Editörler : Pangaea
23 Mayıs 2008 11:22

intihar etmek günah mıdır?

arkadaşlar lütfen ahkam kesmeden ve beni yargılamadan bildiklerinizi paylaşın. çünkü buna çok ihtiyacım var.

kırk testi
Şube Müdürü
23 Mayıs 2008 11:26

İntihar etmek günah mıdır?

İntihar, büyük günahlardandır. Başkasının canına kıymak, katil olmaktan farkı yoktur, hatta daha kötüdür. Ancak bunu helal saymadıkça intihar eden kişi İslam dininden çıkmış olmaz.

Diyanet

kırk testi
Şube Müdürü
23 Mayıs 2008 11:29

Bir insanın başkasını haksız yere öldürmesi büyük günah olduğu gibi, kişinin kendi canına kıyması yani intihar etmesi de aynı şekilde büyük günahtır. Çünkü Allah Teala insana hayatı ile ilgili bir tasarruf yetkisi vermemiştir. Kendi canına kıyan kimse, Allah?ın kendisine vermedigi bir yetkiyi kullandığı için azabı haketmiş olur. Peygamberimiz buyuruyor: ?Her kim bir dağdan (yüksek bir yerden) kendisini aşağıya atıp intihar ederse, Cehennem ateşinde sonsuz ve devamlı olarak kendisini yüksekte, aşağıya bırakan bir halde azap olunur. Bir kimse de zehir içerek canına kıyarsa, zehiri elinde içer bir halde sonsuz ve devamlı bir surette cehennem ateşinde azap olunacaktır. Her kim de kendisini bir demir parçası ile öldürürse o da bıçağı elinde karnına vararak sonsuz ve devamlı bir şekilde cehennemde azap olunacaktır.?(15) İnsan kendi canına niçin kıyar? Düştüğü bunalım onu bu işi yapmaya zorlar. Halbuki bu seçtiği yol, kurtuluş yolu değildir. İnsan düştüğü bunalımdan kurtulmak için yaratıcıya sığınmalı ve ondan yardım dilemelidir. Allah Teala sonsuz merhamet sahibidir. Kendisine yalvaranlara yardım edeceğini vadetmiştir. Bunalımdan çıkış yolu budur, intihar etmek değildir. İntihar, günah işleyerek Allah'a kavuşmaktır. Bunun içindir ki müçtehit alimlerden İmam Ebu Yusuf (Allah ona rahmet etsin) canına kıyan kimse büyük bir suç işlediği için cenaze namazının kılınmayacağını söylemiştir.

Ölüm acısı çok şiddetlidir

İntihar etmek, küfre yakın çok büyük günah olduğu için, ölürken dayanılmaz acılara maruz kalınır. Ölüm acısı, sanıldığı gibi bir an değildir. İntihar edince ahirette de daha büyük acılara girilir. Ahiret sıkıntıları dünya sıkıntıları gibi değildir. Çok ağırdır. Dünya sıkıntılarına dayanamayıp intihar eden, ölüm acısına ve ahiret sıkıntılarına nasıl dayanır? İntihar eden, dirilene kadar intihar acısını duyar. Kendini öldürmek, başkasını öldürmekten daha büyük günahtır.

Kur?an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:

(Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.) [Buhari]

(İple boğazını sıkarak intihar eden, boğazı sıkılarak azap görür. Herhangi bir bıçakla intihar eden, Cehennemde bıçaklanarak azap görür.) [Buhari]

Bir kâfir, uyku hapı içerek veya narkozla her tarafı uyuşturulduktan sonra da ölse, çok şiddetli olan ölüm acısını duyar. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Ölüm meleğini görmek, bin kılıç darbesinden daha şiddetlidir.) [Ebu Nuaym]

(Ölüm acısı çok şiddetli ise de, ölümden sonraki acılara göre çok hafiftir.) [İ.Ahmed]

Dirilene kadar ölüm acısı duyulur. (İ.Evzai)

Bir Müslüman Boğaz köprüsünden intihar etmek için kendini denize atarken pişman olup gerçekten tevbe etse, intihar günahından kurtulmuş olur mu? Yahut zehir veya zehirli hap içse, sonra pişman olsa, ama hemen ölse, intihar günahından kurtulmuş olur mu?

Yeis halindeki tevbenin kabulü hususunda ihtilaf edilmiş ise de, muhtar kavle göre Müslümanın tevbe etmesi sahih olur, fakat, kâfirin imana gelmesi sahih olmaz. (Dürr-ül muhtar)

alıntı

samar63
Daire Başkanı
23 Mayıs 2008 11:37

intihar etmek en büyük günahlardan birisidir. Hatta mezarda mahşer gününe kadar intihar eder tekrar dirilir tekrar intihar eder böyledir onun kabir hayıt.

Hayat güzel kardeş bir sorunun varsa yardımcı olalım elimizden geldiğince. ama unutma hiçbirşiy için değmez

sezenkar
Aday Memur
23 Mayıs 2008 11:44

son 2 aydır her sabah uyandığımda moralim çökmüş bir şekilde yataktan kalkıyorum. Uyku bozukluğum da var arada uyanıp tekrar uykuya dalmakta zorluk çekiyorum.

Çok üzüldüğüm bir olay geçti başımdan ve halen daha atlatamadım üzerimden. devamlı düşünüyor ve kahrediyorum. uyusam da bir daha uyanmasam diye akşamları yatağa giriyorum. Yaşamak sanki bir yük gibi geliyor. anlık mutlu oluyorm ama 5 dk. sürüyor onra yine gelecek kaygısı ve bugünün umutsuzluğu, kaçırdığım fırsatların üzüntüsü

huleyde
Kapalı
23 Mayıs 2008 13:05

?İntihar etmek küfürdür. Nisa suresinin 29. âyetinde yazıyor. Kâfir olduğu için cenaze namazı da kılınmaz? deniyor. ...

Hastalık ve dünya sıkıntılarından kurtulmak için ölümü istemek caiz değildir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Ölümü istemeyin! Çünkü bir kişi iyi ise, yaşadıkça iyiliği artar. Kötü ise, hatalarından dönüp doğru yola gelebilir.) [Buhari]

(Sıkıntılardan dolayı ölümü istemeyin! Dayanamayan, "Ya Rabbi, hakkımda yaşamak hayırlı ise, yaşamayı, ölmek hayırlı ise, ölümü nasip et!" desin!) [Buhari]

Ölüm acısı, sanıldığı gibi bir an değildir. İntihar edince ahirette de daha büyük acılara girilir. Ahiret sıkıntıları dünya sıkıntıları gibi değildir. Çok ağırdır. Dünya sıkıntılarına dayanamayıp intihar eden, ölüm acısına ve ahiret sıkıntılarına nasıl dayanır? İntihar eden, dirilene kadar intihar acısını duyar. Kendini öldürmek, başkasını öldürmekten daha büyük günahtır.

Kur?an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:

(Kendinizi öldürmeyiniz!) [Nisa 29]

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(Bir şeyle canına kıyana, Cehennemde onunla azap edilir.) [Buhari]

(İple boğazını sıkarak intihar eden, boğazı sıkılarak azap görür. Herhangi bir bıçakla intihar eden, Cehennemde bıçaklanarak azap görür.) [Buhari

Sual: (İntihar etmek benim kaderimde, alınyazımda var ise, günahı bana ait olmaz) demek doğru mu?

CEVAP

Bu çok yanlıştır. Ezeldeki takdir, yani alınyazısı, bir emir değil, bir ilimdir. Kader, yani alınyazısı, Allahü teâlânın ezeli ilmi ile, insanların ve diğer yaratıkların yapacağı işleri bilmesi demektir. Kur'an-ı kerimde, (Allah her şeyi en iyi bilir) buyuruluyor. Allahü teâlâ da, ezeli ilmi ile, kulların kendi istekleri ile, günah veya sevap işleyeceğini, ne kadar yaşayacağını ve intihar edip etmeyeceğini bilir. Onun bu bilmesi, kulların yaptıkları işlere zorla bir müdahale değildir. Bu bakımdan günah işleyen de, intihar eden de, kendi isteği ile bunları yapmıştır.

İntihar ederken tevbe

Sual: Bir Müslüman Boğaz köprüsünden intihar etmek için kendini denize atarken pişman olup gerçekten tevbe etse, intihar günahından kurtulmuş olur mu? Yahut zehir veya zehirli hap içse, sonra pişman olsa, ama hemen ölse, intihar günahından kurtulmuş olur mu?

CEVAP

Yeis halindeki tevbenin kabulü hususunda ihtilaf edilmiş ise de, muhtar kavle göre Müslümanın tevbe etmesi sahih olur, fakat, kâfirin imana gelmesi sahih olmaz. (Dürr-ül muhtar)

islam alimlerine göre İntihar, onursuz bir davranıştır

SEZARKAR KARDEŞ NE OLUR BU DÜŞÜNCENİ AKLINDAN SİL.ESKİDEN YAŞADIĞIN SIKINTILARINI DÜŞÜN HEPSİ GELİP GEÇMEDİMİ BU SIKINTINDA BİİZNİLLAH GEÇECEKTİR YETERKİ TEVEKKÜL ET. YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY VARSA BURADAKİ KARDEŞLERİMİZLE SORUNUNU HALLETMEYE ÇALIŞALIM.

selametle...

23 Mayıs 2008 13:31

sadece atamalar içinmi sen daha neler göreceksin hayatta hemen pes etme kardeşim hayata direnki mevla seni cennetiyle cemaliyle şereflendirsin

waiskiskaskinas
Kapalı
23 Mayıs 2008 18:05

benimde hayatımda bir aşk geçmişti ama şeytan fırsatını bulmuş olup beni intihara sürüklüyordu ama ben bu sıkıntıyı imtihanolarak bilip aksine göğsümü gerdim ve daha çok dinime bağlandım genel olarak gece yarısından sonra namazlar kılıyordum işte o gerçek huzuru o zaman buldum çünkü ben allahla beraber oldugumu anlıyor ve yaşıyordum ve anlıyordumki ölümiü olan herşey bir yere kadardır ama allah la beraber olan hiçbirzaman ölmüyor ve bu beraberlik ilelebed sürüyor ve anladımki gerçek aşk allah aşkıdır ama maalesef imanım güçlü olmayan dönemlerde ben o arayışı sonsuz aşkı insanların kalıplarında arıyordum fakat anladımki gerçek aranılan aşk kalıba sığmaz ve anladımki gerçek aşk ölmez ..sana tavsiyem ebedi hayat için dünya ahiretini ebedi hayatı edebi yanmaya çevirme bunu yaparsan şeytan bir yandaş daha kazanmış olacak oysa insanın iradesi şeytandan daha güçlüdür yeterki allahtan o gücü alsın ben şu an evliyim ve o aşkı unuttum aklıma gelsede umursamıyorum şeytanın baannaa. yoğünlaşmasını engelliyorum imanımla

dünya imtihandır başarmamız gerek başka alternatifimiiz yok allah bizimle olsun amin

xangora*
Kapalı
23 Mayıs 2008 18:19

SEVGİLİ SEZENKAR EGER ŞİMDİ İNTİHAR EDERSEN İLERİDE YAŞAYACAGIN AMA ŞU AN BİLEMEDİGİN GÜZELLİKLERİ GÖREMEYECEKSİN.HER İNSANIN BUNU DÜŞÜNDÜGÜ DEMLER OLMUŞTUR AMA GEÇMİŞTİR.BU ANIN GEÇMESİNİ BEKLE ZORDA OLSA DAYANIRSAN ÖYLE MUTLULUKLAR YAŞAUYACAKSIN Kİ İYİ BUNU YAPMAMIŞIM DİYECEKSİN.KENDİNE DEGER VEREN BİRİSİ BAŞKALARI İÇİN ASLA ÖLMEZ ÇÜNKÜ DEGMEZ.NE DİYECEKLER DAYANAMADI ÖLDÜ BENCE KİMSEYE BU FIRSATI VERME KARDEŞİM.BU TÜR DURUMLARIN DİNDARLIKLADA OLSA ALAKASI YOK,DEPRESYONDAKİ BİR İNSAN HER ŞEYİ YAPABİLİR,KENDİNİ YARGILAMA AMA MÜCADELE ET VE GWEÇECEGİNDEN EMİN OL.BİRİNE İHTİYACIN OLURSA BİZ YANINDAYIZ.KONUŞABİLİRSİN.SEVGİLER.

nursell
Şef
23 Mayıs 2008 18:32

iman bence bu sıkıntıları engeller ben waise katılıyorum çok güzel ifade etmiş sanki içimden geçeni yazmış wais kardeş tanılabilirmiyiz selam

nursell
Şef
23 Mayıs 2008 18:36

iman bence bu sıkıntıları engeller ben waise katılıyorum çok güzel ifade etmiş sanki içimden geçeni yazmış wais kardeş tanılabilirmiyiz selam

xangora*
Kapalı
23 Mayıs 2008 18:59

ne çok aynı şeyleri içinden geçiren varmış gördün mü,onlar yaşayabildigine göre,sen de yaşayabilirsin demek ki.eger bu aşk intiharı olacaksa,sonradan gülecegin şeyler için deger mi.seni üze her neyse onunla dalga geç,ayrıca beni yarglılamayın diyorsun ya,önce sen kendini yargılamayı bırak,yaşamayı bile haketmedigini düşünüyorsun,ilerde dogacak ve çok sevecegin bebeklerini düşün,bütün bunlar senin elinde,olmaz deme olmaz olmaz buna inan.

antrenör
Şef
23 Mayıs 2008 19:16

allah yar ve yardımcınız olsun ama emin olun sizden daha zor durumda daha sıkıntılı insanlar var eminim onun için halinize şükredin diyorum ne durumda olduğunuzu bilmiyorum ma şükretmek lazım allah yar ve yardımcımız olsun amiiiiiinnn....

element-80
Kapalı
23 Mayıs 2008 19:20

kardeşim intihar hiçbirşeyin çözümü değildir.ayrıca çok büyük günah olduğu için büyük günah işlemiş olursun.iman bütün güzelliklerin başıdır.hasbunallahu veniğmel vekil niğmel mevla veniğmennesir,bunun üzerinde biraz düşünmeni tavsiye ederim.selam ve dua ile...Allah c.c. yardımcın olsun.

xangora*
Kapalı
23 Mayıs 2008 19:33

ALLAH DOST OLARAK YETER, O NEGÜZEL DOST VE NE GÜZEL YARDIMCIDIR,ELEMENT 80 KARDEŞİN HATIRLATTIGI AYET DÜŞÜNMEYE DEGER,YALNIZ BÖYLE DÖNEMLERDE MUHAKEME YETENEGİ ZORLAŞTIGI İÇİN BENCE BİR UZMANDAN YARDIM AL AMA EN ÇOK SANA SEN YARDIM EDEBİLİRSİN.ALLAH BİZİ NEFSİMİZİN,EGOMUZUN VE ŞEYTANIN TUZAGINA DÜŞÜRMESİN.EGER ÖLMEDİYSEN BİZE YAZ OLDU MU:)

eslem84
Şef
24 Mayıs 2008 14:39

kardeşim başınızdan gecen olay her nedr bunu bilmyorum ama peygamber efendmz bir hadisi şerfte kişi ölümü arzu etmesn çünkü kötü kişi ise günahndan tevbe etmeye zamanı olur iyi ise iyiliklerini artırır ama illaki isteyecekse rabbim benim için ölmek hayırlıysa beni öldür değilse beni yaşat desin buyuruyor.birde rabbimiz okadar büyükki kulum bana yerler ve gökler dolusu günahla gelse ben yine onu affederm diyor ve kullarm beni soruyorlar deki ben onlara çok yakınım dua ettiklerinde dualarnı kabul ederm.buyuruyor elnnzden kaçan fırsat her ne ise muhakkak bu szn için bir imtihan veslesdr veya bu sizin için daha hayrldr rabbimzden ümdnizi kesmeyin rabbim yardmcnz olsun

imam72
Şube Müdürü
24 Mayıs 2008 15:44

inasan yoklugu düşündüğünde buz kesilir bence hayat çok güzel zorluklar hayatın nazıdır olacak o kadar; hayat çok güzel zorluk olmazsa tadı kalmaz belkide ilk sıkıntındır daha çok çekebilirsin ama alıştığında zorluga ;

rahatlığı istemeyeceksin ;tokluk için açlıgı yaşamalısın yoksa yemeğın güzelliği kalmaz unutma imtihan için sıkıntı şarttır yoksa imtihanın anlamı kalmaz

başarı için mücadele

mücadele için sıkıntı ve zorluk gerekir hepsi birbirine bağlı sende ekolojinin bir parçasısın fazla değilsin

huleyde
Kapalı
24 Mayıs 2008 16:28

imam72 hocam çok güzel bir ifade kullanmışsınız hoşuma gitti

"sende ekolojinin bir parçasısın fazlası değilsin"

saolun

selametle....

hüvelbaki
Daire Başkanı
24 Mayıs 2008 17:09

''Müminde Stres Olmaz'' diyordu bir Psikiyatr. Cümle, çok iddialı bulunmuştu.

Kur'an Kıssalarına eğildikçe, insanın yaşayabileceği bütün sıkıntıları Nebi ve Rasüllerin yaşadığını gördü. Onlar bütün belalara rağmen ilahi huzuru yakalamışlardı.

Kur'an'a bir de bu gözle bakmalıydı. Kıssalara göz gezdirdi, çekilen eziyetlere işaretler koydu:

-Yusuf (a.s.), kardeşlerinin hasedi sonucu kuyuya atılmış, esir pazarlarında satılmış, iftiraya uğramış, hapislerde yıllamış, babasına, kardeşine hasret kalmış ama yılmamıştı.

Ümidin, tevekkülün ödülü olarak Mısır'a sultan oldu.''Derdim çok'' diyen hangi insan, Yusuf (a.s.) kadar bela çekmiş olabilirdi?. .

-Yakup (a.s.), 40 sene evlat hasretiyle kavrulmuş, ağlamaktan âmâ olmuş, ümit kesmeden Rabbine yönelmiş, hem gözleri açılmış, hem de evladına kavuşmuştu.

-İsa (a.s.), en yakın talebelerinden biri tarafından arkadan vuruluyor, ihanete uğruyordu.

-Zekeriyya (a.s.), kavmi tarafından öldürülmek üzere kovalanmış, bir ağaç kovuğuna sığınmış ama testere ile biçilmekten kurtulamamıştı. Testere ile bedeni biçilen Zekeriyya'dan çıkan tek ses: ''Huuuu, Huuuu, Huuuu'' idi.

-Nuh'a (a.s.) öz oğlu bile iman etmemişti.

-Lut (a.s.), tebliğinde yalnız kalırken, fitne grupları ile işbirliği yapan; aynı yatağı paylaştığı karısı idi!..

-Tertemiz bir genç kızken Meryem'in ( a.s.) iffetine dil uzatılıyordu. İftira ve hakarete uğrayan Meryem, sırlı bir Rasüle anne; gelecek nesillere örnek-mucize bir hanım oluyordu.

Kadından Rasül-Nebi yoktu ama Allah (c.c.) Meryem'e Cebrail'ini yolluyor, vahiy Meryem'den doğuyordu!...

-Eyyub (a.s.), deve - koyun sürüleri sahibi iken ağır bir illetle yatağa düşüyor, tüm servetini yitiriyordu. Etrafında kimse kalmamış, dışlanmış, insanlar, iniltilerinden rahatsız olmamak için Onu karısı ile bir tepe üzerinde yalnız konaklamaya mecbur etmişti.Sabrının ödülü olarak şifa bulan, 70'inden sonra delikanlı gibi ayağa kalkan da yine Eyyub'tu...

-Musa (a.s.), kavmi ile birlikte uzun bir sürgün yasamıştı.Mutlulukları için çırpındığı kavmi mucizeye şahit olduğu halde iman etmiyor, en zor anlarda Musa'yı ( a.s.) yalnız bırakıyordu.

-Kainatın Efendisi Hz.Muhammed ( s.a.v) doğmadan önce babadan yetim, altı yaşında, hem de bir yolculukta anneden öksüz kalmış, 8 yaşında dedesini kaybetmiş, tebliğinin ilk yıllarında karısı ve amcasının ölümleriyle sarsılmıştı.

Kendi kavmince hakaret, aşağılama, ambargo, dışlama, taciz etme vb sıkıntıları çekmekle kalmayıp memleketinden ayrılmak durumunda kalan da O (s.a.v.) idi.

Ömrü savaşlarla geçmiş, buğday bir yana arpa ekmeğine karnı doymamıştı.''Ahh Mekke'' dediği çok olurdu.Rasül gurbette yaşamış, gurbete defnedilmişti.

Şimdi siz bütün bunlardan sonra hala ''Moralim bozuk, hayattan zevk almıyorum, stresteyim'' mi diyorsunuz?

Pes yani!..

Kur'an gibi kitabınız, o kitapta onlarca Rasül ve Nebiniz, Kainat Güneşi gibi Önderiniz olacak da stresteyim diyeceksiniz öyle mi?..

Yakışıyor mu size?!..

Kıssaları yeniden okuyun!...

Tarih okur gibi değil, kendinizi Rasül-Nebilerin yerine koyarak, sahnede başrol oynadığınızı düşünerek, olayın içine girerek okuyun.

Göreceksiniz ne stres kalacak, ne de sıkıntı!..

Sabrın, tevekkülün, teslimiyetin eminliği ile huzur müjdesi alacaksınız.

Niye mi bu kadar iddialıyım?

Ben değil, böyle olacağını Allah söylüyor:

Sabredenleri müjdele!...O sabredenler, kendilerine bir belâ geldiği zaman:

''Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'na döneceğiz.'' derler.

İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet hep onlaradır.

Ve doğru yolu bulanlar da onlardır.

(Bakara-155 / 157)

alıntı

candarem
Aday Memur
24 Mayıs 2008 18:08

daha ne bekliyorsun.hala intihar etmedinmi?hemen kendini at aşağı hiç bekleme.geciktin. geç kalmışsınbile.gelen olursa beraber gidin.

candarem
Aday Memur
24 Mayıs 2008 18:12

adam gibi başlık aç yazını yaz.dalga geçme. tamammı koçum.

Toplam 30 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi