Editörler : Pangaea

Yasaklı
08 Kasım 2008 11:54

İngilizce Öğretmenleri İngilizce'den Dolayı Neden Dil Tazminatı Alırlar?

Arkadaşlar ben İngilizce dersinin modern dünya açısından vazgeçilmez ders olduğuna inananlardanım.Ancak kafama sürekli takılan bir soru var:

İngilizce öğretmenleri KPDS İngilizce'den 70 üzeri puan alırlarsa Dil Tazminatı alabiliyorlar.

Bu durum bana oldukça ilginç geldi.Adamın branşı zaten ingilizce ve O branşa atanmış.YAni İngilizceci olmasının karşılığını zaten almış.Dil TAzminatı alması için başka bir dilden 70 ve üzeri alması gerekmez mi?

Bu durum gerçekten bence çok ilginç.Adam zaten İngilizceci ve İngilizce den dolayı Dil TAzminatı alıyor!!!

Yanlış anlaşılmasın İngilizcecilerin parasına filan göz diktiğim yok ancak gerçekten objektif olarak düşünülürse bir tutarsızlık var gibi.Zİra zaten İngilizce öğretmeni ancak İngilizce bilmesinden dolayı Dil TAzminatı alıyor!!!Düşündürücü.

kachorra
Kapalı
08 Kasım 2008 12:07

yaa boşver caktırma arkadasım verdikleri zaten 30 40 ytl bişee onuda geri almaya calışırlar simdi !! o para bile kaç insanın yüzünü güldürüyo bırak böle kalsın didikleme :).

achaymana
Yasaklı
08 Kasım 2008 12:14

Haklısın kachorra. Gerçekten gözüm yok sadece geçenlerde ilk kez duydum ve bana çok ilginç geldi.

yigiter187
Kapalı
08 Kasım 2008 12:16

Kardeş şimdi tüm herşey aklına yattı da eğitim sisteminde bu mu aklına yatmadı?

Ben de 30 ytl dil tazminatı alıyorum ve bu 30 ytl kimsenin maaşından kesilip bana verilmiyor.Ayrıca bu para tüm branş öğretmenleri için geçerli.Matematik öğretmeni de bu parayı alabiliyor.

Benim aldığım 30 ytliyi kafana takancağına ,elektiriği suyu kaçak kullananların vergisini benden alan sistemi kafana tak!!

quarezmaa
Şef
08 Kasım 2008 12:19

achaymana hocam sana hak veriyorum ama dil tazminati cok az bir para,verdikleri parayi asagida verdim.banada bu cok ilginc geldi, ben ispanyolca ya basladim, bari kpds ye girip dil tazminati alayim dedim ama sinava girmeye bile degmiyor.cok komik bir rakam veriyolar.

A1 Düzeyi(96-100)olanlara net olarak 36.142.000 lira ödenir.

(Bu miktar memur maaş katsayısı ile yabancı dil gösterge rakamının çarpımı ve çıkan sonuçtan damga vergisinin çıkarılması ile bulunur.

29.04.2002 de maaş katsayısı 30300, Yabancı dil göstergesi 1200'dür.

Buna göre 30300*1200=36.360.000 lira bulunur. Bu miktardan %06 oranında damga vergisi düşülecektir.Yani 36.360.000-218.00= 36.142.000

A2 Düzeyi(90-95)olanlara net olarak 27.106.000 lira ödenir.

(30300*900=27.270.000-164.000=27.106.000)

B Düzeyi(80-89)olanlara net olarak 18.071.000 lira ödenir.

(13; 30300 * 600=18.180.000.-109.000=18.071.000)

C Düzeyi(70-79)olanlara net olarak 9.035.000 lira ödenir.

(30.300*300=9.090.000-55.000=9.035.000)

achaymana
Yasaklı
08 Kasım 2008 12:36

quarezmaaa aslında amacım birilerine çatmak değildi gerçekten de çok az veriyorlarmış.Sadece duyduğum da biraz şaşırdım.

yiğiter187 kırmak istememiştim kimseyi.Zaten açıklamalarımda da kırıcı bir ifade yok sanırım. Sadece gerçekten biraz ilginç geldi bana.Empati yaparsanız bana hak vereceksiniz.

astrocan
Aday Memur
08 Kasım 2008 13:16

güzel bir soru.ben de şunları sormak istiyorum:

bir ingilizce öğretmenliği mezununa kpssde neden matematik sorulur?

neden ingilizce öğretmenleri okullarda türkçe bilmeyen öğrencilere ingilizce öğretmek için kendini paralar?

normal öğretimle ingilizce öğretmeni yetiştirilirken neden açıköğretimden ingilizce öğretmeni yetiştirmek için uğraşılır?ve neden bu arkadaşlar 3. ve 4. sınıfta okullarda ücretli çalışabilirken normal öğretimdekiler bu haktan yararlanmaz?

peki başka hangi açıköğretim bölümlerinden öğretmen yetiştirilmektedir ingilizceden başka?

bir ingilizce öğretmeni bilgilerini nasıl taze tutabilir türkçe konuşmasını bilmeyen,ilgisiz öğrencilere ders anlatarak?

neden bir türkçeciye osmanlıca bir kelimenin anlamı sorulmaz da her yabancı kelimenin anlamı neden ingilizce öğretmenine sorulur?ingilizce öğretmeni tüm sözlükleri ezberlemek zorundamıdır?

şimdilik sorularım bu kadar aklıma gelirse yine yazarım.

elfman
Daire Başkanı
08 Kasım 2008 13:39

AStrocan hocam sorduğun birkac sorunun cevabı:

İÖLP 'yi Ortaya Çıkaran Gerekçe

Ülkemizde 1982 yılından itibaren öğretmen yetiştirme görevini üstlenen eğitim fakülteleri bir yandan sistemin ihtiyacı olan öğretmenlerin yetiştirilmesine katkı sağlarken diğer yandan gerek nicel gerekse nitel yönden istenilen düzeye ulaşmakta zorlanmıştır. Bunun sonucu olarak bazı alanlarda ihtiyaçtan fazla öğretmen yetiştirilirken, İngilizce öğretmenliği gibi bazı alanlarda ihtiyaç duyulan sürede karşılanması mümkün olmayan öğretmen açığı ortaya çıkmıştır.

Bunun yanı sıra sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim uygulaması sonucu, 4. ve 5. sınıflara ya-bancı dil dersinin konulmasıyla var olan İngilizce öğretmen ihtiyacı daha da artmıştır. Bütün olanakların kullanılmasına karşın İngilizce öğretmeni ihtiyacının karşılanamaması MEB'lığını yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu nedenle MEB ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF işbirliği ile "İngilizce Öğretmeni Yetiştirme Projesi" hazırlanmış ve ilgili protokol imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Ülke gerçekleri göz önüne alındığında kaliteden ödün vermeden istenilen sayıda ve en kısa sürede İngilizce öğretmeni yetiştirilebilmesi için en rasyonel çözümün uzaktan öğretim sistemi ile yapılacak eğitim programı olduğuna karar verilmiştir.

1982 yılında 2809 sayılı yasayla, uzaktan öğretimi ülke düzeyinde merkezi biçimde yürütmek üzere kurulmuş olan Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, İngilizce öğretmeni yetiştirme misyonunu Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa başlatılan "İngilizce Öğretmeni Lisans Programı"yla gerçekleştirme olanağı bulmuştur.

İÖLP ?nin Yasal Dayanağı

İÖLP 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ve Eğitim Fakülteleri Lisans Programları ile ilgili Yükseköğretim Kurulu Kararları Hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

İÖLP 'nin Amacı

İÖLP'nin temel amacı ülkemizin ihtiyaç duyduğu İngilizce öğretmenlerini, eğitimin kalitesinden ödün vermeden ve uygun maliyetlerle istenilen sayı ve nitelikte yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda İÖLP'ye kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık öğretimlerini başarıyla bitirdiklerinde "İngilizce Öğretmeni Lisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Söz konusu bu kişiler MEB'lığının mevzuat hükümlerine göre ihtiyaç oranında İngilizce öğretmeni olarak atanırlar.

İÖLP'ye kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla "Önlisans Diploması" almaya hak kazanabilirler. Önlisans diploması alan öğrenciler veya Önlisans Diploması almayıp üçüncü sınıfa (alttan dersi kalmamak koşuluyla) başarıyla geçen öğrenciler, isterlerse öğretmen olarak mezun ol-mamalarına karşın, ihtiyaç nispetinde okul ve kurumlarda ücret karşılığında İngilizce okutma görevi alabilirler.

Tabi bu ing.öğrt. ihtıyacının büyük bir kısmı giderilmiş durumda

bu doğultudada iolp öğrenci alımı büyük oranda azaltılmıştır.Ayrıca bir iolp mezunu olarak kendimi eğitim mezunu arkadaslardan hiçbir farkım olduğunu düşünmüyorum aksine biz 3. ve 4. sınıfta sizin teoride öğrendiğiniz biçok şeyi pratikte öğreniyoruz:))

Bence sorman gereken asıl soru neden ingilizce öğretimi adına hiç bilgisi olmayanların 2.3.ya da4. öncelikli olarak ingilizce öğretmeni yapılamsı olmalı.

VE neden eğitim fak. ing. öğrt. mezun biri neden kpds de 70 alamaz????Bence bu ing. öğretmenlerinin ing. den dolayı tazminat almasından daha ilginç:))

onur2007
Kapalı
08 Kasım 2008 13:44

dil tazminatı belli bir düzeyde dil bilenlere veriliyor.ingilizcecilerde belli bir düzeyde bildiğine göre alırlar bence garip bir durum yok

HULYADEU
Kapalı
08 Kasım 2008 13:53

aaa bak ii hatırlattınız ben atanma telaşından dil tazminatını unutmuştum:) ne yapma gerekio bu tazminatı alabilemiz için kpdsye girdim. ayriyetten başvuru mu yapcaz onlar direk maaşa eklicekler mi:)

elfman
Daire Başkanı
08 Kasım 2008 13:56

Hocam bildiğim kadarıyla bir dilekceyle sonuç belgenizi müdüriyete veriyosunuz.

astrocan
Aday Memur
08 Kasım 2008 13:57

ingilizce öğretmenliğinde öğretilen ingilizce düzeyi ile kpds deki aynı sayılmaz.70 in altında almak başka bir şey o bölüme girmek baska bir şey.3 ve 4te pratikte daha çok şey öğrenmeniz normal çünkü karşılığında ücretinizi alıyorsunuz.

ben 2003te 365 puanla girdim bölüme ama açıköğretimdekiler 320 civarında puanlar aldılar.madem ki ihtiyaç var herkese aynı hakkı tanıyacaksın,tüm ingilizce öğretmenliğindekilere.iki farklı durum yaratıp daha yüksek puanı lanı mağdur etmeyeceksin,EŞİT AĞIRLIK mezunlarının ingilizce öğretmenliği yapmasını engellyen bir düzenleme yapacaksın.zaten siz açıköğretim veya ıolp mi diyorsun işte ondan mezun olanların siz haklısınız demesini beklemiyorum zira adam durumdan nemalanıyor niye şikayet etsin ki.madem iki yılda öğretmen olunabiliyor tüm öğretmenlik bölümleri 2 yıl olsun 3 ve 4te hem staj yaparsın hem de ücretli öğretmenlik oh ne güzel dünya...

elfman
Daire Başkanı
08 Kasım 2008 14:08

hocam ben düz lise mezunuyum ve 2004 de 358 puanla iolp ye girdim benden düşük yapanarkadasım öğretmen lisesi mezunu olduğu için gaziye girdi:))Bir ikncisi kpds nın formatı farklı oluyo gibi bişey demişsiniz bana göre

ingilizce okuma ve anlama düzeyi advance olan biri rahat kpds den 80 alır hemde hiç çalişmadan:))ayrıca biz 3. ve 4. sınıfta ücretli çalışsak bile yine vermemiz gereken dersler var hemde eğitim fak. arkadasların en baba hocalardan aldıkları:))biz bunlarla evde kendimiz baş ediyoruz hemde çalışıoruz. ne yani çalışmayalımda allahın manavını mı derse soksunlar:))

astrocan
Aday Memur
08 Kasım 2008 17:17

doğru 80 rahat alınır ben 90 üstünden bahsediyorum.bizim yerimize manavımı soksalardı derse diyorsun işte bu mantıktakiler yüzünden eğitim sistemimiz rezil bir durumda sınıf öğretmeni atama işletme mezununu derse sok.ücretli öğretmenlik bir sektör oldu diğer bölüm mezunları için.

agora_85
Kapalı
08 Kasım 2008 17:54

hülya benım bıldgım sözlesmelı öğretmnler dıl tazmınatı alamıyorlar..yeterlı puanı aldık tazmınat için ama kadrolu deiliz ya layık görmuolar sanırm:)))

HULYADEU
Kapalı
08 Kasım 2008 18:02

saolun arkadaşlar yardımınız için. ben kadroya geçene kadar da kpdsnin geçerliliği biter bi 50 lira daha bayılır yine girerim sınava:) tazminat alacağıma ben tazminat veririm böylece devlete:)

isikayhan
Kapalı
08 Kasım 2008 19:22

güncel değerler

temmuz 2008 itibarıyla:

A1: 61,74ytl

A2: 46,30ytl

B: 30,87ytl

C: 15,43ytl

not: her ocak ve temmuzda zam verildikçe bu miktarlar artar

A1 Düzeyi(96-100)

A2 Düzeyi (90-95)

B Düzeyi(80-89)

C Düzeyi(70-79)

achaymana
Yasaklı
08 Kasım 2008 19:38

Ya ben sadece ilginc buldugum bir konuya değindim.Zira o arkadaşlar zeten ingilizce bilmenin avantajı ile atandılar.Ayrıca dil tazminatı almaları gerçekten biriaz düşündürücü.

Zira onlar lisede zaten 2. bir yabancı dil okudular. O zaman o dilden dolayı tazminat almaları gerekir sanırım.Ayrıca "KPSS de bana neden matematik soruyorlar?" demiş bir arkadaşımız.Onu sadece İngilizce mezunlarına değil tüm mezunlara soruyorlar ve bence "Alan Sınavı" kesinlikle olmalıydı.Ancak onu da DANIŞTAY iptal etti.O yuzden matematik bütün alan mezunlarını yakıyor.

astrocan
Aday Memur
09 Kasım 2008 11:40

tüm mezunlara matematik soruyorlar ama ben matematik yapabilseydim lisede zaten ingilizce öğretmeni olmazdım.

bu defa lisede olduğu gibi üniversite son sınıfta dersaneye gidiliyor gidemeyen de yapamıyor haliyle.ales için yine matematik soruluyor ama ben sadece lise 1de doğru düzgün gördüm matematiği peki bu ne kadar adil?

ckartal
Kapalı
09 Kasım 2008 12:10

ya nedir bu açıköğretimle alıp veremediğiniz ne yapalım evdemı oturalım yanı bıze bu hak verıldıyse sonuna kadar kullanırız aöflilerin cok yonlu oldugu buradan anlasılıyor bırde okul oncesı ogretmenlıgı var aöf

MersinELT
Aday Memur
09 Kasım 2008 14:02

Bu soruyu soran arkadaş kpds sınavına hiç girmiş mi?

KPDS'de İngilizce öğretmeninin alanın avantajını kullanarak çözebileceği soru sayısı 25'tir.

KPDS Politik, Ekonomik ve Akademik nitelikte bilgilerin de tartıldığı ağır bir sınavdır.

Nice İngilizce Öğretmenleri tanıyorum bu sınavda 65'i bile göremeyen.

Ve Üniversitede bir çok Bilim Adamı, KPDS sınavını geçemediği için Doçentlik veya Profesorlük için zoraki beklemektedirler.

Bu sınavdan 95-100 arası alan kişiler genellikte İngilizce Öğretmenleri değil, İktisatçılar ve Siyaset Bilimcilerdir.

O yüzden, bizlere de sağlanan bu olanak bana göre herşeyden önce bir prestij meselesidir.

Toplam 124 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi