Editörler : supporters.
20 Haziran 2020 15:41

Hakemli dergilerde makale yayınlama süreci
İyi günler değerli hocalarım, Ben kamuda öğretmen olarak görev yapmaktayım. Henüz yüksek lisans yapma imkanı bulamadım, ama öğrenciliğimden beri hayalini kuruyorum. O yüzden akademi hakkında duyumlar dışında somut bilgilerim olmadığını söyleyebilirim. Bu sebeple bu konuyu açtım. Merak ettiğim şey şu: Uluslarası veya ulusal hakemli dergilere gönderilen makalelerin yayınlanma sürecinin çok uzun olduğunu birçok yerde okudum. Hakemlerden gelen geri dönütler, dergilerde sırada bekleyen yazılar gibi birçok farklı etken dolayısıyla makalelerin yayınlanma süresi uzuyormuş. Peki bu makalelerin ilk yazılma süreci ortalama ne kadar sürüyor? Yani editör incelemesine gönderilmeden önce makalenin oluşturulma süreci, yayınlanma süreci kadar meşakkatli ve uzun oluyor mu? Tabii bu konu disiplinlere göre, yapılan çalışmalara göre değişir ama ortalama bir süreden bahsedebilir miyiz? Aklımı kurcalayan en önemli nokta, uluslararası hakemli dergilerde eser yayınlamakta yaşanan güçlüğün makale oluşturma süreciyle mi yoksa daha çok yayınlanma sürecinde yaşanan zorluklarla mı ilgili olduğu. Belki de her iki nokta da oldukça zorlayıcıdır. Konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşabilirseniz müteşekkir olacağım. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
21 Haziran 2020 08:55

TÜBİTAK tarafından konu ilgili yayınlar mevcut. YouTube üzerinden de açıklayıcı kaynaklar var.

solomon91
Aday Memur
21 Haziran 2020 14:50

Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum, bakacağım. Aslında bir kısmına denk geldim ama öznel deneyimleri merak ettiğimden sorma gereği duydum.
Dean_CORSO, 4 yıl önce

TÜBİTAK tarafından konu ilgili yayınlar mevcut. YouTube üzerinden de açıklayıcı kaynaklar var.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
21 Haziran 2020 15:02

Merhabalar,

Öznel deneyimlere forum üzerinden hiç dikkate almayın size bilgi veren kişiyi bilmeyeceksiniz, ne kadar yayın deneyimi var bilmeyeceksiniz vs. vs. Belki anlatılanlar anlamsız şekilde motivasyonunuzu negatif etkileyecek..

Eğer çevrenizde sağlam yayın yapan tanıdık yoksa Resmi kaynaklar üzerinden devam edin derim.

Saygılarımla.

solomon91, 4 yıl önce
Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum, bakacağım. Aslında bir kısmına denk geldim ama öznel deneyimleri merak ettiğimden sorma gereği duydum.

solomon91
Aday Memur
21 Haziran 2020 18:45

Anlıyorum, tavsiyeniz için çok sağ olun. Dediğiniz gibi resmi kaynaklar ve çevre üzerinden bilgi edinmeye çalışacağım.
Dean_CORSO, 4 yıl önce

Merhabalar,

Öznel deneyimlere forum üzerinden hiç dikkate almayın size bilgi veren kişiyi bilmeyeceksiniz, ne kadar yayın deneyimi var bilmeyeceksiniz vs. vs. Belki anlatılanlar anlamsız şekilde motivasyonunuzu negatif etkileyecek..

Eğer çevrenizde sağlam yayın yapan tanıdık yoksa Resmi kaynaklar üzerinden devam edin derim.

Saygılarımla.

biyolog0505
Daire Başkanı
21 Haziran 2020 22:36

Kesinlikle dergiye ve yazara bağlı ucu çok açık olan bir durum. Bir ayda doi aldığın dergide var 2 sene bekleyip withdrawn (geri çektiğin) yaptığın dergide...
solomon91, 4 yıl önce
Anlıyorum, tavsiyeniz için çok sağ olun. Dediğiniz gibi resmi kaynaklar ve çevre üzerinden bilgi edinmeye çalışacağım.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
22 Haziran 2020 09:10

Biyolog0505 hoca haklı.

stguyp
Aday Memur
03 Temmuz 2020 19:57

Tanidigin bir hoca ve onun onerdigi dergiler olursa surec fevkalade basittir

Seval.ento
Aday Memur
04 Temmuz 2020 10:22

dergipark'a üye olursanız ilgilendiğiniz alandaki dergileri listeleyebilir ve süreci oradan başlatabilirsiniz. tavsiyem asla mail üzerinden iletişim kurmamanız.. sistem üzerinden işlemi başlatamanız süreci daha resmi ve hızlı kılacaktır.

solomon91
Aday Memur
04 Temmuz 2020 11:40

Tavsiyeniz için teşekkürler :) Bu yorumdan çıkarımım; akademide olmayıp da bireysel olarak hakemli dergide yazı yayınlatmak son derece alengirli.
stguyp, 4 yıl önce

Tanidigin bir hoca ve onun onerdigi dergiler olursa surec fevkalade basittir

sixfeetunder
Şube Müdürü
09 Temmuz 2020 13:05

Olsanız da fark etmiyor. Birilerine yanaşmadığınız müddetçe işiniz çok zor (gerçi üniversiteler söz konusu olduğunda bu her konuda böyle). Siz aylarca, yıllarca beklersiniz; bir bakmışısınz sizden sonra gönderenler patır patır yayınlanıyor. Çünkü vardır editör ile bir bağlantıları. Hiç şüpheniz olmasın. Yurt dışındaki dergilere gönderirseniz çok daha iyi olur.

solomon91, 4 yıl önce
Tavsiyeniz için teşekkürler :) Bu yorumdan çıkarımım; akademide olmayıp da bireysel olarak hakemli dergide yazı yayınlatmak son derece alengirli.

ölüm_hak
Şube Müdürü
09 Temmuz 2020 13:33

Dergide makale yayınlatma süreci, yurtiçi yurtdışı fark etmeksizin dergiden dergiye göre oldukça farklılık göstermektedir. Kimisinin editörü hızlıca değerlendirme yapıp hakem sürecine sokarken, kimisinde makalenin hakeme gitme sürecinin bile aylar aldığı görülebiliyor. Bazen editörler hakem bulamadığı için süreç uzayabiliyor.

Yurtdışı yayın evlerinin dergi sayfalarında, ortalama makale proses sürelerine dair bilgiler yer alabilmekte, onlara göz atabilirsiniz. Ayrıca yayınlanan makalelerde, dergiye geliş tarihleri de yazar. Bu tarihler ile yayınlanma tarihlerini karşılaştırarak ortalama proses süresi hakkında fikir edinebilirsiniz. Bir de "Article in press" te bekleyen makale sayısı ne kadar fazla ise makalenin yayınlanması da o kadar uzun sürüyor diyebiliriz.

NoBrainer
Memur
11 Temmuz 2020 19:38

Kesinlikle hocam. Ben şu anda bir akademisyen değilim ancak olmak için çalışıyorum şu anda. Son 3-4 aydır bu konuda edindiğim bilgilerimi solomon arkadaşımla paylaşayım.

1) Dergiparka üye ol ve çalıştığın alanla ilgili dergileri ve konu edilen makaleleri incele. ölüm_hak hocamın dediği gibi makalelerin dergiye geliş ve kabul ediliş tarihlerini göreceksin. Oradan pay biçebilirsin mesela. Tek bir makalesine bakma.Farklı sayılardaki en az 5er tane makalenin tarihlerine bak.

2) Alanında duayen ve birçok makalesi yayınlanmış olan hocalarımızın makalelerinin daha çabuk yayınlandığını ve kabul edildiğini düşünüyorum. Yeni başladıysan daha uzun süreceğinden şüphem yok.

3) Indexleri aynı olan 2 dergiyi ele alalım. İkisi de TRDizinde indekslensinler. Ancak A dergisi yayın hayatına 5 yıl önce başlamışken, B dergisi 30 yıldır yayın yapmakta. Dolayısıyla B dergisinin tanınırlığı fazla olduğu için gönderilen ve sırada bekleyen makale sayısı da fazladır. Diğer dergi yayın hayatı çok kısa süre önce başladığı için daha çabuk yayınlatma şansın olabilir makalelerini. Bir ihtimal...

4) Bir de hakem faktörü var. Makaleye atanan hakemler ne kadar kısa sürede değerlendirirler cevap verirler vs. vs. Ben makalemi gönderme aşamasında dergi benden 2 adet hakem önermemi istedi. Hakem bulma sorunları var demek ki.

Kolay gelsin..

ölüm_hak, 4 yıl önce

Dergide makale yayınlatma süreci, yurtiçi yurtdışı fark etmeksizin dergiden dergiye göre oldukça farklılık göstermektedir. Kimisinin editörü hızlıca değerlendirme yapıp hakem sürecine sokarken, kimisinde makalenin hakeme gitme sürecinin bile aylar aldığı görülebiliyor. Bazen editörler hakem bulamadığı için süreç uzayabiliyor.

Yurtdışı yayın evlerinin dergi sayfalarında, ortalama makale proses sürelerine dair bilgiler yer alabilmekte, onlara göz atabilirsiniz. Ayrıca yayınlanan makalelerde, dergiye geliş tarihleri de yazar. Bu tarihler ile yayınlanma tarihlerini karşılaştırarak ortalama proses süresi hakkında fikir edinebilirsiniz. Bir de "Article in press" te bekleyen makale sayısı ne kadar fazla ise makalenin yayınlanması da o kadar uzun sürüyor diyebiliriz.

ölüm_hak
Şube Müdürü
12 Temmuz 2020 23:33

Hocam özellikle doçentlikte TR-DİZİN yayın şartının getirilmesi, TR-DİZİN dergilere rağbeti oldukça artırdı. Haliyle yoğunluk oluştu ve tahminimce dergiler makalede daha seçici olmaya başladılar.. Ayrıca hakem bulma da önemli bir problem haline geldi. Ama Dergipark'ta çok sayıda bu indekse giren dergi var. Süreç eskisine göre daha uzun olsa da dergilerde yayınlanan makaleleri, makale geliş-yayınlanma sürelerini, derginin kapsamı vs. inceleyerek uygun bir dergi bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi