Editörler : supporters.
01 Ekim 2013 01:14

İsmek Usta Öğreticiler

Merhaba;

Sizi bazı konularda bilgilendirmek istiyorum.

Bir süre önce ismek'e usta öğretici olarak başvurdum.(başvuru için http://kariyer.ismek.org/Login.aspx ) adresini kullanacaksınız).Daha sonra süreç nasıl işleyecek,nasıl davet edileceğim,nerede sınav olacağım,sınavdan kasıt nedir,neler sorulur,uygulama sınavı ve mülakat nedir,maaş ne kadardır merak ettim ve öğrenmek istedim.İnternette bir sürü arama yapmama rağmen kayda değer bir bilgi bulamadım.Genel de arandın mı aranmadın mı şeklinde geçmiş yazışmalar) Çok kişi süreç hakkında bilgi istemesine rağmen biri çıkıp baştan sona detaylı bir bilgileendirmeme yapmamış.

Ben bu durum sonucunda şu karara vardım: Sınavlardan çıkınca neler yapılıyor,nasıl yapılıyor konusunda bir yazı yazacağım , bu sayede aynı sıkıntılar başkaları tarafından çekilmesin.

Öncelikle verdiğim linkten başvurunuzu gerekli alanları doldurup yapıyorsunuz.Daha sonra bekleme süreci başlayacak.Yapılacak sınavlar bölümden bölüme değişiyor.Bazıları eylül ortasında yapılırken,bazıları eylül sonunda yapılıyor.Yani aklınızdan ya sınav olanlar varmış neden aranmadım demeyin.Sizin branşın sınav tarihiniz gelmemiş demektir.Bazı bölümler eylül ortasında sınavları olmalarına rağmen benim bölümüm (ingilizce) eylül sonunda sınav yaptı.

Mailinizi sık sık kontrol etmeniz gerekiyor.Sınav tarihiniz,yeriniz ve yanınızd agetirmeniz gerekenler o mail de bildiriliyor.Cep telefonunuza mesaj da atıyorlar ama ona çok ta güvenmeyin.Mail gelmesine rağmen mesaj gelmeyen kişiler oldu.

Sınav yerine gittiğinizde endişe etmeyin şimdi ne yapıcam diye.Orada yardımcı oluyorlar size.Sınava gireceğiniz sınıfı gösterecekler ve sınavınız bir süre sonra başlayacak.25 genel kültür sorusu sorulacak.İçinde güncel bilgi,türkçe,coğrafya,tarih,din kültürü alanlarından sorular var.Hemen yanında da branşınızdan 20 soruluk bir test te veriliyor.Her ikisi de test bunu bilin (Yanlış cevap doğru cevapları götürür mü? = Cevap:EVET)

Sınav bittikten sonra durum branştan branşa değişiyor.Bazı branşlar için hemen o gün uygulama sınavı yapılırken,bazı branşlar için başka bir güne tarih veriliyor.Tarihi nasıl öğrenicem diye telaş etmeyin,o gün yapılacaksa yada daha sonra yapılacaksa sınıfta size bu konuda bilgi veriliyor.

'Peki uygulama sınavı nedir diyorsunuz' duydum :)

Uygulama sınavı branşınızla alakalıdır.Sizi sınav yapacak hocadan hocaya sınavın şekli değişiyor.Bazı hocalar alanınızla ilgili konulardan sözlü soru-cevap yöntemini kullanırken,bazıları uygulatıyor,Yani ingilizceciyseniz mesala ya hocayla ingilizce konuşma yapıyorsunuz sorduğu sorulara göre yada tahtaya çıkartıp şu konuyu anlatırmısınız diyorlar,anlatıyorsunuz.Muhasebe içinde bilgisayar başında uygulama yaptırıyorlar örneğin.

Oradan çıkınca koridorda bulunan masadaki liste de adınızın yanına sınava girdiğinize dair imza atıyorsunuz.Zaten siz sınavdan çıkar cıkmaz hemen hocam gelin imazınızı atın diye sesleniyorlar.

Uygulamadan da çıktınız.Şimdi biraz rahatlayın.Geriye sadece mülakat kaldı.Mülakata ise sadece genel kültür testi-alan testi ve uygulama sınavının ortalaması alındıktan sonra başarılı olanlar davet edilecek bunu da bilin.

Eve geldiğiniz de o akşam yada bir sonra ki gün başvuru yaptıgınız sayfanıza girerek bakın.(Bazen birkaç gün sonra da olabiliyor).Sayfanızda başvuru bilgileri kısmında başvuru no,görev,branş... yazan yer pembe ise olumsuz,sarı ise olumlu demektir.Yani sarı mülakata çağırılacaksınız demektir.O bölüm pembe mi? Durun hemen endişe etmeyin.Çünkü bir çok kişi de o bölüm pembe olmasına rağmen sonradan sarıya döndü ve ülakata çağrıldılar.Hatta bazı kişilerde o bölüm sarıya dönmeyip pembe şekilde kalmasına rağmen mülakata çağrıldılar.O renkler bir kriter,bir sonuc olmasına rağmen,bazen hiç te anlamları olmayabiliyor.

Eğer o bölümde pasif durumunda başvuru yazısı varsa bu gerçekten olumsuz bir durum demektir.Yani başarısız sayıldınız.Sadece 2 kişi de pasif basvuru durumu yazısı olmasına rağmen mülakata cağrıldıklarını duydum ama bu çok nadir.Yani bu durumdaysanız çok ümitlenmeyin.

Mülakata çağrıldınız diyelim.Mülakat denen şey bir sınavdan çok durum değerlendirmesidir.Yani deneyimleriniz,nerede oturduğunuz,hangi bölgelerde çalışabileceğiniz,part time mı,full time mı çalışmak isttediğiniz gibi..Bazı hocalarda ilginçtir ama oturduğunuz ilçenin belediye başkanını,oturduğunuz mahallenin muhtarını ve ismek'in tarihçesini sorabiliyorlar.Tarihçe ismek'in sayfasında var.Mülakatta bittiyse tekrar bekleyin.Sizi arayacaklar.Ne zaman mı? Belki 3 gün belki 13 gün,belki bir sene sonra.Burada sıralamanız önemli.Diyelim ki sıralamanız 20 ama 15 alım yapılacak.Bazıları atandıkları yerler uzak olduğu için kabul etmeyecek falan filan olursa veya bir süre calıştıktan sonra çalışmayı bırakırsa size sıra gelebilir.Diyelim ki mülakattan 5-10-20 gün sonra arandınız.Size şu gün şuraya şu evrakları getirin,işe alımınızı yapalım diyecekler.

Maaş eminim merak ettğiniz diğer konu.Maaşı mülPart time ortalama 18 saat,full time 40 saat..Hafta içine tam yayabildikleri için izin gününüz olmayabilir ama mesala full time sanız hafta içi 18:00-21:30 ,haftasonu ise 20 saat çalışacak şekilde ayarlanıyor.Part time da sigortanız 15 gün üzerinden yatarken full time da doğal olarak tam yatıyor.Maaş full time için 1280 tl idi 2012 için.Part time da pek az değil.O da 1000 civarı.Sebep ise sigortanın az yatması sonucu ders saati ücretinin full time cılara göre daha fazla olması.Maaşınızın içinde sözleşme de veriliyor görünmesine rağmen,yol+yemek ücreti verilmiyor.Onları siz karşılayacaksınız.Yaz tatili döneminde 2 ay maaş almıyorsunuz.O dönem de ise işsizlik maaşı için başvurabilir ve normalde aldığınız maaşın yarısı kadar bir parayı alabilirsiniz.

Sınav 2 yıl geçerli.Yani sözleşme bir yıl sonra bitmiyor.Eğer sizden memnunsalar ilk yılın sonunda sözleşmeyi 1 yıl daha uzatıyorlar.

Son olarak torpil var mı diye sormayın.Kimse evet biz torpil yapıyoruz demez,veya torpil yapılan kişi ben torpilliyim,bana torpil yapıldı demez.Sınavlarım çok iyi geçti 90 ortalama bekliyordum ama başarısız olmuşum, bu iş te torpil var diyenlerde var,benim hiç torpilim yoktu ama atandım diyende var.

Puanımı nasıl öğrenicem diyorsanız...Demeyin demeyin öğrenemezsiniz.Puan açıklanmaz.Sadece başarılı olmuşsanız genel merkezden yada insan kaynakları departmanından telefonla sıralamanızı öğrenebilirsiniz.

Bukadar.Sanırım yeteri kadar bilgi verdim.Süreci baştan sona sizlere anlatmaya çalıştım.Başarılar dilerim arkadaşlar.

01 Ekim 2013 01:47

Bahsetmediğim bir konu kalmadı sanırım ama yine de merak ettiğiniz birşey olursa yardımcı olurum.

02 Ekim 2013 16:14

Arkadaşlar azönce aldığım telefon üzerine birşeyler daha söylemem gerekiyor.Söyliyeyim ki başınıza geldiğinde ümitsizliğe kapılmayın.Yukrdaki yazımın başlarında ismek te usta öğreticilik sınavına girdiğimi yazmıştım.30 eylül de girdim.Gayet de iyi geçmişti.Akşam eve geldim sayfamı açtım o da neeee..Başvuru bilgileri bölümü pembeye dönmüş,yani olumsuza.Ve pasif durumdaki başvuru yazısı gelmiş.Bunun açıklaması olarak ta sınavda başarısız olunması yazılmış.Moralmen çöktüm tabi.En büyük sebebi ise iyi geçmiş olması.

Amma velakin üstteki yazımda da belirttiğim gibi bazen o renklerde ,yazılarda bir anlama gelmiyor.Çünkü 5 dakika önce bir telefon aldım ismekten.Aynen şöyle dedi telefondaki bayan ''Sınada başarılı oldunuz.Yarın mülakata bekliyoruz.Yanınızda gelirken diploma fotokobisi,n.cüzdanı fotokobisi ve bir adet resim getiriniz''

Şimdi insan şaşırıyor.O halde sayfamda neden öyle yazı vardı.Ozaman o yazıların anlamı yok mu? Yoksa neden renk değiştiriliyor,neden başarısız oldunuz ibaresi konuluyor.

Yani kısacası bilmeniz gereken şu.Ne renge kafa takın,ne de o bölümde başarısız olduğunuzu gösteren ''pasif durumda ki basvuru'' yazısına.Onların bir anlamı yok.Hee ozaman niye mi varlar? Bunun cevabını bulan bir zahmet banada iletsin :)

Buarada 1 günde okunma sayısı 60 ı geçmiş ama kimse birşey yazmamış.Bu başlık altından başınıza gelenleri,merak ettiklerinizi,aynı branştan olanlara sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

candela
Yasaklı
02 Ekim 2013 17:54

hayırlı olsun :)

03 Ekim 2013 08:30

Teşekkür ederim :)

candela
Yasaklı
03 Ekim 2013 08:37

;)

mhnds11
Aday Memur
03 Ekim 2013 21:07

ingilizceci16 mülakatın nasıl geçti 1 gün öncede ben çağrıldım bölümüm bahçecilik

mhnds11
Aday Memur
03 Ekim 2013 21:10

Benim başvuru rengim pembeydi mülakattan sonra beyaza döndü. anlamış değilim yani

04 Ekim 2013 01:42

Mhnds11 mülakatım iyi geçti.Aslında kötü geçecek de birşey yok.Sende ekstra birşeyler sordular mı bilmiyorum ama bana ve benden önce girenlere sorulanlar aynı.Kendinizi tanıtırmısınız.Tecrübeniz var mı? Neden ismek?

Bu soruları cevapladık.Bizim mülakatta İBB eğitim müdürünün kendisi vardı.Sizde kim vardı bilmiyorum.

Beyaz rengi hiç duymadım.Ya pembe vardır yada sarı.Bazen düz bakınca renk görünmüyor.Monitörü hafif geri yatır öyle bak

mhnds11
Aday Memur
04 Ekim 2013 12:42

Bizede eğitim müdürü vardı ve aynı sorular soruldu. Çok hızlı bir mülakattı bilemiyorum belki mülakata çağrılanları alırlar nasıl bir yol izleyip neye göre aldıkları muamma

04 Ekim 2013 15:16

Rengin hala beyaz mı? Monitörü az geri eğip baktın mı?

mhnds11
Aday Memur
04 Ekim 2013 15:23

ilk bakışta beyaz fakat monitörü eğince sarı olduğunu fark ettim sağol :)

05 Ekim 2013 00:40

Demek ki durum tahmin ettiğim gibiymiş :) Sarıya döndüğüne göre senin durum olumlu.Umarım sıralaman önlerdedir ve aranırsın.Pazartesiden itibaren sonuç için arayabileceğimizi söylemişlerdi.Sende ara,enazından durumu öğrenirsin.

05 Ekim 2013 00:48

3 ekim perşembe günü mülakata giren ingilizceci varmı?

ZeynepSrn
Aday Memur
05 Ekim 2013 15:01

Ben de geçen Pazartesi yazılı ve uygulama sınavı oldum branş bu sene açılacak olan Kuran-ı Kerim..Uygulamada heyecandan hata yapmıştım bu yüzden ümidi kesmiş telefon bile beklemiyordum..Ama genel kültür yazılım çok iyi geçmişti demekki ikisinin ortalamasıyla yüksek olmuş ve Perşembe günü aradılar mülakata çağırdılar..O süre içerisinde hiç başvurumun rengine bakmamıştım..Mülakattan önce mi sarıya dönüyor yoksa mülakat olumluysa o zaman mı bilen var mı ? Daha sonra gireceklere örnek olsun yazılı sınavda şu tarz sorular vardı: Dgsde çıkan paragraf tarzı ve cümle yeri değiştirme sorusu bunlar basit..tezhip minyatür sanatlarıyla ilgili birkaç soru vardı..Tarihten bir antlaşmanın ismi sorulmuştu..ve koşuda şampiyon olan turk sporcu soruluyordu..bu şekilde sorular geliyor çok zor değil..Şimdi bekliyorum bugün aramazlar heralde Pazartesi olur di mi ingilizceci hocam?

05 Ekim 2013 19:56

Zeynep hocam bende pazartesi genel kültür,branş ve uygulama sınavı oldum.Başarılı olmuduz diye aradılar,perşembe için mülakata çağırdılar.Mülakatta oldum.Orada insan kaynaklarından bir bayan vardı.Onunla laflaştık biraz.Pazartesi arayıp öğrenebilirsiniz dedi.Pazartesi arıyacam artık.Tabi mülakata çağrılmak kesin alınmak anlamına gelmiyor.Burada sıralaman önemli.Sıran ,alınacak kişi sayısı içindeyse aranırsınız.

Renge gelince..Mülakatta onay verilirse sarıya döner.Bazıları genel kültür,branş ve uygulama sınavında başarılı olsalar dahi,mülakatta onay alamazlarsa renk pembe olarak devam eder ve başvuru tamamen pasif duruma düşerek,bir sonraki dönem için başvurma konumuna döner.

ZeynepSrn
Aday Memur
05 Ekim 2013 21:31

Teşekkürler efendim..Benim renk sarı olmuş muhtemelen arayacaklar..Zaten mülakatta 15 kişi anca vardık 14 kurs merkezinde açıldı bizim branş..Ve sanırım ihtiyaç olunan merkeze yakın olanların şansı daha yüksek..Benim evime 3 dak uzaklıkta merkez..Ve ilk gün tam 5 defa aramışlar ben duymamışım..Bu da önemli bi faktör..Bu da tamamen nasip meselesi.. İnşallah hayırlı olur hepimiz için..

ZeynepSrn
Aday Memur
05 Ekim 2013 21:41

Mülakata girecek arkadaşlara da tecrübemi aktarayım..İsmek'in genel danışmanı olan bayanın odasına girdim,dışarda doldurduğumuz iş başvuru formuna bakıyorken kendimi tanıtmamı istedi..Biraz heyecanlıydım bu ne yazık ki bütün iş görüşmelerinde eksi puandır..Kısaca kimlik bilgilerinizi aktarın ben fazla konuşmayı sevmediğim için,bayan bana soruyordu buna gerek kalmamalı..Kendinizden emin gözüküp sesiniz de tok olsun (: Çünkü bana senin sesini ben duymuyorum ögrenciler nasıl duyacak diye gülümsedi ..(: Yani sonuç ne olur bilemem ama mülakatın da çok onemlı oldugu kanısındayım..

Ölürdüm Uğrunda
Genel Müdür
05 Ekim 2013 21:45

bu kurslar kaymek te yokmu hacı

06 Ekim 2013 00:40

Perşembe günü hangi saatteydi mülakatın zeynep hocam.

ZeynepSrn
Aday Memur
06 Ekim 2013 01:02

11.30 daydı..

Toplam 351 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi