Editörler : crops35
05 Ağustos 2013 14:15

Kamuda görevli memurlar arabuluculuk yapabilir mi?

Arkadaşlar kamu da görev alan ( memur )avukatlar arabuluculuk yapabilir mi. Adalet bakanlığının arabuluculuk listesine girip arabuluculuk asgari ücret tarifesine göre ek görev alması mümkün müdür?

09 Ağustos 2013 13:47

Ben de bu konuyu merak ediyorum ama kesin bir cevap bulamadım. Kanunda Ek iş yasağının tek istisnası bilirkişilik. O da kamuyu ilgilendiren bir görev olduğundan diye düşünüyorum. Uzlaşma da aynı şekilde kamu görevi olduğundan bu konuda bir düzenleme yapılması gerekir ama kanuna eklenmeden uzlaşmacılık yapılabileceğini zannetmiyorum

11 Ağustos 2013 20:01

şöyle bir durum var.arabuluculuk dışında şu an uygulamada olan uzlaştırmacılık var.ve uzlaştırmacılar özellikle devlet memurlarından seçildi.bilirkişi gıbı işleyiş.ancak arabuluculuk uxlaştırmadan da bilirkişiden de farklı.bir sicil var.ve ücret tarifesi.mesela noterler scil kaydında sorun yaşadığından yapamacayak.sicile kaydolamaz dendi kurumlarınca.bence bu sorun çözulmeli.ama kım çözecek.mütalayı kım vercek.devlet personel başkanlığımı?kurumların bu olaydan hbaerı olmadığından mahiyetını henuz kimse bılmediğinden dikkat edılmedi.acaba bır başvuru şikayet ıncelme olmadıkca kanun boşluğumu olcak anlamadım.

Quenn
Aday Memur
26 Ekim 2015 16:20

kanunda baştan bir kısıtlama gelmediği için görevlerini aksatmamak kaydıyla yapılabilir kanaatindeym

Quenn
Aday Memur
26 Ekim 2015 16:26

noterlerle ilgili adalet bakanlığının olumsuz görüşü var ama avukatlar da baro siciline kayıtlı, Anayasa Mahkemesine başvuru yapıldı mı bilmiyorum ama noterle için de arabuluculuk yapmak mümkün olmalı.

kanunda kısıtlayıcı düzenleme olmadığı için insanlar 1000 Tl üzeri ücretler ve zaman harcayarak eğitim alıp arabulucu unvanı almaya çalışıyorlar, ayrıca memuriyetle birlikte serbest avukatlık yapmak mümkün olamamakla birlikte ruhsat sahibi avukatlar memurluğa geçtiklerinde baro sicilinden kayıt sildirmek zorunda değiller, memur olarak daha düşük bir aidat ödemeye devam ederek baroya kayıtlı kalabiliyorlar.

sonuç olarak kısıtlanmamalı, kanunda yasal bir engel de yok, işini aksatmayacak şekilde bilirkişilik yapabiliyorsa arabuluculuk da yapabilmeli memurlar..

denetcii
Kapalı
25 Aralık 2015 06:37

gelisme yok mu acaba?

denetcii
Kapalı
30 Aralık 2015 06:33

yok galiba

denetcii
Kapalı
07 Ocak 2016 05:09

hi?

denetcii
Kapalı
07 Ocak 2016 05:29

bu konuyla ilgili Adalet Bakanligi"ndan gorus almak lazim.

merkez-uzmanı-boy
Aday Memur
13 Ocak 2016 16:45

Ben bu konuda soyle bilgi vermek ıstıyorum, arabuluculuk kanununda sicile kaydolma şartları açık bır sekılde belirtilmiştir, burada kamu gorevı ıfa etmemek gıbı kısıtlayıcı bır hukum bulunmamaktadır, kısıtlayıcı hukum adalat bakanlığı arabuluculuk daıresı başkanlığı sayfasında getırılmış olup, sıcıle kaydolabılmek ıcın avukatlık meslegını ıfa etmeyen ve ya kamu gorevı ıfa etmeyen dıyor, şimdi soruyorum sıze arabuluculuk gorevını kım yapacak? bence kanaatım uzlaştırmacı, bilirkişi olunabılıyorsa, arabulucu da olunabılmelı, onunde hıc bır engel yok, sonuc olarak arabuluculuk da kamu hzmetı sayılmaktadır.

denetcii
Kapalı
16 Ocak 2016 07:06

Ancak sonuc olarak su an yapilamaz diyorsunuz. Ilgili sart geregi.

merkez-uzmanı-boy, 8 yıl önce

Ben bu konuda soyle bilgi vermek ıstıyorum, arabuluculuk kanununda sicile kaydolma şartları açık bır sekılde belirtilmiştir, burada kamu gorevı ıfa etmemek gıbı kısıtlayıcı bır hukum bulunmamaktadır, kısıtlayıcı hukum adalat bakanlığı arabuluculuk daıresı başkanlığı sayfasında getırılmış olup, sıcıle kaydolabılmek ıcın avukatlık meslegını ıfa etmeyen ve ya kamu gorevı ıfa etmeyen dıyor, şimdi soruyorum sıze arabuluculuk gorevını kım yapacak? bence kanaatım uzlaştırmacı, bilirkişi olunabılıyorsa, arabulucu da olunabılmelı, onunde hıc bır engel yok, sonuc olarak arabuluculuk da kamu hzmetı sayılmaktadır.

merkez-uzmanı-boy
Aday Memur
04 Şubat 2016 10:45

kardesım kamu gorevlisi dolu adam bu belgeyı almış, su ana kadar kımse dava acmamış, halbukı hakkımız yasal bır engel yok, onu gectım zorunlu arabuluculuk gelırse adam noktasında skıntı cekılecek, bır sekılde devlet personelden görüş istenmesi gerekir.

papacicek
Aday Memur
21 Mart 2016 04:38

Yonetmelikte mi geciyor kisitlama?

av.gokhan
Aday Memur
27 Nisan 2016 16:03

arabuluculuk merkeziyle yaptıgım görüşmeyi kısaca aktarim.

av.gokhan
Aday Memur
27 Nisan 2016 16:04

makbuz kesemeyecegimiz için arabuluculuğu şu anki kanunlar kapsamında yapmamız mümkün değilmiş.

imdsnn
Aday Memur
03 Ocak 2018 14:18

ibf lilerde bu mesleğe atansın

Serhat85
Memur
06 Ocak 2018 12:38

ahaha iibf'lileri direk genel müdür yapalım da bitsin bu çile yahu :) arkadaş bir doktor olmadığınız kaldı, yakında ufak bir ilk yardım eğitimiyle onu da talep edeceksiniz. iibf'liler öyle bir serzenişte ki sanki devlet bu fakülte mezunlarına fakülteye girmeden önce iş garantisi falan vermiş. önce neden bu kadar iibf'li var, neden bana sıra gelmiyor diye sorsanız?

imdsnn, 6 yıl önce

ibf lilerde bu mesleğe atansın

seferihisar6565
Şube Müdürü
06 Ocak 2018 18:31

Yüzde 90ı derslere bile gitmeden mezun oluyor. Koskoca amfiler bomboş be el insaf :)

Serhat85, 6 yıl önce

ahaha iibf'lileri direk genel müdür yapalım da bitsin bu çile yahu :) arkadaş bir doktor olmadığınız kaldı, yakında ufak bir ilk yardım eğitimiyle onu da talep edeceksiniz. iibf'liler öyle bir serzenişte ki sanki devlet bu fakülte mezunlarına fakülteye girmeden önce iş garantisi falan vermiş. önce neden bu kadar iibf'li var, neden bana sıra gelmiyor diye sorsanız?

kerimuzay
Memur
02 Haziran 2018 12:25

https://www.memurlar.net/haber/753011/hukuk-uyusmazliklarinda-arabuluculuk-kanunu-yonetmeligi.html

Madde 26

(6) Kamu görevlileri tarafından yürütülen arabuluculuk faaliyetleri sonucunda taraflarca anlaşılan ya da Tarifeye göre tahakkuk edecek arabuluculuk ücreti, arabulucunun listesinde yer aldığı komisyona bağlı adliye arabuluculuk bürosu veya adliye arabuluculuk bürosu bulunmayan yerde sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne arabulucu tarafından bildirilir. Taraflar, arabulucu ücretini belirlenen tarihte adliye arabuluculuk bürosu veznesine yatırır. Adliye arabuluculuk bürosu yasal kesintileri yaptıktan sonra arabulucunun bildirmiş olduğu banka hesabına havale eder. Dava şartı olan arabuluculukta anlaşamama halinde düzenlenen sarf kararı gereğince ücret Cumhuriyet savcılığınca arabulucunun banka hesabına yatırılır.

Bu maddeye göre kamu görevlileri arabuluculuk yapabilecek

hizmetliyimdir
Aday Memur
02 Haziran 2018 14:20

yapamaz devlet memuru ticaret yapamaz para alamaz kazanç saglayamaz

hayatyasin
Aday Memur
02 Haziran 2018 14:25

yapamaz. çok net

Toplam 27 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük