Editörler : Pangaea
13 Ekim 2013 17:45

arkadaşlar uzaktan eğitim yada aöf psikoloji bölümü var mı??

kayıt olmak istiyorum. sosyoloji ve felsefe var. uzaktan eğitim psikoloji de var mı?

pelinur
Genel Müdür
14 Ekim 2013 22:12

bilen yok muu?

psiay09
Şube Müdürü
15 Ekim 2013 18:01

tabi ki yok, olması teklif dahi edilmemeli de zaten; örgünde bi devlet üniversitesinde psikoloji kazanmak hiç de kolay değildir.

pelinur
Genel Müdür
15 Ekim 2013 22:03

kolay değil mi:))

bizim akrabanın çok tembel bi kızı var. kendisi maltepe üniv. de psikoloji okuyor:)) nasıl oluyor bu şimdi

psiay09, 11 yıl önce

tabi ki yok, olması teklif dahi edilmemeli de zaten; örgünde bi devlet üniversitesinde psikoloji kazanmak hiç de kolay değildir.

psiay09
Şube Müdürü
15 Ekim 2013 22:45

söz konusu ettiğiniz üniversite vakıf üniversitesidir, acaba akrabanızın kızı tam burslu mu okumaktadır yoksa eğitim ücreti ödemekte midir? Bunu neden soruyorum çünkü genelde en azından benim bildiğim kadarıyla tam burslu ile paralı bölüm arasında baya puan farkı olmakta.

ikincisi psikoloji çok yeni bir alan olmasından dolayı -yaklaşık yüz yıllık filan- çok az devlet üniversitesinde bulunmakta bu da puanların devlet üniversitelerinde oldukça yüksek olmasına neden olmakta. Mesela Ankaradaki bir devlet üniversitesinde psikoloji okumak için mutlaka ilk on bine girmeniz gerek lysde.

indigo35
Daire Başkanı
16 Ekim 2013 03:57

Yakında açarlar.

pelinur
Genel Müdür
16 Ekim 2013 11:47

paralı okuyo burslu değil.ama çok çok tembeldi okul hayatında

psiay09, 11 yıl önce

söz konusu ettiğiniz üniversite vakıf üniversitesidir, acaba akrabanızın kızı tam burslu mu okumaktadır yoksa eğitim ücreti ödemekte midir? Bunu neden soruyorum çünkü genelde en azından benim bildiğim kadarıyla tam burslu ile paralı bölüm arasında baya puan farkı olmakta.

ikincisi psikoloji çok yeni bir alan olmasından dolayı -yaklaşık yüz yıllık filan- çok az devlet üniversitesinde bulunmakta bu da puanların devlet üniversitelerinde oldukça yüksek olmasına neden olmakta. Mesela Ankaradaki bir devlet üniversitesinde psikoloji okumak için mutlaka ilk on bine girmeniz gerek lysde.

AYSUCA807
Genel Müdür
16 Ekim 2013 15:36

vasat bir öğrencidir belki yani lisede yüksek not almak için uğraşmamıştır ama temeli vardır vakıf üniversitelerinde bile puanlar yüksek maltepe ing psk puanıda bildiğim kadarıyla yüksek ayrıca özel üniversitelere sadece parası olanlar alınmıyor koça sabancıya girin bakalım paranızda olsa bilginiz yoksa giremezsiniz puanlar aynı devlet üniversiteleri ile gelelim başlık sahibinin sorusuna türkiyede uzaktan eğitimle ya da aöf sistemiyle psikoloji bölümü yoktur bencede olmaması gerekiyor zaten basit bir bölüm değildir uzaktan konu ezber etmekle olmaz yani psikoloji başlıbaşına bir bilimdir hatta bana kalırsa bu bilimi okumayı tercih edecek kişileride özel sınavlarla seçmeliler eşit ağırlık puanı bi yana kişide bu işi yapabilecek kapasite ilgi sevgi yetenek varmı diyede bakmalılar

pelinur, 11 yıl önce

paralı okuyo burslu değil.ama çok çok tembeldi okul hayatında

ttg342
Şef
17 Ekim 2013 00:06

sorun kazanmasının kolay olup olmaması değil uygulama becerisi alma zorunluluğu bulundurmasıdır. evde kitaptan okuyarak beceri kazanılacağını sanmıyorum

pelinur, 11 yıl önce

kolay değil mi:))

bizim akrabanın çok tembel bi kızı var. kendisi maltepe üniv. de psikoloji okuyor:)) nasıl oluyor bu şimdi

kamilkam
Şube Müdürü
19 Ekim 2013 18:25

AÖF'ye kadar düşmemeli Psikoloji.

pelinur
Genel Müdür
19 Ekim 2013 21:07

uygulama becerisini nasıl kazandırıyorlar peki? stajla mı?

ttg342, 11 yıl önce

sorun kazanmasının kolay olup olmaması değil uygulama becerisi alma zorunluluğu bulundurmasıdır. evde kitaptan okuyarak beceri kazanılacağını sanmıyorum

psiay09
Şube Müdürü
19 Ekim 2013 21:57

bazı üniversiteler öğrencilerine zorunlu staj yaptırarak mezun ediyor; bazı üniversitelerinse illa staj yapma zorunluluğu yok. Psikoloji okuyan kişi pek çok kurumda staj yapabilir mesela huzurevlerinde, çocuk ıslah evlerinde, hastanelerde görevli psikoloğun yanında staj yapılabilir. Ancak staj yapılan psikoloğun uzmanlık derecesi olup olmaması tartışma konusu; bazıları uzmanlığı olmayan psikoloji mezunlarının yanında staj yapmanın anlamsız olduğunu söylüyorlar.

pelinur, 10 yıl önce

uygulama becerisini nasıl kazandırıyorlar peki? stajla mı?

pelinur
Genel Müdür
19 Ekim 2013 22:34

uzmanlık derken? yüksek lisans mı yapmak gerekiyor psikolog olarak çalışabilmek için?

ayrıca stajın zorunlu olmayışına şaşırdım! hasta görmeden nasıl psikolog olunurki

psiay09, 10 yıl önce

bazı üniversiteler öğrencilerine zorunlu staj yaptırarak mezun ediyor; bazı üniversitelerinse illa staj yapma zorunluluğu yok. Psikoloji okuyan kişi pek çok kurumda staj yapabilir mesela huzurevlerinde, çocuk ıslah evlerinde, hastanelerde görevli psikoloğun yanında staj yapılabilir. Ancak staj yapılan psikoloğun uzmanlık derecesi olup olmaması tartışma konusu; bazıları uzmanlığı olmayan psikoloji mezunlarının yanında staj yapmanın anlamsız olduğunu söylüyorlar.

psiay09
Şube Müdürü
19 Ekim 2013 23:45

uzmanlık derken yüksek lisansı (hatta olursa doktora) yapmış psikoloji öğrencilerini kastediyorum; özellikle özel hastanelerde çalışabilmek için klinik psikoloji yüksek lisansı yapmak öncelik nedenidir.

lakin herhangi bir devlet kurumunda (hastaneler,emniyet,aile bakanlığı,rehabilitasyon merkezi vb.) çalışmak için psikoloji lisans mezunu olmak yeterlidir.

pelinur, 10 yıl önce

uzmanlık derken? yüksek lisans mı yapmak gerekiyor psikolog olarak çalışabilmek için?

ayrıca stajın zorunlu olmayışına şaşırdım! hasta görmeden nasıl psikolog olunurki

abaddon
Aday Memur
01 Kasım 2013 13:42

Arkadaşım işinizi ve dolayısıyla da kendinizi gözünüzde fazla büyütmüş görünüyorsunuz bu tip mesajlarla. "Teklif dahi edilmemeli" gibi gereksiz büyük söylemler komik duruma düşürüyor sizi. Gayet de teklif edilebilir. Klinik psikolog olmak için örgün eğitimde psikoloji eğitimi almış olmak şartı koyarsın, staj zorunluluğu koyarsın ya da sadece yüksek lisans mülakatında açık öğretimden gelenleri elersin. Bin tane yolu var klinik psikoloji eğitiminin kalitesinin korunmasının. Zaten uygulamada 2 ay aile terapisi eğitimi alan adam senin yaptığın işi senden daha iyi yapabileceği iddiasıyla işini einden alabiliyor mesela. PDR okuyanlar özel üniversitelerde klinik psikoloji master'ı yapıp sizin işinizi elinizden alabiliyorlar. İstekli insanların bir şekilde eğitim alması için destek olmak yerine, heves kırmayı seçmek nasıl bir kibir!

psiay09, 11 yıl önce

psiay09
Şube Müdürü
01 Kasım 2013 20:18

öncelikle komik olduğumu düşünmüyorum yalnızca çalışmamın karşılığını alabilme konusunda endişelerim var; maalesef malum disiplinler yüzünden özel eğitimde iş alanımız kısıtlanmakta ve biz daha da fazla kısıtlanmasını istemiyoruz. Bunun dışında bir lisede eşit ağırlık öğrencilerine anket çalışması yapsanız eminim ki çoğu gelecekte okumak istedikleri bölümler sıralamasının en üstüne 'hukuk,psikoloji ve pdr' diyeceklerdir, bu bölümleri yüksek puan alan öğrenciler tercih eder;halen okumakta olan öğrencilerde motivasyon bozukluğu olsun istemeyiz.

1-siz eğer psikoloji eğitimini açıköğretime kadar düşürürseniz toplumun ruh sağlığını çok hafife almış olursunuz ve bireylere sağlıklı ruh sağlığı hizmeti verilemez. Düşünsenize bir devlet hastanesine atanmış psikoloğun açıköğretim mezunu olduğunu, bu bilim dalı en iyi üniversitelerde bile yeteri kadar tecrübe sağlamaz. Ruh sağlığı şakaya gelmez ve işin ehli insanlar dışında başka kişiler tarafından destek verilmesi son derece sakıncalıdır.

2-psikoloji ve pdr kardeş alanlardır; kaldı ki psikoloji mezunu biri de devlette rehber öğretmenlik yapabilir. Bizler de pdr alanında yüksek lisans yapabilmekteyiz; sıkıntı değil. Ancak devlet üniversitelerindeki klinik yüksek lisanslarına pdr öğrencileri kabul edilmez.

abaddon, 10 yıl önce

Arkadaşım işinizi ve dolayısıyla da kendinizi gözünüzde fazla büyütmüş görünüyorsunuz bu tip mesajlarla. "Teklif dahi edilmemeli" gibi gereksiz büyük söylemler komik duruma düşürüyor sizi. Gayet de teklif edilebilir. Klinik psikolog olmak için örgün eğitimde psikoloji eğitimi almış olmak şartı koyarsın, staj zorunluluğu koyarsın ya da sadece yüksek lisans mülakatında açık öğretimden gelenleri elersin. Bin tane yolu var klinik psikoloji eğitiminin kalitesinin korunmasının. Zaten uygulamada 2 ay aile terapisi eğitimi alan adam senin yaptığın işi senden daha iyi yapabileceği iddiasıyla işini einden alabiliyor mesela. PDR okuyanlar özel üniversitelerde klinik psikoloji master'ı yapıp sizin işinizi elinizden alabiliyorlar. İstekli insanların bir şekilde eğitim alması için destek olmak yerine, heves kırmayı seçmek nasıl bir kibir!

psi.kolog
Aday Memur
01 Kasım 2013 20:37

Abaddon;

İşimizi aslında gözümüzde yeterince büyütmemiz gerekiyor, olması gerekeninde bu olduğunu düşünüyorum.Yaptığımız işin yeterliliğini 4 yıllık lisans eğitiminin bile karşılayamayacağını düşünerek elimizden gelen çabayı gösterdik.Bazıları 2 aylık eğitimle yaptığımız işi bizden daha iyi yaptıklarını iddia edebilir. Herkes herşeyi iddia edebilir... senin" kendimizi gözümüzde büyüttüğümüzü" iddia ettiğin gibi. Fakat örgün eğitimin bile yeterli olmadığını düşürek ben; bir kere daha "kendimi gözümde büyüterek" psikolojinin açıköğretimden okutulmasının teklif bile edilmemesi gerektiğini düşünüyorum....

abaddon, 10 yıl önce

abaddon
Aday Memur
02 Kasım 2013 18:42

Aslında belirtmek istediğim 2 temel nokta var:

Birincisi AOF'de açılmış olan ve şu an hali hazırda mezun vermekte olan birçok bölümün psikolojiden daha az önemsenebilecek bölümler olduğunu düşünmüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi düzgün bir örgün eğitimden geçmemiş kişilerin klinik psikolog olmasından taraf değilim. Ama psikolojinin klinik dalı dışında sadece psikoloji mezunlarının yapması gereken bir alanının olduğunu düşünmüyorum. Bunun dışında bütün alt dalları bir şekilde bilimsel hazırlıkla falan öğrenci alabilir.

İkincisi ise daha önce de yazdığım gibi hevesli insanların heveslerinin kırılmaya çalışılması hususunda olacak. Ben sosyoloji mezunuyum ama ezelden beri psikolojiyle ilgiliyimdir. Bu konuda toplantı, konferans, eğitim bir şekilde bana bilgi sağlayabilecek her şeye dahil olmaya çalıştım. Yetmedi özel öğrenci olarak dersler aldım. İstekli olan arkadaşlara tavsiyem olsun zamanınız varsa mutlaka yapın bunu. Belki iş ararken bir psikoloji mezunu gibi muamele görmezsiniz- görmemelisiniz de- ama hayatınıza çok olumlu katkıları olacağına inanıyorum. İstekliyseniz, benim kadar seviyorsanız bu disiplini saçma bir üniversite giriş sınavında sizden birkaç soru fazla cevapladı diye psikoloji bölümünü okuyabilen birinden çok daha iyi bir öğrenci olursunuz. Hevesinizi kırmayın asla. İlk mesajı yazan arkadaşımın yazdıklarından yaşının genç olduğu izlenimine kapıldım. Dilerim bu konuda kendisine güç verecek insanlarla karşılaşır, sevdiği konularda eğitim alma ve gücü yeterse bu konuda meslek sahibi olma şansına sahip olur.

Alfa Beta
Kapalı
03 Kasım 2013 02:23

Var var her bölümün uzaktan,açık öğretimden bölümü var(!)Başka hangi bölüm istersiniz?PDR nasıl mesala,nasıl olsa ataması da hemen yapılıyor.Tez yok,ödev yok,araştırma yok.Oh kebap dimi.Siz bu başlıkları,insanların sinir kat sayılarını zıplatmak için mi açıyorsunuz?Sizin gibi idealist(!) insanları psikoloji kesmez.Uzaktan eğitimden veya açık öğretimden Tıp versek olmaz mı?

durubkm
Memur
03 Kasım 2013 17:56

açıköğretim vardı sanki sosyolojiyle mi karıştırıyorum

pelinur
Genel Müdür
04 Kasım 2013 19:08

yakın zamanda açılacağı söylendi. uzaktan eğitim olucak bi gün arkadaşlar. mühendislik bile var

Toplam 31 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi