Editörler : crops35

Kapalı
10 Ekim 2018 18:36

iftira suçunun kanundaki cezası nedir

arkadaşlar şöyle anlatayım ben 2013 yılında üniversiteye gittim ve akrabam olan bir kadın arkamdan namus ve haysiyetimi zedeleyecek nitelikte sözler sarf ediyormuş tabi ben bunu ilk duyduğumda bu kadın ya kafayı yemiş ya da art niyetli dedim fakat duyumun kesinliğinden emin değildim benim üniversiteye gitmeme haset etmiş ve yok işte oraya ... yapmaya gidiyor diyormuş yakın çevremde kimse bu konuda bana bişey demediği için ben de duyumun yalan olduğunu düşünmüştüm sonra neyse ben üniversiteyi bırakıp eve geldiğimde bi de bunun yengesi ve kız kardeşi bana sözle sataşıyorlardı yok işte üniversiteye giden bunun gibi saf olur salak olur şöyle falan çocukların bile diline düşmüştüm sitede neyse ben bunlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmayı bile düşündüm başıma bir iş gelirse bunlar yüzündendir çevreyi bana karşı kışkırtıyorlar diye ama elimde bir kanıt yoktu ailem bile onların bu saçma davranışları yapmayacağını düşünüyordu kaldı ki başka birini inandırayım ve bu insanlar hiçbir şey yapmamış gibi bizim hala yüzümüze gülüp arkamızdan kuyumuzu kazıyorlar ve ben bir daha başıma böyle bişey geldiğinde yaptıklarının yanlarına kalmasını istemiyorum merak ettiğim bu konusu suç teşkil eden şeyin cezası nedir acaba

yeniyim38
Kapalı
10 Ekim 2018 19:00

niye kimse bişey yazmıyor en iyisi netten araştırmak

katedral44
Aday Memur
10 Ekim 2018 23:09

Niye yazalım ki? Hukiki yardım için avukata danışabilirsin, kendin araştırabilirsin?

avarli06
Aday Memur
11 Ekim 2018 09:38

Soyut iddia. Savcılığa gitsen kovuşturmaya yer olmadığına karar verir.

yeniyim38
Kapalı
11 Ekim 2018 10:58

haklısınız galiba soyut iddia ama neyse benim ki soyutsa onun ki dünden soyut ortada hiçbirşey yokken kafayı yemiş bir kadın edasıyla saçma sapan laflar ile ortalığa pislemiş durmuş onun pisliğine de ben temizleyecek değilim neticede herkes ettiğini bulur zaten en iyisi allaha havale et o en iyisini bilir

yeniyim38
Kapalı
11 Ekim 2018 11:02

yani avukatlık bir durum değil ama şöyle düşünüyorum yarın bir gün evlensem işim gücüm olsa ve bu kadın yine ortalığa pislese böyle laflarla ben napayım derdim bu milletin ağzı torba değil ki büzesin ona bir karşılık veren olmazsa konuşmaya devam edecek buna da eminim hayır bi de arkadan yapıyorlar yüzüne gülüp işin o tarafı da var bu gerçekten tuhaf bir durum yani

katedral44, 6 yıl önce

Niye yazalım ki? Hukiki yardım için avukata danışabilirsin, kendin araştırabilirsin?

iksir101
Daire Başkanı
12 Ekim 2018 13:47

"konusu suç teşkil eden şey" demissiniz lakin sizin bahsettiğiniz davranış ve konuşmalar ceza kanununa göre "suç" değil. İftira atıyorlar diceksiniz ama ceza kanununda ki iftara suçunun oluşması için, karşı tarafın hakkınızda adli yada idari şikayette bulunması gerek. Kaldıki bahsettiğiniz konuşmalar içinde sizin suç işlediğinizdende bahsedilmemiş belli ki. Şu halde şikayette bulunmanız aleyhinize olur, burda bi suç yok, sadece biraz dedikodu var, komşu arasında da olur öyle şeyler dert etmeyin. Ha bide insani bi tavsiye "bu oisilerin hakkınızda böyle böyle konuştuğunu iddia ederek size akataranlar varya! Hah siz onlara acık dikkat edin bence...

yeniyim38
Kapalı
12 Ekim 2018 15:40

benim hakkımda adli ya da idari soruşturma açtırtacak olsalar tespit edecekleri tek şey o kadının akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığı olacaktır zaten yapmaya çalıştığı şey de çevreyi kışkıştırmak kendi bir zarar veremediğinden dolayı fakat söylediğim gibi geçmişte kalmış bir olay kimden duyum aldığıma gelince sağlam kaynak güvenilirliği tartışılır değil çünkü zaten bu insanlarla ilgili yasadığım ilk sıkıntı değil bu güçleri yettiği müddetçe her türlü kötülüğü yapabilecek insanlar bunlar ve normal sağlıklı düşünebilen kişilerden bahsetmiyoruz burada kendileri zaten zamanında benim aileme dava açmaya hazırlandılar anlaşamadıkları bir işten dolayı fakat avukatları davanın büyük ihtimalle aleyhlerine dönüceği uyarısını yapınca vazgeçtiler davalarından yani böyle insanlar

iksir101, 6 yıl önce

"konusu suç teşkil eden şey" demissiniz lakin sizin bahsettiğiniz davranış ve konuşmalar ceza kanununa göre "suç" değil. İftira atıyorlar diceksiniz ama ceza kanununda ki iftara suçunun oluşması için, karşı tarafın hakkınızda adli yada idari şikayette bulunması gerek. Kaldıki bahsettiğiniz konuşmalar içinde sizin suç işlediğinizdende bahsedilmemiş belli ki. Şu halde şikayette bulunmanız aleyhinize olur, burda bi suç yok, sadece biraz dedikodu var, komşu arasında da olur öyle şeyler dert etmeyin. Ha bide insani bi tavsiye "bu oisilerin hakkınızda böyle böyle konuştuğunu iddia ederek size akataranlar varya! Hah siz onlara acık dikkat edin bence...

yeniyim38
Kapalı
12 Ekim 2018 15:45

ha bir de ahlaken kınanacak bir davranıştan bahsetmişsiniz dedikodu demişsiniz peki ahlaken yanlış olan bir davranışın hukukta da bir karşılığı olması gerekmiyor mu

iksir101, 6 yıl önce

iksir101
Daire Başkanı
12 Ekim 2018 20:57

"bu insanlar" ın avukatı ile yaptıkları konuşmadan bile haberdarsınız enterasan bir durum.

dedikodu bir "ahlaksızlıkmı" dır; eger öyleyse tüm toplumu ahlaksızlıkla suçlamış olursunuz, kaldıki sizin bu konuyu burada tek taraflı konuşmanızda DEDİKODUDUR

"ha birde" ahlaka uygun olmayan ama hukukta suç sayılmayan birçok konu var

yeniyim38, 6 yıl önce

benim hakkımda adli ya da idari soruşturma açtırtacak olsalar tespit edecekleri tek şey o kadının akıl ve ruh sağlığının yerinde olmadığı olacaktır zaten yapmaya çalıştığı şey de çevreyi kışkıştırmak kendi bir zarar veremediğinden dolayı fakat söylediğim gibi geçmişte kalmış bir olay kimden duyum aldığıma gelince sağlam kaynak güvenilirliği tartışılır değil çünkü zaten bu insanlarla ilgili yasadığım ilk sıkıntı değil bu güçleri yettiği müddetçe her türlü kötülüğü yapabilecek insanlar bunlar ve normal sağlıklı düşünebilen kişilerden bahsetmiyoruz burada kendileri zaten zamanında benim aileme dava açmaya hazırlandılar anlaşamadıkları bir işten dolayı fakat avukatları davanın büyük ihtimalle aleyhlerine dönüceği uyarısını yapınca vazgeçtiler davalarından yani böyle insanlar

yeniyim38
Kapalı
12 Ekim 2018 21:17

ya mevzuattaki eksiklikler de benim dedikodumun ürünü değildir herhalde artık hakkını arama için çözüm bulmaya çalışmak ne zamandan beri dedikodu olduysa bilemicem tabi siz de haklısınız ne onları tanıyorsunuz ne beni taraf olmazını beklemiyorum zaten

iksir101, 6 yıl önce

"bu insanlar" ın avukatı ile yaptıkları konuşmadan bile haberdarsınız enterasan bir durum.

dedikodu bir "ahlaksızlıkmı" dır; eger öyleyse tüm toplumu ahlaksızlıkla suçlamış olursunuz, kaldıki sizin bu konuyu burada tek taraflı konuşmanızda DEDİKODUDUR

"ha birde" ahlaka uygun olmayan ama hukukta suç sayılmayan birçok konu var

iksir101
Daire Başkanı
12 Ekim 2018 21:50

Dedikodudan bisi olmaz sıkmayın canınızı

Komsu arasında olur öyle şeyler büyütmeyin, bi kısır yapın, yanına biraz yeşillik, acık turşu, soğuk girebolu (off ne gider ama) çağırın komşunuzu (hatta benide çağırın kısıra dayanamam lakin içine yumurta kırmayınız) olay kapansın gitsin iste

yeniyim38, 6 yıl önce

ya mevzuattaki eksiklikler de benim dedikodumun ürünü değildir herhalde artık hakkını arama için çözüm bulmaya çalışmak ne zamandan beri dedikodu olduysa bilemicem tabi siz de haklısınız ne onları tanıyorsunuz ne beni taraf olmazını beklemiyorum zaten

MonteCarlo06
Aday Memur
12 Ekim 2018 22:30

Gıybet gıyapta hakaret suçu değil miydi ya :))

iksir101
Daire Başkanı
12 Ekim 2018 22:59

Gıybet günah ama suç değil

Hakaret suç ama gıyabında değil

MonteCarlo06, 6 yıl önce
Gıybet gıyapta hakaret suçu değil miydi ya :))

yeniyim38
Kapalı
12 Ekim 2018 23:20

gerçekten güldüm içim ısındı valla iyi niyetinizden ötürü ama keşke her şey öyle kısır yapmakla yoluna girseydi ne güzel olurdu

iksir101, 6 yıl önce

Dedikodudan bisi olmaz sıkmayın canınızı

Komsu arasında olur öyle şeyler büyütmeyin, bi kısır yapın, yanına biraz yeşillik, acık turşu, soğuk girebolu (off ne gider ama) çağırın komşunuzu (hatta benide çağırın kısıra dayanamam lakin içine yumurta kırmayınız) olay kapansın gitsin iste

iksir101
Daire Başkanı
13 Ekim 2018 00:03

Kardeş dert etme seeeen

Bunlar ufak mevzular

Sen yoluna bak

Dedikodu iyi hundede kotu gundede olur

Sen hayat kaliteni arttırda bırak cekemeyen dedikodu yapsın

İnsanin basina is gelir birde dedikodusu yapilirsa, o zaman can yakar iste

yeniyim38, 6 yıl önce

gerçekten güldüm içim ısındı valla iyi niyetinizden ötürü ama keşke her şey öyle kısır yapmakla yoluna girseydi ne güzel olurdu

yeniyim38
Kapalı
13 Ekim 2018 00:13

ama nasıl canım yanmasın ben dışarı üniversite okumaya gitmişim adam kalkmış arkamdan orosp... yapmaya gidiyor demiş bir de çevredekiler de çanak tutuyor bu insana zengin veledi diye düşün yani sen hayatım kurtulsun diye uğraşıyorsun o insan kendi keyfi ve zevki için seni harcamaya çalışıyor bu nasıl bir dünyadır çözemedim gerçi bu formdaki yazılara okuyup insanların başına gelenleri okudukça benim ki bir şey değilmiş diyorum

iksir101, 6 yıl önce

Kardeş dert etme seeeen

Bunlar ufak mevzular

Sen yoluna bak

yeniyim38
Kapalı
13 Ekim 2018 00:16

yani benim özel hayatım kimseyi ilgilendirmez ama olaki yanlış bişey yapsam da onun dedikodusunu yapsalar yine sinirlenmeye hakkım olmaz amma hiçbir şey yapmayım da başka insanların kötü niyetlerine kurban gitmekte biraz ağır geliyor kişiye

iksir101, 6 yıl önce

Kardeş dert etme seeeen

Bunlar ufak mevzular

Sen yoluna bak

trust.111
Kapalı
13 Ekim 2018 00:52

Hakaret suçu oluşur. İspat için tanık dinletmeniz gerekir. Tazminat davası da acarsiniz sonra.

yeniyim38
Kapalı
13 Ekim 2018 12:56

işte beklediğim cevap hay aklında bin yaşa yaşasın kötüler için cehennem ! :)))

trust.111, 6 yıl önce

Hakaret suçu oluşur. İspat için tanık dinletmeniz gerekir. Tazminat davası da acarsiniz sonra.

yeniyim38
Kapalı
13 Ekim 2018 13:04

peki bu kişinin akıl ya da ruh sağlığının yerinde olmadığı kanısına varıldı o zaman nolur ?

trust.111, 6 yıl önce

Toplam 23 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi