Editörler : cihan27E.Kayı Han

oyalı
Aday Memur
17 Ocak 2022 23:56

Hocam teşekkürler. Ben de şimdi onunla ilgili yazdım. Bende sizinle aynı dusunuyorum. Ancak ek ders vb ilave ödemeler % 20 ye girişi öne alıyor. Bu durumda maaş 4250 altı olsa bile bir miktar vergi çıkar.

Kalet, 2 yıl önce

Eylül ayından itibaren gelir vergisi istisnası 850,60 TL olacak. Çünkü asgari ücretli vergi ödeseydi yüzde 20'ye girecek ve bu vergiyi ödeyecekti.

Ağustosta ise 739,37 TL muafiyet uygulanacak. Asgari ücretli vergi ödeseydi, bu ayda kısmen yüzde 20 vergiye girecekti.

Benim kanun metninden anladığım bu.

Memur sen'in aşağıda hazırladığı tabloda da bu yönde işlem yapılacağı bilgisi verilmiş.

Dolayısıyla Gelir Vergisine tabi kazancı 4253,4 TL'nin altında olan hiç kimse gelir vergisi ödemeyecek. Mantıken de böyle olması gerekir.

Siz yüzde 20 gelir vergisine girdiğinizde çoktan ağustos ayını geçmiş olacaksınız. Dolayısıyla o ayda muafiyet miktarı artmış olacağından yine sıfır TL gelir vergisi çıkacak.

Kalet
Daire Başkanı
17 Ocak 2022 23:57

Bir çalışanın gelir vergisi matrahı 32.000 TL'ye ağustostan önce ulaşıyorsa, gelire tabi kazancı asgari ücretin üstünde demektir.

oyalı, 2 yıl önce

Sizin durumunuz ile ilgili olarak gelir vergisi tebliği taslağıni inceledim. 4144 tl ye vergi çikmaz. Robot yanlış hesaplanmış. Başka geliriniz varsa vergi çıkar. İstisna tutarı Ağustosta 739 tl ye, Eylülde 850 tl ye çıkartılıyor. Ancak temmuzda gelecek zamla (% 7 olarak hesapliyorum) vergi matrahlarinizin 4430 tl civarı olur. Bu durum da gelir verginiz 36 tl olur.Zam artarsa verginizde artar. Daha Önceki açiklamalirim vergi matrahi 32000 tl ye Ağustostan önce ulaşanlar için geçerli.

oyalı
Aday Memur
18 Ocak 2022 00:11

Hocam şöyle bir durum oluşuyor: bazı aylar ilave ödemelerle asgari ücretin üzerine çıkılıyor. Örneğin öğretmenler ek derslerle. Daha sonra ekders almasa bile mesela haziran temmuz gibi kümülatif matrah 32000 tl ye ulaştığı için % 20 ye girmiş oluyor. Maaş matrahı 4000 olsa bile vergisi 800 - 638= 162 tl olur. AEylül de tekrar düzelir. İstisna 850 tl ye çıkınca. Bunu söylemeye çalıştım. Sanırım doğru anlatamışim. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Burada bilgilerinden en çok istifade ettiğim kişilerdensiniz.

Kalet, 2 yıl önce

Bir çalışanın gelir vergisi matrahı 32.000 TL'ye ağustostan önce ulaşıyorsa, gelire tabi kazancı asgari ücretin üstünde demektir.

Kalet
Daire Başkanı
18 Ocak 2022 00:24

Diyelim ki yılın ilk 5 ayı gelire tabi kazancı 4500 TL olsun. Bu aylarda 638 TL gelir vergisi muafiyeti uygulanır. Sonra gelire tabi kazancı 3000'e düşsün. Bu durumda gelir vergisi ödemez.

Yüzde 20'ye temmuz ayında girmiş olsun ve o ayda da gelire tabi kazancı 3300 TL olsun. 3300'ün yüzde 20'si 660 TL edeceğinden ve o ayda da muafiyet miktarı 638 TL olacağından 22 TL gelir vergisi öder. Ancak sonraki ayda muafiyet miktarı 739'a çıkacağından gelir vergisi ödemez.

Ekim ayı geldiğinde gelire tabi kazancı 5000 TL'ye çıkmış olsun. 1000 TL gelir vergisinden 850 TL muafiyet uygulanır ve 150 TL gelir vergisi öder.

oyalı, 2 yıl önce

Hocam şöyle bir durum oluşuyor: bazı aylar ilave ödemelerle asgari ücretin üzerine çıkılıyor. Örneğin öğretmenler ek derslerle. Daha sonra ekders almasa bile mesela haziran temmuz gibi kümülatif matrah 32000 tl ye ulaştığı için % 20 ye girmiş oluyor. Maaş matrahı 4000 olsa bile vergisi 800 - 638= 162 tl olur. AEylül de tekrar düzelir. İstisna 850 tl ye çıkınca. Bunu söylemeye çalıştım. Sanırım doğru anlatamışim. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Burada bilgilerinden en çok istifade ettiğim kişilerdensiniz.

oyalı
Aday Memur
18 Ocak 2022 00:36

Aynen katılıyorum hocam ben de bunu anlatmaya çalıştım.

Kalet, 2 yıl önce

Diyelim ki yılın ilk 5 ayı gelire tabi kazancı 4500 TL olsun. Bu aylarda 638 TL gelir vergisi muafiyeti uygulanır. Sonra gelire tabi kazancı 3000'e düşsün. Bu durumda gelir vergisi ödemez.

Yüzde 20'ye temmuz ayında girmiş olsun ve o ayda da gelire tabi kazancı 3300 TL olsun. 3300'ün yüzde 20'si 660 TL edeceğinden ve o ayda da muafiyet miktarı 638 TL olacağından 22 TL gelir vergisi öder. Ancak sonraki ayda muafiyet miktarı 739'a çıkacağından gelir vergisi ödemez.

Ekim ayı geldiğinde gelire tabi kazancı 5000 TL'ye çıkmış olsun. 1000 TL gelir vergisinden 850 TL muafiyet uygulanır ve 150 TL gelir vergisi öder.

M.Parolo
Memur
18 Ocak 2022 10:58

Sendika ikramiyesi gelir vergisini one ceker mi.gelir vergisi hesabinda hesaba katiloyomu

oyalı
Aday Memur
18 Ocak 2022 13:25

Hayır. Etkilemiyor. Gelir vergisi matrahinda yer almıyor.

M.Parolo, 2 yıl önce

Sendika ikramiyesi gelir vergisini one ceker mi.gelir vergisi hesabinda hesaba katiloyomu

sucukluyumurta1
Genel Müdür
18 Ocak 2022 13:40

Hocam A Haber Ekonomi Müdürü Faruk Erdem açıkladı. Tüm ücretlerde yıl boyu 4250 TL'ye kadar olan kısım vergiden istinasa olacak dedi ve hatta köşe yazısı yazdı.

Buyrun ilgili köşe yazıları:

https://www.takvim.com.tr/yazarlar/erdem/arsiv

Sizin dediğin gibi olsa 32 bin TL matraha ulaşınca vergi vereceksek, asgari ücretli adam

4250 X 12 = 51.000 TL matraha ulaşacak ama vergi vermeyecek ama 32 bin tl matraha ulaşan vergi verecek, böyle bir saçmalık olmaz. Hesabınız yanlış gibi.

Sultan151970, 2 yıl önce

"DİPNOT: AYLIK VERGİ MATRAHI 4.250 TL altında kalan tüm memurlar, yıl boyu "HİÇ" vergi ödemeyecektir."

Sucukluyumrutanın bu tespiti doğru değil. eğer yıllık gelir vergisi matrahı 32 bin TL'ye ulaşırsa memur bir üst vergi dilimine giriyor. Aralık'ta da vergi çıkıyor

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi