Editörler : Pangaea
«260261262263264265266267268269270271»

mimmirac
Aday Memur
15 Temmuz 2018 00:32

O denemeyi çözmedim ama Yediiklim TG-7 denemesinden 110 doğru 7 yanlış geldi bana da.

Bende merak ediyorum çok mu kolaydı netim mi arttı :)

mustafa avdan, 6 yıl önce

arkadaşlar elinde mavi pegem 10 lu deneme olupta 7. denemesini cözen varsa netini yazabilir mi , Zira su ana kadar yaptığım en iyi dereceyi yaptım acaba bendemi gelişme var yoksa denememi kolaydı bunu bilmek istiyorum .

Türkce 3

Mat 1

Tarih 0

Cografya 2

Vat-Güncel 1

toplamda 7 yanlıs 0 bos ile 111.25 net yaptım sizin bu denemedeki sonuc ve yorumlarınızı cok merak ediyorum

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 00:59

Diğerlerini de çöz tglere de bak netler ortalama o civardaysa iyi demektir
mustafa avdan, 6 yıl önce

arkadaşlar elinde mavi pegem 10 lu deneme olupta 7. denemesini cözen varsa netini yazabilir mi , Zira su ana kadar yaptığım en iyi dereceyi yaptım acaba bendemi gelişme var yoksa denememi kolaydı bunu bilmek istiyorum .

Türkce 3

Mat 1

Tarih 0

Cografya 2

Vat-Güncel 1

toplamda 7 yanlıs 0 bos ile 111.25 net yaptım sizin bu denemedeki sonuc ve yorumlarınızı cok merak ediyorum

Ay001
Aday Memur
15 Temmuz 2018 01:04

Hocam belirtildiği gibi eylemde -me, -ma, ekleri veya değil kelimesi varsa o cümle biçimce olumsuzdur. Duygusal düşünmeyin bu sorularda :) bu ekler varsa biçimce olumsuz. eylem gerçekleşmemiş ise de anlamca olumsuz demekt.r

mesela ıs: sahip demek ıssız:sahipsiz

sessiz(ses yok)

kimsesiz(kimsesi yok anlamında)

cümleye bakarsak 3 örnek üzerinden açıklayayım

1) "Trafik yoğunlaşana kadar her yer sessizdir."

ses yokmuş biçimce olumsuz sız eki almış. anlamca da olumsuz. yani

biçimce:olumsuz anlamca da olumsuz

2)"Trafik yoğunlaşana kadar her yer sessiz değildir." deseydi.

olumsuzluk ekleri aldığından biçimce olumsuz. anlamca sessiz değil yani sesli. eylem olmuş demek istediğinden bu kez biçimce olumsuz ama anlamca olumlu olacaktı.

biçimce:olumsuz anlamca:olumlu

3)"Trafik yoğunlaşana kadar ne ses vardı ne gürültü" deseydi

biçimce olumsuzluk eki almadığından cümle biçimce olumlu

ama anlamca ses yok anlamı kattığından anlamca olumsuz(ne..ne ekii anlamca olumsuzluk katar)

biçimce:olumlu anlamca:olumsuz

aynı şekilde "adam öldü" kelimesi. olumsuzluk eki var mı yok. biçimce olumlu.anlamca ise adam ölmüş mü ölmüş. ölme işlemi gerçekleşmiş mi gerçekleşmiş. duygusal düşünmeden bu durumda yine anlamca olumlu diyoruz :))

biçimce:olumlu anlamca:olumlu

umarım anlatabilmişimdir.

memur olsam yeter, 6 yıl önce

Pegem 10'lu deneme seti almıştım 2017 yılına ait. Onun son denemesinden.

memur olsam yeter
Daire Başkanı
15 Temmuz 2018 01:21

Bu kızgın Romalıların, zalim imparatorlarından istedikleri iki şey vardı: ekmek ve tiyatro.

Arkadaşlar bu cümledeki virgül neden gereksiz?

Virgül olmazsa özne kim olacak? Virgül yoksa Romalıların kızgın imparatorlarından bir şey isteyenler kim?

memur olsam yeter
Daire Başkanı
15 Temmuz 2018 01:23

"dinliyorum" kelimesinde ünlü değişimi yok mu? Dinleyorum dinliyorum. E harfi i harfine dönüşmemiş mi?

Aşağıdaki ses olaylarından hangisi yoktur şeklinde bir soru ve cevap ünlü değişimi. Anlamadım gitti bu Türkçe dersini vesselam. Umarım sınavda inanılmaz kolay sorarlar.

15 Temmuz 2018 01:54

dinleyorum - dinliyorum burda ünlü daralması var. geniş düşünmemek gerekiyor . ünlü değişimi ünlü daralmasını kapsamıyor. ünlü daralması ben sözcüğüne e eki gelince bana şekline dönüşüyor.burda ünlü değişimi var mesela.

"dinliyorum" kelimesinde ünlü değişimi yok mu? Dinleyorum dinliyorum. E harfi i harfine dönüşmemiş mi?

Aşağıdaki ses olaylarından hangisi yoktur şeklinde bir soru ve cevap ünlü değişimi. Anlamadım gitti bu Türkçe dersini vesselam. Umarım sınavda inanılmaz kolay sorarlar.

e.k.e.k
Aday Memur
15 Temmuz 2018 03:36

Çok saçma gelecek ama

bu cümlenin yüklemi vardı ?

Var olan ne ?

Bu kızgın Romalıların, zalim imparatorlarından istedikleri iki şey ( özne )

Bu kızgın Romalıların, zalim imparatorlarından istedikleri iki şey vardı: ekmek ve tiyatro.

Virgül olmazsa özne kim olacak? Virgül yoksa Romalıların kızgın imparatorlarından bir şey isteyenler kim?

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 04:28

tamlama olduğu için virgül konulmaz. vardı kelimesine yüklem derim bu kızgın romalıların zalim imparatorlarından istediği iki şey özne. yanlış düşünmüyosam bu cümleyi bölemezsin komple tamlamadır diye düşünüyorum

Hayatgüzelbe
Aday Memur
15 Temmuz 2018 08:59

Türkçe için Önder Hoca nın video çekimlerine bakabilirsiniz. Bana çok yardımcı oldu .

memur olsam yeter
Daire Başkanı
15 Temmuz 2018 10:08

Çözümde de tamlayan ekinden sonra virgül gelmez dedi ama çok saçma duruyor cümleyi bu şekilde okuyunca.

Yani virgül olmayınca özneyi nasıl ayırıyoruz?

Sonuçta ortada bir şey isteyenler var; bu kızgın romalılar

bir şey istenen şahıs da: imparatorları

virgül olmayınca bu kızgın romalıların imparatorlarından bir şey isteyen var ama kim olduğu belli değil.

Kesin kararımı verdim. Cevaptan kesin olarak emin değilsem asla işaretlemeyeceğim dil bilgisi sorularını. 20 netin altına düşmesem bari.

2018kpsss, 6 yıl önce

tamlama olduğu için virgül konulmaz. vardı kelimesine yüklem derim bu kızgın romalıların zalim imparatorlarından istediği iki şey özne. yanlış düşünmüyosam bu cümleyi bölemezsin komple tamlamadır diye düşünüyorum

e.k.e.k
Aday Memur
15 Temmuz 2018 12:03

istedikleri fiilimsi , sorularına ona sormayın . yükleme sorun

Çözümde de tamlayan ekinden sonra virgül gelmez dedi ama çok saçma duruyor cümleyi bu şekilde okuyunca.

virgül olmayınca bu kızgın romalıların imparatorlarından bir şey isteyen var ama kim olduğu belli değil.

Kesin kararımı verdim. Cevaptan kesin olarak emin değilsem asla işaretlemeyeceğim dil bilgisi sorularını. 20 netin altına düşmesem bari.

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 12:05

Yüklem vardır. Yükleme ne kim sorularını sorarsan özneyi bulursun yanlışın şurda özneyi sadece sahış kişi olarak düşünüyosun özne cansız varlık da olur düşünce de olur

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 12:07

İki şey vardır. Vardır yüklem ne vardır iki şey vardır ama öncesi tamlama olduğu için bulamıyosun yükleme kim sorusu soramazsın burda sorunun cevabı yok çünkü

mimmirac
Aday Memur
15 Temmuz 2018 12:11

Ek eylemle çekimlenmiş cümleler genelde özne ve yüklemden oluşur.Bu cümleleri gördüğünde dikkat et.

memur olsam yeter
Daire Başkanı
15 Temmuz 2018 12:17

Cevaplarınız için sağ olun. Az çok bir şeyler oturdu kafama ama çok zor arkadaş.

Keşke kpss de aynı ales gibi matematik ve türkçeden oluşsa sadece. Tarih ve coğrafya en son lise 1'de bu dersleri gören bizim gibi sayısalcılar için büyük dezavantaj.

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 12:20

Sen soruları sadece yükleme sor cevabı varsa ona göre özne nesne vs dersin burda kimin ne istediği önemli değil mesela vardır ne vardır nerede vardır nasıl vardır sadece yükleme hocam sorular

Cevaplarınız için sağ olun. Az çok bir şeyler oturdu kafama ama çok zor arkadaş.

Keşke kpss de aynı ales gibi matematik ve türkçeden oluşsa sadece. Tarih ve coğrafya en son lise 1'de bu dersleri gören bizim gibi sayısalcılar için büyük dezavantaj.

mimmirac
Aday Memur
15 Temmuz 2018 13:22

Son 2 ayda çözdüğüm denemeler arkadaşlar:Herkes bu şekilde yazabilirse hem kendinizi daha düzenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz hem de diğer arkadaşlarımız çözdüğü aynı denemenin zorluk derecesini anlayabileceğini düşünüyorum.

Yayın denemeleri :

Pegem 30'lu branş denemelerinin son 15 denemesinden : 95- 110 net arası

Yargı Kazanmaya 10 kala 10'lu denemeden : 95-100 net arası

Yargı Son Çıkış 5'li denemeden : 90,80,101,95,97

Murat Son Viraj 3'lü denemeden : 103,90,98,

Tg denemeleri:

Yediiklim TG - 1,6,7 : 97,100,109

Pegem TG - 1,10 : 101,103

Benim Hocam TG - 1,3 : 92,98

Uzman Kariyer TG - 1,2 : 104,100

Beyaz Kalem TG - 1 : 92

Lider TG - 1 : 101

Murat TG - 1 : 100

Teşekkürler.

2018kpsss, 6 yıl önce
Diğerlerini de çöz tglere de bak netler ortalama o civardaysa iyi demektir

2018kpsss
Şube Müdürü
15 Temmuz 2018 13:39

Pegem tgleri hepsini çöz sana tavsiyem
mimmirac, 6 yıl önce

Son 2 ayda çözdüğüm denemeler arkadaşlar:Herkes bu şekilde yazabilirse hem kendinizi daha düzenli bir şekilde değerlendirebilirsiniz hem de diğer arkadaşlarımız çözdüğü aynı denemenin zorluk derecesini anlayabileceğini düşünüyorum.

Yayın denemeleri :

Pegem 30'lu branş denemelerinin son 15 denemesinden : 95- 110 net arası

Yargı Kazanmaya 10 kala 10'lu denemeden : 95-100 net arası

Yargı Son Çıkış 5'li denemeden : 90,80,101,95,97

Murat Son Viraj 3'lü denemeden : 103,90,98,

Tg denemeleri:

Yediiklim TG - 1,6,7 : 97,100,109

Pegem TG - 1,10 : 101,103

Benim Hocam TG - 1,3 : 92,98

Uzman Kariyer TG - 1,2 : 104,100

Beyaz Kalem TG - 1 : 92

Lider TG - 1 : 101

Murat TG - 1 : 100

Teşekkürler.

mimmirac
Aday Memur
15 Temmuz 2018 13:50

Şimdi Pegem TG-18 in çıktısını aldım onu çözeceğim ancak sınava kadar hepsi yetişmez son denemelerini çözmeye çalışacağım tavsiyen için teşekkürler.

2018kpsss, 6 yıl önce
Pegem tgleri hepsini çöz sana tavsiyem

memur olsam yeter
Daire Başkanı
15 Temmuz 2018 13:56

Son üç denemem sırasıyla 78 net, 82 net, 91 net. Bok oldu kpss.

Toplam 5746 mesaj
«260261262263264265266267268269270271»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi