Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
09 Ocak 2010 00:14

Kuran-ı Kerim'in Türkçe Mealini Okumak....

Malesef çoğumuz Arapça bilmiyoruz.

Kitabımızı okumaya çalışıyoruz. Fakat dediğim gibi anlamadan, anlayamadan okuyoruz gibi.

Kitabımızı Türkçe olarak okusak ne olur?

Ne kazanır, ne kaybederiz?

Yorumlarını esirgemeyecek olan Allah dostlarından, şimdiden Rabbim razı olsun.

samedim
Şube Müdürü
09 Ocak 2010 12:16

tabiki meal okumanın bence bir sakıncası yok ama sana kendimden örnek vermek isterim ben kuran ı kerim i yeni öğrenenlerdenim 28 yaşında bir bayanım şimdi kuran kursuna yazılmadan önce hep bir eksiklik hissediyordum hayatımda namazına ve diğer ibadetlerine düşkün biri olarak tabiki büyük bir eksiklikti sonra düşündüm kardeşim 13 yıllık eğitim hayatımda o kadar çok kitaplar o kadar çok konular ezberledim durdum şu sınav senin bu sınav benim bir sürü sınavlardan geçtim şimdi bir ev hanımı olarak düşünüyorum da elde var sıfır yani o kitapların hiçbirinden eser kalmamış bende haliyle ingilizce öğrendik almanca öğrendik ne oldu ne işime yaradı hiç (kendim için konuşuyorum tabii) şimdi bunların yanında kuran ı kerimin hiç mi değeri yok kardeşim okuyoruz bilim adamı oluyoruz profösör doçent oluyoruz da ALLAH ın bize indirmiş olduğu kitabımızı okumasını bilmiyoruz yazık.. inşallah rabbim sanada nasip eder hem görüldüğü gibi hiçde zor değil hem çok kolay hey çok keyifli okuması artık eşim yasin okurken ya benim içinde dua et demiyorum onun yanında bende okuyup takip ediyorum kendim için kendim dua ediyorum bundan güzel ne olabilir ki kardeşim bi düşün....

samedim
Şube Müdürü
09 Ocak 2010 12:49

kuran ı kerimi öğrendikten sonra bir yandan kuranı okurken diğer yandan da yanında güzel bir meal bulundurursun ondan da türkçesini okursun ne demek istediğini anlarsın böylece herşey daha güzel olur zaten okuyup anlamadıktan sonra ne anlamı varki yani sen elinden geliyorsa her ikisini de yapmaya çalış kardeşim...

ysntsc
Kapalı
09 Ocak 2010 18:54

samedim allah razı olsun yorumların için.

Fazlasıyla haklısın, bir yabancı dili öğrenmek için o kadar uğraş, ama kitabımızın dili için görmezden gel durumu.

inş tvsiyeni uygulayacağım.

Rabbim kuran ehli olmayı nasip eder inşallah

az-çok
Müsteşar
09 Ocak 2010 22:59

Mealler olmasa ümmü olarak kalırdım.Allah rızasını kazanmak için aktaranlardan Allah razı olsun.

baharozkay
Daire Başkanı
10 Ocak 2010 00:32

tabiki en güzeli kur'anı mealiyle beraber arapça okumaktır.ama bilmeyenler ve öğrenme aşamasındakiler için kesinlikle meal okunmalıdır...hiç bilmemekten daha iyidir...

p00r
Kapalı
10 Ocak 2010 03:50

Aman ha kardeşlerim. Meal ve/veya tefsir okumak bizim gibi cahillerin yapacağı iş değildir !! Dikkatli olalım, din düşmanlarının oyununa gelmeyelim !! Kur'an-ı Kerim'den hüküm çıkarmak âlimlerin yapacağı iştir. Biz Kur'an-ı Kerim'i sadece okumak çok sevap olduğu için, ibadet olduğu için arapça öğrenip o şekilde okumalıyız. Hüküm çıkarmaya çalışmamalıyız !!

Bakınız bir siteden alıntı yapayım sizlere:

*** Alıntı

Kur?an-ı kerimin tefsiri veya meali yazılabilir ve yazılmıştır. İslam âlimleri, bunu yasak etmemişlerdir. Fakat bunlar, Kur?an-ı kerimin belagatini taşıyamazlar. Murad-i ilahiyi bildiremezler. Kur?an-ı kerimin manasını ve manalarındaki incelikleri anlamak isteyen ve belagatinin zevkini tatmak dileyen müslümanlar, bu kitab-i mübini kendi lisanı ile okumalı ve manasını ve zevkini bundan almak için gereken bilgileri öğrenmekten üşenmemelidirler!

Şekspir?in, Victor Hugo?nun ve Baki efendinin şiirlerindeki incelikleri anlamak ve bundan zevk almak için, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerini edebiyatı ile birlikte öğrenmek gerektiği gibi, Allah kelamını ve inceliklerini anlayabilmek için de gerekli ilimleri öğrenmek elbette şarttır.

Cebrail aleyhisselamın Peygamber efendimize indirdiği bu kelimelerden ve sözlerden başka, Arapça da olsa, okunan şeyler Kur?an-ı kerim okumak olmaz. Mesela, cünüpken, Kur?an-ı kerim okumak haramdır, büyük günahtır. Fakat, onları okumak, haram olmaz.

...

Farz-ı ayn olan fıkıh kitaplarını okumayıp, tefsir okumak, caiz değildir. Zaten, bizim gibi mukallidlerin, tefsirden fıkıh bilgisi öğrenmesi imkansızdır. Cehenneme gidecekleri bildirilen 72 fırkanın âlimleri, tefsirlerden yanlış mana anladıkları için, sapıttılar. Âlimler sapıtınca, bizim gibi cahillerin tefsirden ne anlayabileceğimizi düşünmeliyiz! Doğru yazılmış tefsirleri okuyanlar, böyle felakete düşerse, dinde reformcuların tefsirlerini okuyan acaba ne olur?

Dört işlemi bilmeden yüksek matematiği öğrenmek imkansızdır. Bunun gibi akaid, fıkıh ve diğer lüzumlu ilimleri bilmeden tefsir okuyan elbette sapıtır.

Fıkıh ilmini öğrenmeden tefsir ile vakit geçirmek doğru değildir. Çünkü, tefsir ile, vaaz, kıssa öğrenilir. Fıkıh ile, helal, haram öğrenilir. (Redd-ül-muhtar)

Tefsir okumak, emrolunmadı. Fıkıh okumak ise, emrolundu. (Berika s. 1297)

...

Âlimler çok azalmıştır

İslam âlimlerinin en büyüklerinden olan imam-ı Rabbani hazretleri, dört yüz yıl önce buyurdu ki:

İslam âlimleri, bugün garip oldu, azaldı. Şimdiki tarikatçıların yoluna bid?at karıştığı ve bu yol bozulduğu için, Resulullahın sünnetine sarılmış olan büyük âlimleri, bu millet tanımaz oldu. Bu bilgisiz kimseler, milletin kalbini, bu bid?atler ile kazanmaya çalıştılar. Böyle yapmakla, dini yayacaklarını, hatta İslamiyet?i olgunlaştıracaklarını sandılar. Hâşâ öyle değildir. Bunlar dini yıkmaya çalışıyorlar. Allahü teâlâ bunları doğru yola kavuştursun! Şimdi büyük âlimlerden pek az kalmıştır. İslamiyet?i sevenlerin, bu âlimlerin talebelerine yardım etmeleri, onların yolunda gitmeleri gerekir. (2/62)

Hadis-i şeriflerde, (Kıyamete yakın ilim azalır, cehalet artar), (İlmin azalması âlimlerin azalması ile olur. Cahil din adamları, kendi görüşleri ile fetva vererek fitne çıkarırlar, insanları doğru yoldan sapıtırlar) ve (Her asır, önceki asırdan daha bozuk olur. Böylece kıyamete kadar hep bozulur) buyuruldu. İnsanların en iyileri olan âlimlerin yazdıkları kitapları beğenmeyip, bozuk asırdaki bozuk adamlara ve onların bozuk kitaplarına aldanmaktan sakınmalıdır! (Hadika)

Bakınız meali bir kenara bırakın, tefsirden bile hüküm çıkarmaya yetkili değiliz !! Bizim tek yapmamız gereken islam âlimlerinin kitaplarından fıkıh ve diğer din bilgilerini öğrenmektir. Yanlışa düşmeyin. Benim bildiğim (sadece nakil bilgilerden oluşan) Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabıdır. Kur'an-ı Kerim meali okuyupta ateist olan bir çok kişi biliyorum. Bizzat konuştum.

Bakınız Kur'an-ı Kerim'den hüküm çıkarabilecek derin âlim hangi şartlara haiz olması gereklidir görelim bu alıntıyla:

*** Alıntı

Müfessir, tefsir kitabı yazan demek değildir. Müfessir, kelam-ı ilahiden, murad-ı ilahiyi anlayan derin âlim demektir. Beydavi tefsiri bunların en kıymetlilerindendir. Bu tefsir kitaplarını da anlayabilmek için, yirmi ana ilmi, iyi öğrenmek gerekir. Ana ilimlerden biri, tefsir ilmidir. Bu yirmi ana ilmin kolları, seksen ilimdir. Bu ilimlerin hangileri olduğu Mevduat-ül ulüm?de yazılıdır.

1986?da İstanbul?da yapılan Kur?an Tercümeleri Sempozyumunda 1500?den fazla tercüme incelendiğinde, birbirini tutmayan hükümler görüldü. Herkes anlayışına göre tefsir ettiği için, karşımıza bir korkunç, dehşetli ve vahim manzara çıkmıştır. Halbuki nakle dayanılsaydı böyle olmazdı. Türkiye?de ilk defa Kur?an tercüme işini, Cihan Kitabevi sahibi Misak isimli bir Ermeni başlatmıştır. Maksat dinimizi bozmaktır. Bu oyuna gelinmemeli!...

YANLIŞA DÜŞMEYELİM.

Saygılarımla.

p00r
Kapalı
10 Ocak 2010 03:55

*** Alıntı

Kur?an-ı kerimin manasını yalnız Muhammed aleyhisselam anlamış ve hadis-i şerifleri ile bildirmiştir. Kur?an-ı kerimi tefsir eden Odur. Doğru tefsir kitabı da, Onun hadis-i şerifleridir. Din âlimlerimiz, bu hadis-i şerifleri toplayıp, tefsir yazmışlardır. Âyet-i kerimeler kısa ve tam tercüme edilemediği için, İslam âlimleri, tercüme değil, uzun tefsir ve tevillerini bildirmişlerdir. Resulullahın bildirdiği manalara Tefsir denir. Tefsir, ancak Fahr-i âlemin mübarek lisanından, Sahabe-i kirama ve onlardan Tâbiine ve Tebe-i tâbiine ve böylece sağlam, kıymetli insanların söylemesi ile, fıkıh ve kelam âlimlerine gelen haberlerdir. Bundan başka olan bilgilere tefsir denmez.

Bizim için kaynak sadece Ehl-i Sünnet Âlimlerinin kitaplarıdır / ilmihallerdir.

Saygılarımla.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi