Editörler : Lanet
«148149150151152153154155156157158159160

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
26 Haziran 2019 14:33

Falih Rıfkı Atay - Zeytindağı

Hariçten gazell
Genel Müdür
27 Haziran 2019 12:54

Mointaigne -- denemeler

Bi bitmedi gitti

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
17 Temmuz 2019 22:01

Beş Sevim Apartmanı, Mine Söğüt

126 sayfalık dopdolu bir kitap. Yazarın okuduğum ilk kitabı, yazarın da ilk romanı imiş. Diğer kitaplarını da okuyacağım kesinlikle.

Dili akıcı, sade. Farklı, sıradışı bir konusu var. Hayal gücü oldukça güçlü. Zaten kitabın kendisi masalsı, bir de arada anlatılan hikayeciklerle masala masal katılmış.

Cinlere, perilere ilgisi olanların daha severek okuyacağı bir kitap bu. Son noktayı koyuş da iyiydi.

On üzerinden sekiz verebilirim.

te-selya
Aday Memur
16 Ağustos 2019 10:40

Körlük- Jose Saramago. Başladım yenice. Merakla okuyorum

Terapist Dr. Who
Aday Memur
24 Ağustos 2019 10:40

ne okuyayım ?

te-selya
Aday Memur
17 Eylül 2019 14:56

Merakla başladım. Hatta devam kitap olduğu söylenen GÖRMEK'i de aldım.

Konuşmalar düz yazı şeklinde yazılmış zaman zaman bu nedenle anlam karmaşasına ya da kimin ne dediğini anlamını zorluğuna neden olabilyor.

Çok ağır ilerledi ben okurken hatta 2 kez ara verdim. Arada daha hafif, yumuşak kitaplar okudum.

Hikaye olarak oldukça ilginç. Kurgu, olaylar vb gerçekten ilgi çekici. Ama ben 2. kitabı hemen ookumayacağım konusunda eminim.

Can alıcı cümleleri var:

* Asıl körlük, umudun tükendiği bu dünyada yaşamaktı.

* Hiçbir mutluluk sonsuza kadar sürmediği gibi, mutsuzluk da geçicidir.

* Papaz giysisi giymekle papaz olunmadığı gibi, eline asa almakla da kral olunmaz.

* Sessiz kalma en kuvvetli alkışlamadır.

* Göz,belkide insan bedeninin içinde ruh barındıran tek kısımdır.

* Biz şimdiden yarı ölüyüz, dediHayır yarı canlıyız diye karşılık verdi karısı.

* Zorunluluklar insana mucizeler yarattırır.

* İnsan gibi yaşamıyorsak, en azından tam anlamıyla hayvan gibi yaşamamak için elimizden geleni yapalım.

* Kitaplardan öğrendiğimiz, daha çok da deneyimlerimizden edindiğimiz bilgilere göre, zevk için ya da zorunlu olduğu için erken kalkan biri, çevresindekilerin horul horul uyumasına öyle pek rahat katlanamaz.

* Kör bir polisle, kör olmuş polis arasında fark vardır.

* Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan fark et.

* Aslında körlük, umudun bittiği bir dünyada yaşamaktı.

* Hepimiz susalım, sözlerin işe yaramadığı anlar vardır.

* Yapacağımız her hareketten önce ciddi olarak düşünmeye başlasak, vereceği sonuçları önceden kestirmeye çalışsak, önce kesin sonuçları, sonra olası sonuçları, sonra raslantısal sonuçları, daha sonra da ortaya çıkması düşünülebilecek sonuçları düşünmeye kalksak, aklımıza bir şey geldiğinde, bulunduğumuz yerde çakılır, hangi yöne olursa olsun bir adım bile atamazdık.

* İnsan aklı, kendi yarattığı canavarlara teslim olacak kadar ileri gidebiliyordu.

* Kendisine saygısı olan bir erkek, karşısına çıkan ilk kişiye özel yaşamını anlatmazdı.

* Çünkü insan, gerçek dostlarını kara gününde, yaşadığı o talihsizlik ânında tanıyordu

te-selya, 5 yıl önce

Körlük- Jose Saramago. Başladım yenice. Merakla okuyorum

te-selya
Aday Memur
17 Eylül 2019 15:02

#2019yılıkitaplığım

Gizemli Yabancı- Güler BİLKAY AYGÜN

Arka kapaktan:

"Bir süre düşünceli bir şekilde cep telefonunu elinde tuttu. Bugün bir adım atacaktı. Sonrasında olayların gelişimine göre nasıl davranacağını belirleyecekti. Adamın güzel gözlerini düşününce içinde bir kıpırtı hissetti. Acaba yaptığı yanlış mıydı? Remziye?nin sözünü dinleyip bu adamın peşini bırakmalı mıydı? Mantığı ?Evet gittiğin yol, yol değil. Bırak adamın peşini, adam terörist veya değil sana ne? derken; duyguları ?hayır pes etme bir karar verdin adamın maskesini düşürmek için bunu yapman gerekli, sonuna kadar git? diyordu. Son zamanlarda yaptığı gibi mantığının sesini susturup duygularının sesini dinlemeye karar verdi. İyi de bu duyduğu heyecan da neyin nesiydi? Bu kalp çarpıntısının nedeni gerçekte adamın kimliğinin ortaya çıkmasını sağlayacak olması mıydı? Yoksa o güzel gözlü, yakışıklı adamı tekrar göreceği için mi bu kadar heyecanlanmıştı. Düşünceleri nedeniyle kendisine kızdı. Heyecanının nedeni tabii ki ilk şıktı. Başka türlüsü olamazdı. Saatine baktı henüz sabah sayılırdı. Öğleden sonra bir kez daha şansını deneyecekti."

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Akıcı bir dili var. Basitçe anlatıp anlaşılıyor. Ancak dikkatimi çeken bir durum var ki yazmadan edemeyeceğim. İmla hatası var çok dikkat çekici şekilde kaldı ki elimdeki kitap orijinal.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
09 Ekim 2019 17:39

Mevt / Tek Hecelik Uyku - Feryal Tilmaç

216 sayfa / İthaki yay.

Yeni yazarlardan (hemşerim olan) Feryal Tilmaç'a ait iki hikaye kitabından ilki bu kitap.

Kadın yazarlara eğildiğim dönemde iki kitabını da almıştım. Hikayelere dadandığım bir dönemdir, evet doğrudur. İnci Aral, Pınar Kür, Hatice Meryem, Nihan Eren , Ayfer Tunç, Mine Söğüt .. hikaye ve kısa öyküleriyle (romanımsı) haşır neşir olduğum ve olmaya devam ettiğim yazarlarımız. Yine o dönem bu değil ama diğer kitabı Aradım Yaz Dediniz 2009 Sait Faik Hikaye Armağanı aldı Tilmaç'ın. "Kim Demiş" ve "Tohum" hikayeleri ilk aklıma gelenlerden öncelik olarak. Tahmini güç sonlar içeriyor hepsi de ki kitabın ilginçliği buradan geliyor aslında. Aldığı alkışı fazla buluyorum ben bu anlamda. Ama olsun kalemi daim olsun.

Birkaç alıntı kitatan.

"Senin gözlerindeki kendimi sevmek isterim ben."

"Terk ediş ,edenin hatırlatılmasını, istemediği bir eylemdir."

"Seni seviyorum Ayşen. Anlaman için ne yapmam gerekiyor? Algı bozukluğu var sende, her şey bu yüzden oluyor zaten."

"Kalbim kanatlanıp benden önce yeni evine yerleşti. Ben aşkı da hep böyle hayal ederdim. Kalbim yerinden fırlayıp uçsun, buluversin, giriversin evine , dünya durdukça dursun, uçaktan izleyenlere bile soluk olsun, tükenmesin , çiçeklensin, tazelensin, her an kendini yeniden üretsin. Bulamayışıma şaşmamalı, ne de ona olan inancımı kaybetmeme."

Yeri gelmişken hikaye yazmaya hevesli bir grubun içerisindeyim son aylarda. Edebiyat öğretmenleri ve edebiyat severlerden oluşan nitelikli bir camia bu. Ortak bir çok etkinliğimiz de oluyor. Yakın zamanda yapılan Hasan Ali Toptaş hikaye yarışmasına katıldı çoğu. Bir kısmı elendi bir kısmının hikayesi kabul gördü. Ve bu devam eden bir süreç daha.

Oldukça kaliteli hikayeleri onları okumaktan da keyif aldım. Ve planlar dahilinde ortak bir hikaye kitabı çıkarmak da var. Hadi inşaallah. Daim olsun kalemleri.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
09 Ekim 2019 17:43

Moskova?da Yanlış Anlama ,Simone de Beauvoir

84 sayfa / YKY - 5. Baskı

Beauvoir, Sartre'nin Bulantı'sını okurken tanıştığım bir yazar. Sartre'nin hayatında önemli bir yeri olan bir kişilik ve farklı bir ilişkileri vardı. Fransız edebiyatının cesur kalemlerinden yazarın kısa olsa da vurucu bir eseri.

Varoluş üzerine aforizmalar içeriyor ( şaşırmadık :) ), 1965 yıllarının politik hayal kırıklıklarından , yaşlılıktan, gelip giden zamandan örülü olan seksen dört sayfalık kitaba yazar oldukça duygu yoğunluğu da sığdırmış.

Yaşlılığı düşünüyor insan en çok da kitabı okurken. Bu temada okuduğum ilk kitap diyebilirim.

Altmış beş yaşında , yanında sevginin hiç eksilmediği hayat arkadaşınla bir geziye çıksan ve sırf yaşlılıktan meydana gelen bir yanlış anlama yaşansa tüm geçmişi her şeyi gözden geçirir miydin? Sorusuna da bir cevap niteliğinde bu kısacık hikayecik. Yabacı kadın yazar da okuruz sadece yerli değil.:)

Sevdiğim bir kitap oldu. Fırsat bulursam başka kitaplarını da okumayı planlıyorum.

Bazı altını çizdiğim cümleler;

"Artık bu aşk değil. Ben alışkanlıktan başka bir şey değilim."

"Nicole beklemekten nefret ederi ama Andre gelir gelmez yüreği o kadar ısınırdı ki , beklediğini unuturdu. "

"İnsan biraz kendini sevmeli ki başka kolların arasında zevk alabilsin. "

"Eğer insanlar gökyüzüne inanmak istiyorlarsa bu onların artık yeryüzünde pek fazla şeye inanmadıklarını gösterir."

"Madem hatıralar toza dönüşüyor o zaman niye varlar. "

turkca
Müsteşar Yardımcısı
12 Ekim 2019 15:14

J.P.Sartre."Sözcükler". Yazarın otobiyografik romanı...ilk sayfalarda rahatlıkla ilerlerken felsefi donanımlarını kazandığı ilerki dönemleri daha dikkatli ve daha yavaş okumak gerektiğinin farkına vardım.

HakanMatt
Şube Müdürü
12 Ekim 2019 16:09

Benim Küçük Dostlarım , Halide Edip Zorlutuna . Her öğretmenin okuması gerekiyor bence çok güzel bir kitap .

HakanMatt
Şube Müdürü
12 Ekim 2019 16:10

Özür dilerim . Halide Edip'e gitti aklım :) Halide Nusret Zorlutuna :)
HakanMatt, 5 yıl önce
Benim Küçük Dostlarım , Halide Edip Zorlutuna . Her öğretmenin okuması gerekiyor bence çok güzel bir kitap .

tuncbilekseyda
Yasaklı
12 Ekim 2019 17:55

Sudaki İzler diye yeni bir kitap aldım, bugün okumaya başlayacağım

Ynsemre
Daire Başkanı
12 Ekim 2019 23:14

Martin Eden-Jack London.Çok iyi gidiyor şimdilik.

sabah melikesi
Başbakan Müsteşarı
13 Ekim 2019 16:58

Bu kitap benim de listem de hocam, merak ediyorum. Çok övgü alıyor.

Ynsemre, 5 yıl önce

Martin Eden-Jack London.Çok iyi gidiyor şimdilik.

icimizdeki seytan
Aday Memur
14 Ekim 2019 01:44

Cengiz Aytmatov-Beyaz Gemi.

Yetişkinlerin menfaatleri ve de sevdikleri uğruna bütün kişilik haklarından vazgeçtikleri hayatı tercih etmeyip balık olmayı seçen koca yürekli bir çocuğun hikayesi.

Fazlasıyla üzmüştür. İnsanların değerleriyle uğraşmayın be vicdansızlar. Belki de tek tutundukları daldır.

maskov87
Başbakan Müsteşarı
14 Ekim 2019 09:59

bir gün tek başına için hazırken son anda kendimi "insan nasıl insan oldu" kitabına yönlendirdim. araya bir martin eden de sıkıştıracağım gibi. liseden sonra bir kez daha okumak istiyorum çünkü.

başlayalım.

te-selya
Aday Memur
14 Ekim 2019 10:07

Huzursuzluk/Zülfü Livaneli

2 günde, servisle yolculuk yaparken bitirdim

bir solukta okunan, yeryüzünde yaşanan bir gerçeğe -Yezidilik/Ezidilik- kendi baktığı yerden bir pencere açan gazeteci İbrahim'in anlatısı...

Hariçten gazell
Genel Müdür
14 Ekim 2019 13:55

Olasiliksizlik...basladim

te-selya
Aday Memur
23 Ekim 2019 15:37

Ahmet ÜMİT- Aşkımız Eski Bir Roman

1. Baskı- Eylül 2019

223 sayfa

Kırmızı bi kapak

Bir mini şapkalı kadın silüeti

3 öyküden oluşan bir kitap

Ahmet Ümit'in tutkunlarının heyecan ve sabırsızlıkla beklediği son kitabı.

.

"Sevgili arkadaşım küçük İskender'in anısına..." şeklindeki atıfla başlayan kitabın ilk öyküsü kitaba adını veren Aşkımız Eski Bir Roman.

Görünürde edebiyata tutkun olan Nedim Kelami beyin cinayetini, hayatındaki insanların enteresan profillerini, ilginç diye tanımlanabilecek davranış ve alışkanlıklarını anlatan; Başkomser Nevzat, bitirim komiser Ali ve naif Zeynep'in cinayeti nasıl çözdüklerinin hikayesi...

Toplam 3189 mesaj
«148149150151152153154155156157158159160

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi