Editörler : swat3410
03 Ocak 2009 15:16

12 Saat İstirahatsız Nokta Nöbeti Tululur mu?

Merhaba Arkadaşlar 12/24 olarak şarkta bir ilde Polis Lojmanlarında 12 saat aralıksız nöbet tutuyorum. Temel ihtiyaçlarımı bile karşılayamıyorum, ihtiyaç molası için telsizle bilgi verip görev yerimden 5 dakika ayrılabiliyorum. Oldukça zor şartlarda çalışmaktayım. Sizce bir memur bu şekilde çalışabilirmi. İtiraz edecem ama alimde nöbet talimatı, yenetmelik, vs herhangi bir şey yok. Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşım bilgi verebilir mi? özellikle mevzuatımızda bu şekilde çalışma düzeni varmı.

Saygılarımla

göktürk42
Memur
03 Ocak 2009 16:11

satur61 seni çok iyi anlıyorum

her ne kadar çevik kuvvette çalışsamda 12 saat bir kulübenin içinde oturmak kadar zor bir görev yoktur herhalde. bu konuyuda devamlı arkadaşlarla konujşuyoruz. en azından gece çalışan grup 2 kişi çalışmalı.Allah yardımcınız olsun inşaallah bu günlerde geçecek daha iyi şartlarda görev yuapacaz.allaha emanet olun

cool_polis
Yasaklı
03 Ocak 2009 20:08

böyle bir görev mi oluyor ya ben ekip arabasında 12 saat dolaşıyorum böyle çalışma mı olur diyorum

burda yazılanları okuyunca halime şükrediyorum

ALLAH yardımcımız olsun arkadaşlar

memurkadir
Aday Memur
04 Ocak 2009 10:27

bu konu karakol talimathanesinde detaylı anlatılmış

nokta nöbetleri telefon gibi iletişim araçlarının olduğu yerlerde 1 kişi çalıştırıla bilir.yanlız tuvalet gibi ihtiyaçların gideirile bileceği önlemler alımalı ayrıca sağuk ve yağıştan korunma imkanı vermeli

kontrol noktaları en az 3 kişiden olşur

polis okulu kitaplarında da detaylı anlatılmıştır

saygılar

iptidaipolis
Aday Memur
04 Ocak 2009 11:16

Ankara hassas bölgeleri koruma şubede 1000'in üzerinde memur onlarca noktada aynı şartlarda çalışıyor. Ayrıca çevik kuvvetin yetmediği zamanlarda yardımcı kuvvet olarak kasksız yeri geldiğinde kalkansız görev yapıyor. Polis lojmanlarında olmanız bence şans hasasta 1 metre karelik demir kulübelerde onlarca arkadaş çok daha ağır şartlarda çalışıyorlar. Kulübelerdeki çay yapma makinelerinin bile yasaklanıp kaldırtıldığı zamanlar oldu.

Fatih Yavuz
Kapalı
04 Ocak 2009 13:10

bende seninle aynı şartta konyada çalıştım halen öyle.yalnızsın,vc için kısa süreli ayrıldım. müdür gelmiş yokum,bir sürü sorgu sual.diyorki ekip çağır bir memur insin noktada dursun sen ekiple helaya git.bu olay 12 saatte birkaç kere tekrarlanacak ve ekip illallah diyecek.müdürün bulduğu çözüm bu.

satur61
Memur
05 Ocak 2009 13:18

Arkadaşlar hepimiz hemen hemen aynı problemlerle karşılaşıyoruz. Teşkilatımızın genel sorunu bu. İnsanlar maalesef temel ihteyaçlarını bile karşılayamıyorlar, karşılamaya teşebbüb bile etseler karşılaştıkları olayları arkadaşlarımız anlatmış.

Ama bir çözüm de bulmak gerekiyor. Böyle gelmiş böyle gider hesabı olmasın. Birşeyleri değiştirmemiz gerekiyor. Tabiki biz karar alıcı veya karar verici değiliz ama kendi çapımızda mevcut haklarımızı dahi koruyamıyoruz. Nitekim konu başlığı ile ilgili informal kaynaklarda çeşitli bilgiler var. ancak netice alabilmemiz için yasal olarak elimizin güçlü olması gerekiyor. nöbet talımatı ile ilgili maalesef hiç birimiz yeterli bilgiye sahip değiliz. örneğin bizde il emniyet müdürünün göndermiş olduğu nokta nöbet talimatı var. ama bu talimat hangi kanun, yönetmelik veya tüzüğe göre yayınlanmış bilemiyoruz.

Konu başlığı ile ilgili kanun numarası, adı bilen arkadaşımız varsa lütfen yazsın ki bizde onu dayanak göstererek hakkımızı arayabilelim.

Saygılarımla

Herkese iyi görevler

Arfmin
Kapalı
08 Ocak 2009 15:33

AB kriterleri diyoruz, İnsan haklarına saygı diyoruz, suç işleyenlerin hakları diyoruz..

Üzücü bir durum, Valilik İnsan Hakları Kuruluna, netice alamazsanız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracaat etmenizi tavsiye edebilirim.

satur61
Memur
11 Ocak 2009 10:39

gncl

gadik06
Memur
11 Ocak 2009 11:13

ankara hassata görevliyim...

12-13 saat bir metre kare noktrada nöbet tututyorum...

bi ara 1,5 km çevrede bir tek benim noktamda tuvalet vardı...

noktalar soguk alıyor ısınmıyor..

oturmaktan yarımız hemoroit yarımız kıl dönmesi oldu...

ARKADAŞIM Bİ KONSOLOSLUKTAN DİGERİNE TUVALETE GİTTİ ARADAKİ MESAFE 50 METRE HASSA BÖLGELERİ KORUMA ŞUBE MUDÜRÜ YERİNDE YOK DİYE TUTANAK TUTTU..İKİ AY SİTRES ÇEKTİ ARKADAŞIM..SONRA DOGAL İHTİYAÇ DENDİ VE UYARI ALMADI...

İŞTE ŞARTLAR İŞTE ÜSTLERİN TAVIRI...

alpy06
Aday Memur
11 Ocak 2009 19:53

arkadaslar aldigimiz maasi burnumuzdan getiriyorlar.

pasli kulubelerde,soguklarda,yemek hatta suyu bile

olmayan noktalarda gorev yapiyoruz.

ben de 2 seneye yakin calistim bu sekilde.

ve sagligimi kaybettim.simdi ise

baska bir kuruma gecmenin yollarini ariyorum.

memuruna deger vermeyen nadide bir kurum bizimkisi.

Allah hepimizin yardimcisi olsun.

MehmeT_4303
Kapalı
12 Ocak 2009 22:50

malesef tutturuyorlar.insan hakları diyorlar polis insan hak ve özgürlüklerini kullanmanın teminatıdır diyorlar ama ankara çankayada gaziosmanpaşa da tuvaleti olmayan 1.5 metrelik klubelere nöbete gönderiyolar sonrada 12 saat nöbet. ihtiyaca ayrılırsın 5 dakka en yakın noktanın tuvaletine gitmek için, denetleme başkomseri gelir yerinde yoksundur, hadi uğraş bakalım adamla popaz olursun. kusura kalmayın bazı kelimeler ağır oldu gerçek bu 3 yılım geçti o klubelerde.yazı bi dert kışı bi dert yazın güneş te ağaç altı ararsın korunmak için kışın elektrik sobası bulursan da ne ala.ama iyi tarafı o noktaların yağmurlu havalar da nöbeti harika çok romantik oluyo canım.))

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi