Editörler : Pangaea

ahlal60
Aday Memur
05 Mayıs 2013 22:21

her gelecek yakındır , her güzel şey zor gelir biz de sistem değişmişti birçok olumsuzlık yaşadık pdfler yetiştirilemedi sistem oturmadı........ . uzaktan okumak zor ama imkansız değil ben kaldırabildimse herkes kaldırır. okumayı istedikten sonra olmayacak yoktur. zaten 2 yıl okumuş oluyorsunuz iki yıl daha geçer .bence siz kararınızı verin ve dgs ye çalışmaya başlayın .besmeleyi çekip başalarsınız Rabbim bütün zorlukları kolaylaştırır inşaallah.bence okumalısınız bana veya bir başkasına zor gelmesi size zor gelecek anlamına gelmez. herkesin şartları bir değil . .ankara için geçme notu yüksek derseniz 60-50 geçme notuna sahip ilitam da tercih edebilirsiniz .Allah muvaffakiyet versin. HER GELECEK GÜZELDİR

ahlal60
Aday Memur
05 Mayıs 2013 22:32

Ankara ilitam hakkında bilgi veriyorum.güz ve bahar dönemi olmak üzere 2 dönem var.her dönemde 6 ders var mesela bu dönem derslerimiz :tefsir metinleri,hadis metinleri,tasavvuf tarihi,din felsefesi,dinler tarihi,k.kerim .

k.kerimden vizede yazılı sınav oluyoruz ,finalde sözlü oluyoruz .ankara artısı sınav merkezleri 9 tane sınav merkezi var. zorunlu yüzyüze dersleri yok.internetten dersler prof hocalarca canlı olarak anlatılıyor ve hocalara soru sorma imkanı buluyorsunuz.her dönem 750 civarı para veriliyor.geçme notu 70. eğer merak ettiğiniz başka soru olursa cevaplamaya çalışabilirim .

06 Mayıs 2013 00:20

S.a ahlal60 hocam ilgi ve alakanız için çok tşk ederim.Anlattıklarınızı gayet iyi anladım.Yanlız bu sınav merkezleri nereler?Misal Konya'da var mı?Bir de zor dediğiniz tarafı nedir Ankara ilitamın?Tabi uzaktan okumak ile ders almak bir olmaz elbet ama ilh önlisansı da öyle bitirdik sonuçta ve zor dersler vardı.Tabiki zor olacak ama nedense Ankara ilitam herkes tarafından tavsiye edilmiyor.İstanbul ilitam daha iyi diyorlar ama ona da yılda 2 kez İstanbula gidip sınava girmek gerekecek.
"Her gelecek yakındır" (hadis-i şerif)

06 Mayıs 2013 00:22

Ayrıca harçlar düştü yılda toplam 1027 tl ödenecekmiş..

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 17:13

sınav merkezleri konya da yok ama konyadan gelen arkadaş çok vardı .benim bildiğim samsun erzurum ,istanbul ...aklıma gelmedi diğerleri... ankara zor önlisansla karşılaştıramam bile ama bu bana göre .yani önlisanstan biraz daha fazla ders çalışmak gerekecektir .700 kişiyle ilitama başladık şuan 300 civarı kişi ile devam ediyoruz..dediğim gibi sistemin ilk öğrencileriydik daha çok zorlandık bu yüzden (ilitamlarda yarıyıllık sisteme bizim dönemde geçildi ).yani inşaallah sizler kazanırsanız ankarayı bizlerden daha şanslısınız ...ankara yı tavsiye etmeyenler neden tavsiye etmezler :geçme notundan olabilir,sorular zor soruluyor,eskiden felsefe ağırlıklı imiş dersleri ama şimdi tüm ilitamlar aynı dersleri alıyor.genelde hocalar için ehli sünnet dışında olduğu söylenir ama öyle değil elhamdülillah.ilitamlı öğrenciler arasında dayanışma çok güzel özetler, sorular ,internetten ders çalışma grupları,arkadaşlar arası diyaloglar emin olun bu bile rahatlatıyor insanı ....eğer konya da iseniz bence ankarayı yazmalısınız yine de karar sizin tabii .

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 17:16

her dönem için biz güz döneminde ve bahar döneminde ayrı ayrı 513+250 metaryel ücreti ödedik

06 Mayıs 2013 19:59

Zaten benimde Ankara konusundaki kendimce ısrarım yakın olmasından dolayı.İstanbula yakın biryerde yaşasaydım kesinlikle İstanbul yazardım.Zorluklarına rağmen bu yıl mezun olursunuz sanırım(inşallah) İtikat konusunda da ben önlisans kaynaklarında da çok ters şeyler gördüm ki eminim örgünde de ilitamda da öyle şahsiyetler,kitaplar,fikirler vardır.Kişi kendisi sağlam olursa pirincin içindeki taşı ayıklar Allah'ın izniyle.Kardeşim dua edin inşallah hakkımızda hayırlısı olsun.Dgs konusunda ne söylersin kaç net yapmak gerekir?2012 kpss ye hazırlanmıstım türkçe iyidir mat kötü en az kaç net lazım gelir?

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 22:35

matematik için ben çok iyi hazırlanamadığım için sözeli zor yetiştirmiştim matematiğe pek zamanım kalmamıştı.sözeliniz iyi ise bence sözele eğilin çünkü sayısal pek puan getirmiyor bizim için önemli olan sözel kısım.sözeli yapar bitirirseniz zamanınız varsa o zaman sayısal yapabilirsiniz.sözele yoğunlaşın ve özellikle sözel mantık pek kimse yapamıyor onları kaçırmamaya bakın. bol soru çözün .mesela geçmiş yılın sorusunu çözerek eksikliklerinizi belirleyip oralara eğilin bence... sözel mantık soruları için internetten çözüm videoları izleyebilirsiniz taplo oluşturma, aslında yöntemini bir kapınca kesinlikle zevkle çözersiniz biraz pratikleşmek gerekiyor o sorularda ...geçen sene arkadaşım dgs ye girdi 65- 70 netti ya da o civar sanırım samsunu kazandı ankarayı kazanamadı ...standart sapmalar puanları etkiliyor ..ondan önceki sene 65- 70 netle ankara kazanılabiliyor idi...

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 22:39

matemetiksiz de dgs yi kazanabilirsiniz.

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 22:52

bu söylediğim matematiksiz sadece sözel netlerdir

ahlal60
Aday Memur
06 Mayıs 2013 23:03

İnşaallah bu sene bitirebilmeyi ümit ediyorum ....size de Rabbim yardım etsin hayırlısıyla kazanın da nasıl olsa okunur (inşaallah).Rabbim size hakkınızda en hayırlısını versin. soracak başka bişey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım inşaallah.dua ile.

07 Mayıs 2013 00:28

Kardeşim çok soru sordum ama hakkını helal et :)
Birde arapça sorunu var benim.İlh önlisansı kursa giderek halletmiştik.Şimdi bu Ankara ilitamda arapça nasıl 3 ve 4. sınıflarda var mı?Yine kurs almam gerekir mi acaba ne dersin?

İNADINAOKUMAK
Aday Memur
07 Mayıs 2013 09:02

arapça sadece 3. sınıfta var.zorluyor....

netaraf
Aday Memur
07 Mayıs 2013 12:16

3 sene önce ankara ilitamın arapça kitabını tercüme eden bihoca vardı cd doldurmuştu 10 tl idi

netaraf
Aday Memur
07 Mayıs 2013 12:23

okuldan bihoca değildi adı Selahattin idi diyanette görevliydi sanırsam ama çok faydalı olmuştu

Serengeti Aslanı
Şube Müdürü
07 Mayıs 2013 12:42

İstanbul ilitam hakkında bilgisi olan var mı?

ahlal60
Aday Memur
07 Mayıs 2013 12:47

Arapça için ,önlisans gibi kural ,kaide sorulmuyor ...sayfalarca tercüme var .bu arapçaları hocalar sanal derslerde türkçeye çeviriyorlar, kelime kelime tercüme ediyorlar .size düşen de kelime kelime bu metinlere çalışmak ...arkadaşın dediği gibi arapça sadece 3. sınıfta var 4. sınıfta hadis tefsir var , ilahiyat okuyorsak arapçadan kurtulamıyoruz...tercüme için kursa gitmeye gerek olacağını sanmıyorum( yani dersleri geçmek için) ama ben ilahiyatçıyım arapçayı iyi bilmeliyim derseniz o başka .

ahlal60
Aday Memur
07 Mayıs 2013 12:49

estağfirullah helal olsun ne demek yardımcı olabiliyorsam ne mutlu

İNADINAOKUMAK
Aday Memur
07 Mayıs 2013 16:54

kuran sınavları tümüyle mülakat olacak gelecek yıldan itibaren. ankarada

ahlal60
Aday Memur
07 Mayıs 2013 17:19

inadına okumak linkini de bir ankara ilitam öğrencisi kullanabilir zaten :)

Toplam 146 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi