Editörler : "eskiyara"Pangaea
16 Eylül 2020 16:49

21 Eylül'de normal bir süreçten geçilmediğinden maaş karşılığı 5 ders olmalı veya tamamen kalkmalı

Kısaca son bir özetle toparlayacak olursam demiştim öncesinde hatırlayanlar olacaktır.

Madde altbaşlıkları şeklinde açarak ilerlemekten yanayım:

**Maaş karşılığı ders; ya 5 derse kadar düşmeli ya da tamamiyle kalkması şart bu dönemde. Olmazsa olmazı budur denebilir değerli arkadaşlar. Zira süreç her kesim açısından malumdur ki; benzer-eşit-aynı veya ortak (!) niteliktedir.

**Öğretmenler gerek canlı ders, gerek EBA portalından ders yapıyor olsun, gerekse Whatsup desteği ve etkileşimli yardımlar neticesinde olsun; her halikarda bir öğretmene asgari 750 TL sabit ek ders ücreti yansıtılmalıdır. (Kanımca bu miktarın altıda üstü de mübalağadan sayılabilir.)

**Mem müdürleri, Eğitim şube müdürleri, Okul yöneticileri için de aynı sabitleme uygulanarak 800/900 tl aralığına çekilmesi lazım gelir, zira bilindiği gibi okullar nazariyetle boş kalacak. Böyle açıklamamın nedeni, hakkımızı ararken başkalarının hak kaybı üzerinden yola çıkmak veya onların haklarını törpüleme amaçlı değil safa ziyade; içinden geçtiğimiz sürece uygun elbirliğini ortaya koymak, tabandaki öğretmeni de koruyup gözetmek, ayrıca devlete ilave getiri ve külfeti minimalize edebilmektir.

** Rehberlikler süreç içinde maaş karşılığı mesai yapmadıkları ve normal zamanda da tepki çektiğinden her halikarda eli boş çevirmemek adına 500 TL isabetli / ölçülü bir sabit tutar olacaktır. Lakin-Ama-fakat katmayacaksak ve her gün mesaide bulunacaklarsa (okul boşta olsa) yine onlara da 750 TL ek ücret makul -İdeal- bir mâli oranlamadır. En azından iletişim bekleyen öğrenci-veli soru ve sorunlarına ilgilenirler. (atletle çıkarak camiayı rencide etmemeleri.. ilave bir temnenimiz olabilir.

** Canli ders görevi bulunmayan öğretmenlerimiz için 750 TL ücret tahakkuk edilebilir. Edilmeli. Çünkü neticede EBA portalı, whatsup desteği ve diğer benzer etkileşimli öğretime ortaktırlar.

** Canli ders imkanı bulunan öğretmenler için sabit ek ders 500 tl + girilen her bir canlı dersin ücret karşılığı ilaveten yansıtılmalıdır.

** Ayrıca haricen canlı ders veriyorsa isterse 1 saat olsun gene ücretini alabilmeli elbette ancak bunun üst limiti 10 vehatta 7 dersi geçmemelidir. Bunun da nedeni ders tanımlamasının yeterli ölçüde olmadığı veya yapılamadığı gibi ""Öğrenciler O kadar Süre Ekranı Başında Tutulamazlar."" ayrıca

** Geçmemelidir derken bunun bir amacı da öğretmenler arasında adilane dağılımı esas almak için.

Sayın Bakanlığa faydalı olması temennisiyle...

Teknososyal
Yasaklı
16 Eylül 2020 18:05

Kesinlikle çok doğru. Hatta olması gereken teamül, tedavül, prosedür adına ne dersek diyelim. çünkü haliyle sıradan bir süreçten geçmiyoruz. Aynı nedenle Bakanlıkça 1. dönem için alınacak idari bir uygulama ile maaş karşılığı olayı acilen devre dışı konulmalıdır. Sayın bakanlığın "maaşlar bütçeye yüktür" gafı ile kalbini kırdığı, incittiği öğretmenleri yeniden kazanabilmesi mümkündür. Üstelik diğer yanda verilen emeklerin karşılığının yerine getirilmesini sağlayacak bir başka çıkar yol yoktur. Aynısını okul müdürümüz de belirtti. Maaş karşılığı devreden çıkarılmadıkça ek ücret ödemeye bir imkan yok diyor...

nemrutdağı
Genel Müdür
16 Eylül 2020 18:24

Sizinle aynı fikirdeyim. Çok makul ve ortamın zor şartlarınıda dikkate almışsınız. Teşekkürler. Ek dersine güvenerek çeşitli borçların altına girmiş ev ve araba kredisini daha önceden pandemi öncesi çekmiş olan öğretmen camiası bir nebze can suyu olacaktır. Sizin bu tespit ve önerinizi mutlaka bakanlık ileri gelenleride duyarsız kalmayacağına inanıyorum.

Millennium
Şef
16 Eylül 2020 18:40

Ben hala ortaokul ve lisede bomboş bir okula gidiş geliş yapma sebebimizi çözemedim. Gerçekten bomboş oturmaya mı gidiyoruz? Yadırgamıyorum, birisi resmi bir yazı filan varsa paylaşabilir mi? Seminer mi yapacağız, mesleki çalışma mı olacak, canlı ders mi vereceğiz neyse bilmek istiyorum okulda bulunma sebebimi.

16 Eylül 2020 18:59

Kesinlikle devre dışı kalmalı. Tespitler MÜKEMMEL: akılcı, pragmatik ve yeterince çözüm odaklı

Şayet bu süreçte öğretmenin yaz tatilinden 1 ay ketmedilerek ücret ödenmezken, diğer yanda

-) 21 Eylül itibariyle maaş karşılığı devreden çıkarılmazsa emeğin karşılığını görebilmemiz şöyle dursun angarya niteliğine dönüşmüş olacak maalesef.

-) Burada ilgili talepleri dile getirmeyen-yazışmayan tuzu kuru öğretmen arkadaşlar, (çift maaş almayanlar mesela) nasıl bir cehalet içindeler şaşılmayacak gibi değil.

-) Hayır yani Mart'tan bu yana yaklaşık 6 aydır rehber öğretmene nasıl ücret ödenebiliyor..? Okula mı gidiyorlar hayır_canli ders mi veriyorlar hayır_Çifte standart MEB'i dezenforme ediyor ...

-) Kaldırsınlar maaş karşılığını kardeşim o vakit Çünkü zaten bilindiği gibi öğretmen başına 8/10 saat ders anca tanımlanabiliyor. Bu süreçte camianın her kesimi elini taşın altına koyabilmeli..

Not: geçen defa tartıştığım idareci kılıklı trol veya rehberlikçilerle polemiğe girmeyeceğim.

erenbay
Yasaklı
16 Eylül 2020 19:13

Yine siz hazırlığı elden bırakmayın:) her an " Trol is loading..."

Pdr-cemil
Yasaklı
16 Eylül 2020 19:36

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Belki güzel bir yazi olmuş olabilir inkar etmiyorum velakin siz napiyonuz ya günlerdir? Ayip ayip. Sirasi mi şu dönemde parasal önceliklerin.. neyin hazimsızliği hayret. Cahillik etmeyin herkes kendi önünden yer.. ayrica da başkalarinin hakki üzerinden hak aranmaz.

erenbay
Yasaklı
16 Eylül 2020 19:44

Yazdım yazdım sildim :) neyse düşüncem bana kalsa daha iyi olacak.

aktifrehber
Yasaklı
16 Eylül 2020 19:50

oturdukları yerden maaş skalası hazırlasınla, kah Mebi ve dahi ülkeyi yönetsinle ilişmen yahu..

Pdr-cemil, 4 yıl önce

Belki güzel bir yazi olmuş olabilir inkar etmiyorum velakin siz napiyonuz ya günlerdir? Ayip ayip. Sirasi mi şu dönemde parasal önceliklerin.. neyin hazimsızliği hayret. Cahillik etmeyin herkes kendi önünden yer.. ayrica da başkalarinin hakki üzerinden hak aranmaz.

Pdr-cemil
Yasaklı
16 Eylül 2020 19:58

haklısın velakin ses etmeyince kantarın topuzunu kaçırıyorlar. Geçen defa çaylağın teki bakın aynen ne yazmış "Rehber Öğretmen mart tan beri hic bir şey yapmadan nasıl tam ek ders alabilir" hay rehber öğrretmen kadar başına taş düşsün. Küfredince rehber öğrtmler küfürcü derler.

aktifrehber, 4 yıl önce

oturdukları yerden maaş skalası hazırlasınla, kah Mebi ve dahi ülkeyi yönetsinle ilişmen yahu..

Pdr-cemil
Yasaklı
16 Eylül 2020 20:09

Ayrıca ben rehber öğretmenim ve zaten maaşım zor yetiyor

Neden elimde olmayan bir nedenden dolayı gelirimden vazgecekmisim. Bu benim kazanılmış hakkım. Çok tasarruf edilecekse milletvekilleri, işadamları, milyar dolarlık ihaleleri alan şirketler yapiversin tasarrufu. Bu kadar kendi mesleğine düşman başka bi meslek grubu görmedim.

aktifrehber, 4 yıl önce

aktifrehber
Yasaklı
16 Eylül 2020 20:12

Dikkat et bence derim. çünkü yazdığın şeyler takım ruhuna aykırı ve paragözlülüğü önceleyen içerikte bir mesaj olmuş. Sen gibiler yüzünden atletle donla çıkanlar yüzünden millet bize bilendi..

Pdr-cemil, 4 yıl önce

Ayrıca ben rehber öğretmenim ve zaten maaşım zor yetiyor

Neden elimde olmayan bir nedenden dolayı gelirimden vazgecekmisim. Bu benim kazanılmış hakkım. Çok tasarruf edilecekse milletvekilleri, işadamları, milyar dolarlık ihaleleri alan şirketler yapiversin tasarrufu. Bu kadar kendi mesleğine düşman başka bi meslek grubu görmedim.

Pdr-cemil
Yasaklı
16 Eylül 2020 20:38

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Neymiş efenim rehber öğretmen 500, idareci 900 öğretmenlerde 750 ve + canli ders ile daha yukarısını alabilceklermiş.. Nedir bu ya olmaz ki canım. Bunları Derneğime şikayet etcem. Oturdukları yerden yargı dağıtıyor angutlar. avarelik başa bela:) hadi eksileyin.

Teknososyal
Yasaklı
16 Eylül 2020 20:59

Orda dur bakalım. O iş pdr rumuzu - aktif rumuzu almakla olmuyor beyfendi. Rehberliğin kendi aktif hale getirilecek ilkin.. ama yok bu ayrımcı ve ballı lobicilik, alınan her kararda Danıştay'a ve dahi Hükümetlere dahi kafa tutan, kazan kaldıran, dünyada bir esamesi dahi olmayan pasif ve âtıl bir sistem anlayışına devam edecekse, rehber öğretmenler kendi uzmanlığını yansıtmak yerine etkiniliğini dersini kendi vermeyecekse: rehberlik servisleri okullardan derhal kaldırılmalı.

Tabi okula entegrasyonlarını sağlama koşulunu ayrı tutarım.

Pdr-cemil, 4 yıl önce

haklısın velakin ses etmeyince kantarın topuzunu kaçırıyorlar. Geçen defa çaylağın teki bakın aynen ne yazmış "Rehber Öğretmen mart tan beri hic bir şey yapmadan nasıl tam ek ders alabilir" hay rehber öğrretmen kadar başına taş düşsün. Küfredince rehber öğrtmler küfürcü derler.

16 Eylül 2020 21:04

Demek ki bu cevabı size birkaç kez vermek bile kifayetsiz kalmışa benzer. Arkadaşım siz iyi değilsiniz rehberliğe veya tıbbi bir konsültasyona ihtiyacınız var. İnan bunu ciddi söylüyorum. Allah yardımcınınız olsun sorununun her ne ise. Neden mi peli..? laf ebeliğiniz içinden en doğru kısım odur. Kısaca "Herkes kendi önünden yer." Buna kabül. Hem zaten buradaki amaçta farklı değil. Her kesimdeki öğretmeni-*rehberlikçisi-idarecisini ortak paydada buluşturmak. Bir başka deyişle birileri, hele ki ilk reputun sahibi Mart'tan bu yana elini sıcak sudan soğuğa değirmeyen rehberlik lobisi, oturduğu yerden 18 saat ful ücret almaya devam ederken, elmanın diğer yarısına kurt düşmesini beklemek Hak, Adalet ve Eşit ücret kavramları ile bağdaşmaz (!) Haksız mıyım bilemedim ki..

Pdr-cemil, 4 yıl önce

Teknososyal
Yasaklı
16 Eylül 2020 21:17

Sizi bu hale sokan "o dernek" değil mi zaten a hemşerim:) Üsküdarda sabah oldu Nazilli'ye yol ..

Teknososyal Şef

Son olarak bu süreç ortak ve bu işin idarecisi rehberlikçisi, Mem müdürü bilmem nesi yok.. Ya ne var: Madem 21 Eylül itibariyle yine öğretmeni "Eli hamur karnı aç brakacakalar" Herkes elini bu taşın altına koyacak.. Aksi olursa ben razı değilim Allah'ta razı olmasın diyeceğiz. Açık NET. Bunun da yolu-yordamı-yönetmi gayet açıktır: Okulda bulunulan mesai için 3 ders şart veslm.Yani geçen defa sayın erenbayın dile getirdiği geçmişteki poleimli seminer süreci vuku bulmamalı

Pdr-cemil, 4 yıl önce

Neymiş efenim rehber öğretmen 500, idareci 900 öğretmenlerde 750 ve + canli ders ile daha yukarısını alabilceklermiş.. Nedir bu ya olmaz ki canım. Bunları Derneğime şikayet etcem. Oturdukları yerden yargı dağıtıyor angutlar. avarelik başa bela:) hadi eksileyin.

Teknososyal
Yasaklı
16 Eylül 2020 21:23

Düzelteyim o kısmı: "..geçmişteki 2. dönemdeki polemikli ücret dağılımı yerine seminer sürecindeki gibi mesaide bulunulan her gün için 3 ek ders tanımlamasına gidilerek sorun bertaraf edilir.

1amazonkızı2
Kapalı
16 Eylül 2020 21:34

Bu konuya yorum yapmadan önce yorumumun doğru anlaşılması için bir açıklama yapmam gerekiyor anlaşılan..

On yıllık Edebiyat öğretmeniyim Anadolu iş Sendikasının okul temsilcisiyim.

İdareci değilim. hiç bir şekilde idareciliği düşünmüyorum şu zamanda atanan işinin ehli olmayan idareciler yüzünden bende okullardaki sorunların farkındayım hatta sendika dolayısıyla bu sorunlarla mücadele eden konumundayım..

şimdi bu konuda bir kaç tane başlık gördüm forumda hepside bir şekilde bir ksım görevlinin maşşını düşürelim herkesi sabitleyelim mantığıyla gidiyor...

neden böyle düşünülüyor acaba devletin parasının yetmeyeceğimi öngürülüyor emin değilim..

YAPILMASI GEREKEN ÇOK AÇIK SEMİNER DÖNEMLERİNDE NE YAPILIYORSA O YAPILIR . SINIF ÖĞRETMENİ ORTAOKUL BRANŞ ÖĞRETMENİ LİSE BRANŞ ÖĞRETMENLERİ, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ YANİ BÜTÜN ÖĞRETMENLER AYNI ORANDA EK DERS ALIR... HAFTADSAAT.. OKULLAR AÇILMAYACAKSA UZAKTAN EĞİTİM OLACAKSA YAPILMASI GEREKN BUDUR. REHBER ÖĞRETMEN TARİH ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ AYRIMI YAPILMADAN HER BİR ÖĞRETMENE AYNI SEMİNERDE OLDUĞU GİBİ GÜNLÜK ÜÇ SAAT ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILIR. İDARECİLER KENDİ ÜCRETLENDİRMELERİNİ ALIRLAR VE KENDİ GÖREVLERİNİ ALIRLAR..

Bu ek ders konusu zaten lisans mezunu olan öğretmenlerin lise mezunu olan devlet memurlarından ayırt edilmesi için getirilmişti Öğretmenin hakkı olan lisans mezunu ücreti alması için getirilen bu uygulama yıllar içinde herkesin aynı ders oranında faydalanaması sebebiyle açık bir adaletsizliğe dönmüştür.

bu pandemi ile birlikte bu ortadan kalkmalı ek dersler kaldırılmalı her öğretmenin maaşına aylık altmış saatlik ekders yansıtılmalı bir öğretmen haftalık yirmibir saatten fazla derse girdirilmemeli( bu saatin üstünde derse giren öğretmenler hiç bir şekilde verimli olamamkta bir süre sonra o bıkkınlık meslek yorgunluğuna dönmektedir)

Kaynak derseniz bunun kaynağı derseniz çok basit ..

son altı ayda özel okullara verilen işci ödeneği ve yüzde yedilik vergi indirimin yarısıyla nasıl dört milyon öğrenciye ve bir milyon öğretmene pc dapğıtılabilecekse bakanlık bunun kaynağıda belli yere yapılan harcamaların mebe aktarılması ile çözülür...

meslek kanunu denilen yıllardır her bakanın çalışma başlattık deyip de üstüne yattığı bu öğretmenlik meslek kanunu çıkmadan da bu olmaz. tabi bu kanun çıkarsa da özel okullar denilen devletin milletin kanını emip kaynakların aktarıldığı bu öğretmen emek sömürücü kurumlar kepenk kapatır onun için de meslek kanununun çıkması zor gözüküyor.

Bu sebeple arkadaşlar yirmi bir eylülden sonra en doğru çözüm bütün öğretmenlere branş ayrımı olmaksızın haftalık on beş saat ekdersin ödenmesidir. bunun dışındaki pdrden kesilsin idareden kesilsin herkese beşyüz ödensin gibi söylemler hem bir milyonu bulan eğitim camiası arasında kavgaları büyütür hem bu önerilerin ortaya konulması engelelnir bu aramızdaki kavgalar sebebiyle yaptığımız bu ek ders sorunsalını göz önüne seremeyiz kısırr bir tartışmada söylemek istediğimiz kaybolur...

En doğrusu idaarecilerin ek dersi falan demeden her öğretmene aynen seminer döneminde olduğu gibi ek ders verilmeidir...s

erenbay
Yasaklı
16 Eylül 2020 21:39

Teknososyaltşkler.

Yanlışlık en baştan yapıldı. İşin açığı bu düğme en baştan yanlış iliklenmiştir. İzninizle Kitab'ın tam ortasından konuşacağım kırılan incinen lütfen kusura kalmasın.

Hadi nöbeti anladık ta kulübü-rehberliği anlarız da, sanki whatsup gruplarında onca öğrenci kişilik ve rehberlik hizmeti yürütülmüyor mu? Rehber öğretmenlere bile (daha çok alsınlar) her kuruşu ödenirken, sınıflar bazında veli ve öğrenci hizmetlerini yürütmekte değil miyiz..?

(Bir de çıktılar sosyal medya ve kamuoyuna öğretmene full ücret veriyoruz meyanında manşet haberleri dayayıp döşeyip durdular. Tabi hâl böyle olunca millet öğretmen düşmanı kesildi çıktı..)

Ha tabi ne yapılabilirdi? belirli dersin altında kalan öğretmenlere en azından nöbet veya yürütülen rehberlik çalışmaları ödense bir nebze olsun adalet sağlanacaktı. Bu iş baştan yanlış oldu(!) Balık baştan koktu.. Çünkü geçtiğimiz yıl 2 dönem yapılan hata tekerrür edecek görünüyor maalesef ..

2019/2020 Eğitim sezonu 2 dönemde yapılan yanlış ücret politikası neydi diyenler olabilir..?

Şimdi gönül isterki herkes hakettiğini kazansın ama-lakin-fakat'sız nokta şurası: aynı dönemde üzerinde 25 saat ders yükü bulunan bir öğretmene 14 saat ek ders ücrretini verildi mi evet öyle.. Diğer yanda dersi bulunmadığı veya elde olan imkanlar ölçüsünde 18 ila 20 saat dersi yükü bulunan öğretmen arkadaşa ne yapıldı peki? sadaka gibi 3/5 ders ücreti yansıtıldı.. Hayır şimdi bakıldığında dersi tam dolu gözüken öğretmen arkadaşımız aynı süreçte derse mi girdi pekala ? Elbette hayır.. Anlatmak istediğim taraf budur. Yoksa hasetlik kıskançlık mevzuyla ilgisi yok kastettiğimin.

Çünkü: Her öğretmene aynı ücret tahakkük edilecekti o dönemde. Hayır bakıldığında bir defa kimse faal olarak derse girmedi. Başka deyişle süreç herkes açısından aynı-eşit-ortak..!

Şimdi farklı mı durum YİNE DEĞİL vefakat görünen köy ve kılavuz o ki aynı hata tekerrür edecek.

- - - ÇÖZÜM - - -

Belki şu saatten sonra yaşanan gerçeğin farkına varılır ve süreçte ders karşılığı bulunmayan tanımlanamayan öğretmenlere Misal yeternek dersleri Müzik-Görsel S.- Beden Eğit. ve sair asgari 500 ila 750 TL TABAN EK DERS ödemesi uygulanır, (herkes buna dahil ancak, okulun idaresi, Mem Müdürü, Eğitim şube müdürleri, rehber öğrtm, kimseyi ayrıştırmdan) ve haricindeki canli ders gibi ilave çalışmalar için ek ücret tahakkük yoluna gidilebilirse (Ki buda gelinen ORTAK AKIL SONUCU, gerek adilane dağılım adına ek ders kotasının 10 veya 7 ders sayısı ile sınırlandırılması yoluyla ve ayrıca gerekse sisteme az ders yüklenebilmesi nedeninden)

kanımca ortada problemin eseri kalmayacaktır. Yoksa pandemi sürecinin başlangıcındaki aynı paradigma (üzerinde ders yükü bulunana kazandıran yoldan) tekerrür edecek...

(Amacımız geçim derdi; polemik çıkaran özel okulcular kah troller kendi işine baksınlar lütfen. Burada öğretmenler kendi iç meselesini görüşüyor ve aracılara 3. şahıslara hacet yoktur)

Sürçi Lisan Affola

kamuran15
Müsteşar
16 Eylül 2020 21:51

.

Sayın Hocam merhaba.

BURADA DEĞİNDİKLERİNİZİ yeni bir konu başlığı halinde paylaşıma açarsanız 'FARKINDALIĞI' haklı noktalara temayüz ettirebilmek münkün olacaktır. Bizler de elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce destekte bulunuruz. Çünkü tamamı itibariyle hemfikirim Tebrik ederim.

1amazonkızı2, 4 yıl önce

Bu konuya yorum yapmadan önce yorumumun doğru anlaşılması için bir açıklama yapmam gerekiyor anlaşılan..

On yıllık Edebiyat öğretmeniyim Anadolu iş Sendikasının okul temsilcisiyim.

İdareci değilim. hiç bir şekilde idareciliği düşünmüyorum şu zamanda atanan işinin ehli olmayan idareciler yüzünden bende okullardaki sorunların farkındayım hatta sendika dolayısıyla bu sorunlarla mücadele eden konumundayım..

şimdi bu konuda bir kaç tane başlık gördüm forumda hepside bir şekilde bir ksım görevlinin maşşını düşürelim herkesi sabitleyelim mantığıyla gidiyor...

neden böyle düşünülüyor acaba devletin parasının yetmeyeceğimi öngürülüyor emin değilim..

YAPILMASI GEREKEN ÇOK AÇIK SEMİNER DÖNEMLERİNDE NE YAPILIYORSA O YAPILIR . SINIF ÖĞRETMENİ ORTAOKUL BRANŞ ÖĞRETMENİ LİSE BRANŞ ÖĞRETMENLERİ, OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ YANİ BÜTÜN ÖĞRETMENLER AYNI ORANDA EK DERS ALIR... HAFTADSAAT.. OKULLAR AÇILMAYACAKSA UZAKTAN EĞİTİM OLACAKSA YAPILMASI GEREKN BUDUR. REHBER ÖĞRETMEN TARİH ÖĞRETMENİ SINIF ÖĞRETMENİ AYRIMI YAPILMADAN HER BİR ÖĞRETMENE AYNI SEMİNERDE OLDUĞU GİBİ GÜNLÜK ÜÇ SAAT ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILIR. İDARECİLER KENDİ ÜCRETLENDİRMELERİNİ ALIRLAR VE KENDİ GÖREVLERİNİ ALIRLAR..

Bu ek ders konusu zaten lisans mezunu olan öğretmenlerin lise mezunu olan devlet memurlarından ayırt edilmesi için getirilmişti Öğretmenin hakkı olan lisans mezunu ücreti alması için getirilen bu uygulama yıllar içinde herkesin aynı ders oranında faydalanaması sebebiyle açık bir adaletsizliğe dönmüştür.

bu pandemi ile birlikte bu ortadan kalkmalı ek dersler kaldırılmalı her öğretmenin maaşına aylık altmış saatlik ekders yansıtılmalı bir öğretmen haftalık yirmibir saatten fazla derse girdirilmemeli( bu saatin üstünde derse giren öğretmenler hiç bir şekilde verimli olamamkta bir süre sonra o bıkkınlık meslek yorgunluğuna dönmektedir)

Kaynak derseniz bunun kaynağı derseniz çok basit ..

son altı ayda özel okullara verilen işci ödeneği ve yüzde yedilik vergi indirimin yarısıyla nasıl dört milyon öğrenciye ve bir milyon öğretmene pc dapğıtılabilecekse bakanlık bunun kaynağıda belli yere yapılan harcamaların mebe aktarılması ile çözülür...

meslek kanunu denilen yıllardır her bakanın çalışma başlattık deyip de üstüne yattığı bu öğretmenlik meslek kanunu çıkmadan da bu olmaz. tabi bu kanun çıkarsa da özel okullar denilen devletin milletin kanını emip kaynakların aktarıldığı bu öğretmen emek sömürücü kurumlar kepenk kapatır onun için de meslek kanununun çıkması zor gözüküyor.

Bu sebeple arkadaşlar yirmi bir eylülden sonra en doğru çözüm bütün öğretmenlere branş ayrımı olmaksızın haftalık on beş saat ekdersin ödenmesidir. bunun dışındaki pdrden kesilsin idareden kesilsin herkese beşyüz ödensin gibi söylemler hem bir milyonu bulan eğitim camiası arasında kavgaları büyütür hem bu önerilerin ortaya konulması engelelnir bu aramızdaki kavgalar sebebiyle yaptığımız bu ek ders sorunsalını göz önüne seremeyiz kısırr bir tartışmada söylemek istediğimiz kaybolur...

En doğrusu idaarecilerin ek dersi falan demeden her öğretmene aynen seminer döneminde olduğu gibi ek ders verilmeidir...s

ashil13
Genel Müdür
16 Eylül 2020 22:21

kamuran, erenbay, pdrcemil, teknososyal, tozlu tebeşir ve diğer tüm rumuzlarınla aynı fikirdeyim. 10 yeşil artı oy da bana ver :)))

kamuran15, 4 yıl önce

.

Sayın Hocam merhaba.

BURADA DEĞİNDİKLERİNİZİ yeni bir konu başlığı halinde paylaşıma açarsanız 'FARKINDALIĞI' haklı noktalara temayüz ettirebilmek münkün olacaktır. Bizler de elimizden geldiğince dilimiz döndüğünce destekte bulunuruz. Çünkü tamamı itibariyle hemfikirim Tebrik ederim.

Toplam 58 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi