Editörler : swat3410E.Kayı Han
«222324252627282930313233»

zeytinn85
Şef
03 Aralık 2009 20:05

iyi akşmlar.acaba güvenlikte sorun çıksa bunu nasıl öğreniriz Allah'tan öyle birşey söz konusu değilde ama oldu diyelim eve kağıt mı gönderiyorlardır

avcı_38
Kapalı
04 Aralık 2009 19:51

kayseride de bitmiş soruşturma arkadaşlar..

rasim1903
Memur
04 Aralık 2009 23:08

avcı_38 salı günü beni aradılar adresini yanlış yazmışın doğrusunu ver diye geleceğiz dediler halen gelmediler. kesin doğrumu bu bittiğine dair olan bilgi?

osman72
Memur
05 Aralık 2009 01:13

mrb arkadaşlar.Güvenlik soruşturması o kadar da kapsamlı bir araştırma değil.Sadece ailen ve kendi durumun hakkında araştıma yapıyorlar.herkesin bildiği gibi eve gelip aileye soru soruyorlar.Sonra adli sicil kayıtları ve GBT nize bakılıyor.Sorun yoksa hiç sıkıntı etmeyin zaten.Şöyle bir bilgi daha vermek istiyorum olur da sülale de "Suç işleyen insan bile varsa" o size etki etmiyor sadece siz ve aileniz önemlisiniz .

sevgilerimle 8.dön pomem adayı

osman72
Memur
05 Aralık 2009 01:17

"zeytinn85 "

Güvenlik soruşturması olumsuz olan adayların dikkatine eve kağıt falan gelmiyor.Direk olumsuz bir şey var ise eleniyosunuz.Moralinizi bozmayın kendinize güveniyorsanız geçmişiniz de temiz ise sizi elemezler.İçiniz rahat olsun

melaike06
Aday Memur
05 Aralık 2009 12:08

osman kavgadan dolayı karakolluk olmak engelmi ya sen baya ilgiliye benziyon davacı ve davalıyız bu arada

ulkay25
Aday Memur
05 Aralık 2009 12:15

slm arkadaşlar.

Güvenlik soruşturmamla ilgili herhangi bir bilgi alamadım.Nasıl öğrenebilirim....

"cesi"
Şef
05 Aralık 2009 12:30

ankarada oturan arkadaşların dikkatine;

az önce bi sivil polis güvenlik soruşturması için alt katta oturan komşularımıza soruşturmuş beni. nasıl biridir, ailesi nasıldır, kimlerle beraber yaşıyor falan gibi bikaç soru sorup not alıp gitmiş. eve gelmedi ama kimse bende anlamadım. hadi hayırlısı bakalım...

ulkay25
Aday Memur
05 Aralık 2009 12:35

Erzurumlu hemşehrilerim güvenlik soruşturması ve Ankara'ya çağrılanlardan haberiniz var mı?

ahmetkapln00626
Kapalı
05 Aralık 2009 12:44

ARKADAŞLAR BENDE SORUŞTURMA AŞAMASINI TAMAMLADIM BU SABAH ANKARA AYVALI GELDİLER KIRTASİYEDE ÇALIŞIYORUM PATRONUMA SORDULAR O DA GEREKENİ SÖLEMİŞ VE HAYIRLISI DİYORUM Bİ SORUN YOK ÇOK ŞÜKÜR...

05 Aralık 2009 12:44

güvenlik soruşturması içinb bizim eve ve mahalleye kimse gelmedi.emniyete gitsem güvenlik soruşturması konusunda bilgi verirlermi acaba ?

ahmetkapln00626
Kapalı
05 Aralık 2009 12:47

SON 18 GÜN 8. DÖNEM POMEMLİ ARKADAŞLARIM HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE...

"cesi"
Şef
05 Aralık 2009 12:57

ahmetkapln00626 bende ayvalıdayım. aynı polis memuru gelmiştir muhtemelen ikimize de.

osman72
Memur
05 Aralık 2009 13:16

"melaike06"

Kardeşim bu konularla cok ilgilendim zamanında avukat kardeşi olduğumuz için biliyoruz cok şeyi .Sana şöyle söyliyim eğer karakolda hakkınızda yasal işlem yapılmışsa işte o zaman bunu üzülerek belirtirim ki sonuç olumsuz olabilir çünki sicil kaydına işlenmiş olur ancak; sıradan bir sokak kavgası tarzında bir olay ise yaralama falan olmamışsa bişey olmaz sadece ifaden alınıp bırakılmışsındır.Umarım hayırlısı olur herkes için bu arada 8. Dönemi bekleyen arkadaşlar az kaldı sabırlı olun :))) gidiyoruzzzzzz

osman72
Memur
05 Aralık 2009 13:23

"ahmetkapln00626"

"ARKADAŞLAR BENDE SORUŞTURMA AŞAMASINI TAMAMLADIM BU SABAH ANKARA AYVALI GELDİLER KIRTASİYEDE ÇALIŞIYORUM PATRONUMA SORDULAR O DA GEREKENİ SÖLEMİŞ VE HAYIRLISI DİYORUM Bİ SORUN YOK ÇOK ŞÜKÜR..."

Arkadaşımız soruşturmanın bittiğini sanıyor ancak arkadaşlar bu kadar kolay olmadığını bilmenizi istiyorum burada yaptıkları sadece ilk aşama yani soruşturmanın bittiği yok siz okurken bile onlar hala soruşturuyor.Nasıl mı?

Okul hayatı,

iş durumu,

üniversiteddeki dönem ve çevreniz ,

Üye olduğunuz kuruluşlar,

Bulunduğunuz ildeki siyasi mitingler vs.

arkadaşlar bunlar hep ayrıntılı biçimde inceleniyor ve siz pomem okurken bile bu devam edecektir.Son ana kadar yapılan soruşturmada eğer bir problem çıkarsa dahi elenir pomem öğrencisi adaylığınız sona erdirilir.İnşallah kimse bunu yaşamaz.Bu bilgileri de size kimse vermez.Yani aşamayı tamamladık diye kesin bir tabir kullanıp da kendimizi ve arkadaşlarımızı yanıltmayalım.Çoğu gitti Azı kaldı dişinizi sıkın herkes için hayırlısı olacaktır emin olun...

brk_gy
Şef
05 Aralık 2009 13:33

9. dönemlerinde güvenlik sorusturması başlarmı yoksa 8. dönemler yerleştikten sonramı baslar.

osman72
Memur
05 Aralık 2009 13:40

"arz_talep"

Bıçaklama olayında tanık durumundaysa hiçbir şey olmaz ancak olay sırasında ondan da şikayetçi olunmuş ise ve davada kendisi de yargılanıyorsa malesef arkadaşın elenir ...

avcı_38
Kapalı
05 Aralık 2009 15:15

osman 72

kardeş sen de bi konuda yanlış bilgiye sahipsin.. hakkında yasal işlem yapılan kişi elenebilir die bi kaide yok.. öncelikle suç isnadı ve yapılan yasal tahkikat sonucu göz önüne alınır.. eğer yüz kızartıcı ve pomem yönetmeliğinde geçen ilgili maddede yer alan irtikap, rüşvet vs.. suçlardan herhangi biriyle alakadar olunmamışsa sonuç olumsuz olamaz.. gelişigüzel, karakolluk olduysan bu siciline işlenir demek yanlış bir yönlendirme olur.. ama şunu belirtmekte fayda var, taksirli suçlar hariç hakkında bir ceza davası devam eden arkadaşların durumu olumsuz sonuçlanacaktır muhtemelen.. çünkü yargılama sonucunu önceden kestirmek mümkün olmadığı gibi, 6 aydan fazla süreli bir ceza alınması durumunda zaten öğrencilik de son bulacaktır..kişi de hak kaybına uğrayacaktır.. o nedenle kesin yargılama sonucu olmadan öğrenciliğe kabul edilmeyecektir..

son olarak şunu belirteyim.. bu yazıyı okumanın genel bilgi manasında hepimize az çok faydası olacaktır diye düşünüyorum.. alıntıdır..

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'güvenlik soruşturması' ve 'arşiv araştırmasında' herkesi rahatlatan yeni bir düzenlemeye gidildi. Artık karakol, savcılık bilgileri hatta beraat kararı bile bildirilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmalarında "sicil affı" niteliğinde karar aldı. Bundan böyle değişik kuruluşlardan istenen belgelerde, kişilerin poliste olan kayıtları yerine sadece haklarında mahkumiyet varsa onun bildirilmesi kararlaştırıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş imzasıyla il valiliklerine ve Jandarma komutanlıklarına gönderilen genelgeyle, bundan böyle "büyük mağduriyetlere" yol açan uygulamaların son bulacağı yetkililer tarafından belirtildi.

Karakol kayıtları da bildiriliyordu

Hakkında herhangi bir şikayet olan kişinin, karakola götürülmesi, karakolda şikayetçisiyle barıştırılması bile "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasında'' karşısına çıkıyordu. Aynı şekilde kişinin savcılığa götürülmesi ve cumhuriyet savcısı tarafından serbest bırakılması durumunda bile bu kayıtlara geçiyordu. Hakkında takipsizlik kararı verilmesi ya da yargılama sonucu beraat ettiği de yine ilgili makamlara aktarılıyordu.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, "Örneğin bir kamu kuruluşuna alınacak kişi için arşiv araştırması ya da güvenlik soruşturması istendiğinde karakola düşmesinden, savcılığa sevk edilmesine, savcılık tarafından hakkında takipsizlik kararı verildiyse takipsizlik kararı verildiğine, mahkemede beraat ettiyse beraat ettiğine kadar her türlü ayrıntı bildiriliyor. Böyle bir belge geldiği zaman özellikle kamu görevlisi olarak işe alınacak kişiler arasında dosyasında bu tür bilgiler bulunan diğerlerine göre şansını büyük ölçüde yitiriyor. Önemli bir mağduriyet ortaya çıkıyor. Bugün hepimizin başına gelebilecek karakolluk olma, gözaltına alınma yüzünden insanların gelecekleri karartılıyor. Yabancı ülkelerde iş alacak iş adamları geçmişteki bu kayıtları yüzünden önemli hak kayıplarına uğruyor" dediler.

Beraat ettiği bile yazılmayacak

İsmail Çalışkan, Güvenlik Dairesi Başkanlığı görevinden alınmadan önce Güvenlik Soruşturmaları ve Arşiv Araştırmalarıyla ilgili genelgeyi çıkartmayı başardı. Sıkıyönetim döneminde binlerce kişinin gözaltına alınması nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetler üzerine 1982 yılından önceki kayıtlarda da esneklik getirmişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından 10 gün önce valiliklere gönderilen genelgeye göre, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında, kişilerle ilgili karakol ve savcılık kayıtları bildirilmeyecek. Ayrıca yargılama sonucu beraat edenlerin de yargılandığı yazışmalarda geçirilmeyecek ve böylece kişiler hakkında önyargılı davranılması engellenmiş olacak. Sadece kişinin yargılamasını devam ediyorsa bu durum ve kesinleşmiş mahkumiyeti varsa bunlar bildirilecek.

Kişilerle ilgili tüm kayıtlar saklanacak ve gerektiğinde suçun aydınlatılmasında kullanılacak.

emremusa
Genel Müdür
05 Aralık 2009 15:26

forum sitelerine yazıgımız yorumlar bizi sıkıntıya sokarmı.bazen kızıp yazıyoruz bişeyler.

avcı_38
Kapalı
05 Aralık 2009 15:28

bu aşamada elenen arkadaşlar olursa ;

BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU'ndan yararlanarak, elenme sebeplerini yeterli ölçüde öğrenebilirler.. tabi,sınırlı olabilmektedir bu bilgilendirme..

Toplam 1289 mesaj
«222324252627282930313233»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi