Editörler : supporters.
23 Ocak 2021 22:44

Arkadaşlar herkes kendi işine geldiği gibi yazıyor. Arkadaşlar iki sene önce dil puanı dusurulurken eleşrirseydiniz. Şimdi bugünkü şartlarda biz dil sorununu hallettik diye düşünüp kendimizi bilimsel makale ve diğer şartları yerine getirmek için ayarlamisken bir hukuk devletinde mağduriyetlere sebep olacak şekilde şartları değiştiriyorum demek olmaz olmamalı. Ha eğer arkadaşlar kendileri yüksek dil puanı almışlarsa demekki bizden daha çok sayıda bilimsel makale yazma avantajına sahiptirler. Bu avantajlarını kullanarak bol bol bilimsel makale yazsınlar. Ama maalesef böyle olmuyor benim şu anki makale sayım bile çoğu dil puanı doksan ve daha yüksek olandan bile daha fazla
24 Ocak 2021 00:07

Arkadaşlar avukat arkadaşla görüştüm şu anki doktora öğrencileri dahil dil sınavına girip 55 ve üstü puan alıp doçentlik dil kriterini sağlayan herkesin kazanılmış hakkının korunması gerektiğini sadece yasa değiştikten sonra dil sınavına girenleri etkileyeceğini aksi halde mahkemece iptal edileceğini söyledi. Buna benzer bir durumun avukatlık yasasında olduğunu avukatlık yasasında yapılan değişiklikle hukuk fakültesi mezunlarına sınav zorunluluğu getirilmiş ama anayasa mahkemesi tarafından kazanmış haktan dolayı yasa geçmeden önce hukuk fakültesinde okuyanları etkilememesi gerektiği gerekçesiyle yasa iptal edilmiş. Bundan dolayı insalla bu yasada da kazanılmış hak korunur bu yasa yürürlüğe girdikten sonra dil sınavına girenlere uygulanirki mahkemelerle uğraşmayız. İnşallah yasa değişikliği yokdil sınavından sonra yapilirki sınava giren arkadaşlarda mağdur olmasın. Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen in konuyla ilgili makalesi https://t24.com.tr/yazarlar/ersan-sen/muktesepkazanilmis-hak,7309

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 00:36

Yorum hatası yapmışsınız sınav barajı artınca giriş sınavı da gelecekte olacağı için sizin girmiş olduğunuz sınav o gelecek için geçersiz kalıyor. Yani siz o sınav sonucu ile başvuru yapmış olsaydınız ve akabinde kural başvuru döneminiz ile değişseydi o kazanılmış hak olacaktı. Umarım açıklayıcı olmuştur.

MüallimNaci, 3 yıl önce
Arkadaşlar avukat arkadaşla görüştüm şu anki doktora öğrencileri dahil dil sınavına girip 55 ve üstü puan alıp doçentlik dil kriterini sağlayan herkesin kazanılmış hakkının korunması gerektiğini sadece yasa değiştikten sonra dil sınavına girenleri etkileyeceğini aksi halde mahkemece iptal edileceğini söyledi. Buna benzer bir durumun avukatlık yasasında olduğunu avukatlık yasasında yapılan değişiklikle hukuk fakültesi mezunlarına sınav zorunluluğu getirilmiş ama anayasa mahkemesi tarafından kazanmış haktan dolayı yasa geçmeden önce hukuk fakültesinde okuyanları etkilememesi gerektiği gerekçesiyle yasa iptal edilmiş. Bundan dolayı insalla bu yasada da kazanılmış hak korunur bu yasa yürürlüğe girdikten sonra dil sınavına girenlere uygulanirki mahkemelerle uğraşmayız. İnşallah yasa değişikliği yokdil sınavından sonra yapilirki sınava giren arkadaşlarda mağdur olmasın. Hukukçu Prof. Dr. Ersan Şen in konuyla ilgili makalesi https://t24.com.tr/yazarlar/ersan-sen/muktesepkazanilmis-hak,7309
24 Ocak 2021 08:17

Yorum hatası yok Hocam avukata sordum sınavın ismi ne olursa olsun ister yokdil ister YDS 55 ve üstü alan herkes doçentlik dil kriterini sağladığından kazanılmış ha sahibidir. Sadece yasa değişikliğinden sonraki dil sınavına girenlere yeni yasa uygulanmalıdır.
Dean_CORSO, 3 yıl önce

Yorum hatası yapmışsınız sınav barajı artınca giriş sınavı da gelecekte olacağı için sizin girmiş olduğunuz sınav o gelecek için geçersiz kalıyor. Yani siz o sınav sonucu ile başvuru yapmış olsaydınız ve akabinde kural başvuru döneminiz ile değişseydi o kazanılmış hak olacaktı. Umarım açıklayıcı olmuştur.

24 Ocak 2021 08:47

Avukata şunuda sordum YÖK doçentlik kriterlerini değiştirip hemen uyguluyor dilde doçentlik kriteri değil mi diye sordum. Avukat makale ve toplam puan gibi konularda net bir ifade olmadığını YÖK e insiyatif verildiğini dil konusunda ise 55 puan kriterinin YÖK kanununa yazıldığını YÖK ün ancak bunu yasal değişiklikle yapabileceğini bununda kazanılmış hak olduğunu bundan dolayı mecliste veya Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bile kanun değiştirilirse kazanılmış hak oluşturacağını bana avukatlık yasasında avukatlara sınav getirilmesinin mevcut öğrencileri etkileyebileceği gerekçesiyle anayasa mahkemesi tarafından iptal edildiği örneğini verdi. Bana mantıklı geldi genede hepimiz için hayırlısı neyse o olsun önemli olan insanları mağdur etmemek.

soners87
Memur
24 Ocak 2021 10:26

Hocam sanki 10 gun oncesine kadar İsvec'teymis de yeni Turkiye'ye gelmis gibisiniz. hatirlarmisiniz bilmem ama UDS diye bir sinav vardi. omur boyu gecerliydi? ne oldu o omur boyu gecerlilik? yalan oldu. gittik tipis tipis yds'ye girdik. burasi turkiye hocam. kazanilmis hak vs aramayin. hepimizin hayatinda ne kazanilmis haklar cop oldu gitti. dava acmaya kalksaniz, gececek surede kaybettiginiz zamaniniza yazik.

ayrica kisisel gorusum avukat arkadasiniz da siz de biraz fazlaca iyimser bir yorum getirmissiniz. dil sinavina girmek degil docentlige basvurmak kazanilmis hak dogurur. kazandiginiz bir hak yok ki henuz. ocak doneminde basvurup sonrasinda dil sartini yukseltiyoruz size deselerdi kazanilmis hak dogardi. ki zaten subat a uzatmalarinin temel sebebi de kazanilmis hak diyememeniz. teknik alt yapi falan degil.

tabii ki boyle degisiklikler zamana yayilarak yapilmali, ani yapilmamali. bu tarz klise seylere ben de katiliyorum. haklisiniz. ama deveye sormuslar neden boynun egri durumu. burasi turkiye. mac oynanirken kurallarin degistigi ulke. bir de bu gibi surprizlerle ugrasmak durumundyiz hep.

24 Ocak 2021 10:49

Hocam üdsnin geçerliliği devam ediyor. 2020 Ekim döneminde yükseköğretim ve ösym tarafından yapılan sınavlarda süre şartı aranmamasına diye madde var. Ama diğer söylediklerinize tamamen katılıyorum.
soners87, 3 yıl önce

Hocam sanki 10 gun oncesine kadar İsvec'teymis de yeni Turkiye'ye gelmis gibisiniz. hatirlarmisiniz bilmem ama UDS diye bir sinav vardi. omur boyu gecerliydi? ne oldu o omur boyu gecerlilik? yalan oldu. gittik tipis tipis yds'ye girdik. burasi turkiye hocam. kazanilmis hak vs aramayin. hepimizin hayatinda ne kazanilmis haklar cop oldu gitti. dava acmaya kalksaniz, gececek surede kaybettiginiz zamaniniza yazik.

ayrica kisisel gorusum avukat arkadasiniz da siz de biraz fazlaca iyimser bir yorum getirmissiniz. dil sinavina girmek degil docentlige basvurmak kazanilmis hak dogurur. kazandiginiz bir hak yok ki henuz. ocak doneminde basvurup sonrasinda dil sartini yukseltiyoruz size deselerdi kazanilmis hak dogardi. ki zaten subat a uzatmalarinin temel sebebi de kazanilmis hak diyememeniz. teknik alt yapi falan degil.

tabii ki boyle degisiklikler zamana yayilarak yapilmali, ani yapilmamali. bu tarz klise seylere ben de katiliyorum. haklisiniz. ama deveye sormuslar neden boynun egri durumu. burasi turkiye. mac oynanirken kurallarin degistigi ulke. bir de bu gibi surprizlerle ugrasmak durumundyiz hep.

Dean_CORSO
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 11:25

iki başlıkta devam etmeyelim dostlar. Daha önce açılmış olan başlık linki https://forum.memurlar.net/konu/2445680/5.sayfa dan devam edelim.

https://forum.memurlar.net/konu/2445680/5.sayfa

hamush
Şube Müdürü
24 Ocak 2021 11:35

Arkadaşlar, başta Fatih Savaşan ve Yekta Saraç olmak üzere Üak ve Yök kurulundaki hocalar ile Cumhurbaşkanlığına iletilmek üzere bir bilgi notu hazırlamamız istendi. Doçentlik sürecinde yaşanan sorunları 10 maddede toplayın, biz iletelim diyen hocalarımız var. Yaşadığınız sorunları maddeler halinde foruma, özel mesajla veya [email protected] adresine yazmanızı rica ediyorum. Bu sorunlarımızı doğru kişilere iletip belki bir kısmını çözmek için fırsat olabilir, desteklerinizi bekliyorum. İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
24 Ocak 2021 12:05

Hocam kazanılmış hak gereği eğer YÖK yasası değiştirilip doçentlik dil puanı yükseltilecekse. Yasa değişikliğinden önceki dil sınavına girenler için doçentlik dil puanı 55 kalmalı yasa degişikliginden sonra yapılacak dil sınavina girenlere yeni dil puanı uygulanmalıdır. Avukatlık yasa değişikliğinde de böyle olmuş
hamush, 3 yıl önce
Arkadaşlar, başta Fatih Savaşan ve Yekta Saraç olmak üzere Üak ve Yök kurulundaki hocalar ile Cumhurbaşkanlığına iletilmek üzere bir bilgi notu hazırlamamız istendi. Doçentlik sürecinde yaşanan sorunları 10 maddede toplayın, biz iletelim diyen hocalarımız var. Yaşadığınız sorunları maddeler halinde foruma, özel mesajla veya [email protected] adresine yazmanızı rica ediyorum. Bu sorunlarımızı doğru kişilere iletip belki bir kısmını çözmek için fırsat olabilir, desteklerinizi bekliyorum. İlginiz ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
25 Ocak 2021 21:46

Arkadaşlar niyet iyi ve ülke olarak beyinlerimizin yabancı dilden dolayı heba olmasını istemiyorsak. Şöyle bir öneri mantıklı olabilir. Doçentlik puanı 100 dur örneğin 55 dil puanın. üstüne her fazla alınan puan veya yarısı doçentlik dil puanı dan dusurulur. Örneğin 55 puan alan için 100 puan gerekliyken foçentlikte 95 puan alan için 80 puan olsun. Bu mantıklı ve teşvik edici olur. Öbür türlü yöntemler yol kesmeye yönelik ve beyin israfına sebep olur.

argisti04
Aday Memur
25 Ocak 2021 22:53

Bu cümleden bir şey anlayan oldu mu. Doçentlik kimileri için sadece bir ünvan olabilir, ama gerçekten hak edilmelidir. Kendini ifade edemeden de bu unvanların içi boşaltılmamalıdır. Kendi alanım için konuşayım, araştırma yapmak istediğimde doğru dürüst tek bir Türkçe yayınla karşılaşamıyorum, dolayısıyla yabancı dil ile değil kafa bulandırmak, bulaşmadığım takdirde ancak beynimi tembelleştirebilirim. Bu da beni hiç atıf almayan koca koca unvanlı ama yazdıkları okunmayan sözde doç. ve prof.lar arasına sokar. Sırf köprüyü geçmek için yabancı dil ile beyni bulandırma yalanına inanmamızı beklemeyin komik oluyorsunuz. Bu ülkenin kendisine zarar da verse mantıklı düşünen idealist akademisyenlere ihtiyacı var. Bu düşüncelerle buraları okuyup feyz alanlara da kötü örnek olmayalım ne olur.
MüallimNaci, 3 yıl önce
Arkadaşlar niyet iyi ve ülke olarak beyinlerimizin yabancı dilden dolayı heba olmasını istemiyorsak. Şöyle bir öneri mantıklı olabilir. Doçentlik puanı 100 dur örneğin 55 dil puanın. üstüne her fazla alınan puan veya yarısı doçentlik dil puanı dan dusurulur. Örneğin 55 puan alan için 100 puan gerekliyken foçentlikte 95 puan alan için 80 puan olsun. Bu mantıklı ve teşvik edici olur. Öbür türlü yöntemler yol kesmeye yönelik ve beyin israfına sebep olur.
25 Ocak 2021 23:07

Arkadaşlar niyet iyi ve ülke olarak beyinlerimizin yabancı dilden dolayı heba olmasını istemiyorsak. Şöyle bir öneri mantıklı olabilir. Doçentlik kriter puanı 100 dur. örneğin dil puanın alt puanı 55 te kalir ama taban puan olacak olan 55 dil puanın üstüne her fazla alinan puanın belli bir yüzdesi varsayalım ki yarısı doçentlik kriter puanı olan 100 puandan dusurulur. Örneğin 55 dil puanı alan için doçentlik kriter puanı için100 puan gerekli olacakken 95 dil puanı alan için doçentlik kriter puanı 80 puan olacak. Bu mantıklı ve teşvik edici olur. Öbür türlü yöntemler yol kesmeye yönelik ve beyin israfına sebep olur.
argisti04, 3 yıl önce
Bu cümleden bir şey anlayan oldu mu. Doçentlik kimileri için sadece bir ünvan olabilir, ama gerçekten hak edilmelidir. Kendini ifade edemeden de bu unvanların içi boşaltılmamalıdır. Kendi alanım için konuşayım, araştırma yapmak istediğimde doğru dürüst tek bir Türkçe yayınla karşılaşamıyorum, dolayısıyla yabancı dil ile değil kafa bulandırmak, bulaşmadığım takdirde ancak beynimi tembelleştirebilirim. Bu da beni hiç atıf almayan koca koca unvanlı ama yazdıkları okunmayan sözde doç. ve prof.lar arasına sokar. Sırf köprüyü geçmek için yabancı dil ile beyni bulandırma yalanına inanmamızı beklemeyin komik oluyorsunuz. Bu ülkenin kendisine zarar da verse mantıklı düşünen idealist akademisyenlere ihtiyacı var. Bu düşüncelerle buraları okuyup feyz alanlara da kötü örnek olmayalım ne olur.
26 Ocak 2021 12:25

1) Hamdım, Haşlandım ve piştim sözüne istinaden akademik personelin hizmet yılına bakılmalı. bu durumda 3-5 yılda arkadan atlı koşuyor gibi, apar topar doktora bitirmeleri engelleyerek kalitenin artması sağlanabilir. Emek, tecrübe önemli. Sonuçta kimse Einstein değil.

2) ÜAK doçentlik başvuru şartları bilim dalları (teorik ve uygulama alanları) arasındaki büyük farkı aza indirmek. örnek Fen bilimleri, su ürünleri için istenen şartlar yerinde aynı şekilde işletme, turizm, iletişim vs alanlarda da uygulanmalıdır.

3) Şaibeli SCI dergi gibi şaibeli kitap ayrımı da olmalı

4) yabancı dil doktora için 55 ise artık doçentlik için bu puan artırılmalı.

tenya
Memur
26 Ocak 2021 12:44

Nereden biliyorsun kimsenin Einstein olmadığını ya da olmayacağını? Akademide bekleme diye bir şey olamaz "erken kalkan yol alır" diye de bir sözümüz var. Herhangi biri 2 yılda diğerinin 10 yılda yapamadığı tecrübeyi yapabilir. Kişinin azmi ve çalışmışlığı önemlidir burada. Sürenin uzunluğu ile kazanılan tecrübenin boyutu doğru orantılı değildir.

aklınıkullanan, 3 yıl önce

1) Hamdım, Haşlandım ve piştim sözüne istinaden akademik personelin hizmet yılına bakılmalı. bu durumda 3-5 yılda arkadan atlı koşuyor gibi, apar topar doktora bitirmeleri engelleyerek kalitenin artması sağlanabilir. Emek, tecrübe önemli. Sonuçta kimse Einstein değil.

2) ÜAK doçentlik başvuru şartları bilim dalları (teorik ve uygulama alanları) arasındaki büyük farkı aza indirmek. örnek Fen bilimleri, su ürünleri için istenen şartlar yerinde aynı şekilde işletme, turizm, iletişim vs alanlarda da uygulanmalıdır.

3) Şaibeli SCI dergi gibi şaibeli kitap ayrımı da olmalı

4) yabancı dil doktora için 55 ise artık doçentlik için bu puan artırılmalı.

26 Ocak 2021 13:42

1) Einstein 100 yılda bir gelir (aramızda Einstein varsa ne mutlu). verilen emek geçen zaman ve elde edilen tecrübe ancak çalışarak ve makul bir zamanla kazanılır. diğer ülkelerde nasıl ki çalışma süresi ve performansa bakılıyorsa gelişmeyi düşünen ülkelerde buna dikkat etmeli. aksi takdirde beyin göçü kaçınılmaz.

2) Tecrübe kazanmak, olgun olmak için merdivenlere ağır ağır sindire sindire çıkılmalı. ne demişler ham olan haşlanmalı.

3) Einstein gibi bilim adamları için yani buluş yapan, patent vs şartını yerine getirenler doğrudan rahatlıkla doçent ünvanı verilmelidir.

4) yıllarca verilen akademik emek ve performans göz ardı edilmemeli.

Toplam 36 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi