Editörler : supporters.
07 Haziran 2012 09:58

Kredi çekerek ev almak mantıklı mı?

Bu konu da geniş çaplı bir inceleme yapan arkadaş var mı.

1.kredi çekerek hemen ev alıp kiradan kurtulmak mı

2. Yoksa B tipi likit fon ve benzeri bir yatırım aracıyla para biriktip değerlendirmek mi daha karlı.

Bana 2. şık gibi geliyor. Nedenmi

Nedenini dünden beri hesaplıyorum artılarıyla eksileriyle araştırmam bitince burda rakamsal olarak paylaşacağım.

Peki ya sizin görüşleriniz:

elzon
Şube Müdürü
07 Haziran 2012 10:29

kardeş ben 2 yıl önce çektim 7 yıllık çektim ödüyorum.

bedenci1986
Şube Müdürü
07 Haziran 2012 10:57

2 yıldır ne kadar ödedin yoplam

elzon
Şube Müdürü
07 Haziran 2012 11:52

aylık 950 tl ödüyom 25 ay ödedim. 59 ay kaldı. ben çekerken 0,98 di 54000 tl çektim 950*84 ay ödüyorum.

ararat
Şef
07 Haziran 2012 12:20

eminevimi araştırın peşinatınız varsa

bedenci1986
Şube Müdürü
07 Haziran 2012 12:37

elzon hocam evi ne kadara aldın toplamda yada ne kadar peşinat verdin diye sorayım

elzon
Şube Müdürü
07 Haziran 2012 16:00

evi 70000 tl ye aldım. 16000 peşinat verdim. masraflar ve tapu giderleride 4000-4500 tutuyo haberin olsun.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
08 Haziran 2012 10:16

mantıklı değil arkadaşım

50000 alıp 80000 ödemek hiç mantıklı değil

paranın bankada toplanmasına

piyasada para kalmamasına

sonuçta krize yol açar faiz..

bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz.

faizle bir kesimin hiç çalışmadığı halde serveti artar

diğer kesimin ise sürekli çalıştığı halde parası azalır.

http://forum.memurlar.net/konu/1453948/

http://forum.memurlar.net/konu/1526950/

faizle ilgili açtığım diğer başlıklara da bakabilirsiniz

insaniçineğitim
Şube Müdürü
09 Haziran 2012 05:31

aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık. para birktireyim desen verdiğin kira hep boşa gidiyor. kredi çekeyip alayım desen 10 liralık eve 15-16 lira ödeme yapıyorsun.

kapitalist düzenin modern dünyanın kölelerine (bize) pazarladığı şeylerden biri de ev. eskiden evin yanına bir oda çıkl. al sana ev. 500 tane tuğla 20 torba çimento. onu da el birliğiyle yap gitsin. şimdi ise tek maaşla zaten ev alınmıyor. çift maaşla da 10 sene öde babam öde. toki de buna dahil. kira rayiçi 300-350 lira olan daireyi 130- 140 bin liraya satıyor memuruna. o da sabit ödemeli değil ha. her sene artıyor taksitleri. bu adalet değildir kesinlikle. insanların çaresizliğini ticari ranta dönüştüren bir devletimiz var Elhamdülillah ! Öyle bir devlet ki askerliği önce çile haline getiriyor sonra tezkereyi 300 bin liraya satıyor vatandaşına. vatandaşını müşteri olarak gören başka devlet yeryüzünde yoktur sanırım. en büyük petrol ihracatçısı da türkiye. dışarıdan ithal ediyor vatandaşına ihraç ediyor. :) gene çenem düştü. affola.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
09 Haziran 2012 08:00

verdiğin kira hep boşa gidiyor.

*

verilen kiralar boşa gitmez, ekonomide döner dolaşır durur. senden ev sahibinne, ondan ötekine, ötekinden berikine...

ama bankaya verilen paralar boşa gider, hatta sömürü aracı olur artık ebediyen.

insaniçineğitim
Şube Müdürü
10 Haziran 2012 00:33

sırf muhalefet olsun diye laf yazmanın ne alemi var. eğer para boşa gitmeyecekse maaşı alınca çık sokağa dağıt. ekonomiye kazandır.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
10 Haziran 2012 09:58

yazılar muhalefet olsun diye yazılmış değil,

yalnızca düşüncenizdeki yanlışlığı dile getirdim.

insanları bankaya faize yönlendiren de bu zihniyet zaten.

kira parası boşa gidiyor zihniyeti.

bir kaçgün önce Ali Babacanın habertürkte bir açıklamasını okudum.

"likidite sorunu bütün krizlerin anasıdır" diyordu.

evet doğrudur.

peki likidite sorununa neden olan nedir?

insanların faizle piyasadaki parayı götürüp bankaya teslim etmesidir.

faiz boşa gider. ama kira parası değil. o para ekonomide döner durur.

not: kiradayım.

insaniçineğitim
Şube Müdürü
11 Haziran 2012 00:18

Hocam mademki Ali babacanla aynı noktadasınız düşünce olarak, bir teklifte bulunun bakalım konut kredisini kaldırsınlar bankacılık sisteminden. Bakalım Ali babacanın tepkisi ne oluyor, nasıl bir kriz patlak veriyor. Sistemin bozukluğundan kimsenin şüphesi yok. Ben de sistemi ayakta tutayım diye rantiyecilere vereyim kirayı durayım öyle mi? en mantıklı şey bir şekilde iyi kötübir ev alıp kiradan kurtulmaktır. Allah herkese nasip etsin. Emin evim alternatif bir yol da sunuyor faizsiz. Tabi detayını bilmiyorum, enine boyuna araştırmak lazım.

elzon
Şube Müdürü
11 Haziran 2012 10:50

bence kira içi verilen para havaya gidiyor. bakın ben 2 yıl önce 16000 tl peşin 54000 tl kredi çekerek toplam 70000 tl ye ev aldım. 7 yıllık kredi çektim 950 tl taksit ödüyorum. evi alırken 400 tl kira ödüyordum. aylık 550 -500 tl fazladan vererek ev sahibi aluyorum. bakın ev bana 100 bin liraya malolmuş oluyo ama 7 yıl kira paralarını çıkarınca 66 bine maloluyo. 7 yıl sonrada ev benim zaten. verdiğim paralar havaya gitmedi.

ha banka faiz diyebilirsiniz ben bir finans kurumundan faizsiz kredi çektim.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
11 Haziran 2012 14:06

ali babacanla tamamen zıt noktalardayız.. onlar da gaflet içinde, faizin ne kadar zararlı olduğunu bu hükümet de anlamadı veya bunlar da oyunun içinde.

benim ali babacan'ın açıklamasına doğrudur dediğim kısım "krizlerin anasının likidite sorunu olduğu"na dair kısmıdır.

krizler likidite sorunundan, yani piyasada para kalmamasından, yani faizle çoğu paranın bankada toplanmasından kaynaklanıyor.

iş basit bir dört işlemden ibarettir. dört işlem yapabilen herkesin faize karşı olması lazım. herkes bankadan aldığının daha fazlasını götürüp bankaya teslim ederse ne olur? ortada para kalmaz ve para sahibi banka istediği gibi oynar bütün toplumla. piyasada tek egemen onlar olur. aynen kedinin fareyle oynadığı gibi.

daha da ilginci nedir biliyor musunuz? para daha ilk üretildiği anda merkez bankası tarafından (dikkat devlet değil merkez bankası) piyasaya borç olarak veriliyor, faizli borçla. piyasada dolaşan bütün para kendisinden daha fazlasını geri para sahiplerine vermek üzere dolaşıyor piyasada ama bu mümkün değil? olmayan para nasıl verilsin?

*

faizsiz denilen kesim ise, bankcılığın zehirli argümanlarını aynen kullanıyor, kısmi rezerv sistemi gibi: olmayan paranın borç olarak verilip ya da şöyle söyleyeyim aynı paranın tekrar tekrar borç olarak verilip piyasadaki paranın sömürülmesi.. aynen diğer bankaların yaptığı gibi.

*

drcetiner.org isimli siteyi bir ziyaret edin, bütün ekonomiyi ekonomi profesörlerinden daha iyi anlayacaksınız.

elzon
Şube Müdürü
11 Haziran 2012 16:37

ekaya o zaman şöyle diyeyim şu finans kurumlarına fetva veren adamlarda tırı vırı adamlarmı yani. heralde sen fıkıh alimisin herşeyi biliyosun baksana.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
12 Haziran 2012 09:52

çoğu sistemi bilmiyor ondan fetva veriyor

kısmi rezerv sistemi gibi - bankacılığın zehirli enstrümanlarını bildiği halde

fetva verene ne denir?

islamın hangi hükmü aynı malı tekrar tekrar satmayı caiz gösteriyor?

*

faiz kaldırılmadıkça insanlar-devletler rahat yüzü göremeyecekler

elzon
Şube Müdürü
12 Haziran 2012 13:11

ekaya sen fıkıh alimisin galiba kimse bilmiyo sen biliyosun.

rüya dile
Şef
12 Haziran 2012 15:36

arkadaşlar kredi çekip ev almak aklı başında birinin yapacağı şey değil, her ay yatıracağın kredi miktarını düşün örneğin bir milyar diyelim, bunun 500 lirasını kira olarak kullanıp diğer beş yüz lirasını güzel bir hisse senedine-aynı ev kredisinde olduğu gibi sekiz on yıl her ay devamlı olmak şartıyla- ya da altına ya da kendi yaşamını daha güzel hale getirmek için harcamaya ayır. on yılın sonunda yapacağın en kötü şeyin on yıl banka için çalışıp kıt kanaat geçinmenin ne aptal bir şey olduğunu görmemek için aptal oolmak gerekir

insaniçineğitim
Şube Müdürü
13 Haziran 2012 00:11

Aslında ev kredisinde sıkıntı oluşturan kredi oranının peşinat oranından çok yüksek olması. şahsi kanaatim çekilen kredi peşinattan fazla olmamalı. yani 30 bin lira peşinatla 150 bin liralık ev almaya kalkmak bence çok yanlış. öyle olunca ev parası kadar bankaya da para ödüyorsun.

ekaya
Müsteşar Yardımcısı
13 Haziran 2012 10:33

insaniçin kardeşim

mesele dört işlemden ibaret

10 alıp 11 bankaya verseniz de

100 alıp 110 verseniz de

100000 alıp 110000 verseniz de sonuç aynıdır!!

paranın yani ekonomi gücünün bankada toplanmasına sebebiyet verirsiniz.

onlar sürekli servetini artırır, siz fakirleşirsiniz.

yahu mesele dört işlem bile değil basit bir toplama çıkarma. bir taraf azalır diğer taraf artar.

*

bir kutuda bolca para var diyelim (sistem- piyasa)

ben (bir banka gibi) her gün o kutuya 100 lira atıp ertesi gün %10 fazlasıyla 110 olarak geri alırsam

ikinci gün elimde 110, üçüncü gün 121, dördüncü gün 133

146, 161, 177, 194, 214, 235... para hep bende toplanıyor.

kutunun içindekilerin az veya çok çalışmaları birşeyi değiştirir mi?

*

faiz nasıl olur da kabul edilir.

hem para gökten yağmıyor ki! hem sınırlı hem de sadece onlar üretiyor.

onların ürettiği bir şeyi onlardan borç alarak nasıl daha fazlasıyla verelim. bu imkansız!

netice: faiz kaldırılmalı.

faiz demek bitmeyen bir borç demektir. yani bitmeyen kölelik.

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi