Editörler : "eskiyara"Pangaea
24 Mart 2011 05:34

en son yasa yönetmeliğe göre doğum yapan memurun nöbet görevi

hanım memur doğum yaptığı tarihten itibaren 1 yıl nöbet verimez yoksa doğumdan önce kullanmadı 5 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta doğum nedeniyle kullanacağı mazeret izinlerinin bitimi 13 haftanın bitiminden itibaren mi 1 yıl nöbet verilkmez hangisi baz alınıyor*tam bulamadım

birde ilöğretim ve ortaöğretimde uygulama farklımı kimi lise branj öğretmenine 6 ay nöbet verilmez diyor kimi 12 ay

isikayhan
Kapalı
24 Mart 2011 16:21

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/225_0.html

Öğretmenlerin Nöbet Görevi

Madde 71 ? (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.

(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27305_0.html

Nöbet görevi

MADDE 80 ? (1) Öğretmenler, eğitim ve öğretimin temel unsurlarından olan nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:

a) Öğretmenlere, dersinin olmadığı veya en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.

b) Birden fazla okul veya kurumda ders görevi bulunan öğretmenlere aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.

c) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

ç) Nöbet görevi, ilk dersten 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. İkili öğretimin yapıldığı kurumlarda öğretmenler, kendi devrelerinde nöbet tutarlar.

d) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul veya kurum yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

isimsizhoca
Kapalı
24 Mart 2011 20:59

bunlar gece nöbeti için mi?

isikayhan
Kapalı
24 Mart 2011 21:31

@isimsizhoca, açtığınız başlıkta pansiyon nöbeti ile ilgili mevzuatı vermiştim:

Yibo Doğumdan Nöbetten düşme

http://forum.memurlar.net/konu/1207557/

kaizma
Şef
25 Mart 2011 01:26

isi hocam ortaöğretim kurumları yönetmeliğindeki verdiğiniz nöbetle ilgili açıklama güncel geçerli değilmi değişiklik felan olmadı

doğum yapmış öğretmen 1 yıl nöbet görevi verilmez diyor ama başlangıcıhakkında bilgi bulamadım yani bayan öğretmenin doğum yaptığı günden itibaren 1 yılmı(bebek 1 yaşını doldurana kadar)

yada doğumdan önce kullanmadığı 5 hafta zorunlu doğum izni i,le doğumdan sonraki zorunlu 8 fafta toplamı olan 13 haftanın bitiminden itibaren başlayıp 1 yıl süre ile nöbet verilmez

başlangıç tarihi hangisi esas alınır

only_eftalia
Şube Müdürü
25 Mart 2011 10:34

arkadaşım ben yasa değişmeden önce doğum yaptım ve yasal izinlerimden sonra başlatmışlardı,6 aydı ama artık 1 yıl

isikayhan
Kapalı
25 Mart 2011 14:47

doğum tarihinin baz alınması lazım diye anlaşılıyor

kaizma
Şef
05 Nisan 2011 02:05

geçen hafta görüştüğüm eskiden şube müdrülüğü yapmış bazı arkadaşlar..doğumdan sonra 8 hafta artı 5 hafta mazeret izinlerinin bitiminden itibaren 1 yıl ortaöğretim öğretmenine nöbet görevi, verilmez dediler bu şekilde bir genelge varmış ama ulaşamadım

Evridiki
Genel Müdür
05 Nisan 2011 13:51

Yukarıda isikayhan hocanın mesajında zaten var.

isikayhan
Kapalı
05 Nisan 2011 15:52

o genelgenin sayısı ve tarhi neymiş acaba?

05 Nisan 2011 16:00

ortaöğretim kurumları yönetmeli 80. madde idi sanırım doğumdan sonra bir yıl ibaresi var.hafta mafta lafı yok.

isikayhan
Kapalı
05 Nisan 2011 16:25

ilgili mevzuatı üstte verdim zaten

başlığı açan arkadaşımız bir yıllık sürenin doğum sonrası izninde geçen sürelerden sonra başlayıp-başlamayacağını soruyor

Evridiki
Genel Müdür
05 Nisan 2011 21:52

Dogum yaptıgı tarihten itibaren 1 yıl...

Yani bebek 1 yaşını doldurana kadar...

isikayhan
Kapalı
06 Nisan 2011 15:03

ben de olması gerektiğini yazdım ama ona farklı bilgiler verenler olmuş:

5 Nisan 2011 02:05 Düzenle Sil

geçen hafta görüştüğüm eskiden şube müdrülüğü yapmış bazı arkadaşlar..doğumdan sonra 8 hafta artı 5 hafta mazeret izinlerinin bitiminden itibaren 1 yıl ortaöğretim öğretmenine nöbet görevi, verilmez dediler bu şekilde bir genelge varmış ama ulaşamadım

kaizma

kaizma
Şef
17 Mayıs 2011 01:44

ortaöğretim braj öğretmenlerine doğum yaptıktan sonra min 8 hafta maksimum 13 hafta doğum sebebiyle verilen mazeret izinlerinin bitiş tarihinden itibaren 1 yıl nöbet görevi verilmiyormuş ...yani bebek 1 yaşına gelene kadar nçbet görevi verilmez bigisi yanlış...doğum yaptıktan sonraki 13 haftalık süre bitiminden itibaren nöbet görevi verilmez olmalı....

isikayhan
Kapalı
17 Mayıs 2011 06:39

bu bilgi nerede yazıyor peki?

Evridiki
Genel Müdür
17 Mayıs 2011 08:40

kaizma bunu uygulayan varsa yanlış yapıyor...

kaizma
Şef
18 Mayıs 2011 05:17

bende inanmadım başat ama ilden bilgiyi aldım eğer aslı çıkarsa genelge yi bana ulaştırdıklarında yayınlıcam...2 öğretmen arkadaş ilçeye dilekçe yazdı bakalım sonuç ne olucak....

aslında mevcut genelgedede açıklık yok....yani sadece doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez diyor başlangıç tarihi bilgisi yok yani başlangıç tarihi doğum yaptığı gün mü yoksa başlangıç tarihi doğumdan sonraki 13 haftalık doğum nedeniyle kullandığı mazeret izni bitiminden itibaren mi?

birkaç hukukçu arkladaşla birlikte münazara ettik eğer yeni genelge yoksa açılacak dav ile nöbet görevi verilmez ibaresinin başlangıç tarihi 13 hfatlık iznin bitiminden başlar nyani bebek 1 yaş 13 haftalık oluncaya kadar bayan öğretmene nöbet görevi verilmez kararı çıkar kanatindeyiz...

aslında şahsi fikrim her bayan öğretmen her bayan öğretmne yardımcı olsa yeni doğum yapmış ve daha bebği 1 yaşında olan ve bebek ufacık oludğu için en az 2 yıl nöbet görevi verilmemeli...

geçen hafta uçaktayım esenboğadan yeşilköye gelene kadar bir bebek ağladı ben rahatsız olmadım çünkü gerçekten melek ama ağlamasına üzüldüm..zaten ebeveynde zorunlu olmasa uçağa binmezdi..biz en ön koltuktaydık yanımda turanla nerdeyse kavga edecektim neymiş susturun şu çocu ağlamamalıymış..dedim kardeşim sen hiç bebek olmadınmı...işte insan vasfı olmayan ele veriri talkını kendi yutar salkımı yani kendi çocu ağlasa hiç sorun yok am çocuk kendinin değil ya konuşcak...biraz daha özveri

Evridiki
Genel Müdür
18 Mayıs 2011 12:21

Sayın hocam sizi yanlış bilgilendiriyorlar. Öyle bir genelge yok...

isikayhan
Kapalı
18 Mayıs 2011 14:25

ilk sayfada sormuştum ama cevap henüz yok:

5 Nisan 2011 15:52 Düzenle Sil

o genelgenin sayısı ve tarhi neymiş acaba?

isikayhan

Evridiki
Genel Müdür
18 Mayıs 2011 22:56

Cevap yok, çünkü öyle bir genelge yok...

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi