Editörler : supporters.
24 Eylül 2004 10:30

Salt Çoğunluk- Mutla Çoğunluk Farkı
merhaba arkadaşlar ben şahsen bu iki kavramı sürekli karıştırıyorum.

SALT ÇOĞUNLUK= (ÜYELER X(1/2)]+1

PEKİ MUTLAK ÇOÇUNLUK NEDİR. BASİT GİBİ GÖZÜKÜYOR. AMA GALİBA BİRAZ KARIŞIK

sorukan
Şef
24 Eylül 2004 11:43

arkadaşım örnegin bir kurulda 500 kişi var.bir konu tartışılıyor.251 kişi evet dedi.249 kişi hayır. işte bu salt cogunlukla kabul edildi demek.mutlak cogunluk ise bu 500 kişinin 200 ü evet 190 hayır dedi 110 da cekimser.ne oldu mutlak cogunlukla kabul edildi.BEN BÖYLE BİLİYORUM OLAYI YİNEDE SEN BİR BAŞKASINA SOR YANILIYOR OLABİLİRİM:)

faresevici
Memur
24 Eylül 2004 18:18

Ben konuyu daha farklı düşünüyorum :
Salt çoğunluk toplantıya katılanların çoğunluğudur. Örn TBMM de toplantıya 400 mv. katılmış ise salt çoğunluk o toplantıda kullanılan oylara göre saptanır.
Ancak mutlak çoğunluk her halükarda (kaç kişi ile toplanırsa toplansın) meclis üye sayısının salt çoğunluğudur(550 * 1/2 +1) Düşüncem bu şekilde ama hiçbir kitapta rastlamadığım için emin değilim.)

oghuzz01
Daire Başkanı
24 Eylül 2004 18:56

salt cogunluk üyesayısı/2+1ü mutlak çoğunluk ise 2/3 tür. 3/5 ise nitelikli çoğunluktur.

faresevici
Memur
24 Eylül 2004 19:05

mutlak çoğunluk kavramı kurulların üye tamsayısının çoğunluğunu ifade eder. Yani mutlak çoğunluk örneğin mecliste 276 dır (üye tamsayısı * 1/2 +1

Bulutoglu
Şube Müdürü
24 Eylül 2004 20:50

"Salt Çoğunluk" ve "Mutlak Çoğunluk" kavramları eşanlamlı kavramlardır. Yani Salt Çoğunluk = Mutlak Çoğunluk 'tur.

Salt Çoğunluk (Mutlak Çoğunluk) bir konuda karar veren topluluktaki yarıdan bir fazlasının teşkil ettiği çoğunluğu ifade eder.

"Hangi sayıya göre salt çoğunluk" sorusu ve bunun sonucu, "salt çoğunluk"un neye göre hesaplancağını belirten ifadeye göre değişiklik gösterir. Örneğin "Toplantıya Katılanların Salt (Mutlak) Çoğunluğu" ifadesinin anlamı ve gerektirdiği sayısal değer farklı, "Üye Tamsayısının Salt (Mutlak) Çoğunluğu" ifadesinin anlamı ve gerektirdiği sayısal değer farklıdır. Kısaca her iki kavram aynı anlamda olup bazı durumlarda farklı sayısal değerleri ifade etmesi bu iki kavramın farklılığından değil "hesaplamada ölçü alınacak değer"lerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Bu arada bu bu tür sorular için yeni başlık açılması doğru değil. Bu soru Hakimlik sınavları ile ilgili mevcut başlıklardan birinde dile getirilebilirdi ve böylesi daha doğru olurdu. Konuya ilişkin verdiğim cevapla ilgili olarak yeni şeyler sorulabilir diye başlığı şimdilik açık bırakıyorum.

Yeri gelmişken başlık açan arkadaşlara şunu tavsiye etmek istiyorum: yeni bir başlık açarken konu başlığını mümkün olduğunca genel (geniş) tutunuz. Böylece belli bir konuyu dile getirmek için açtığınız başlık, daha sonra seçtiğiniz konu başlığı kapsamında kalan benzer/yakın soruların da dile getirilmesine imkan tanısın. Böylece benzer/yakın konu ve sorular tek bir başlık altında konuşulabilsin, açtığınız başlığın katılımı (reytingi) yüksek olsun.

deuiibf
Memur
26 Eylül 2004 17:51

CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER SAYIN BULUTOĞLU. SİZDE GÖRDÜNÜZKİ BU MUTLAK ÇOĞUNLUK SALT ÇOĞUNLUK KAVRAMLARI KARIŞTIRIYORDU. BİZİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜRLER...

Alıntı:
"Salt Çoğunluk" ve "Mutlak Çoğunluk" kavramları eşanlamlı kavramlardır. Yani Salt Çoğunluk = Mutlak Çoğunluk 'tur.

Salt Çoğunluk (Mutlak Çoğunluk) bir konuda karar veren topluluktaki yarıdan bir fazlasının teşkil ettiği çoğunluğu ifade eder.

"Hangi sayıya göre salt çoğunluk" sorusu ve bunun sonucu, "salt çoğunluk"un neye göre hesaplancağını belirten ifadeye göre değişiklik gösterir. Örneğin "Toplantıya Katılanların Salt (Mutlak) Çoğunluğu" ifadesinin anlamı ve gerektirdiği sayısal değer farklı, "Üye Tamsayısının Salt (Mutlak) Çoğunluğu" ifadesinin anlamı ve gerektirdiği sayısal değer farklıdır. Kısaca her iki kavram aynı anlamda olup bazı durumlarda farklı sayısal değerleri ifade etmesi bu iki kavramın farklılığından değil "hesaplamada ölçü alınacak değer"lerin farklılığından kaynaklanmaktadır.

Bu arada bu bu tür sorular için yeni başlık açılması doğru değil. Bu soru Hakimlik sınavları ile ilgili mevcut başlıklardan birinde dile getirilebilirdi ve böylesi daha doğru olurdu. Konuya ilişkin verdiğim cevapla ilgili olarak yeni şeyler sorulabilir diye başlığı şimdilik açık bırakıyorum.

Yeri gelmişken başlık açan arkadaşlara şunu tavsiye etmek istiyorum: yeni bir başlık açarken konu başlığını mümkün olduğunca genel (geniş) tutunuz. Böylece belli bir konuyu dile getirmek için açtığınız başlık, daha sonra seçtiğiniz konu başlığı kapsamında kalan benzer/yakın soruların da dile getirilmesine imkan tanısın. Böylece benzer/yakın konu ve sorular tek bir başlık altında konuşulabilsin, açtığınız başlığın katılımı (reytingi) yüksek olsun.

Bulutoglu
Şube Müdürü
26 Eylül 2004 18:47

Forumun amacı paylaşım arkadaşlar. Yerine göre bilgi, yerine göre kanaat, yerine göre yaşanan sıkıntıların paylaşıldığı seviyeli bir platform burası. Ben de vakit buldukça ve bilgim dahilinde oldukça bilgimi ve düşüncemi paylaşmaya, foruma katkı sunmaya çalışıyorum. Bu sayede bilgi veya düşünce açısından birbirimizden bir şeyler alabiliyorsak ne mutlu.

Özel mesaj yoluyla teşekkür eden sevgili deuiibf'ye nezaketi için de ben teşekkür ediyorum. Tabi teşekkürü gerektirecek bir şey yaptığımı düşünmediğimi de ilave etmeliyim.

Herkese iyi çalışmalar.
Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi