Editörler : swat3410
20 Ocak 2011 19:28

Polislerin kendi memleketlerinde çalıştırılması

Emniyet mensuplari memleketlerinde calisamiyorlar varolan kanunlara gore.

Bu kanunlarinin degismesi gerekmektedir.Kendi illerinde calistirilmamasi olarak polislerin aileleri ve de akrabalari sebebiyle suca karisma ve de sucu ortbas edilmesi gibi riskler gosteriliyor.

Halbuki 3 sene bir yerde calisan her memur kotu niyetine gore kendi gibi insanlari cok kolayca bulmaktadir.Bu sebeple suc ve iliskiler anlaminda memleketin hic bir etkisi yoktur.

Dogrudur ulkemizde cok fazla akrabacilik vardir.Ki memleketlerinde calismalarina izin verildiginde cok fazla dengelerde bir sarsilma olmasi kacinilmazdir.Lakin zamanla dengeler yerine oturacakdir.Polisligi biz diger meslekler gibi dusunuyoruz.Belediyedeki, tapudaki memur gibi dusunuyoruz.Halbuki Polis onlar gibi degil.Polis bir tur Avcidir.Yanlis yapani yakalar ve adalete teslim eder.Polisi kendi memleketinde calistirirsak en basta istihbarat yonunden cok buyuk bir devrim yapmis olacagiz.Cunku ozellikle kucuk yerlerde herkes birbirini tanir tum seceresi ile birlikte.Bu suc konusunda cok buyuk bir bilgi akisinin olmasini saglar.Ayrica toplumsal arayislarda sucakarsi mucadelede oz bilinc gelistirilerek her memleketin kendi sucuna karsi mucadele etmesinin yolu acilacakdir.Akrabacilik ulkemizde bir hastalik.Halbuki polisi akrabanin arasina soktugun zaman iste en buyuk darbeyi o zaman vurulmus olacak.Polisi Aile kurumunun icine sokmak demek aslinda bu.Bir sekilde polislikle demokrasi arasinda iliskide de cok buyuk bir yol katetmis olacagiz.Ayrica Polisi Askerlik Kurumu gibi dusunuyoruz.Osmanli--dan gelen korkular ile polisler kendi memleketlerinde calisirsa uniter yapıya bir zarar gelebilir mi endisesi de var.Halbuki Polislik Askerlik gibi degildir.Polis bir kere isyan etmez, ayri bir sey icin savasmaz.Onun temel programi kanunlar onunde suc isleyenleri kanuna teslim etmektir.Aslinda Osmanlida polislik teskilati guclu olmadigi icin zaafiyet icinde olmustur.Bu ulkede Darbe aslinda hucrelerimizde varolan bir enerjidir.Aile ici siddette goruldugu gibi kanuntanimazlik, ben yaptim oldu ve de sinirlerimi attirdi gibi orneklerde oldugu gibi herseyi zorla yapmaya calisan bir toplumuz.Halbuki zora basvuracak tek grup vardir.O da Polisler. Kanun namina zor kullanir. Polislik olgusu bu ulkenin tum hucrelerine sizdigi kadariyla ancak bu ulke demokratik bir ulke olabilir.Bu sebeple kendi memleketlerinde calisacak Polisler bu ulkede zihniyet devrimi yapacaklardir.Hem de fazladan bir sey yapmadan sadece gorevlerini yaparak.Polisi Ailelerinden Memleketlerinden kacirmak yerine onlari Ailelerinin yanina memleketlerine gondermek ile cok buyuk bir degisim sureci yasanacakdir.Polis diger kurum memurlari gibi degildir.Tapudaki memur memleketinde calisip usulsuz bir is yaparken, onu durduracak olan Polistir.Yani Polisin memleketinde calismasi bir yeni bir rant alani degildir.o zaten gorevi geregi bu rantlari yokeden konumdadir.

Ulkemizdeki en buyuk sorun istihbaratin az veya cok olmasidir. 20 yil bir sehirde calisan ve de dogma buyume o sehirde yasamis olan bir Polis memuru cok guclu bir polis memurudur..Eger onu yanlis is yapacak diye sinirlandirmaya calisiyorsak en buyuk yanlisimiz olur.Cunku durust ve temiz Polis memurlarini da ayni kefeye koymus oluruz.Elbette kendi memlketinde calisan bir polis memuru her turlu yanlisi yapabilir ama o polis baska ilde calisirken de ayni yanlislari yapiyordur zaten..Hatta kendi memleketinde calisan kotu niyetli bir polisin eli daha guclu yani daha cok suc isleme olanagi da olabilir..Lakin bunun yaninda kendi memleketinde calisan iyiniyetli ve kanunlara uyan bir polis memurunun da topluma sundugu hizmetin katma degeri daha yuksek olacakdir.

Korkarak olaylara yaklasmamak gerek.Korkulari asip Emniyet Teskilatimizi daha yukarilara cikarmak gerek ve onun ayaklarindaki zincirlerden kurtarmak gerekir.

Ayrica Terore karsi bir zaafiyet olabilir mi bu diye de dusunulebilinir.Lakin Terore karsi da aslinda en buyuk darbe vuracak olan bu duzenlemedir.Cunku tas attigin, molotof atarak zarar vermeye calistigin Polis senin akraban yahut komsun olmus olacak.Ayrica her ilde nerdeyse oglu yahut kizi polis olan aile sayisi epey yuksekdir.Sonucta Polislerin ailesi memleketlerindeki tum akrabalarini dusundugumuzde sayi olarak o ilde hakim bir nufus cogunluguna denk gelebilmektedir.

Aslinda en onemlisi.Polis Devletin yuzudur.Kanunlarin vucut bulmus halidir.Devlet olarak herkesin kafasindaki imge artik kendi akrabasinin yuzu olacakdir.

20 Ocak 2011 19:30

ben bu yaziyi yazmak icin emek verdim..ayrica bir kac yere gonderdim..siz de bu yaziyi gonderecebilecegiz her yere gonderirseniz cok faydali olur..

Polisin belini buken bence en onemli sorun budur..Fazla mesaidir sudur budur hepsi hikaye...hepsini verseler bile mutsuz olacagiz..cunku 3 sene bir ilde 3 sene bir ilde olmuyor...

saca26
Memur
21 Ocak 2011 10:38

Bu ne güzel durumu ifade etmektir.Hepimizin içinden geçeni yazmışsın eyvallah.

27 Ocak 2011 00:21

Çok iyi düşünmüşsün ve yazmışsın.Emeğin inşallah boşa çıkmaz.Bende meslekte 10 yıl bittikten sonra doğduğum şehire geldim.6 aydır görev yapıyorum.Ancak il merkezini istemem kafi gelmeyip ilçesine tayin oldum.Bu şehiri istememdeki sebepte aileme yakın olmaktı.Şimdi haftada bir görüyorum çok şükür.Mesleğin en büyük sıkıntısıda tayin zaten.Yer değişikliği için bir sürü sebep vardır zaten.İldeki çalışma süresi doldu denilir,ilçeye memur lazım denilir,ceza aldın denilir,aynı ilde çalışırken bile gezmeye başlıyorsun türlü türlü sebeplerle...Tayin olmak yıpratıyor memuru.inşallah sıkıntılar bir gün giderilir.

zarbo48
Daire Başkanı
27 Ocak 2011 01:19

bence haksızsın türkiye gibi hemşericiliğin çok fazla yapıldığı yerde bu kanunun olması gereklidir

ben zamanında memlektte staj yaparken lisede orda burda bir iki kelam ettiğim adamlar telf .istiyordu stajerim sanki ne yararoım olacaksa veya akrabalarım desen öylesine

birde polis olarak çalıştığımı düşünemiyorum polisin memlkeinde çalışmaması işleyiş açısıdan gerekli benim görüşüm

BEDBAHT80
Yasaklı
27 Ocak 2011 07:10

Bencede çalıştırılsa hiç bişi olmaz..bilakis daha güzel olur..bi kere bütün insanları tanırsın,adreslere daha çabuk ulaşırsın,kimin hangi adreste oturduğunu bilirsin..vatandaşın polise ve devlete saygınlığı artar..kötü niyeti araya katacaksanız o heryerde olur..öyle bişi olsa zaten küçük yerde hemen yayılır,barınamazsın..bence suçlar gurbette daha çok işleniyor..

saca26
Memur
27 Ocak 2011 08:58

Kesinlikle memlekette çalıştırılmalı. Çünkü; Beni gurbette çalıştırıyorsun tanıyan bilen yok zaten pis bir insansam yapacaklarımı daha rahat yaparım. ayrıca 5 yıl gurbette kaldığını düşünsene herkezi tanımış olursunu alışveriş etmiş çay kahve içmiş olursun. aile dostların olur. yani adam kayırmayı gurbettede yaparsan. Fakat memleketinde yapabilsen kendimden örnek vereyim hiç torbacı kalmaz,nerde kumar var haberim olur,birimi bıçaklanmış kesini kimin yaptığı kulağıma gelir, hırsızlıkmı var faili meçul şahsı bulamasamda çalıntı malları buldururum. bütün bunların yanında gelen bir akrabama çay ısmarlamışım şubede, yada kanunlar çerçevesinde yol göstermişim çokmu. bunu zaten heryerde hatta tanımadığın insanlara bile yapıyoruz.

policemannn06
Aday Memur
27 Ocak 2011 11:20

evet bencede polisin kendi memleketinde görev yapmasında sakınca yoktur. ve bu yasanın yakın bir tarihte çıkacağı dedikodusu bu aralar dolaşıyor. bakalım hakkımızda hayırlısı...

police98
Şube Müdürü
28 Ocak 2011 09:23

bence yanılıyorsunuz,böyle bir durumda hem memleketinde görev yapan polisin elini kolunu bağlarsın hem ailesinin can güvenliğini yok edersin,bunu batı illerinde yapabilirsin ama doğu illerindeki meslektaşlarımız çok zor durumda kalacağı gibi aileside zor durumda kalacaktır,polislik sadece adres tespitinden ibaret değildir

mustang_
Şube Müdürü
28 Ocak 2011 09:44

police98 arkadaşıma;

polisin memleketinde çalışması için bir engel kalmadığında her polis illaki memleketine gidecek diye bir zorunluluk mu olacak? isteyen gider istemeyen uzak olmak istemeyen gitmez.

doğudakileri örnek vermişsin onların ailesini risk altına alınacağını söylemişsin doğuda görev yapan polislerin kendileri ile aileleri şuan risk altında değilmi?

İnşallah bu kanun değişirde isteyen istediği şehire gider de kurtulur polisler gurbet kuşluğundan

brkpls
Daire Başkanı
28 Ocak 2011 11:30

mesela bir trafikçi kendi memleketinde nasıl çalısabılırki ?

Kasımzorlu
Aday Memur
29 Ocak 2011 20:12

Eğer Allah Dilerse bizlerde diğer memurlar gibi kendi memleketimizde çalışırız.Yukarıda görüşler çok güzel.Ama bizlerinde bu yasanın çıkması için elimizden geleni yapıp ciddi bir uğraş ve mücadele vermemiz gerekiyor.İnşallah Tüm teşkilat mensuplarımızın göstereceği ciddiyet ve çalışmaya göre bu önümüzdeki günlerde şekillenecek.Bazı çekinceler var haklı olarak ; İşte Polis kendi memleketinde çalışırsa adam kayırır,güvenlik zaafiyeti olur vb... diye.Yasaya bu gibi cürümlerin ve hataların müeyyidesi konulsun.Ona göre herkese hesap sorulabilir ve bu gibi zaafiyetler engellenir.Ben hiç sanmıyorum hiç bir meslektaşımın şu an ki statüsünü hiçe sayarak bu gibi suçlara alet olacağını.Çünkü biz bu mesleğe kolay girmedik.Hepimizin çocukları ve geleceği var.Bura biterse Ahiret yurdu var.Hiç bir kötülük gizli kalmaz.Burdan kurtulsa Rabbelalemin hesap sorar.Hayırlı olması dileğiyle

golge_giz
Aday Memur
31 Ocak 2011 17:48

BENCEDE BİR POLİS KENDİ MEMLEKETİNDE ÇALIŞMALI, EĞER BİR POLİS aileleri ve de akrabalari sebebiyle suca karisma ve de sucu ortbas edilmesi OLAYA KARIŞIRSA ZATEN CEZALANDIRILIR, POLİS BU HATAYA DA DÜŞMEZ Kİ BU HATAYA DÜŞEN POLİSİN İÇİ ZATEN FESATTIR, NERDE OLSA ZATEN YAPAR, HAKSIZMIYIM ARKADAŞLAR,

anadolum12
Memur
31 Ocak 2011 23:33

polisleri kendi memleketlerinde çalıştırmamak zulumdan başka bir şey değildir ülkemizde işsizlik olduğu için şahsen boyun eğmekten başka bir seçeneğim yok

08 Şubat 2011 23:21

guncel

13 Şubat 2011 16:59

özlük haklarından daha önemli bir konu bu..

herkes demiyor mu bu forumda memleketimde memur olayım maaşımı daha az almaya bile razıyım diye...

memleketinde nufusta yahut başka bir kuruma geçmene gerek yok...Polis olarak kendi memleketinde çalış..

Devletimiz maddi yönden kazançlı olur..harcırahlar, lojmanların yetersizliği...

Polislerimiz istihbarat yönünden çok güçlü hale gelecekdir..

Ersoy FİDAN
Aday Memur
13 Şubat 2011 17:28

memlekette çalışmak bence çok güzel olur. şöyle bir değerlendime yapacak olursam ailevi yönden daha huzurlu oluruz 12/24 sistemiyle çalışıyorum komşu kadınlar benim evde olup olmadığımı bilemediklerinden kapımızı çalmaktan çekiniyorlar haliyle bizim hanım gittikçe yalnızlaşıyor. eee tayinlerde cabası insanlarla tam kaynaş haydii başka bir yere memleketimde çalışsam bu sıskıntıları çekmem

zoka4426
Aday Memur
15 Şubat 2011 13:44

sevgili arkadaşlar 48 yaşındayım 3 Çocuğum var 3 de okuyor ve bir tanesi bu sene Üniversiteyi yeni bitirdi öğretmen oldu ancak Bir KPSS sınavı çıkardılar şu an halen görev almış değil halen kurs alıyor.diğerleride okuyor dersleride çok iyi haldedir.

Bende bu meslekte tam 24 yılını bitirmiş,+ 6,5 yıl yıpranma + 20 ay askerlik ve 1 yıl 7 ay 23 günlük sigortam ile sigortam da dahil olduğunda 34,5 yıllık bir hayatım var Kroner Kalp hastasıyım ve ayrıca kızımın anadolu lisesi sınavlarında almış olduğu puanları ile yaptığı tercihler içinde doğum ve nüfusa kayıtlı bulunduğum yeride kızım yazmış ve aksilik olacak ya buradaki bir anadolu lisesini 17. sıradan kazanması beni sevindirdi. ancak gel gelelim.Eğitim yüzünden bu yıl bende tayin istedim.Tayin Sebebim Kalp habtası olmam ve öncelik kızımın eğitimi idi. Emniyet Genel Müdürlüğüne gittim 2 kez burada Pomem olarak tayin istedim ancak olmadı orası olmaz neden sebep yok. peki yakın bir ilin ilçesi olsun dedim bu arada Emniyet Genel Müdür yardımcısı kendi rızası ile bu ilin ilçesi olurmu şeklinde sorunca bende evet dedim fakat tayinim o ile oldu ancak il emniyet Müdürü Sayın Beyefendi Olmaz dedi Sebep Sebep yok Çocuğumu ve Evimi O ile getirecekmişim Kardeşim çalıştığım ilde doğru dürüst bir anadolu lisesi bile yok ve Sağlık kurumu bile aranacak durumda anlıyabiliyormusunuz arkadaşlar bizim için hangisi iyi ise o olsun. Derdi olmayan insanın da bir gün aynı olaylarla yüzyüze geleceği bir aşikardır. bunu hiç kimse unutmasın.tüm meslektaşlarıma seslenilyorum. Bİr gün tabi sizlerde bu duruma geldiklerinde anlıyacaklar ancak iş işter geçecektir. Bırakında bu işlerde polis için çalışanların önünü bali tıkamayın lütfen ?

Vatan55_Mekan23
Yasaklı
15 Şubat 2011 14:27

sorun polisin bu duruma düşmesi değil bu durumun ağırlyığında kalması.

polis zaten buna düşmek istemez ama malesef halkımız bunun tam tersini yapmayı seviyor.

açıkçası ben hoş karşılamıyorum.emeklilikten sonra için çok iyi ama meslekte iken aynı yerde bulunmak iyi değil.pmyo larda örnekleri çok...

esrarli_gozler
Aday Memur
17 Şubat 2011 15:11

arkadaşlar bu konuya eğilmek gerekir, eğer bu konuda çalışma olursa inanın bu mesleği daha bir iştah ve şevkle yapcağıma inanıyorum....

BEDBAHT80
Yasaklı
17 Şubat 2011 16:19

herşeyde olduğu gibi bu güzel projedede muhalefet eden çok oluyor..kardeşim rahatsız edileceğini düşünen varsa gitmesin memleketine..biz diyoruz ki sadece memlekette çalışmak serbest olsun,yani isteyen gitsin istemeyen gitmesin..

Toplam 90 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi