Editörler : supporters.
27 Haziran 2019 13:30

Doçentlik Jürilerinin Keyfi Kriterleri

Bizler ÜAK kriterlerine göre dosya hazırlıyoruz. Fakat görünen o ki birçok jüri kendi keyfi kriterlerine göre adayı değerlendiriyor. Örneğin ÜAK bizden tez danışmanlığı yapmamızı kesin şart olarak istemiyor. Ama jüri "aday şimdiye kadar hiç tez danışmanlığı yapmamıştır" diyerek adayı başarısız kabul edebiliyor. Bu şekilde jürilerin keyfi kriter belirlemelerinin engellenmesi lazımdır.

greydoc
Aday Memur
27 Haziran 2019 13:37

Bu ve bunun gibi keyfi olumsuz karar örneklerine karşın yargı yolu açık değil mi? Yani hiç dava kazanıp hak elde eden yok değildir sanırım, elbette bu duruma getirilmeden çözülmesi gerekir bencede...

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
27 Haziran 2019 13:57

Hocam mesele yargıya kalmadan hakkı almak. Bir adaya jürinin eleştirisi şu idi: "hiç İngilizce yayın yapmamış". Nerede yazıyor bu ÜAK kriterlerinde?

Yargı yoluna giden birisi 2 yıl uğraşmak zorunda. Aynı anda başvuran iki kişiden hangisi böyle "yamuk" jüri üyesine denk gelirse doçentlik alması 2-3 sene gecikiyor.

greydoc, 5 yıl önce

Bu ve bunun gibi keyfi olumsuz karar örneklerine karşın yargı yolu açık değil mi? Yani hiç dava kazanıp hak elde eden yok değildir sanırım, elbette bu duruma getirilmeden çözülmesi gerekir bencede...

torpilli63
Aday Memur
08 Temmuz 2019 10:13

jüri isimlerini görebiliyormuyuz yani eleştiri yapanların isimleri var mı?

Umut-N2017
Şef
09 Temmuz 2019 20:07

Profosör ve doçentlerden tez danışmanlığı kalıyor da biz mi almıyor muşuz?

Umut-N2017
Şef
09 Temmuz 2019 20:09

Eğer öncelik onlara verilirse, bu sorgulanabilir, aksi halde jüri hak yiyor.

greydoc
Aday Memur
10 Temmuz 2019 14:58

Bazı kişilerden duydugum kadarı ile;

- Tez danışmanlığı olmaması,

- Hatta lisansüstü danışmanlığından indeksli yayın olmaması,

- Akademik görev yapmamış olmaması,

-sci yayınların 7-8'in altında olması,

- Yayınların kalitesiz olması vs. vs.

Örneğin; fakültede tez danışmanlığı alamıyorsun peki myo da olan kişiler nasıl yapacak böyle şart mı olur?

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
10 Temmuz 2019 16:18

yayının kalitesini neye göre belirliyormuş jüri? sonuçta makale ULAKBIM'de taranan bir dergide yayınlanmışsa olay bitmiştir. Size değil sitemim hocam, aynı noktadayız ikimiz de...

greydoc, 5 yıl önce

Örneğin; fakültede tez danışmanlığı alamıyorsun peki myo da olan kişiler nasıl yapacak böyle şart mı olur?

sixfeetunder
Şube Müdürü
11 Temmuz 2019 21:38

Bunların hepsini diyebilirler. Hatta daha saçma şeyler de diyebilirler. Yönetmelik şöyle diyor:

"MADDE 6 ? (1) Doçentlik değerlendirme jürisini oluşturan asıl ve yedek üyeler, adayın akademik çalışmalarının her birini nitelik ve bilim/sanat alanına katkısı açısından değerlendirerek, Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen şekle uygun olarak hazırladıkları ayrıntılı ve gerekçeli kişisel raporlarını Üniversitelerarası Kurula elektronik ortamda gönderirler."

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180415-3.htm

Yani, sizin bilmem hangi dizinde taranan kaç yayınınız olması gerektiği, lisansüstü ders vermiş olup olmamanız ya da tez yürütmüş olup olmamanız "nitelik ve bilim/sanat alanına katkısı açısından değerlendir"me kapsamına girmez. Verirsiniz mahkemeye, karar bozulur. Kanundaki ifade de muğlaklık barındırıyor tabi ki. En azından gerekçe isteniyor. Gerekçeler de anlamsız ise yine mahkemeye verirsiniz.

greydoc, 5 yıl önce

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
11 Temmuz 2019 23:24

Hocam sıkıntı şurada: bir kere keyfi kriter ile karşılaştığınızda mahkeme yoluna giderseniz 2-3 seneniz heba oluyor. Çünkü mahkemeniz sonuçlanana kadar yeni başvuru da yapamıyorsunuz. zor iş yani. keşke adamakıllı sistemi kursalar da mahkemeye hiç kalmasak...

sixfeetunder, 5 yıl önce

Bunların hepsini diyebilirler. Hatta daha saçma şeyler de diyebilirler. Yönetmelik şöyle diyor:

"MADDE 6 ? (1) Doçentlik değerlendirme jürisini oluşturan asıl ve yedek üyeler, adayın akademik çalışmalarının her birini nitelik ve bilim/sanat alanına katkısı açısından değerlendirerek, Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen şekle uygun olarak hazırladıkları ayrıntılı ve gerekçeli kişisel raporlarını Üniversitelerarası Kurula elektronik ortamda gönderirler."

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/04/20180415-3.htm

Yani, sizin bilmem hangi dizinde taranan kaç yayınınız olması gerektiği, lisansüstü ders vermiş olup olmamanız ya da tez yürütmüş olup olmamanız "nitelik ve bilim/sanat alanına katkısı açısından değerlendir"me kapsamına girmez. Verirsiniz mahkemeye, karar bozulur. Kanundaki ifade de muğlaklık barındırıyor tabi ki. En azından gerekçe isteniyor. Gerekçeler de anlamsız ise yine mahkemeye verirsiniz.

sixfeetunder
Şube Müdürü
12 Temmuz 2019 09:08

Tabi, o da bir gerçek. Fakat mahkeme sonunda haklı çıkarsam o keyfi kritere göre benim zamanımı çalan kişiye maddi/manevi tazminat davası da açarım. Ayrıca sosyal medyada ifşa ederim. Bakalım bir daha yapıyorlar mı!

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

Hocam sıkıntı şurada: bir kere keyfi kriter ile karşılaştığınızda mahkeme yoluna giderseniz 2-3 seneniz heba oluyor. Çünkü mahkemeniz sonuçlanana kadar yeni başvuru da yapamıyorsunuz. zor iş yani. keşke adamakıllı sistemi kursalar da mahkemeye hiç kalmasak...

mythomania
Aday Memur
27 Temmuz 2019 15:17

arkadaşlar merhaba

mythomania
Aday Memur
27 Temmuz 2019 15:20

aynı şekilde jüriler bende de haksız yorum ve yönetmeliğin dışında değerlendirme yaptı ben jürilerden ikisini şikayet ettim ve üak jürileri listemden çıkarttı ve jüriler hakkında soruşturma açtı. beni de yeniden jüri sürecine dahil etti. size tavsiyem bir gün yolum düşer, yüz yüze bakarız kötü bir davranış içinde olmayayım kuyumu kazar gibi düşüncelerle pasif kalmayın zaten haksızlıklara kayıtsız kalındığı için bu kendini birşey sanan aslında içleri boş ve korkak kitle böyle davranıyor.

mythomania
Aday Memur
27 Temmuz 2019 15:25

bu arada şu an idare mahkemesinde 30 un üzerinde tıp alanında doçentlik sonucuna karşı açılmış ve devam eden dava var.

hureyre2
Şef
28 Temmuz 2019 16:06

Mahkeme süreci devam ederken başvuru yapılıyor diye biliyorum. ÜAKa itiraz edilmişse o süreç tamamlanana kadar başvuru yapılamıyor diye yeni bir karar çıkarmışlardı geçen dönem. İtirazları azaltmak için alınmış bir önlemdi zannediyorum. Mahkeme yolu açıktır, onu engelleyemezler. Nitekim mahkeme süreci devam ederken başvuran kişiler biliyorum.

nickbulmakzorazizim, 5 yıl önce

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
28 Temmuz 2019 16:38

hocam yanlış bilmiyorsam kamu denetçiliği kurumuna vesaire gittiğinizde sonuç netleşene kadar yeni başvuru yapamıyorsunuz. burada o yönde dertli kişiler vardı. asgariden bırakılan kişi 6 ay sonra yeniden başvurabilir, fakat kamu denetçiliğine başvurursa sonuç alana kadar 1 yıl sürüyormuş ve yeni başvuru yapamıyorlarmış. çünkü söz konusu şikayetin olduğu dönemin sonucu çıkması gerekiyormuş. aklımda kalan bu yöndedir. o zaman bir önceki dönem haklı olduğu mahkeme tarafından belirlenen adayın yeni başvurusu ne olacak? adayın iki başvuru işlemi oluyor aynı anda.

hureyre2, 5 yıl önce

Mahkeme süreci devam ederken başvuru yapılıyor diye biliyorum. ÜAKa itiraz edilmişse o süreç tamamlanana kadar başvuru yapılamıyor diye yeni bir karar çıkarmışlardı geçen dönem. İtirazları azaltmak için alınmış bir önlemdi zannediyorum. Mahkeme yolu açıktır, onu engelleyemezler. Nitekim mahkeme süreci devam ederken başvuran kişiler biliyorum.

doç2017
Memur
28 Temmuz 2019 22:36

Juri üyeleri yazık ki ÜAK kriterleri dışında kafadan kriter koyuyorlar. Doktora programı olmayan kişiden danışmanlık istiyorlar, atıf sayısına kafalarına göre az deyip, kendi kafalarındaki kriterlerinde kaç atıf alınması gerektiğini de belirtmiyorlar. Daha neler neler....Bunları yapanlar tabi art niyetli olanlar. Kim kafasından kriter uyduruyorsa art niyetlidir...ağzınızla kuş tutsanız neden burnunla tutmadın derler...sözlüde de insanın canına okurlar. İstediğine annesinin kızlık soyadını sorup istemediğine kendi annesinin kızlık soyadını sorar bu tipler...vay halimize

Fthdoçent99
Memur
29 Temmuz 2019 09:53

https://forum.memurlar.net/konu/2349178/3.sayfa

Doçentlik raporlarına itiraz grubundaki hocalarda bazıları Kamu Dentleme Kurumuna başvuruları olduğu halde süreç devam ederken mart 2019 da başvuru yapmışlar.

ann arbor
Aday Memur
29 Temmuz 2019 19:53

Doçentlik Başvurum ikinci defa Asgari Başvuru sağlamıyor şartı ile red edildi 460 puan ile nasıl

olabiliyor anlamadım ve itirazım da jüriye iletilmeden tekrar gerekçesiz red edildi. Tamamen

subjektif bir rapora istinaden olması çok üzücü. Tesadüfen öğrendiğim kadarıyla oy çokluğu ile

olabilmişken olamamak 25 yıllık emeğim çok üzücü. Kitabıma iktisat gibi görünmekle birlikte

iktisat bilimiyle ilgili değil diyen bir ifade ve kitabı puanlamıyor. Oysa kitap iktisadi büyüme

modellerini içeren % 100 bir bilimsel iktisat kitabı. Diğer değerlendirmeler de en az bunun kadar

komik..... isminden ekonomiyle ilgili gibi görünmekle gibi ibareler. çok yazık. Bizim bu şartlarda

ne yapabileceğimizi bilemiyorum. Mahkemeye rapor sunmadılar ve mahkemeyi çekmek zorunda kaldım. ikinci için ise aman mahkeme süreci başlatma üçüncü başvuruyu yapamazsın diyorlar.

UAK itirazım gerekçesiz red edildi. Gerçekten çok üzgün ve çaresiz kaldım. Allah yardım etsin

diye duadan başka çarem yok gibi. Bu nasıl bir sistem çıkmazla dolu. Başarılar.

Kimdirbu
Aday Memur
31 Temmuz 2019 09:11

Benzer bir durumdayım, jüri bir önceki ifade "nicelik ve nitelik" açısından yeterlidir derken bir sonraki paragrafta alanla ilgili kongrelere az katılmış demiş. itiraz için herhangi bir hukuk desteği aldınız mı? Yoksa kendiniz mi yazdınız?

mythomania, 5 yıl önce

aynı şekilde jüriler bende de haksız yorum ve yönetmeliğin dışında değerlendirme yaptı ben jürilerden ikisini şikayet ettim ve üak jürileri listemden çıkarttı ve jüriler hakkında soruşturma açtı. beni de yeniden jüri sürecine dahil etti. size tavsiyem bir gün yolum düşer, yüz yüze bakarız kötü bir davranış içinde olmayayım kuyumu kazar gibi düşüncelerle pasif kalmayın zaten haksızlıklara kayıtsız kalındığı için bu kendini birşey sanan aslında içleri boş ve korkak kitle böyle davranıyor.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
31 Temmuz 2019 09:19

Hocam iki uluslararası kongre yeterli normalde. siz 5 puanı sağlıyorsanız şartı yerine getirdiniz demektir. sakın peşini bırakmayın derim ben. jüri açıkça hakkınızı yemiş. eğer siz hakkınızı aramaz iseniz bu jüri sizden sonraki kişinin de hakkını yiyecektir.

Kimdirbu, 5 yıl önce

Benzer bir durumdayım, jüri bir önceki ifade "nicelik ve nitelik" açısından yeterlidir derken bir sonraki paragrafta alanla ilgili kongrelere az katılmış demiş. itiraz için herhangi bir hukuk desteği aldınız mı? Yoksa kendiniz mi yazdınız?

Toplam 109 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi