Editörler : "eskiyara"Pangaea
24 Eylül 2021 17:15

Sınıfta 2.pozitif öğrenci çıktığında öğretmen karantinaya alınıyor mu?

İlkokul, ortaokul ve liseler için uygulama sizde nasıl?

Sınıfta 2.Pozitif öğrenci çıktığında, o sınıfta derse giren tüm öğretmenler karantinaya alınıyor mu? Aşılı, eksik aşılı ve aşısız farkı var mı?

2.Pozitif öğrenci çıktığında, tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilip eve gönderilir, 14 gün karantina başlar diyor. Öğretmen ne yapacak, o konuda net bir açıklama yok.

Sağlık Bakanlığı'nın ve MEB'in açıklamalarını inceledim. Temaslı maske takarak ve gerekli tebirleri alarak göreve devam eder yazıyor. Başka bir yazıda ise farklı şeyler yazıyor. Uygulamaya gelince herkes kafasına göre... Nedir bu işin doğrusu?

esma34bil
Memur
24 Eylül 2021 17:19

Eğer öğretmenler de karantinaya alınırsa, okulda öğrenci olur ama öğretmen bulamazlar.

Okulda kapanan sınıf arttıkça, öğretmen eksikliği oluşur.

moideen
Kapalı
24 Eylül 2021 17:20

Bildiğim kadarıyla pozitif çıkan öğretmen karantinaya alınıyor. Sınıf kapansa bile öğretmende bir sıkıntı yoksa diğer sınıflardaki derslerine girmeye devam ediyor.

moideen
Kapalı
24 Eylül 2021 17:21

Öğretmen kendisi pozitif çıkmadığı sürece öğretmene karantina yok diye biliyorum.

esma34bil, 3 yıl önce

Eğer öğretmenler de karantinaya alınırsa, okulda öğrenci olur ama öğretmen bulamazlar.

Okulda kapanan sınıf arttıkça, öğretmen eksikliği oluşur.

esma34bil
Memur
24 Eylül 2021 17:23

Ben de böyle biliyorum. Okuduğum tüm yazılar da bunu anlatıyor.

Ama farklı uygulamalar duyuyorum.

moideen, 3 yıl önce

Bildiğim kadarıyla pozitif çıkan öğretmen karantinaya alınıyor. Sınıf kapansa bile öğretmende bir sıkıntı yoksa diğer sınıflardaki derslerine girmeye devam ediyor.

moideen
Kapalı
24 Eylül 2021 17:25

İlkokul sınıf öğretmenlerine farklı bir uygulama yapılıyor olabilir, onu bilmiyorum.

esma34bil, 3 yıl önce

Ben de böyle biliyorum. Okuduğum tüm yazılar da bunu anlatıyor.

Ama farklı uygulamalar duyuyorum.

sinelt
Genel Müdür
24 Eylül 2021 17:29

Bizim okulumuzda var karantinada olan sınıflar ama öğretmenler pozitif değilse girmiyor.

esma34bil
Memur
24 Eylül 2021 17:47

Yani öğretmen pozitif değilse, karantinaya girmiyor diyorsunuz.

Evet, ben de bunu diyorum. Her okul, her ilçe farklı uyguluyor galiba.

sinelt, 3 yıl önce
Bizim okulumuzda var karantinada olan sınıflar ama öğretmenler pozitif değilse girmiyor.

sinelt
Genel Müdür
24 Eylül 2021 17:49

Evet bizde bu şekilde. Hatta bir öğretmenimizin çocuğu pozitif çıktı. Öğretmenimiz aşılı olduğu için ona da karantina yapmadılar yani aşılı ve temaslı iseniz de yok karantina. Ama sınıfın dersine giren öğretmen aşısız bile olsa bizde karantina yok öğretmen için. Yukarda Bi hocamızın da dediği gibi bütün öğretmenler karantinaya girse o zaman da dersler yürümez okulda. Karışık bir durum kısacası.
esma34bil, 3 yıl önce

Yani öğretmen pozitif değilse, karantinaya girmiyor diyorsunuz.

Evet, ben de bunu diyorum. Her okul, her ilçe farklı uyguluyor galiba.

by andız
Memur
24 Eylül 2021 18:03

ben norm fazlasi sinif ogretmeniyim. gorevlendirmem olmadi. pazartesi gunu 10 gunluk gorevlendirme verdiler bir okukda ogretmende covit cikmis onun ainifina ben devam edecem karantina bitene kadar. bundan sonrada herhalde hangi okukda covit cikarsa gorevkendirmem o sinifa olacak.

esma34bil
Memur
24 Eylül 2021 22:46

(İlkokul, ortaokul ve liseler için)

Anladığım kadarıyla, sınıfta 2.pozitif öğrenci çıktığı için yakın temaslı oluyoruz. Eşimiz, çocuğumuz pozitif çıkmış gibi yüksek riskli gruba giriyoruz. Galiba o nedenle öğretmen de karantinaya alınıyor. 1.pozitif öğrencide ise aynı şey olmuyor.

Karatina aşılı ve aşısızda biraz farklı. Aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçen veya 6 ay içinde covid geçirenler, 5. güne kadar risksiz görünüyor, okula derse devam ediyor. 5. gün PCR ile negatif olduğunu göstermezse, o da riskli oluyor ve karantinaya giriyor.

https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66339/temasli-takibi-salgin-yonetimi-evde-hasta-izlemi-ve-filyasyon.html

3 gün önceki güncel durum bu. İlerde değişebilir.

ramazzoli
Müsteşar
24 Eylül 2021 22:48

Bizlere yeni yazı geldi ( sağlık bakanlığı personeliyim ).

Personel temaslı ise ( gerçi hepimiz her zaman temasliyiz ..özellikle covid servislerinde ve covid yoğun bakımlarda çalışanlar ) çalışmaya devam eder ve 5. Gün pcr testi yapılır .

Semptomlar 5.gunden önce gelişirse , geliştiği gün testini yaptırır ..test sonucu pozitif çıkarsa izole edilir tedavisi yürütülür.

Negatif çıkarsa çalışmaya devam eder mealinde.

esma34bil
Memur
24 Eylül 2021 23:06

Aşısız, eksik aşılı veya aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçmemiş kişiler, yakın temaslı olduğunda karantinaya alınıyor.

Sizin anlattığınız, aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçmiş olanlar için olabilir.

ramazzoli, 3 yıl önce

Bizlere yeni yazı geldi ( sağlık bakanlığı personeliyim ).

Personel temaslı ise ( gerçi hepimiz her zaman temasliyiz ..özellikle covid servislerinde ve covid yoğun bakımlarda çalışanlar ) çalışmaya devam eder ve 5. Gün pcr testi yapılır .

Semptomlar 5.gunden önce gelişirse , geliştiği gün testini yaptırır ..test sonucu pozitif çıkarsa izole edilir tedavisi yürütülür.

Negatif çıkarsa çalışmaya devam eder mealinde.

sinelt
Genel Müdür
24 Eylül 2021 23:50

Hocam belki normal işleyiş bu şekilde olması gerekiyordur ama bizim şu an 3 sınıfımız karantinada ve kimse 5 gün geçince test vs de yaptırmadı. Yani öğretmenlere yönelik uygulanan Bi şey yok bizim okulda.
esma34bil, 3 yıl önce

(İlkokul, ortaokul ve liseler için)

Anladığım kadarıyla, sınıfta 2.pozitif öğrenci çıktığı için yakın temaslı oluyoruz. Eşimiz, çocuğumuz pozitif çıkmış gibi yüksek riskli gruba giriyoruz. Galiba o nedenle öğretmen de karantinaya alınıyor. 1.pozitif öğrencide ise aynı şey olmuyor.

Karatina aşılı ve aşısızda biraz farklı. Aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçen veya 6 ay içinde covid geçirenler, 5. güne kadar risksiz görünüyor, okula derse devam ediyor. 5. gün PCR ile negatif olduğunu göstermezse, o da riskli oluyor ve karantinaya giriyor.

https://covid19.saglik.gov.tr/TR-66339/temasli-takibi-salgin-yonetimi-evde-hasta-izlemi-ve-filyasyon.html

3 gün önceki güncel durum bu. İlerde değişebilir.

moideen
Kapalı
25 Eylül 2021 00:32

Yakın temaslıda karantina yok hocam. Benim dersine girdiğim sınıfta bir vaka çıktı, yakın temaslıyım, ama bize karantina yok. Sınıfta 2.vaka çıkarsa sınıf 14 gün gidiyor ama biz (öğretmenler) gitmiyoruz. Öğretmen pozitif çıkarsa o da gidiyor.

esma34bil, 3 yıl önce

Aşısız, eksik aşılı veya aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçmemiş kişiler, yakın temaslı olduğunda karantinaya alınıyor.

Sizin anlattığınız, aşılarını tam olduktan sonra 14 gün geçmiş olanlar için olabilir.

moideen
Kapalı
25 Eylül 2021 00:35

Aşı kısmını tam okumamışım hocam, pardon. Aşılı, aşısız kısmını bilmiyorum. Ben aşılıyım. Aşı karşıtı, bilim düşmanı insanlarla işim olmadığı için onlara ne oluyor bilgim yok.

moideen, 3 yıl önce

Yakın temaslıda karantina yok hocam. Benim dersine girdiğim sınıfta bir vaka çıktı, yakın temaslıyım, ama bize karantina yok. Sınıfta 2.vaka çıkarsa sınıf 14 gün gidiyor ama biz (öğretmenler) gitmiyoruz. Öğretmen pozitif çıkarsa o da gidiyor.

ramazzoli
Müsteşar
25 Eylül 2021 18:51

Yazı aktardigim gibi .

Aşılı asisiz ayrımı yok .

Bizde asisiz zaten çok az.

esma34bil, 3 yıl önce

ramazzoli
Müsteşar
25 Eylül 2021 18:55

Temaslida şikayetler 5. Günden önce başlarsa başladığı gün test vermesi lazım .

5.günü beklemesine gerek yok .

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi