ki son 2 yılda CMK o kadar oynandı ki karar verici hakimlerde şaşırıyor.

Lütfen buraya gelipte cmk uzmanı gibi davranmayın. HAGB nedeniyle ataması iptal olanlara ya güvenlik araştırması ya da arşiv araştırması diyorlar. 2000 yılında yayınlanan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği açıkca arşiv için şunu belirtir adli sicil kaydı.

Adli sicil kanunuda hagb ile ertlenmiş veya kesinleşmiş mahkumiyetleri açıkca ayırmıştır.

Türkiye'de tüm davaları kaybetsende bu iş AİHM'den döner keza AYM dönen çok olmuştur.

Unutmamak gerekir yargıtay tarafından onanmadığı sürece şüpheli sadece sanıktır " mahkum " değil.

cevdet100
Kapalı
19 Ekim 2014 13:42

Benim herşeyden haberim varda hatta burada herkesin herşeyden haberi varda ancak birşeyi çok iyi bilip çaresiz olmak durumu var ya aynı bu hesap! Bu forumda hepimiz ya da bir yakınımız aynı durumlardan muzdarip ancak şöyle bir durum vardır önünüzde birşey vardır gözünüzün önünde cayır cayır yanar ancak söndürecek suyu bulamazsınız ve mecburen yanışını seyretmek zorunda kalırsınız işte bizim durumumuz aynen bu şekilde! Hiçbirşey doğrudüzgün değil,bu ülkede herşeyin çivisi çıkmış,herzaman gücü olanların borusu ötüyor,tamam yasalarda herşey açık ve seçik,tüm detaylarıyla belirtilmiş ancak kişinin durumuna göre uygulanıyor,ona bakarsan zengin ve toplumda belli bir statüye sahip bir kişiyseniz önemli bir suç işliyorsunuz hatta işlediğiniz suça ilişkin delillerde gün gibi ortada ancak yinede size dokunulmuyor,örneğin günümüzde aşırı derecede yaygın güvenlik kameraları var,telefon konuşmaları rahatlıkla dinlenebiliyor,bunlar birtakım suçların aydınlatılması ve suçluların ortaya çıkartılmasında önemli delil olarak değerlendiriliyor ancak bunlara bile montajlama,ses taklidi v.s.gibi birtakım kılıflar uydurulabiliyor,hakimler,savcılar ve polisler bu gibi kılıflara inandırılmak zorunda bırakılabiliyor,burda bile herzaman güçlü olanın kazandığını anlayın.

shiftmn
Kapalı
19 Ekim 2014 17:58

benimkisi kızım sana diyom gelinim sen işit

cevdet100
Kapalı
19 Ekim 2014 18:14

Sonuç olarak birtakım usulsüzlük ve çarpıklıklara bir günah keçisi nasıl olsa bulunuyor......öyle dimi?

shiftmn
Kapalı
19 Ekim 2014 23:39

yapacka bişi bok

cevdet100
Kapalı
20 Ekim 2014 00:30

coskun54
Aday Memur
24 Ekim 2014 19:45

ben dkk komutanligina isci olacaktim bazit tehtit ten hagb yedim elediler mahkemeye verdim

coskun54
Aday Memur
24 Ekim 2014 19:46

kazanacagimi umut ediyorum cunku benzer bir olaydan kazanan arkadas var

İbn i Farabi
Kapalı
24 Ekim 2014 22:16

Kardeş basit tehdit diyorsunda ben inanmıyorum içeriği çok önemli yada baska bır suçun vardır onu gormuslerdır ben duymadım işitmedim basıt olaydan hagb alıpta elenen al 2014'de 2 kişi hagbdan elendi aksarayda daha yeni YÜZ KIZARTICI SUÇU VAR DİYE ELENDİ ayrıca referansınız sağlam ise hagbıda görmuyorlar bence hagbı olanlar mulakatı gecmek ıcın seçmesınler mulakattan sonra eğitimde araya soksunlar hagb MEMURIYETE ENGEEEEEEELLLLLL DEĞİLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

coskun54, 9 yıl önce

ben dkk komutanligina isci olacaktim bazit tehtit ten hagb yedim elediler mahkemeye verdim

İbn i Farabi
Kapalı
24 Ekim 2014 22:18

pARDON SORUYU YANLIŞ OKUMUSUM :D senin elenmen normal zaten pomem be TSK DA HAGB OLAN KESIN ELENIR ONDA HICBISEY YAPAMAZSIN

coskun54, 9 yıl önce

kazanacagimi umut ediyorum cunku benzer bir olaydan kazanan arkadas var

coskun54
Aday Memur
25 Ekim 2014 15:49

Tamamda biz arkadaslarla avukata sorduk hatta dava actik o dedigin a sinifi kadrolar icin gecereliymis bizimki b sinifi kadro isciyiz devlet kanununa gore kimse hafif tehtit sucundan elenemiyor resmen hakkimiz yendi Ayni dava yuzunden kazananlar var konustum gecen sene bizim avukat brini kazandirdi bu yuzden Dusunsenize birinle tartisiyorum agaz kavgasi yani ne vurdum ne yaraladim silahta yok bu yuzden 25 gun ceza verdiler oda hagb cevrildi Simdi bunun yuzunden sorusturmadan adammi elenir benim gibi kac tane arkadasimi elediler sabukamizda yok neyse bekliyecez davayi bakalim ne olacak

Toplam 334 mesaj
«567891011121314151617

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi