Editörler : Pangaea

kolsarkackol
Aday Memur
31 Mayıs 2020 20:16

2020 şubatta yani 3-4 ay önce mülakata girdim. çalışmıyorum hiçbir yerde kamuda çalışma zorunluluğu yok. Mülakat sohbet havasında geçiyor ama siyasi sorular soruldu onların cevabına göre ilerler heralde süreç :D Maaş hakkında hiç bilgim yok

ESM2017, 4 yıl önce
2019 sonunda mı başvurdunuz

Muhan55
Aday Memur
31 Mayıs 2020 20:55

Aynen öyle hocam tekrardan teşekkür ederim

semihakdag01, 4 yıl önce
rica ederim hocam boşverin insanlar farkli farkli bazilari kendi mutsuzluklarini baskalarini asagilayarak atmaya çalışıyor takilmayin böyle şeylere.

Muhan55
Aday Memur
31 Mayıs 2020 20:59

Sonuç ne peki hocam kazandınız mı uzman yardımcılığını. Bir de uzman yardımcılığına başvurduğunuzda daha önce herhangi bir yerde çalışmışmıydınız iş tecrübesi istemiyorlar mı. Eğer uzmanlığı kazanamazsanız devlette mühendis olarak mı yoksa düz memur olarak mı devam ediliyor teşekkürler

kolsarkackol, 4 yıl önce

2020 şubatta yani 3-4 ay önce mülakata girdim. çalışmıyorum hiçbir yerde kamuda çalışma zorunluluğu yok. Mülakat sohbet havasında geçiyor ama siyasi sorular soruldu onların cevabına göre ilerler heralde süreç :D Maaş hakkında hiç bilgim yok

aim95plus
Kapalı
31 Mayıs 2020 21:03

Bahsettiğiniz 12 den fazla maaş mühendisler için Botaş İlbank gibi kurumlarda var Onları araştırmanızı tavsiye ederim

ESM2017
Aday Memur
31 Mayıs 2020 21:55

Hocam bir iki arkadaşım vardı uzman yardımcısı enerji bakanlığında bende başvurmuştum ama puanım mülakat için yetmemişti maaşları yanlış hatırlamıyosam 6000-6500 lira arasıydı ama yanlış hatırlıyor olabilirim umarım mülakat sonucunuz olumlu gelir
kolsarkackol, 4 yıl önce

ESM2017
Aday Memur
31 Mayıs 2020 21:59

Uzman yardımcılığında tecrübe aranmıyor uzmanlık sınavını geçemezseniz düz memur olarak devam edersiniz
Muhan55, 4 yıl önce

Sonuç ne peki hocam kazandınız mı uzman yardımcılığını. Bir de uzman yardımcılığına başvurduğunuzda daha önce herhangi bir yerde çalışmışmıydınız iş tecrübesi istemiyorlar mı. Eğer uzmanlığı kazanamazsanız devlette mühendis olarak mı yoksa düz memur olarak mı devam ediliyor teşekkürler

Muhan55
Aday Memur
31 Mayıs 2020 22:16

Uzman yardımcılığından uzmanlığa geçiş sürecinde ne gibi olaylar var çalışan Bi insan geçer mi uzmanlığa. Uzmanlığa geçişte çoğu kişi memurluğa düşüyor diye bişeyler söylüyorlar sürekli ama siz bu süreci yakından yaşayan insanlar daha iyi bilir. Teşekkürler

ESM2017, 4 yıl önce
Uzman yardımcılığında tecrübe aranmıyor uzmanlık sınavını geçemezseniz düz memur olarak devam edersiniz

ESM2017
Aday Memur
31 Mayıs 2020 22:34

Uzmanlığa geçiş için 3 sene gibi bir süre oluyor yanlış hatırlamıyorsam. Enerji bakanlığımım uzman yardımcılığında yds şartı yok fakat uzmanlığa geçişte yds 70 isteniyor ayrıca biz tez yazmanız gerekiyor ve yazılı sınavını geçmeniz gerekiyor. Başka bir kurumdan geçiş nasıl oluyor bilmiyorum. Uzman yardımcılığından uzmanlığa geçişte de çoğu kişinin sorun yaşamadan geçtiğini biliyorum.
Muhan55, 4 yıl önce

Uzman yardımcılığından uzmanlığa geçiş sürecinde ne gibi olaylar var çalışan Bi insan geçer mi uzmanlığa. Uzmanlığa geçişte çoğu kişi memurluğa düşüyor diye bişeyler söylüyorlar sürekli ama siz bu süreci yakından yaşayan insanlar daha iyi bilir. Teşekkürler

Medeniyet-Turnusolu
Aday Memur
31 Mayıs 2020 22:38

Sanırım soruyu yanlış anlamışım. 16 maaş veren iki kurum vardır. Birisi ilbank birisi BOTAŞ. Ancak ilbank için 16 maaş sadece 2012 öncesi girisliler için geçerli. Yani yeni yönetmelik gereği 12 maaş alıyorlar. Sadece yönetmelik tarihinden önce girenler için kazanılmış hak korunuyor.

BOTAŞ 3 ayda bir tam maaş ikramiye verir. Bu da 16 maaş yapıyor. Ayrıca kurumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yolluk ücreti baya dolgun. Ayrıca mühendis çok gezdiği için verilen araç sürekli diye biliyorum. Şahsi kullanımlar için de kullanabiliyorlar diye biliyorum. Maaşları da kit maaşı olduğu için ikramiyeleri hariç 7 civarı. Bunlar aldığım duyumlar. Size tavsiyem daha net cevaplar için kurumdaki mühendislerle konuşmanız olacaktır.

Muhan55
Aday Memur
31 Mayıs 2020 23:51

Anladığım kadarıyla botaşda mühendis olmak sözleşmeli demek. Ben bu forumda bunu sorduğumda BOTAŞ için özel sektör gibi ama devletin tarzında açıklama yapmıştı. Yani işten çıkarılabilirsin garanti yok tarzında konuşmuştu bu ne kadar doğrudur

Medeniyet-Turnusolu, 4 yıl önce

Sanırım soruyu yanlış anlamışım. 16 maaş veren iki kurum vardır. Birisi ilbank birisi BOTAŞ. Ancak ilbank için 16 maaş sadece 2012 öncesi girisliler için geçerli. Yani yeni yönetmelik gereği 12 maaş alıyorlar. Sadece yönetmelik tarihinden önce girenler için kazanılmış hak korunuyor.

BOTAŞ 3 ayda bir tam maaş ikramiye verir. Bu da 16 maaş yapıyor. Ayrıca kurumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yolluk ücreti baya dolgun. Ayrıca mühendis çok gezdiği için verilen araç sürekli diye biliyorum. Şahsi kullanımlar için de kullanabiliyorlar diye biliyorum. Maaşları da kit maaşı olduğu için ikramiyeleri hariç 7 civarı. Bunlar aldığım duyumlar. Size tavsiyem daha net cevaplar için kurumdaki mühendislerle konuşmanız olacaktır.

muhendisimbenya
Yasaklı
01 Haziran 2020 11:56

ben de makine mühendisiyim. geçen sene deneme amaçlı girdim sınava. 88 aldım. 1 yılı aşkın süredir hazırlanıyorum sınava.

benim tavsiyem ise en azından bir devlet kurumuna girmeye bak. mke bunun için en ideal yer. en düşük puanla oraya giriliyor. ahsettiğin çift maaşlı kadrolar ya da uzman yardımcılıklarına oradan geçmek çok daha kolay. dhmi maaşları yüksek ama oralara ilk seferde girebilmek için bayağı çalışmak gerek. ben son 1 aydır 100 netin altına düşmüyorum. son sınav netim 113,25. yani dhmi ye benim kadar çalışanlardan sınavı iyi geçenler girecekler.

dhmi dışında her kurumda insanlar a grubu kadrolara ya da botaş, merkez bankası gibi yerleri zorluyor. özel sektördense b grubu kadrolardayken a grubu mülakatlarına gitmek çok çok daha kolay.

kolsarkackol
Aday Memur
01 Haziran 2020 12:57

Teşekkürler hepimiz hakkında hayırlısı olsun

ESM2017, 4 yıl önce
Hocam bir iki arkadaşım vardı uzman yardımcısı enerji bakanlığında bende başvurmuştum ama puanım mülakat için yetmemişti maaşları yanlış hatırlamıyosam 6000-6500 lira arasıydı ama yanlış hatırlıyor olabilirim umarım mülakat sonucunuz olumlu gelir

fth007
Daire Başkanı
02 Haziran 2020 15:04

Bu dediğiniz uygulama TSE, İller Bankası vb. kurumlarda geçerlidir. Fakat TSE kurumunda daha önceden bir ay tek bir ay çift maaş uygulaması yapılmaktaydı fakat şuan için normal aylık maaş alınıyor. İller Bankası gibi kurumlarda da toplamda yılda 16 maaş alınmaktadır. 4 ayda bir veriliyor bunda da vergi dilimleri kesinti vb. durumlarda ayrıca brüt üzerinden değil sanırım ödeme yapılıyor. Ayrıca İller Bankası Belediye vb. kurum kuruluşlara kaynak (para kredi) sağladığından banka gibi çalışmasından dolayı yıl sonunda kazançtan ikramiye gibi kar payından dağıtım yapılmaktaydı. Fakat bunun ile alakalı en son gelişme nedir bilmiyorum çok gerekli olursa çalışan arkadaşlarım ile görüşebilirim. Sizin dediğiniz uzman yrd. uzman müfettiş yrd. müfettiş gibi çalışma olan kurumların bazılarında gerçekleşir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Aile Baknalığına devri ile burda iş müfettişleri almıyorlar diye biliyorum. Kurumlarda mühendis maaşları aşağı yukarı aynıdır. Meslek bazlı düşünülmezse TİB , DHMİ, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sivil Havacılık gibi kurumlarda maaş tutarı olarak yüksektir.

Muhan55
Aday Memur
02 Haziran 2020 19:26

16 maaş alıyorlar ama yıllığa vurunca diğer kurumlarla aynı para mı oluyor toplamda. Değişen bişey yok sanırım

fth007, 4 yıl önce

Bu dediğiniz uygulama TSE, İller Bankası vb. kurumlarda geçerlidir. Fakat TSE kurumunda daha önceden bir ay tek bir ay çift maaş uygulaması yapılmaktaydı fakat şuan için normal aylık maaş alınıyor. İller Bankası gibi kurumlarda da toplamda yılda 16 maaş alınmaktadır. 4 ayda bir veriliyor bunda da vergi dilimleri kesinti vb. durumlarda ayrıca brüt üzerinden değil sanırım ödeme yapılıyor. Ayrıca İller Bankası Belediye vb. kurum kuruluşlara kaynak (para kredi) sağladığından banka gibi çalışmasından dolayı yıl sonunda kazançtan ikramiye gibi kar payından dağıtım yapılmaktaydı. Fakat bunun ile alakalı en son gelişme nedir bilmiyorum çok gerekli olursa çalışan arkadaşlarım ile görüşebilirim. Sizin dediğiniz uzman yrd. uzman müfettiş yrd. müfettiş gibi çalışma olan kurumların bazılarında gerçekleşir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Aile Baknalığına devri ile burda iş müfettişleri almıyorlar diye biliyorum. Kurumlarda mühendis maaşları aşağı yukarı aynıdır. Meslek bazlı düşünülmezse TİB , DHMİ, Tarım Kredi Kooperatifleri, Sivil Havacılık gibi kurumlarda maaş tutarı olarak yüksektir.

Muhan55
Aday Memur
02 Haziran 2020 19:27

Çalışmadan mı 88 aldınız. Yaşınız kaç daha önce temeli nerde oturtturdunuz

muhendisimbenya, 4 yıl önce

ben de makine mühendisiyim. geçen sene deneme amaçlı girdim sınava. 88 aldım. 1 yılı aşkın süredir hazırlanıyorum sınava.

benim tavsiyem ise en azından bir devlet kurumuna girmeye bak. mke bunun için en ideal yer. en düşük puanla oraya giriliyor. ahsettiğin çift maaşlı kadrolar ya da uzman yardımcılıklarına oradan geçmek çok daha kolay. dhmi maaşları yüksek ama oralara ilk seferde girebilmek için bayağı çalışmak gerek. ben son 1 aydır 100 netin altına düşmüyorum. son sınav netim 113,25. yani dhmi ye benim kadar çalışanlardan sınavı iyi geçenler girecekler.

dhmi dışında her kurumda insanlar a grubu kadrolara ya da botaş, merkez bankası gibi yerleri zorluyor. özel sektördense b grubu kadrolardayken a grubu mülakatlarına gitmek çok çok daha kolay.

fth007
Daire Başkanı
03 Haziran 2020 08:23

657 li mühendis maaşlarından daha iyi 399 lu çalışan mühendislerden de ya eşit ya da biraz fazladır.

Muhan55, 4 yıl önce

16 maaş alıyorlar ama yıllığa vurunca diğer kurumlarla aynı para mı oluyor toplamda. Değişen bişey yok sanırım

muhendisimbenya
Yasaklı
03 Haziran 2020 11:17

30 yaşına giriyorum, görece iyi bir üniversitede makine mühendisliği okudum. ege üniversitesi. ben girdiğimde 18-20 binlik sıralamayla giriliyordu. yani benim önümde doktor ve odtü boğaziçi gibi üst üniversiteler vardı, o yüzden şu anda onların da olmamasını kendime motivasyon olarak görüyorum :D odtü itü bitirip sınava hazırlanan yok gibi, tıp, eczacılık, diş hekimliği okuyanlar da zaten sınava girmiyor. mayıs ayında baktım kpss sorularına, hepsinden %60-70 bilgim vardı ama tarihe çok yabancıydım. ramazan yetginden tarih dinleyip deneme çözdüm sadece.

matematik ve türkçeyi çalışmadan yapabiliyorum zaten. ama coğrafya ve vatandaşlıkta genel kültürden yarısını anca yapıyorum. geriye kalanı bilgi. onları bilmeden girdim. o yüzden düşük geldi.

10 tane falan yargı 15li denemeden deneme çözdüm sadece. ama zaten aldığım puan ciddi çalışmadan alınablecek maksimum puan. bunun üzerine çıkmak için çok çalışmak gerekiyor. ne yazkki tam olarak hangi kitaptan soru geleceğini bilmiyoruz.

coğrafya yine kolay ama tarih ve vatandaşlıkta işin ucu kaçtı mı kaçıyor. istedikleri yerden soru sorabiliyorlar. bu yüzden olabildiğince piyasada satılan bütün denemeleri ve soru bankalarını görmek gerekiyor. sonuçta ösym tamamını yapmamızı beklemiyor. sıralamada öne geçmemizi bekliyor. bu yüzden en üstlere oynayanların çözdüğü bütün soruları görmek gerekiyor.

Muhan55, 4 yıl önce

Çalışmadan mı 88 aldınız. Yaşınız kaç daha önce temeli nerde oturtturdunuz

eyazici86
Aday Memur
03 Haziran 2020 23:49

Herkese iyi akşamlar 11.03.1986 doğumluyum makine mühendisiyim arkadaşlar. Haliyle 2021 mart 11 de 35 yaşını doldurmuş oluyorum sınava girmeyi düşünüyorum ama yaş sınırına takılma durumum nedir bilgisi fikri olan paylaşırsa sevinirim

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi