Editörler : supporters.
31 Ağustos 2013 14:19

Gümrük ve Ticaret Uzman Yardımcılığı

Merhaba arkadaşlar.
Bu uzman yardımcılığının çalışma koşulları hakkında biraz araştırma yaptım ama pek bir şey bulamadım. Çalışma şartları hakkında bilgisi olanlar paylaşabilir mi acaba?
Bu sene kadrolar ne zaman açılır? Taban puanlar hakkında bilginiz var mı? P23 puanı için soruyorum. 82 puana sıra gelir mi diye merak içindeyim. Öyleyse çalışmaya başlayacağım. Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

gzmgkn
Aday Memur
31 Ağustos 2013 14:27

sadece 2012 kpss mi gecerli

neindaaaavut
Yasaklı
31 Ağustos 2013 14:33

gümrük yanlış hatırlamıyorsam bu sene 200 civarı uzman ve 6 da ab uzmanı alacaktı, kurumlar sanıyorum yarınki yds'yi bekliyorlar... çalışma koşulları hakkında hiçbir fikrim yok kurumdaki biri aydınlatırsa çok makbule geçer

paradox13
Aday Memur
31 Ağustos 2013 17:28

p22 p23 vs.ile mi alıyor acaba?önceden alım yaptığı puan türünü bilen bi arkadaş yazabilir mi?

31 Ağustos 2013 22:50

merhabalar, mart sınavında gümrük ve ticaret uzman yardımcısı olmaya hak kazanan biri olarak sizi bilgilendireyim;

öncelikle ve hatırladığım kadarıyla puan türleri bölümler bazında ayrışıyor hatırladıklarım maliye için p24, iktisat için p22, işletme için p23 vb. diğer bir konu ise yabancı dile çok önem vermeleri. dikkat ederseniz puan türleri yabancı dil ağırlıklı olduğu gibi kurum sınavında da ciddi bir yabancı dil testi ile karşılaşacaksınız. o cihette kendinize güvenmiyorsaız hiç girişmeyin bu işe.

kariyer şartları;

elbette köklü bir teftiş geleneği olan iki teşkilatta(gümrük ve ticaret) uzman yardımcılarının kariyer basamaklarını tırmanması meşkatli bir süreç. yine de şu anda birkaç genel müdür yardımcısı hatrı sayılır miktarda daire başkanı uzman yard. kökenli.(özellikle gümrük kısmında bu daha belirgin)

maaş; merkez uzman yardımsı maaşıdır(3150 tl)

gelelim çalışma ve eğitim şartlarına;

bakanlık binaları eskişehir yolu üzerinde. ticaret kısmaı tobb ikiz kulelerde, gümrük kısmı ise yeni inşa edilen binada. ticarrt kısmı çok yakında tobb'dan kurtulup inşası süren yeni ek hizmet binasına taşınacak. bütün ilçelere servis var ve ücretsiz.

eğitimler esenboğa havalimanına yürüme mesafesindeki akyurt yakınlarında konuşlanmış eğitim merkezlerinde gerçekleşiyor. ankaralılar için sabah servis işkence olabilecekken dışarıdan gelen arkadaşlar otel konforundaki konukevinde konaklayabilirler. bizden evvelki promosyonda eğpitim süreci çok sıkı ilken bizde biraz gevşekti. eğitim daire başkanınız önder bey ve yardımcısı selim bey çok iyi niyetli ve komplekssiz insanlar(kişisel cep telefonlarını verecek kadar) maliye teşkşlatının soğukluğu ve resmiliği karşısında bu durum beni çok şaşırttı açıkcası. eğitimlerin sonunda edirne, mersin ve bursa'dan müteşekkil bir gezi var. gümrükleri, il ticaret müdürlüklerini, serbest bilgeleri, esnaf odalarını vb. geziyorsunuz.

eğitim sonunda genel müdürlükleriniz hala çözemediğim kriterlere göre belirleniyor bakanlığın gözde genel müdürlüklerini kendime göre sıralayacak olrusam ilk üç;

1- gümrükler genel müdürlüğü

2- tüketicinin korunması vepiyasa gözetimi genel müdürlüğü

3- risk ve kontrol genel müdürlüğü

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

31 Ağustos 2013 22:58

bu arada eklemek istediğim bir konu daha var yabancı dil hakkında, o da yds barajı. yds(eski kpds) den minimum 70 almanız gerek.

yabancı dil ağırlıklı puan türü, yds barajı, kurum sınavında ciddi bir yabancı dil test. yabancı dil bu kadro için alan bilgisinden daha önemli.

paradox13
Aday Memur
31 Ağustos 2013 23:53

çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.bi kaç soru daha soracağım:)kurumun kendi sınavında peki alan ayrımına gidiliyor mu yani iktisatçılar siz sadece iktisat çözün vb gibi.yabancı dil sınavı nasıl oluyor peki çeviri falan mı??

benim tüm puanlarım iyi değil p22 ile aldığını öğrenince sevindim heyecan yaptım inş sınav açar

01 Eylül 2013 12:01

mezun olduğun alan ve yabancı dil testi.

paradox13
Aday Memur
01 Eylül 2013 14:02

teşekkürler tekrardan

doberman toroğlu, 11 yıl önce

mezun olduğun alan ve yabancı dil testi.

abartma,tozu
Aday Memur
01 Eylül 2013 19:19

Doberman Toroğlu, aydınlattığın için teşekkürler. 70 üzeri dil puanım var hatta son sınavdan çok daha yüksek gelebilir. Benim merak ettiğim p23 82 puana sıra gelir mi? İşletme'den geçen senelere göre daha fazla alım yapılır mı? Çünkü geçen senelerde 84lere kadar sıra gelmiş sanırım..

neindaaaavut
Yasaklı
01 Eylül 2013 20:54

bilgiler için çok sağol hocam, peki kaç uzman alınacak bir bilgin var mı? ben 200 kadar kişi alınacak diye hatırlıyorum bi yerden hatırlıyorum sanki... sen hangi müdürlüktesin? tüketici ve gümrüke girmek istiyodum, inş orda da görüşürüz bir gün.

doberman toroğlu, 11 yıl önce

merhabalar, mart sınavında gümrük ve ticaret uzman yardımcısı olmaya hak kazanan biri olarak sizi bilgilendireyim;

öncelikle ve hatırladığım kadarıyla puan türleri bölümler bazında ayrışıyor hatırladıklarım maliye için p24, iktisat için p22, işletme için p23 vb. diğer bir konu ise yabancı dile çok önem vermeleri. dikkat ederseniz puan türleri yabancı dil ağırlıklı olduğu gibi kurum sınavında da ciddi bir yabancı dil testi ile karşılaşacaksınız. o cihette kendinize güvenmiyorsaız hiç girişmeyin bu işe.

kariyer şartları;

elbette köklü bir teftiş geleneği olan iki teşkilatta(gümrük ve ticaret) uzman yardımcılarının kariyer basamaklarını tırmanması meşkatli bir süreç. yine de şu anda birkaç genel müdür yardımcısı hatrı sayılır miktarda daire başkanı uzman yard. kökenli.(özellikle gümrük kısmında bu daha belirgin)

maaş; merkez uzman yardımsı maaşıdır(3150 tl)

gelelim çalışma ve eğitim şartlarına;

bakanlık binaları eskişehir yolu üzerinde. ticaret kısmaı tobb ikiz kulelerde, gümrük kısmı ise yeni inşa edilen binada. ticarrt kısmı çok yakında tobb'dan kurtulup inşası süren yeni ek hizmet binasına taşınacak. bütün ilçelere servis var ve ücretsiz.

eğitimler esenboğa havalimanına yürüme mesafesindeki akyurt yakınlarında konuşlanmış eğitim merkezlerinde gerçekleşiyor. ankaralılar için sabah servis işkence olabilecekken dışarıdan gelen arkadaşlar otel konforundaki konukevinde konaklayabilirler. bizden evvelki promosyonda eğpitim süreci çok sıkı ilken bizde biraz gevşekti. eğitim daire başkanınız önder bey ve yardımcısı selim bey çok iyi niyetli ve komplekssiz insanlar(kişisel cep telefonlarını verecek kadar) maliye teşkşlatının soğukluğu ve resmiliği karşısında bu durum beni çok şaşırttı açıkcası. eğitimlerin sonunda edirne, mersin ve bursa'dan müteşekkil bir gezi var. gümrükleri, il ticaret müdürlüklerini, serbest bilgeleri, esnaf odalarını vb. geziyorsunuz.

eğitim sonunda genel müdürlükleriniz hala çözemediğim kriterlere göre belirleniyor bakanlığın gözde genel müdürlüklerini kendime göre sıralayacak olrusam ilk üç;

1- gümrükler genel müdürlüğü

2- tüketicinin korunması vepiyasa gözetimi genel müdürlüğü

3- risk ve kontrol genel müdürlüğü

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

economistanbul34
Aday Memur
01 Eylül 2013 21:47

hocam gecen seneki sınav klasik miydi,test miydi?

neindaaaavut
Yasaklı
01 Eylül 2013 23:38

testti

economistanbul34, 11 yıl önce

hocam gecen seneki sınav klasik miydi,test miydi?

kepceli
Aday Memur
02 Eylül 2013 00:34

arkadaşlar sınav ilanını bulamıyorum:(

paradox13
Aday Memur
02 Eylül 2013 11:40

daha ilan yok ama alım yapma ihtimali için konuşuyoruz

kepceli, 11 yıl önce

arkadaşlar sınav ilanını bulamıyorum:(

sivil11
Memur
02 Eylül 2013 12:32

p5 nedir ya.. spk bile p5 le alirken sen de p5 le hunerimizi kurum sinavinda gostersek olmaz miydi? A grubuna daha yeni yeni calismaya basladim ben, kurum sinavlarina yetiscek ama bazilari cok bilmis gibi onla almiyo sinir oluyorum

sivil11
Memur
02 Eylül 2013 12:33

Pardon p22 nedir ya olcakti .)

sivil11, 11 yıl önce

p5 nedir ya.. spk bile p5 le alirken sen de p5 le hunerimizi kurum sinavinda gostersek olmaz miydi? A grubuna daha yeni yeni calismaya basladim ben, kurum sinavlarina yetiscek ama bazilari cok bilmis gibi onla almiyo sinir oluyorum

adınıferihakoydum
Aday Memur
03 Eylül 2013 00:41

Arkadaşlar,Sn. Bakan Hayati Yazıcı yaklaşık 1 hafta önce kendi hesabından attığı tweetle 2013 guzunde 214 uzman yardımcısı alınacağını duyurdu.

Ayrıca kurumda çalışan birisi olarak soyleyebilirim ki bürokraside 2011 yilindaki yeniden yapılanma sonrası yıldızı parlayan bakanliklardan bir tanesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.Sınava başvurmanızı öneririm.

abartma,tozu
Aday Memur
25 Eylül 2013 16:26

Ekonomi bakanlığı dış ticaret uzman yardımcılığı ile olumlu/olumsuz yönden karşılaştırabilir misiniz acaba?

Artık ilan verilse de bölümümden kaç kişi alınacak görebilsek.. :)

adınıferihakoydum, 11 yıl önce

Arkadaşlar,Sn. Bakan Hayati Yazıcı yaklaşık 1 hafta önce kendi hesabından attığı tweetle 2013 guzunde 214 uzman yardımcısı alınacağını duyurdu.

Ayrıca kurumda çalışan birisi olarak soyleyebilirim ki bürokraside 2011 yilindaki yeniden yapılanma sonrası yıldızı parlayan bakanliklardan bir tanesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı.Sınava başvurmanızı öneririm.

Friedmanforever
Daire Başkanı
25 Eylül 2013 16:40

Hcm galiba gumruk daha ii ekonomi bak çünkü ozel sektore cok kolay bir geçiş var ve 10 sene sonra musavir belgesi aliyorlar ekonomide bunlarin hicbiri yok

abartma,tozu, 11 yıl önce

Ekonomi bakanlığı dış ticaret uzman yardımcılığı ile olumlu/olumsuz yönden karşılaştırabilir misiniz acaba?

Artık ilan verilse de bölümümden kaç kişi alınacak görebilsek.. :)

abartma,tozu
Aday Memur
18 Kasım 2013 13:44

Arkadaşlar alım yok mu hâlâ yoksa ben mi kaçırdım? AB uzman yardımcısı aldılar bi ara sanki ama normal alım yok sanırım...

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi