Editörler : Pangaea

bilim7
Aday Memur
07 Mart 2021 18:40

Siz ne yapın biliyor musunuz foruma böyle sayfalar dolusu aynı şeyleri evirip çevirip yazmak yerine (tabiri caizse "temcit pilavı gibi önümüze ısıtıp ısıtıp koymak yerine") birazda akademik çevrenin dikkatini çekmek adına mezun olduğunuz üniversite bölüm hocaları başta olmak üzere tüm em-eem-ehm bölüm hocalarına bu anlatmak istediklerinizi (zaten hepsi aynı noktaya çıkmakta) bir sayfada örneklerinizle özetleyip mail atın hatta burada paylaşın bizlerde değerli üniversite hocalarımıza gönderelim bakalım onlar ne düşünüyorlar bu konuda ne diyorlar sizin bu konudu paylaşımlarınız dan, örnekleriniz den ötürü epey bilgi sahibi olduğunuz belli hocam. Bakalım akademi bize ne söyleyecek?

kasapbey, 3 yıl önce

https://i.hizliresim.com/SU0Lt2.jpg

8 yıl çalışıp da özel sektörde ışık göremeyenler yıllardır aynı yolu izliyor.

90+ almak zor deyip önce AÖF işletme okuyor memurluğa razı oluyor;

işler yolunda giderse de mühendis olarak atanıyor.

Sene 2012 imiş sene 2021 oldu hala aynı düzen devam :)

Özel sektör mühendisler için oyalanma yerine dönüşmüş. Vay benim emeklerime.

Bunları gören yeni mezun neden özelde iş arasın?

kasapbey
Daire Başkanı
07 Mart 2021 19:08

Bu konuda şunu söyleyebilirim.

Geçen günlerde Savunma Sanayi Başkanlığı müdürlerinden uçak mühendisi olan NTV'de Türk Uçak Sanayisi hakkında konuştu.Laf kendi üniversite yıllarına geldi işte bizim okuduğumuz zamanda Türkiyede Uçak Sanayi yoktu ben ve arkadaşlarım mecburen alanımızın dışına çıkıp makine mühendisi işleri yaptık işsiz kalan arkadaşlarımız da son çare akademisyenlik yolunu seçti. Şimdi durumlar düzeldi tüm uçak mühendisleri TUSAŞta istihdam ediliyor.

Bu ülkenin akademisyenine gram güvenmem yani...

bilim7, 3 yıl önce

Siz ne yapın biliyor musunuz foruma böyle sayfalar dolusu aynı şeyleri evirip çevirip yazmak yerine (tabiri caizse "temcit pilavı gibi önümüze ısıtıp ısıtıp koymak yerine") birazda akademik çevrenin dikkatini çekmek adına mezun olduğunuz üniversite bölüm hocaları başta olmak üzere tüm em-eem-ehm bölüm hocalarına bu anlatmak istediklerinizi (zaten hepsi aynı noktaya çıkmakta) bir sayfada örneklerinizle özetleyip mail atın hatta burada paylaşın bizlerde değerli üniversite hocalarımıza gönderelim bakalım onlar ne düşünüyorlar bu konuda ne diyorlar sizin bu konudu paylaşımlarınız dan, örnekleriniz den ötürü epey bilgi sahibi olduğunuz belli hocam. Bakalım akademi bize ne söyleyecek?

bilim7
Aday Memur
07 Mart 2021 19:26

Sizi anlıyorum, bende benzer düşüncelerdeyim da ne yapacak bu üniversiteye hazırlanan çocuklar mesela benim yeğenler var 2-3 yıl sonra üniversite sınavına girecek ya da onu geçtim bu sene binlerce kişi mühendislik bölümlerine yerleşecek yada işletme, iktisat vs. siz bunlara ne diyeceksiniz hani diyorsunuz ya "vay benim emeklerim" bunlara ne tavsiye vereceksiniz ki harbi doğru desinler bunu düşündünüz mü hiç? Burada bi paradoks var.

Şunu belirteyim ;hemşirelik oku,bilmem özel eğitim öğretmenliği oku vs. hani şimdi ataması bol diye bunu önerseniz 4 yıla bunların puanlarının aynı kalacağı kesin mi? var mı böyle ihtimal?

kasapbey, 3 yıl önce

Bu konuda şunu söyleyebilirim.

Geçen günlerde Savunma Sanayi Başkanlığı müdürlerinden uçak mühendisi olan NTV'de Türk Uçak Sanayisi hakkında konuştu.Laf kendi üniversite yıllarına geldi işte bizim okuduğumuz zamanda Türkiyede Uçak Sanayi yoktu ben ve arkadaşlarım mecburen alanımızın dışına çıkıp makine mühendisi işleri yaptık işsiz kalan arkadaşlarımız da son çare akademisyenlik yolunu seçti. Şimdi durumlar düzeldi tüm uçak mühendisleri TUSAŞta istihdam ediliyor.

Bu ülkenin akademisyenine gram güvenmem yani...

kasapbey
Daire Başkanı
07 Mart 2021 20:12

Rekabetten olabildiğince uzak olsunlar.

Misal Ziraat Mühendisi 2020/2de sadece 1 kişi aldı puanı 87,26

Çeko 2020/2 de sadece 45 kişi aldı puanı 83,8

Elektrik teknikerliği 2 yıllık bölüm 46 kişi aldı 83,9 a kadar düştü.

Alım sayısından ziyade öğrenci profiline odaklanmak lazım

Elektrik mühendisliğinde 85' düşmesi için 2000 kişilik alım olmalı misal

bilim7, 3 yıl önce

Sizi anlıyorum, bende benzer düşüncelerdeyim da ne yapacak bu üniversiteye hazırlanan çocuklar mesela benim yeğenler var 2-3 yıl sonra üniversite sınavına girecek ya da onu geçtim bu sene binlerce kişi mühendislik bölümlerine yerleşecek yada işletme, iktisat vs. siz bunlara ne diyeceksiniz hani diyorsunuz ya "vay benim emeklerim" bunlara ne tavsiye vereceksiniz ki harbi doğru desinler bunu düşündünüz mü hiç? Burada bi paradoks var.

Şunu belirteyim ;hemşirelik oku,bilmem özel eğitim öğretmenliği oku vs. hani şimdi ataması bol diye bunu önerseniz 4 yıla bunların puanlarının aynı kalacağı kesin mi? var mı böyle ihtimal?

bilim7
Aday Memur
07 Mart 2021 22:39

başkan sen beni şaşırtıyorsun, KPSS başlı başına bir rekabet sınavı zaten, şimdi sen 92+ puan alsaydın rekabeti kazanacaktın rakiplerinin önüne geçerek ve rekabete olabildiğince yakın olmuş olacaktın.

Profilden kasıt ne, şimdi senin profilin eem den uzak çekoya mı yakın yoksa atama puanı daha düşük ziraat müh. ine mi?

kasapbey, 3 yıl önce

Rekabetten olabildiğince uzak olsunlar.

Misal Ziraat Mühendisi 2020/2de sadece 1 kişi aldı puanı 87,26

Çeko 2020/2 de sadece 45 kişi aldı puanı 83,8

Elektrik teknikerliği 2 yıllık bölüm 46 kişi aldı 83,9 a kadar düştü.

Alım sayısından ziyade öğrenci profiline odaklanmak lazım

Elektrik mühendisliğinde 85' düşmesi için 2000 kişilik alım olmalı misal

kasapbey
Daire Başkanı
07 Mart 2021 22:54

Büyük takımın küçük oyuncusu olacağına

küçük takımın büyük oyuncusu ol.

Hayat felsefem çocukken yanlıştı .Fen lisesi okudum ,müh okudum hep yarış hep stres.

ilk atamada eem 91e düştü 92 almak da gerekmiyor :) tahminen 89,5 89,6 ları görür son atama büyük ihtimal olur olmazsa da önemli değil kafa yapımı değiştirdim artık.

şimdi çeko okuyorum kafam rahat ;alırım 86 87 bakarım keyfime TCDD Eti Maden gider unvan değişikliği kovalarım.

Kamuda maaşlar çok yakın özel sektör olmuyorsa kendini yıpratmanın anlamı yok bence.

bilim7, 3 yıl önce

başkan sen beni şaşırtıyorsun, KPSS başlı başına bir rekabet sınavı zaten, şimdi sen 92+ puan alsaydın rekabeti kazanacaktın rakiplerinin önüne geçerek ve rekabete olabildiğince yakın olmuş olacaktın.

Profilden kasıt ne, şimdi senin profilin eem den uzak çekoya mı yakın yoksa atama puanı daha düşük ziraat müh. ine mi?

LityumSodyum
Aday Memur
09 Mart 2021 14:25

Özeldeki tecrübesini bırakıp devlete geçenleri çok iyi anlıyorum. Üniversiteden mezun olurken asla kamuya girmek gibi bir düşüncem yoktu ama işte hayat. 3 sene geçti, şimdi 2022 KPSS planları yapıyorum. Dünyaya bir kere geliyorum, onda da tüm hayatımı ve enerjimi özel sektöre köpeklik yaparak harcamak istemiyorum açıkçası.

bunudagormedik
Genel Müdür
11 Nisan 2022 14:50

Mükemmel bir tespit !

Gazi üniversitesi en az 2 yıl tecrübeli 4b alıma çıktı saldıran saldırana 56 puanlı adam dahi atanmak istiyordu.

Başvuranların çalıştığı şirketler de okurken çalışmayı hayal ettiğimiz şirketler

Garip çok garip!

https://webupload.gazi.edu.tr/upload/14/2022/3/11/85211e3f-efe4-4665-9b16-896e291efea5-elektrIk-elektronIk-muhendIslIgI.pdf

İsim soyisim olarak aratın bakın bayağı sağlam firmaları bırakıp kamuya geçmek isteyenler var

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi