Editörler : "eskiyara"Pangaea
27 Nisan 2010 11:15

ücretsiz doğum izni parça parça kullanılabilir mi

arkadaşlar. eşim sözleşmeli öğretmen. doğum sonrası ücretsiz iznini kadrolularda olduğu gibi (meb izin yönergesi md 31) parça parça kullanabilri mi? sözleşmeli öğretmenlerin izinleri içinde meb izin yönergesi geçerli midir?

meyon
Genel Müdür
27 Nisan 2010 12:12

Hocam doğum izni 8 haftalık sürenin bitiminden itibaren 12 aydır,en az 1 ay en çok 12 alabilirsiniz;ama diyelim 3 ay aldınız ve 3 ay sonrası kalan 9 ay kullanamazsınız.Kadrolularda bildiğim kadarıyla böyle.

osman20000
Daire Başkanı
27 Nisan 2010 14:23

Kadrolu öğretmenler doğum ücretsiz doğum iznnini parça parça kullanamaz.

Yaz tatiline kadar izin alıp yaz tatilinde göreve başlayıp yaz tatili sonunda tekrar ücretsiz izin gibi bir durum söz konusu olamaz.

melihh07
Aday Memur
27 Nisan 2010 17:22

doğum izni bir yılı geçmemek kaydı ile parça parça kullanılabilir. yukarıda yazılan yanlış yorumları dikkate almayın.isterseniz yaz tatilinin başlangıcında işe başlar bitiminde tekrar ücretsiz izine ayrılabilirsiniz.

melihh07
Aday Memur
28 Nisan 2010 00:39

Ücretsiz izin 8 haftalık ücretli izinin bitiminden itibaren, 1 yıl içerisinde ister bütün ister parça parça kullanılabilir.

izmitliii
Aday Memur
28 Nisan 2010 00:41

bilmiosanız yorum yapmayın arkadaşlar. nerden öğrendiniz bilmediğiniz şeye yorum yapmayı.

melih hocam doğruyu yazmış

söğretmen
Memur
28 Nisan 2010 08:02

örneğin benim ücretli doğum iznim temmuz ortasında bitiyor bu durumda yaz tatili olmasına rağmen ücretsiz izni başlatmak mı gerekiyor? eylül ayını bekleyemiyor muyuz?

osman20000
Daire Başkanı
28 Nisan 2010 09:15

Şurası yanlış anlaşılmasın ücretsiz izni hemen doğum sonrası başlanması gerekmiyor. Örneğin ücretsiz izni doğumdan 2 ay sonra başlayabilir fakat izninizi 12 ay değil en fazla 10 ay kullanabilirsiniz.

Fakat ücretsiz izin dilekçesi verirken bile ücretsiz izin istediğiniz tarih aralıklarını dilekçenizde belirtmeniz isteniyor. Ücretsiz izinden döndükten sonra ben tekrar çıkmak istiyorumu il milli eğitim müd. kabul etmiyor.

yorum yapan arkadaşlar kaç defa kendileri veya eşi ücretsiz izin kullandı.

Mevzuat açık(nasıl kullanılacağı konusunda) olmayabilir fakat uygulama bu şekilde idi.

Parça parça ücretsiz izin kullanan varsa ben kullandım desin öğrenelim.

Biz kullanamadık.

melihh07
Aday Memur
28 Nisan 2010 17:40

örneğin doğum izniniz 15 temmuz da bitiyorsa önümüzdeki yılın 15 temmuzuna kadar ister parça parça ister tek seferde ücretsiz izin alabilirsiniz.ücretsiz izine 15 temmuzda başlamak zorunda değilsiniz.canınız ne zaman isterse o zaman ücretsiz izine ayrılırsınız.Hatta izin dilekçesinde belirttiğiniz tarihten önce de isterseniz göreve dönebilirsiniz.Bazı arkadaşlar işbilmez kişilerin uygulamalarını neredeyse mevzuat hükmü gibi burada yazmaya devam ediyorlar.saygılar..

gulsercin
Aday Memur
28 Nisan 2010 19:11

arkadaşlar peki bu doğum sonrası 8 haftalık izin yarıyıl tatiline denk düşerse bu iznin tatilden sonraya aktarılma ihtimali var mı?

osman20000
Daire Başkanı
29 Nisan 2010 15:35

Mebin yayınladığı son genelgeye göre tatile gelen doğum öncesi izinleri doğum sonrasına akatrılmaz diyor.

Buda mevzuatta yok fakat bakanlık böyle uygulanacak diyor.

Birde ücretsiz izne çıkacak personel ne kadar çıkacağını belirtmek zorunda çünkü onun boşluğunun doldurulması gerek 1 ayizin alıp geri dönüp 2 ay sonra ben tekrar izne çıkıyorum demesi eğitim öğretimin devamlılığını bozar.

Zaten mevzuattada 1 yıla kadar ücretsiz izin kullanabilir diyor parça parça kullanılabileceği konusunda bir hüküm bulunmuyor.

Bu değişik şekillerde uygulanabilir.

Tekrardan soruyorum bu izninparça parça kullanan veya kullanıldığını duyan gören varsa yazsın ille beraber bizde bilgilenelim.

Ama mevzuatta yazanı yorumlayıp olur dersen başkası başka şekilde yorumlayıp olmaz der.

Dediğim o ki bu konuda açıklık yok fakat uygulama tek parça şeklinde.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi