Editörler : oto-danisman-expert
10 Ocak 2010 22:14

2007-2008 dizel ford focus nasıl bir seçim

Arkadaşlar çok sıkıntılı bir durumdayım. 25-30 Tl arası araba almak istiyorum. 2. el dizel ford focus düşünüyorum.Alacağım araba Kaç km olmalı nelere dikkat etmeliyim. Bu araçların yakıtı ekonomik mi dir. Başka tavsiyeleriniz. Bilgi ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var? Yanlış anlamayın ama bir kaç kelimede 2008-2009 opel corsa 1.3 dizel için bir şeyler söylerseniz. Şimdiden teşekkürler.

çarık
Aday Memur
10 Ocak 2010 23:29

yorumlarınız çok önemli arkadaşlar. buradaki yorumlara güveniyorum. lütfen tecrübeli arkadaşlar katkıda bulunun.

ceyhan1905
Müsteşar Yardımcısı
11 Ocak 2010 00:43

dizel ford focus kendi sınıfında dizel motoru en iyi olanlardandır. bu yüzden şirketlerin filolarında en çok tercih edilen model bu. dizel trend versiyon focuslar. 2.eldeki bu arabaların trend (baz) versiyonları gri-beyaz renktekiler şirket arabasıdır almayın... ghia dizel bulursanız fiyatı da iyiyse alın...

uglykidjoe
Müsteşar
11 Ocak 2010 09:54

Focus un dizel motoru aynen Peugeot , Volvo ve Citroen de de kullanılan 90-110 hp ve 240 nm torklu başarılı bir dizeldir. Biraz gürültülüdür ama performansı iyi. Yakıt zaten bu sınıfta birbirine yakın.

Ben de çok bakmıştım focus ve C-Max lara.sonra gittim toyota aldım. Ama focus daha hızlı ve yol tutuşu daha iyi.

Dikkat edilecek şeyler: İnternette km si az araç bulmak zordur biraz. Bulunca da bence 1-2 parça boyalıymış önemli değil. Ama aracı bir serviste baktırın.Özellikle 2005 de bu araç ilk çıktığında her yerde Eurodizel bulunmazdı. Ona dikkat edin. Yani azıcık kafası basan adamdan alamk lazım . Ayrıca Ghia sony müzik sistemi vb. bazı özellikler ektir. Ama Trend donanımının stil paketlisinde jant ve sis farı vardır.Ben olsam hb kasa bakardım.

Corsa bir eski kasa denemiştim. Motor aynıydı. iyi gider...Sadece bunu söyleyebilirim.

çarık
Aday Memur
11 Ocak 2010 18:27

sağolun arkadaşlar 2004 megan 2 almıştım 3. ay sonunda sattım hem ekonomik yakıt hemde gösterişli bir araba almak istedim. Focuısta karar kıldım. Şimdi düşük km de temiz focus bulmak.

Powersaved
Yasaklı
11 Ocak 2010 19:42

Focus benim de idealimdeki araba. Ancak çok fazladuyduğum bir şikayet var dizel focusta oda turbo arızası. Buna dikkat edin aklınızda olsun.

akdenizli_01
Şube Müdürü
11 Ocak 2010 21:22

çarık benzinli-sıralı sistem(brc) 2005 model yeni kasa focus var bende,ghia hatcback,açık mavi renk..illaki dizel demiyorsan tabikii...

12 Ocak 2010 00:23

İdare eder bir araba. ayagını yerden kessin diyorsan yeterli.

aalex
Yasaklı
12 Ocak 2010 18:24

turbo arızası tum fordların dızellerınde oluyor sanırım..arkadasta fusıon vardı onda da oldu...aslında bakımlarını zamanında yaptırısan olmuyormus dedı bızım motor ustası..

Powersaved
Yasaklı
12 Ocak 2010 18:33

Turboların nasıl bir bakımı var acaba ??

aalex
Yasaklı
12 Ocak 2010 23:56

valla bakımının nasıl yapıldıgını bılmıyorum...ıyı bır motor ustamız var onun yanına fusıon goturmustuk arkadasa servısler yuksek fıyat cekmıslerdı..usta da uygun bı fıyata yapacagını sopylemıstı hatta aracta bazı yerlerı temızleyıp yağlarsak sorun hallalur demıstı...turbo arızası motor yağıyla alakalı bı durum sanıyorum

uglykidjoe
Müsteşar
13 Ocak 2010 10:39

Bildiğim kadarıyla ayrı bir bakımı yok.Ustanın kastı periodik bakım galiba.Turbo çok yüksek devirde dönerken aniden yağsız kalırsa yıpranıyor. Bunun için mesela uzun yolda 100 ün üzerinde hızlarda uzun süre syrettikten sonra çişiniz gelip de benzinlikte aniden motoru stop etmemelisiniz. Biraz rölantide çalışmalı. Bir de turbo hortumu delinebiliyor. Passat 1.8 t lerde çok olurdu. çok önemli değil ama performans düşüyor.

aalex
Yasaklı
13 Ocak 2010 23:20

evet evet performans dusmesı oluyor...yanı turbo devreye gırse bıle yeterınce hız almıyor araba..hatta bı tanıdıkta audının dızelınde de olmustu turbo sorunu...ıyı bır ustanız varsa cozumu cok pahalı degıl..

ssseha
Aday Memur
17 Şubat 2010 18:44

Başlığı yeni gördüğüm için yeni yorum yapabiliyorum.Madem arkadaşımız yorumlarımızı dikkate alacakmış bende bildiklerimi paylaşayım;2006 Focus TDCI Ghia kullanıcısıyım.Aracımı alalı 1 yıl oldu.65000 km'de aldığım aracın donanım özelliklerine fazla diyecek birşey yok ama ESP olmayıp, hava yastıklarının az olması(4 adet) güvenlik adına eksi puan.Performans konusunda 240 tork ve 110 beygir fazlasıyla yeterli.Kasayı taşıyan bir gücü var bence.Yakıt tüketimi belkide sınıfının enazı.Kurban bayramı tatilinde 1100 km yolu 1 depo mazotla(52 lt) 95 km ortalama hızla bitirdim.Servis-Bakım masraflarına gelince:75 bin bakımını yetkili serviste yaptırdım.Arka fren balataları, yağ değişimi,hava filtresi,işçilik:270 tl ödedim.Hemen sonrasında eksantrik kasnağı ve gergi takozunda gelen ses sebebiyle özel servise gitmem gerekti çünkü bayinin söylediği fiyatlar çok yüksekti.Triger seti,eksantirik kasnağı,gergi takozu,v kayışı,devirdaim pompası değişimi(ağır bakım olarak adlandırılabilir)+işçiliğe 600 tl ödedim.Yani öel serviste iyi bir ustanız varsa bakım masrafı fazla değil.Diğer yorumlardaki Turbo arzasına gelince gerek serviste gerekse sanayide ustalar mazot filteresi zamanında değişir,kaliteli yakıt kullanılır ve uzun yolculuklardan sonra rolantide 2-3 dk çalıştırılırsa herhangi bir problemin yaşanmıyacağını ama arıza oluştuğunda turbo değişimi yapılsa bile dikiş tutmayacağını belirttiler.Bu yüzden alacağınız aracı evveliyatı önemli bence.1 yıl geriye gitsem yine aynı aracı alırmıydım?Kesinlikle evet...Kazasız yolculuklar.

uglykidjoe
Müsteşar
18 Şubat 2010 10:52

Turbo değişimi olunca dikiş tutmaz sözüne katılamıyorum.

18 Şubat 2010 10:58

2005 82.000 km de lacivert focus tdci ghia donanım düşünürsen 27.000 tl ye bırakırım.değişen yok 3 parça lokal boya çizikten dolayı

kursattr66
Aday Memur
23 Temmuz 2012 03:01

bende 2008 ford focus tdci var yakıtta cimri focusun üzerinede cimri tanımam araba seri helede sollamalarda süratta sıkıntı yok virajlarda korku yok km gelince km önemli degil almanlar mercedesdesten bmw den sonra 800 bin ile 1milyon km veriyor kullanıcı hatası olmadıgı sürece araba alırken turbosuna baktır yeter kim ne derse desin adam hayatta ford binmemiştir bol keseden atar kulaktan duyma duyumlarla pişman olmazsın

MeRHaMeTiNe-DöN
Daire Başkanı
23 Temmuz 2012 09:21

Kilometresi ve servis bakımlarına bakın ford focus ghia modeli hem konforlu hemde tutulan modeldir

:İ&K:
Yasaklı
23 Temmuz 2012 13:52

dizel aracın nasıl kullanıldığı önemli,doğru düzgün kullanıldıysa uzun km ler gider,ancak şuda bir gerçek ki ülkemizde 100-150 bin km den sonra dizel aracın 2. el fiyatları oldukça düşüyor,dizel ford emsallerine göre biraz gürültülüdür ve yakıt tüketimi fazladır

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi