Editörler : ayşegül bgm
21 Ocak 2020 18:51

Mezuniyet tercih
Arkadaşlar Lise mezunu hemşireyim. Bu sene önlisans mezunu olucam. ortaöğretim ve önlisans KPSS'ye girmeyi düşünüyorum. ÖSYM bana ortaöğretimden tercih yaptirmayacak. Peki ben bu puanımla üniversite hastanelerine sözleşmeli başvuruda bulunabilir miyim, üniversite mezunu olmak engel olur mu ?

13.donem
Şube Müdürü
21 Ocak 2020 20:25

Univeriste mezunu oldugun an hic birsekilde kullanamazsin puanini

Sörc
Şube Müdürü
22 Ocak 2020 09:16

üniversite hastanelerine başvurabilirsin 2018 kpss puanınla. ama mezun olduğun anda ortaöğretim kpss'ye giremezsin. ayrıca ösym sağlık bakanlığına alım yaparken şu tarihten önce bir üst öğrenimden (örnek lise kpss puanın var ama önlisanstan mezun oldun) mezun olduysa tercih veremez diye madde koyuyor. en azından son iki sağlık bakanlığı alımında böyleydi.

13.donem, 4 yıl önce

Univeriste mezunu oldugun an hic birsekilde kullanamazsin puanini

Sörc
Şube Müdürü
22 Ocak 2020 09:17

ayrıca 2 kpss'ye girmeyi falan düşünmüyorsundur inşallah :D öyle bir düşüncen varsa öyle bir şey yok

Baysbawr
Aday Memur
26 Ocak 2020 12:41

Hocam ben tam da bahsettiğin durumdayım. Son iki atamada belirttiginiz durum hangi yoneymelikte ya da nerde yazıyordu. Henüz tercih vermedigim için nerde yazilabileceğini tahmin edemiyorum. ÖSYM kendi sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında sizin yazdığınızın aksini belirtmiş. Yani sınav puanı iki sene bu iki sene içerisinde ister lisanstan mezun ol istersen kpss lisansa da gür puan geçerli. Aynı ÖSYM sağlık bakanlığı alımı yaparken bunu nasıl sınırlandırır.

Sörc, 4 yıl önce

üniversite hastanelerine başvurabilirsin 2018 kpss puanınla. ama mezun olduğun anda ortaöğretim kpss'ye giremezsin. ayrıca ösym sağlık bakanlığına alım yaparken şu tarihten önce bir üst öğrenimden (örnek lise kpss puanın var ama önlisanstan mezun oldun) mezun olduysa tercih veremez diye madde koyuyor. en azından son iki sağlık bakanlığı alımında böyleydi.

diyaliz42
Aday Memur
26 Ocak 2020 14:46

2018 önlisans kpss ye girdikten sonra lisans mezunu olursanız 2020 önlisans kpss açıklanana kadar önlisanstan tercih yapabilirsiniz burada bilgi sahibi olmayanlar yanlış bilgi veriyor ösymyi arayıp teyit edebilirsiniz. puanınız iki yıl geçerli ben de aynı durumdayım. 2014-2016 arasında alt öğrenimden tercih yapma hakkı vardı bu 2016 yılında kaldırıldı.Artık üst öğrenimden sınava girip sadece o öğrenimden tercih yapılabiliyor.

Baysbawr, 4 yıl önce

Hocam ben tam da bahsettiğin durumdayım. Son iki atamada belirttiginiz durum hangi yoneymelikte ya da nerde yazıyordu. Henüz tercih vermedigim için nerde yazilabileceğini tahmin edemiyorum. ÖSYM kendi sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında sizin yazdığınızın aksini belirtmiş. Yani sınav puanı iki sene bu iki sene içerisinde ister lisanstan mezun ol istersen kpss lisansa da gür puan geçerli. Aynı ÖSYM sağlık bakanlığı alımı yaparken bunu nasıl sınırlandırır.

Venüs034
Aday Memur
26 Ocak 2020 16:29

Kimseye yanlış bilgi vermeyin 4 yıllık mezuniyet iniz sisteme işlediği gün önlisans tüm haklarınız biter. Her yerde yazıyo bu bilgi.

Seerhatt
Aday Memur
26 Ocak 2020 17:08

bende bu durumdaydım, kimseyi yanlış yönlendirmeyin. lise kpss ye başvuru tarihi esnasında mezun durumunda değilsen ve lise kpss ye başvuru yaptıysan, o sınavın getirdiği tüm haklardan yararlanabilirsin(2 yıl). ama 2 yıl sonundaki sınava artık liseden giremezsin. çünkü önlisans mezunu durumuna düşüyorsun. ben bu konuyu ösym ile detaylı görüştüm.

Seerhatt
Aday Memur
26 Ocak 2020 17:13

Bizim milletimiz bilmişliği çok sever, bunlar hassas konular. Ben bu konuda hem ösym bürosu ile hem destek hattı ile görüştüm. Sana tavsiyem kafan da soru işareti kalmaması adına sende görüş ösym ile. Ama dediğim gibi ösym bu tip durumlarda mezuniyet durumuna ve sınav başvuru tarihine bakıyor. yerinde olsam yaz stajımı falan bekletir mezun olmam sınava başvurduktan sonra mezun olurum.

diyaliz42
Aday Memur
26 Ocak 2020 20:44

444 6796 ara sor bilmiyorsan bilmediğin konularda yanlış yönlendirme kimseyi

Venüs034, 4 yıl önce

Kimseye yanlış bilgi vermeyin 4 yıllık mezuniyet iniz sisteme işlediği gün önlisans tüm haklarınız biter. Her yerde yazıyo bu bilgi.

Baysbawr
Aday Memur
26 Ocak 2020 22:01

Ben lisans mezunu olmadan ösym'yi arayıp sormuştum, aynı sizin dedikleriniz denmişti. Bugün yine aradım bu defa aksi dendi(cevaplayan da sanmam ki deneyimli biri idi) Ben de cimerden ÖSYM'ye ilettim daha detaylı cevap için. Gelirse paylaşırım. Pek kuşkum yok da en azından emin olurum.

diyaliz42, 4 yıl önce

2018 önlisans kpss ye girdikten sonra lisans mezunu olursanız 2020 önlisans kpss açıklanana kadar önlisanstan tercih yapabilirsiniz burada bilgi sahibi olmayanlar yanlış bilgi veriyor ösymyi arayıp teyit edebilirsiniz. puanınız iki yıl geçerli ben de aynı durumdayım. 2014-2016 arasında alt öğrenimden tercih yapma hakkı vardı bu 2016 yılında kaldırıldı.Artık üst öğrenimden sınava girip sadece o öğrenimden tercih yapılabiliyor.

diyaliz42
Aday Memur
26 Ocak 2020 23:42

lisanstan mezun olduktan sonra Ağustos ve Aralık atamalarına tercih yaptım. Sıkıntı olsa tercih yapma engellenirdi zaten mezun olma tarihleri kontrol ediliyordur. Sağlık bakanlığı tercih kılavuzlarına bakarsanız orada yazıyor sıkıntı olursa tercih yapma engellenir diye.

Baysbawr, 4 yıl önce

Ben lisans mezunu olmadan ösym'yi arayıp sormuştum, aynı sizin dedikleriniz denmişti. Bugün yine aradım bu defa aksi dendi(cevaplayan da sanmam ki deneyimli biri idi) Ben de cimerden ÖSYM'ye ilettim daha detaylı cevap için. Gelirse paylaşırım. Pek kuşkum yok da en azından emin olurum.

diyaliz42
Aday Memur
26 Ocak 2020 23:53

mesela lisans mezunu olan birinin sistemde lisans mezunu olduğu güncellenmediyse önlisans sınavına başvuru yapıp sınava girebilir eğer bu farkedilirse önlisanstan tercih yapması engellenir. Sınava girdikten sonra mezun olma durumu ile ilgili şart yok kılavuzda.

2019/7 tercih kılavuzunda şu şekilde yazıyor:

DİKKAT: 2018 KPSS'de;

* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini

bildirmeyen adayların (21 Mayıs 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar)

* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini

bildirmeyen adayların (19 Temmuz 2018 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış

adaylar)

* Ön lisans düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini

bildirmeyen adayların (21 Mayıs 2018 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar)

tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.

Baysbawr, 4 yıl önce

Sörc
Şube Müdürü
27 Ocak 2020 13:06

benim söylediğim durum buydu.

diyaliz42, 4 yıl önce

mesela lisans mezunu olan birinin sistemde lisans mezunu olduğu güncellenmediyse önlisans sınavına başvuru yapıp sınava girebilir eğer bu farkedilirse önlisanstan tercih yapması engellenir. Sınava girdikten sonra mezun olma durumu ile ilgili şart yok kılavuzda.

2019/7 tercih kılavuzunda şu şekilde yazıyor:

DİKKAT: 2018 KPSS'de;

* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini

* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini

bildirmeyen adayların (19 Temmuz 2018 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış

adaylar)

* Ön lisans düzeyinde sınava başvuran ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini

tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi