Editörler : "eskiyara"Pangaea
26 Mayıs 2020 03:28

Eba Canlı Dersi müfettiş izleyecek

Adaylık sürecinin sonuna geldim. Bu hafta Müfettiş gelecek not vermeye.Eba'da canlı dersime katılmayi uygun görmüş. Beni okula çağırıyor, kendisi de gelecek ve önünde ders işleyeceğim. (Ki normalde artık derse girmediklerini sanıyordum son yönetmeliğe gore. Şaşırdım)

Genelde canlı derslerde test çözüyoruz ogrencilerle. 12. Sınıflar YKS'ye girecekleri ve 2.donem müfredatı da sınavda cikmayacaği için. 11. Sınıflarda müfredat işlenebilir. Ama 12lerde müfredat zaman israfı anlamına geliyor şu an.

Bu durumda nasıl davranmam, ne işlemem konusunda (ve varsa başka dikkat etmem gerekenleri) değerli tecrübe ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ben önce herkesin kamerasini açıp selamlasip sonra kapatıp ders işliyorum. Hepimiz için çok yeni elbette ama müfettiş neye bakacak canlı derste anlamadım gitti. Sınıf yönetimi, teknoloji kullanımı vs. Her şey boşa çıkıyor. Bambaşka bir mecra. Kriterleri de başka olmalı.

Bardm
Aday Memur
26 Mayıs 2020 07:52

her zaman yaptığınız gibi dersinizi anlatın müfettisinde istediği bu

leitmotive
Aday Memur
26 Mayıs 2020 14:41

Hocam sonuçta endişelenecek bir şey yok hatta daha avantajlisiniz slaytinizi yapın interaktif bir şekilde işleyin.

mutluluk mevsimi
Aday Memur
26 Mayıs 2020 15:11

bence direk sorulara geçme.önce bi kısa konu tekrarına gir ve anlatırken arada söz hakkı vereceğin öğrencilerin sesini açarak cevap vermesini sağla.düz anlatım gibi olmasın.ayrıca öğrencilerin kamerasını açtırmanı tavsiye etmem.sanırım bi ara okullara gelen yazıda kamera açmadan işlenilse daha iyi olur denilmişti.hatta canlı ders başlamadan önce kamera hiç açılmayacağını da belirtebilirsin öğrencilere.önceden bilgileri olur.sonra test çözersiniz birlikte öğrencilerle

danyalu
Şef
26 Mayıs 2020 23:06

Elinde ders planın kesinlikle olsun. Belki başka evraklarıda ister müfredat falan gibi onlarda olsun. Sınıf öğretmenliğin varsa sınıf dosyan olsun, kulübün varsa kulüple ilgili dosyan olsun. Böyle işlerde çoğu denetleyene göre resmi evrak çok önemlidir. Bir keresinde benden müfettiş sınıf başkanı seçimine ilişkin evrakları istemişti, yönetmelikte sınıf başkanının nasıl seçileceği evrağı tutanağı falan yazıyor, düşün onları istedi o kadar abartı yani bu evrak işi. Gerçi benimki adaylık kaldırma falan değildi.

Yazından anladığım kadarıyla öğrencilerle ilk başta tek tek sohbet etmeyi düşünüyorsun. Eğer sınıf kalabalıksa çok zaman kaybedebilirsin. Derste zaman yönetimi önemlidir.

Kabaca bir ders aşağıdaki şekilde işlenir. (başka yollarda olabilir ama ben bunu öneririm)

1) Derse giriş ve gerekli bilgileri hatırlatma gerekirse önceki konuyu tekrar (5-10 dk)

2) Hedeften haberdar etme( Ne öğrenileceğini söyleme (kabaca kaznımları söyleme)) öğrenileceklerin ne işe yarayacağını söyleyip öğrenciyi güdüleme (hiç bir şey bilmiyorsan üniversite sınavında şu kadar soru çıkar dersin) (2-3 dakika)

Not: Duruma göre bu 1 ve 2 yer değiştirebilir

3) Dersi işleme (20-30 dakika)

4) Konuyu özetleme ve Soru sorarak konunun anlaşılıp anlaşılmadığını başta bahsettiğin kazanımları alıp almadıklarını kontrol etme (5-10 dakika)

Kolay gelsin başarılar

tuncay59
Şef
27 Mayıs 2020 00:43

Bir şey olmaz rahat ol, mecbur olumlu değerlendirecektir.

castis
Şef
27 Mayıs 2020 01:26

Danyalu arkadaşın dediği şeylere, evraklarınıza dikkat edin. Dersinizi sizden iyi bilmez zaten telaşlanmayın.

30061990
Aday Memur
31 Mayıs 2020 08:57

size yaptırım anlamında bir şey yapmıyor rahat olun daha çok rehberlik yaparlar. yani eksik fazla ne varsa onları söylerler. şu dönemde zaten açık aramaya bakmazlar. evrak konusunda ise akıllarına gelenlere bakarlar eğer eksik ise bunu tamamla derler. bu sene birinci dönem denetim geçirdim (bakanlık müfettişi) gözünüzde büyütmeyin. bizlere işlerin nasıl daha doğru, güzel ve kolay yapılmasını gösteriyorlar.

tınmazmelaike
Aday Memur
04 Haziran 2020 22:32

Herkese katkilarindan dolayı çok teşekkür ederim. Gayet iyi geçti. Okulun bağlantısı berbattı, Eba dersi isleyemedik. Biraz kendisine anlattım ders :) sonra sohbet ettik iki saat. Vedalaştık. Evrak eksiğim yoktu. Ben ders anlatmaya çalışırken oda onları inceledi. Ayrı ayrı foyler kullanmamı beğendi. Bir eksik görmedi. Zorla açtım gösterdim, bütün yıl sizi bekledim bakın bunları bunları hazırladım diyerek:)

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi