Editörler : E.Kayı Han

31 Temmuz 2019 10:15

Katip adayları Klavye hızımız ne kadar ve Hangi şehirdeyiz?

Arkadaşlar hangi şehirdeyiz ve Klavye hızımız 3 dakikada ne kadar. Birbirimize verebileceğimiz tüyolar neler? kendimizi değerlendirebilmemiz açısından en azından diğer adaylara göre ne durumdayız öğrenelim.

Kendimle başlayaylım ben Zabıt katipliği Sivas Adalet komisyonu klavye sınavına giricem inş.

3 dakikada 135 160 arası yazıyorum.

smyorhn
Aday Memur
31 Temmuz 2019 12:47

maşallah abi ben daha 70 ancak yazıyorum işsizlikten başvurduk bakalım hayırlısı acaba sınav gününe kadar 110 yazabilir miyim Adana zabıt

cananalc
Aday Memur
31 Temmuz 2019 15:53

ben de yazamıyorum moralim çok bozuk 65-70 arası yazıyorum :((

adliyekatip
Kapalı
31 Temmuz 2019 21:13

3 dakikada genelde 124 doğru 1 yanlış, 130 doğru 0 yanlış gibi yazıyorum. Yani genelde 120-130-140 baremindeyim. İnşallah sınava kadar daha da artırsam iyi olur. Bir de tabii ki sınav anında heyecanı kontrol etmek en önemlisi diyorlar. Bakalım hayırlısı artık

OguzCakan58
Kapalı
31 Temmuz 2019 23:21

Klavye hızını geliştirebilmenin sürekli pratik yapmak dışında bi püf noktası var mı acaba çünkü aylardır çalışıyorum ortalamamın üzerine hiç çıkamadım

develi0638
Aday Memur
31 Temmuz 2019 23:27

Bir sorum var 90 kelime doğruyu yazdık 5 yanlış mesela yanlış doğrudan düşülüp 85 sayılıyor mu ?

OguzCakan58
Kapalı
01 Ağustos 2019 01:10

hayır kardeşim yanlış sayısının bi önemi yok galiba yanlış doğrunun yüzde 20sinden az olmak zorunda

develi0638
Aday Memur
01 Ağustos 2019 01:13

Teşekkür ettim sağolasın cevapladığın için

OguzCakan58, 5 yıl önce

hayır kardeşim yanlış sayısının bi önemi yok galiba yanlış doğrunun yüzde 20sinden az olmak zorunda

OguzCakan58
Kapalı
01 Ağustos 2019 01:13

verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (Bu şartın varlığı adalet komisyonlarınca yapılacak uygulama sınavı ile tespit edilecek olup, vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada yanlışsız olarak en az doksan kelime yazamayan adaylar sözlü sınava alınmayacaklardır.)Adayların uygulama sınavında yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

Perhn
Aday Memur
01 Ağustos 2019 11:42

Hangi klavyeyi kullanıyorsunuz

NeWoTToMaN69
Aday Memur
01 Ağustos 2019 11:53

135 160 kelime arası yazıyorum demişsiniz büyük küçük uyumu,imla noktalama işaretleri içindemi

NeWoTToMaN69
Aday Memur
01 Ağustos 2019 11:56

120 130 kelime içerisinde noktalama işaretleri ve büyük küçük uyumuna dikkat ediyormusunuz çok merak ediyorum

adliyekatip, 5 yıl önce

3 dakikada genelde 124 doğru 1 yanlış, 130 doğru 0 yanlış gibi yazıyorum. Yani genelde 120-130-140 baremindeyim. İnşallah sınava kadar daha da artırsam iyi olur. Bir de tabii ki sınav anında heyecanı kontrol etmek en önemlisi diyorlar. Bakalım hayırlısı artık

OguzCakan58
Kapalı
01 Ağustos 2019 13:15

Evet kardeşim imlalı şekilde m5 bilişim sitesinden kendimi deniyorum sürekli. Q klavye kullanıyorum. Yıllardır PC başındayım ve Bilgisayar bölümü mezunuyum. imlalı şekilde net 186ya kadar çıktığım oldu. Aynı metinleri çalışmamaya özen gösteriyorum her defasında farklı metinlerle çalışıyorum hatalı yazdığım kelimeleri sürekli tekrar tekrar yazıyorum düzeltene kadar elim alışana kadar. Maalesef 7-8 harften fazla olan kelimelerde çok takılıyorum kesin bi hatam oluyo. Yavaş yazan arkadaşlara naçizane tavsiyem acele etmeden tek tek hatasız yazmaya çalışmak sonradan farketmeden bakıyosunuz ki hızınız çok artmış.

Mert Erbirader
Aday Memur
01 Ağustos 2019 13:40

Gecen sene girdim . evde calısırken son ses müzik acarak calıstım , tamamen kendimi rahatsız

ederek çalıstım . Evde 170 yazdıgım metin cıktı sınavda , ellerim titreyerek 139 dogru yazabildim. hic heyecanlanmam diyenlerdendim . ekranda sayılar geri sayınca 5 4 3 2 1 diye , herkes aynı saniyede yazmaya baslayınca o ses kalabalıgında en sogukkanlı insan bile titriyor . Klavye sınavı benim icin cok basit bir hedefti ama orda ellerim titredi hatta ben 90 yapamadım sandım . o yüzden evde ne yazıyorsanız onun 20 30 eksigini yazmayı göze alın

NeWoTToMaN69
Aday Memur
01 Ağustos 2019 16:15

EĞER BU DEDİĞİN RAKAMLARA ÇIKABİLİYORSAN TÜRKİYE REKORU KIRIYORSUN DEMEKTİR HELAL OLSUN KLAVYE SINAVINDA BAŞARILAR DİLERİM

OguzCakan58, 5 yıl önce

Evet kardeşim imlalı şekilde m5 bilişim sitesinden kendimi deniyorum sürekli. Q klavye kullanıyorum. Yıllardır PC başındayım ve Bilgisayar bölümü mezunuyum. imlalı şekilde net 186ya kadar çıktığım oldu. Aynı metinleri çalışmamaya özen gösteriyorum her defasında farklı metinlerle çalışıyorum hatalı yazdığım kelimeleri sürekli tekrar tekrar yazıyorum düzeltene kadar elim alışana kadar. Maalesef 7-8 harften fazla olan kelimelerde çok takılıyorum kesin bi hatam oluyo. Yavaş yazan arkadaşlara naçizane tavsiyem acele etmeden tek tek hatasız yazmaya çalışmak sonradan farketmeden bakıyosunuz ki hızınız çok artmış.

adliyekatip
Kapalı
01 Ağustos 2019 16:37

Hem imlâlı hem imlasız çalışıyorum. Çünkü muhtemelen sınavda belli olacak sınavın nasıl olacağı. Yani imlalı ile imlasız yazmam arasında 5-10 kelime fark ediyor. Mesela imlasız 130 yazdıysam imlalı 120-125 yazıyorum

NeWoTToMaN69, 5 yıl önce

120 130 kelime içerisinde noktalama işaretleri ve büyük küçük uyumuna dikkat ediyormusunuz çok merak ediyorum

OguzCakan58
Kapalı
01 Ağustos 2019 17:26

yok kardeşim estağfirullah ne rekoru ne canavarlar var. M5 bilişim sitesinde düello kısmı var oradan dakika ve imlalı imlasız seçenekleriyle tanımadığınız birileriyle yarışabiliyosunuz orada öyle elemanlar varki tozuna yetişemiyorum adamın yazdığı kelimeler rakam olarak sağ tarafta görünüyor su sayacı gibi artıyor valla :) biz acemi olduğumuz için bu sayılar bize yüksek geliyor normalde şuan meslekte olanlar eminim bu rakamlara gülüyordur.

NeWoTToMaN69, 5 yıl önce

EĞER BU DEDİĞİN RAKAMLARA ÇIKABİLİYORSAN TÜRKİYE REKORU KIRIYORSUN DEMEKTİR HELAL OLSUN KLAVYE SINAVINDA BAŞARILAR DİLERİM

smyorhn
Aday Memur
01 Ağustos 2019 18:58

biz aglayalim o zaman abi valla bugun moralim çok bozuldu yazmayı bıraktım kitap okumak istiyorum
OguzCakan58, 5 yıl önce

yok kardeşim estağfirullah ne rekoru ne canavarlar var. M5 bilişim sitesinde düello kısmı var oradan dakika ve imlalı imlasız seçenekleriyle tanımadığınız birileriyle yarışabiliyosunuz orada öyle elemanlar varki tozuna yetişemiyorum adamın yazdığı kelimeler rakam olarak sağ tarafta görünüyor su sayacı gibi artıyor valla :) biz acemi olduğumuz için bu sayılar bize yüksek geliyor normalde şuan meslekte olanlar eminim bu rakamlara gülüyordur.

OguzCakan58
Kapalı
01 Ağustos 2019 22:09

Benim asıl sorun ettiğim nokta adalet lisesi mezunlarına öncelik vermeleri kalan kontenjanı diğer kişilere ayırmaları... yani 200 kelimede yazsam 100 kpss ilede girsem mülakattan 100de alsam son adalet liseli atanmadan sıra bana gelmicek. Başvurduğum şehirde 13 katip alınacak yani 13 tane adaletçi başvurduysa hiç şansım yok.

Orteega
Aday Memur
01 Ağustos 2019 22:14

Hocam yanlış bilmiyorsam böyle bir şey yok. Daha doğrusu bunun doğru olmadığına dair burada geçmiş yıllardan tecrübeli arkadaşlar defalarca kez açıklama yaptı. Kısmi bir doğruluk payı olabilir ancak klavye-mülakat ve kpss puanı ile geçtiğin biri öncelik olamaz zannediyorum.

OguzCakan58, 5 yıl önce

Benim asıl sorun ettiğim nokta adalet lisesi mezunlarına öncelik vermeleri kalan kontenjanı diğer kişilere ayırmaları... yani 200 kelimede yazsam 100 kpss ilede girsem mülakattan 100de alsam son adalet liseli atanmadan sıra bana gelmicek. Başvurduğum şehirde 13 katip alınacak yani 13 tane adaletçi başvurduysa hiç şansım yok.

random1
Şef
01 Ağustos 2019 22:34

Adalet ve hukuk mezunlarına verilen önceliği kendimce açıklayayım.

Şimdi nihahi sonuçlar kpss ve mülakat puanımızın toplanıp 2'ye bölünmesi ile çıkıyor. Mülakat puanı 70 altında olan zaten değerlendirmeye alınmıyor.

kpss ve sözlü mülakat puanı toplanır ve sıralamaya sokulur. Uygulama sınavının nihai sonuç puanınıza etkisi bulunmuyor.

Örnek verecek olursak,

A kişisi adalet/hukuk mezunu olsun.

B kişisi diğer niteliklerden mezun olsun.

A Kpss 70 - Uygulama 90 Sözlü Mülakat 70

B Kpss 100 - Uygulama 200 Sözlü mülakat 100

böyle bir durumda kanunen (bakanlık personel alım yönetmeliği) A önceliğinden dolayı mesleğe davet edilir.

Sevgili hocam sizin sorununuz 13 kişi başvurduysa şansım yok kısmı geçersiz. Başvurunun bir önemi yok. İsterse tek adalet mezunu olmayan siz olun gene memur olma şansını korursunuz.

Adalet mezunu kişi ancak sözlü mülakata kalıp 70 alırsa sizi eler onun dışında sadece başvurdu diye elenmezsiniz.

Doğrusu adalet mezunlarının önceliği prosedür. Yani yazıyor ama pek uygulanmıyor gibi. Bazı listelerde 1 tane bile mezun almadıkları oluyor. Şahsi görüşüm adalet mezunun önceliği komisyonun umurunda değil.

Toplam 91 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi