Editörler : E.Kayı Han
21 Mart 2021 17:46

Maaşlar inanılmaz oranda eridi

Arkadaslar herkeze merhaba. Oncelikle bu yazimda adalet bakanligi personelinin tamami hakkinda yazacagim. Icra katibi zabit katibi infaz koruma mubasir ayirt etmeksizin hepimizin magduriyeti hakkinda yaziyorum. Ben daha once 7,5 sene kamu kurumunda taseron firma elemani olarak calistim. 2015 senesinde kadrolu olarak atandim. Ozaman atandigimda taseron firma elemani olarak aldigim maas 1220 lira iken memur olarak atandigimda ilk maasim 2025 liraydi. Neredeyse 800 lira fark vardi. Bir baska deyisle taseron firma elemani olarak 470 dolar maasim varken memur olarak 780 dolar maasim vardi. 2018 senesinde kamudaki taseronlar kadroya gecti bencede iyi oldu ona lafim yok. Ama bu arada gecen zamanda memur maaslari eridi ama ben bukadar olacagini tahmin etmiyordum. Gecen hafta eskiden calistigim kurumdaki arkadasimla karsilastim. Oyle muhabbet ederken konu maaslardan açildi. O arkadasimda bi işi icin maas bordrosu almis. Cebinden cikartti bordrosunu. Rakami gorunce inanamadim ve memur olarak atandigima cok ama cok pisman oldum. Cunku ilk atandigimda 800 lira baska deyisle 290 dolar fark varken taseron iken kadroya gecen arkadasimin maas bordrosunda mart ayinda yatan para olarak tam 5700 lira yaziyordu. Bu bekar maasi bu arada. Suanki dolar bazinda o arkadasim 786 dolar aliyorken ben evli ve esimin calismamasina ragmen es yardimi dahil aldigim para 662 dolar. Hakikaten cok ama cok uzuldum ve moralim bozuldu. Ben o arkadasimin cok almasina beni gecmesine tabiki uzulmedim. Ama belli kesime boyle tatmin edici zam yapilirken adalet bakanligi gibi cok yogun calisan bir kesimin emegini alamamasi beni cok uzdu. Bugunleri gorebilen birisi olsaydim memur olarak atanmaz taseron olarak calismaya devam ederdim. Bu anlattigimda zerre eksik zerre yalan yok bizzat yasadigimi anlattim.

Katipos
Aday Memur
21 Mart 2021 19:16

Kardeşim zam oranı daha yüksek olan tarafa geçsene. Yine yangınlar yine sen :)

YigitDemirel
Aday Memur
21 Mart 2021 21:08

10 yıl önce memur olup halen çalışan arkadaşlar konuşsun. İlk girdiklerinde maaş alıyormuşuz şimdi sadaka gibi geliyor diyorlar.

hancer_06
Şube Müdürü
21 Mart 2021 21:13

Ne zaman nereye ne yazdigimi soyler misin ? Ilk defa bu forumda boyle bi yazi yaziyorum.
Katipos, 3 yıl önce
Kardeşim zam oranı daha yüksek olan tarafa geçsene. Yine yangınlar yine sen :)

Ruili
Şef
22 Mart 2021 10:49

Bende şu anda güzel bi şirkette muhasebe departmanında çalışıyorum ve yaşım 18. Katipliğe başvurdum %95 ihtimalle açıklandığında sözlüye gireceğim. Şu an aldığım maaş katip maaşına yakın ve haklarım burada memurdan farksız diyebilirim ve kendimi geliştirmeye müsait bir yerdeyim açıkcası bende kazanmam durumunda kararsız kaldığımı söylemek isterim neticede katip maaşı bugün 42xx civarlarında yanlış anlaşılmasın az demiyorum fakat forumda katip olup da bir kişinin ağzından hayırlı bir laf duymadım. Acaba katipliğe girip hayatıma mı yön versem yoksa şu an çalıştığım firmada kalıp kendimi mi geliştirsem bilemedim.. Maaş konusunda katibe yakın bir maaşım var.

Ruili
Şef
22 Mart 2021 10:50

Yanlış anlaşılmasın katipliğe bir şey demiyorum sadece forumdaki katiplerin 10 tanesinden 8 i yaklaşma dediğinden böyle yazdım.

Ruili, 3 yıl önce

Bende şu anda güzel bi şirkette muhasebe departmanında çalışıyorum ve yaşım 18. Katipliğe başvurdum %95 ihtimalle açıklandığında sözlüye gireceğim. Şu an aldığım maaş katip maaşına yakın ve haklarım burada memurdan farksız diyebilirim ve kendimi geliştirmeye müsait bir yerdeyim açıkcası bende kazanmam durumunda kararsız kaldığımı söylemek isterim neticede katip maaşı bugün 42xx civarlarında yanlış anlaşılmasın az demiyorum fakat forumda katip olup da bir kişinin ağzından hayırlı bir laf duymadım. Acaba katipliğe girip hayatıma mı yön versem yoksa şu an çalıştığım firmada kalıp kendimi mi geliştirsem bilemedim.. Maaş konusunda katibe yakın bir maaşım var.

HayatSuGibi
Daire Başkanı
22 Mart 2021 13:37

Kardeşim yaşın genç ve işin var ise kesinlikle uzak dur. Kimse boş yere konuşmuyor. Hele ki iş yükü bu kadar ağır olduğu halde niye kötülesinler ki. Ya kendini geliştir işinde bir yerlere gel ya da güzel bir bölüm oku ve kpss ile güzel bölümlere atan. 10/8 demişssin ama inan ki en az 10/9 u imkanı olsa bir dakika durmaz. Son çaren olsa gel buyur derim ama normal şartlarda bulaşma.

Ruili
Şef
22 Mart 2021 20:06

Bende adliyelerin bu hallerini bildiğimden dolayi Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) yazmıştım. Her neyse sonuclar açıklansın sözlü mülakatı geçersem yine bi düşünürüm. Yorumunuz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

HayatSuGibi, 3 yıl önce

Kardeşim yaşın genç ve işin var ise kesinlikle uzak dur. Kimse boş yere konuşmuyor. Hele ki iş yükü bu kadar ağır olduğu halde niye kötülesinler ki. Ya kendini geliştir işinde bir yerlere gel ya da güzel bir bölüm oku ve kpss ile güzel bölümlere atan. 10/8 demişssin ama inan ki en az 10/9 u imkanı olsa bir dakika durmaz. Son çaren olsa gel buyur derim ama normal şartlarda bulaşma.

yunusesss
Memur
23 Mart 2021 23:34

@hancer_06 hocam mesajı güncelleyin isterseniz dolar 8 lira oldu sizin maaş %12 daha eridi

hancer_06
Şube Müdürü
24 Mart 2021 09:48

Dogru diyorsun hocam. Bizim maas 660 dolardan 615 dolara indi. Gun gectikcede eriyor
yunusesss, 3 yıl önce

@hancer_06 hocam mesajı güncelleyin isterseniz dolar 8 lira oldu sizin maaş %12 daha eridi

benkatip
Şef
24 Mart 2021 21:03

MAAŞ ERİMEDİ. Ortada maaş yok.

pro1907
Daire Başkanı
25 Mart 2021 00:48

öncelikle kendi kararınızı kendiniz verin kimsenin yazdıkları ile buradan birşey çıkaramazsınız 12 yıllık infaz korumayım ilk girdiğimde de aynı düzeyde idi hala da aynı düzeyde. mesleğe zorunluluk gözü ile bakan kimse sevmez ama o sevmiyorum diyenler bırakıp başka mesleğe de geçmez. maddi olarak soracak olursan bi tek biz değil memur maaşlarının hepsi eridi. eşinizin de memur olduğunu düşünürsek sizin açınızdan maddiyat fazla önemli olmaz çünkü karı koca eve girecek para 9000-9500 arası olacak bu da bir aileye yetecektir. bizim bakanlık yetim muamelesi görür ama bunda hata en başta memurlarda başlar çünkü dediğim gibi burayı son çare görür gönülsüz çalışır gönülsüz bu mesleği yapar bu da bu mesleği asla ileri götürmez aynısı adalet bakanlığındaki diğer görevdeki arkadaşlar içinde geçerli. bende özel sektörden geldim turizmden geldim kusura bakmayın ama orada küfürde ederdi üst kademe dayakta atmaya çalışırdı. bir de şu var şu an forumda karalayanlar olumsuz konuşanların hemen hepsi girerken şunu der ya memurluk olsunda ne olursa olsun der düşük maaş özlük hakları hepsini kabul ediyoruz yeter ki memurluk olsun der ama ilk iş günü maaş düşük özlük hakkı yok kadrolu kadrosuz ayrımı yapar yani burada memnun kimse bulamazsınız şimdiden hayırlısı olsun

themisbey
Memur
25 Mart 2021 08:43

erimesine gerek yok ki zaten en düşük maaş veriliyor istifa ettiğim gün çok sevinmiştim gerçekten bu ücretlere yapılacak gibi değil en ufak yan gelir yok üstelik yol yemek de cepten gidince asgari ücrete yakın bir şey kalıyor

themisbey
Memur
25 Mart 2021 08:46

katılıyorum en objektif yorum hatta son çare de olsa istemem şahsen

HayatSuGibi, 3 yıl önce

Ruili
Şef
25 Mart 2021 12:13

Nasıl bir memurlukmuş bu arkadaş bir kişinin ağzından da iyi lafı çıkmaz mı :)

themisbey, 3 yıl önce

katılıyorum en objektif yorum hatta son çare de olsa istemem şahsen

HayatSuGibi
Daire Başkanı
26 Mart 2021 16:04

Adı memurluk sadece kendinin memurlukla alakası yok ki :) Maaş desen düşük iş yükü ağır başka memurluklar da böyle birşey olduğunu sanmıyorum.

Ruili, 3 yıl önce

Nasıl bir memurlukmuş bu arkadaş bir kişinin ağzından da iyi lafı çıkmaz mı :)

Yorumsuzadam
Memur
26 Mart 2021 19:40

Tüm memurlar aynı durumda o taşerondan kadroya geçen arkadaşların ekstra olarak yıllık 4 maaş tediyeleri ve ikramiyeleri de var ayrı bordro olarak yatıyormemurun üvey evlat muamelesi gördüğü zamanlar yaşıyoruz

hancer_06
Şube Müdürü
01 Nisan 2021 01:10

Malesef oyle memura ciddi bi iyilesme yapilmazsa yakin zamanda asgari ucrete eş olacak maaslar
Yorumsuzadam, 3 yıl önce

Tüm memurlar aynı durumda o taşerondan kadroya geçen arkadaşların ekstra olarak yıllık 4 maaş tediyeleri ve ikramiyeleri de var ayrı bordro olarak yatıyormemurun üvey evlat muamelesi gördüğü zamanlar yaşıyoruz

Kemall4567
Şef
01 Nisan 2021 11:39

Maaşlarımız inanılmaz eriyor, ilk işe başladığımda 800 küsür dolar maaş alıyordum şu an 600küsür alıyorum. Maaşlarımıza tl olarak zam gelmesi bi işe yaramıyor. Bu gidiş iyi bi yöne gitmiyor, allah sonumuzu hayır etsin. Ekonomi çok kötü yönetiliyor

07 Nisan 2021 10:32

O zamanlarda da maaşımız çok az diye ağlayanlar çoktu.

YigitDemirel, 3 yıl önce

10 yıl önce memur olup halen çalışan arkadaşlar konuşsun. İlk girdiklerinde maaş alıyormuşuz şimdi sadaka gibi geliyor diyorlar.

UcaS
Genel Müdür
10 Nisan 2021 03:19

90.köy son iki yıl maaş hariç her rakam arttı. Bunu da hesabına ekle ve öyle yaz.

Toplam 70 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi