Editörler : swat3410
«585960616263646566676869»

Atabekli
Şef
31 Ağustos 2021 20:46

nihai karar verilinceye kaddar istemiş YD yi bizim egm ,ret cevabında öyle yazıyor.egm nin yine farklı bir cevap verdiğini sanmıyorum.büyük ihtimal şimdi ilk mahkemeyi kaybettiği ve kanuna göre üst mahkeme kararı beklemeden tarihleri eskiye getirmesi gerektiği için yürütmeyi durdurma istedi.

tarıkurla, 3 yıl önce

Atabekli EGM neden Y. D. istemiş, daha önce konunun kurum olarak bizimle ilgisi yok, düzenlemeyi SGK yaptı diye cevap veriyordu. 🤔

tarıkurla
Aday Memur
04 Eylül 2021 11:58

Atabekli kararı atma imkanın var mı?

Hamertt44
Aday Memur
05 Eylül 2021 22:05

Arkadaşlar sgk dan redde istinaden dava açacağımda.. başlık olarak kendi ilimin idare mahkemesinimi yazacağım yoksa başlık ankara idare mahkemesine gönderilmek üzere kendi il idare mahkemesimi yazılacak.

tarıkurla
Aday Memur
06 Eylül 2021 00:05

Hamertt44 Ankara İdare Mahkemesine gönderilmek üzere..... İdare Mahkemesi Başkanlığına diyeceksiniz. (bulunduğuz il idare mahkemesi o da yoksa Asliye hukuk mahkemelerine de dilekçe verilebilir) Davalı olarak sadece SGK yı mı gösterdiniz?

Hamertt44
Aday Memur
06 Eylül 2021 07:34

Tarıkurla..Teşekkür ederim.Sadece sgk ya dilekçe göndermiştim. Red etmiş bende dava açacağım. Kendi ilimde idare mahkemesi bulunuyor..başlık olarak kendi ilimi atmam yeterli anladım.

tarıkurla
Aday Memur
06 Eylül 2021 09:57

Hamertt44 rica ederim meslektaşım. Dediğim gibi konu hakkında Ankara İdare Mahkemeleri görevli olduğu için oraya gönderiyoruz. Benimde Ankara idare mahkemesinde. Zaten şu an sonuçlanan davalardan bir kısmı Ankara 11.Bölge İdare mahkemesinde toplandı. İnşallah olumlu sonuç çıkar oradanda. Görünen o ki SGK genel bir düzenleme yapmayacak ve bizim durumumuz da olanların hepsinin dava açıp kazanmasını bekleyecek.

Atabekli
Şef
06 Eylül 2021 18:40

Kardeşim bu karar çok önemli bir karar değil sadece davanın esastan görüşülmesine devam ediliyor, önemli olan çıkacak nihai karar. mahkeme Yd kabul etseydi de davanın kaybedileceği anlamına gelmezdi.

Buradan yazayım yinede

T.C.

ANKARA

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ

11. İDARi DAVA DAİRESİ

İSTİNAF BAŞVURUSUNDA

BULUNAN VE YÜRÜTMENİN

DURDURULMASINI İSTEYEN DAVALI; Emniyet Genel Müdürlüğü

VEKİL Av. Burçin IRŞI

(e-tebligat adresi vardır.)

İSTİNAF BAŞVURUSUNDA BULUNAN (DAVALI): Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

VEKİL Av. Ahmet Ziya ÖZTÜRK

(e-tebligat adresi vardır)

KARŞI TARAF (DAVACI):

VEKİLİ: Av.

(e-tebligat adresi vardır)

İSTEMİN ÖZETİ: Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis memuru olarak görev yapan

davacı tarafından, memuriyet öncesi 23.08. 1997-25 08. 1997 tarihleri arasında yaptığı askerlik

vazifesi süresine ilişkin 3 günlük borçlanılan süre kadar hizmet başlangıç süresinin geri

çekilmesi ve emeklilikte tabi olacağı yaşın bu süreye göre hesaplanması istemiyle yapılan

başvurunun reddine ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 24.07.2020 tarihi işlemi ile

Emniyet Genel Müdürlüğü 16.06.2020 tarihi işleminin iptali istemiyle açılan davada, Ankara

6. İdare Mahkemesince verilen ve dava konusu işlemin iptaline ilişkin bulunan 08 07 2021 tarih

E .........., K.2021/........ sayılı kararın kaldırılması ve istinaf başvurusu hakkında nihai karar

verilinceye kadar yürütülmesinin durdurulması istenilmektedir

TÜRK MİLLETİ ADINA

Karar veren Ankara Bölge İdare Mahkemesi Nöbetçi Dava Dairesince 2577 sayılı idare

Yargılama Usulü Kanunun 52. maddesi uyarınca dava dosyası incelenerek gereği görüşüldü

İstinaf başvuru dilekçesinde ileri sürülen hususlar Ankara 6 idare Mahkemesince verilen

kararın yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığından. Mahkeme

kararınin YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASI İSTEMiNiN REDDİNE 17 08 2021 tarihinde

oy birliğiyle 2577 sayılı Kanunun 7035 sayılı Kanunla değişik 52/4. maddesi uyarınca kesin

olarak karar verdi

tarıkurla, 3 yıl önce

Atabekli kararı atma imkanın var mı?

berati273
Memur
07 Eylül 2021 07:47

Arkadaşlar genelde borclanmalarla ilgili mahkeme kararlari goruyorum,2008 oncesinin yaş haddi ile ilgili çıkan bir emsal karar mevcut mu?

tarıkurla
Aday Memur
08 Eylül 2021 22:22

Atabekli teşekkür ederim. Sanırım Kasım sonu gibi Bölge idare mahkemesinden karar çıkar.

Berati273 onunla ilgili hiç mahkeme kararına denk gelmedim bende. Sanırım dava açılmadı ya da açılan davalarda dilekçeye eklenmedi.

tarıkurla
Aday Memur
14 Eylül 2021 19:45

Herkese selam arkadaşlar. İstinafta olan dosyalarda bir gelişme var mı?

Atabekli
Şef
18 Eylül 2021 21:51

Benim gördüğüm olumlu kararlarda en erken karar şubat ayında çıkmış.bölge idarede kararlar 6 ay ile 1 yıl arası çıkar diyor sorduğumuz avukatlar.süreç idare mahkemelerindeki gibi olursa 8-10 ay gibi bir sürede ilk mahkeme sonuçlarının gelmesi lazım.ben aralık -ocak gibi ilk kararların çıkacağını bekliyorum hayırlısıyla olumlu gelsinde 1 yıl beklemeye razıyım.

diğer taraftan emeklilik tarihimizin değişeli 1,5 yıl olmuş ve 7 aydan beri benimkide dahil birçok olumlu karar çıkmış hala haberi olmayan bir sürü devrelerim olduğunu görmek beni hayrete düşürüyor.Adamın umurunda değil takip bile etmiyor. ben dava açtım ve açanlardan kazananlarda var dediğimde açsak ne olacak hiçbir şey olmaz boşa uğraşma sende kazanamazsın üst mahkemeden geri döner diyip kıçını dönüp gidiyorlardı.şimdi o kıçını dönüp giden aynı devrelere kazandım deyince hemen ooooo, öylemi devrem, aslan devrem,kaplan devrem kararı verde emsal gösterelim diyen devrelerime ben hiçbir şey vermiyorum .1,5 yıldır uğraşmaktan anamız ağladı ne karar çıkacak diye stresle beklemekten yaşlandık bi zahmet sizde artık kıçınızı kaldırın sizde emek sarfedin. dava açan arkadaşlarla beraber inşallah üst mahkemede de bu hakssızlığa son verdirip herkese bir kapı açmış olacağız zaten. ister kullanın o kapıyı ister kullanmayın biz haksızlık karşısında boyun eğmedik aradık hakkımızı yapacağınız sadece dava açmak ,adam utanmadan dilekçemide sen yaz diyor oldu olacak davanıda ben açayım hey Allahım neyse arkadaşlar devrelerim beni çok sinirlendirdi ben artık çok yoruldum bu süreçten arttık sadece kendi davamı takip edeceğim. bu süreçte sonuç bekleyen herkesin Allah yardımcısı olsun

tarıkurla
Aday Memur
19 Eylül 2021 08:59

Atabekli bu konuda kesinlikle haklısın ve söylediklerine katılıyorum. Maalesef bu kadar büyük bir mağduriyette bile bir çok meslektaşımız vurdum duymaz olduğu gibi emeksiz iş yapma peşinde. Aynı şekilde talepte bulunanlara bende hiçbir şekilde yardımda bulunmuyorum. Bu arkadaşlar unutmasın ki SGK genel bir düzenleme yapmadığı sürece ki yapmayacak, mecburen bireysel dava açmak zorundalar, bunun farkında değiller. 7 sene emekliliği ötelenmiş ama hiç umrumda değil. 1,5 yıldır stresten uyku düzenim bozuldu iyice, zaten 12/24 ler perişan ediyordu bir de bu sıkıntı çıktı başımıza.

tarıkurla
Aday Memur
26 Eylül 2021 21:52

Herkese selam. Güncel gelişme olursa buradan paylaşalım arkadaşlar.

tarıkurla
Aday Memur
27 Eylül 2021 05:57

MEMUR BORÇLANARAK EMEKLİ YAŞINI DÜŞÜREBİLİR Mİ?

Soru: Doğum tarihim 6 Mart 1978. Askerliğimi 26 Şubat 1998 ile 26 Ağustos 1999 arası yaptım. 24 Ocak 2000 ile 30 Eylül 2001 arası 606 gün SSK?ya prim ödedim. SGK?dan, ?askerlik borçlanması yapın, 1999 öncesine tabi olursunuz? bilgisini alınca askerlik tarihimin ilk bir ayını yani 26 Şubat 1999 ile 26 Mart 1999 arasını borçlanarak emeklilik yaşım 55?ten 50?ye düştü. Personel bilgi sayfamda 16 yıl boyunca böyleydi. Geçen yıl Emniyet Genel Müdürlüğü SGK?dan görüş alarak tekrar 55 yaşına çekti. Arkadaşların birçoğu mahkemeye verdi ancak ortak bir karar çıkmıyor.

Son olarak Ankara 6?ncı İdare Mahkemesi (karar no 2021/1296) borçlanılan süre kadar SGK girişinin geriye çekilmesi gerektiğine hükmetti. Bu işin doğrusu ne? Para ödeyerek borçlanma yapan meslektaşlarım mağdur. Borçlanma ile başlangıç, borçlanılan süre kadar mı geri çeker? Yoksa borçlanılan tarih mi başlangıç kabul edilir? Polisliğe başlangıcım 28 Haziran 2003. Hangi şartlarda emekli olurum? Askerliğimin kalanını borçlanmam bir fayda sağlar mı? YUSUF

Cevap: Emekli Sandığı?nda emekli olmak için; 25 tam yıl yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazandığınız yıpranma sürenizin toplamda 3 yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaşınızdan düşülür. Polis memuru olarak çalışmaya devam etmeniz halinde resen emeklilik yaşınız olan 55 yaşını dolduracağınız tarihte emekliye sevk edilirsiniz ve aylığınız bağlanır.

Sorunuzda bahsettiğiniz; 8 Eylül 1999?dan sonra ilk defa Emekli Sandığı?na tabi olan memurların, 8 Eylül 1999?dan önceki borçlanma sürelerinin emeklilik yaşının tespitinde bir avantaj sağlamaması, Sosyal Güvenlik Kurumu?nun uygulamasından kaynaklanıyor. Ancak çok fazla kişinin bu konuda dava açıp kazanması halinde, konu bir yasa değişikliği veya yönetmelik değişikliği ile düzeltilebilir. Sonuçta 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı çalışması olmayanlardan bu tarihten sonra çalışmaya başlayan memurların bu tarihten önceki sürelerini borçlanmaları Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamasında emeklilik yaşlarını etkilemiyor.

18/08/2021 tarihinde bir arkadaşımızın yanılmıyorsam emekli SGK Başmüfettişi Ekrem Sarısu bey'e sorusu ve cevap. Arkadaşlar gördüğünüz gibi Ekrem beyin açıkça söyleyemediği ancak SGK?NIN UYGULAMASI bu yönde diyerek Kanuna aykırılığı açıkça ortaya koymuştur. Uygulamanın yasal bir dayanağı yoktur. Yısrum yoluyla, kanunun verdiği hak uygulama ile elimizden alınmak isteniyor. DAVA AÇMAYAN ARKADAŞLAR DAVALARINI, HİÇ BEKLEMEKSİZİN AÇSINLAR, ÇÜNKÜ SGK'NIN DÜZENLEME YAPMAYA NİYETİ YOK. HERKESE SELAMLAR.

Börteçine31
Aday Memur
27 Eylül 2021 22:43

Selamun aleyküm arkadaşlar bu davayı nereye açmamız lazım neler yazmamız gerekir bilgi verecek yardım edecek arkadaş varmı

bulut827
Daire Başkanı
27 Eylül 2021 23:27

Evet börtçinenin dediği gibi bununla ilgili yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa özelden atarsa memnun olurum.Ne kadar çok mahkeme acilirsa o kadar faydalı olacaktır.

dilaver53
Aday Memur
27 Eylül 2021 23:43

Dava açan arkadaşlar dava örneğini 0553 666 00 33 boya atabilir mi WhatsApp tan.... Birlikten kuvvet doğar.... Birde WhatsApp grubu var mı

milenyumpolice
Daire Başkanı
28 Eylül 2021 15:06

Mağdurlardan olarak uzun süredir forumu takipteydim arada bir girip bakıyordum, mesaj yazabilmek için yeni üye oldum. Takip ettiğim birkaç arkadaş vardı aydınlatıcı bilgiler verenler dava açan ve kazanan arkadaşlar var onları tebrik eder ve teşekkür ederim. Özellikle bu formda herkese dava açın hakkınızı arayın diye deyim yerindeyse affedersiniz kıçını yırtan polmurat diye bir arkadaş var .Arkadaşa Sgk avukatı bile diyenler olmuş ama Sgk ya dava açıp davasını kazanmış:)))) 2001 devrelerin facebook da bir grubu var, bu arkadaşın kazandığı Ankara 6. İdare Mahkemesindeki kararı oraya sayfaya atılmış. Bu arkadaşımızda oradaki sayfanın altındaki yorumlarda sağ olsun bir avukat gibi mükemmel bir şekilde her şeyi izah etmiş. Ne yapmanız gerektiği orada yazıyor ,dilekçe örneği falanda atmış oraya. Grup kapalı bir grup mesajları görmek için üye olmanız lazım.

MBaskal
Aday Memur
28 Eylül 2021 20:31

Devrem bu Facebook grubunun Adı nedir bizde üye olalım.

milenyumpolice
Daire Başkanı
29 Eylül 2021 13:51

Facebook a POLİS 2001 YILI MEZUNLARI BURAYA yazın çıkar arkadaşlar. Bulamıyoruz diye mesaj atanlar olmuş arama kısmına 2001 mezunu polis yazınca hemen çıkıyor, başka 2001 polis grubu da yok zaten Face de nasıl bulamamayı beceriyorsunuz ilginç:( Mesaj atıp dilekçe örneği falan isteyenler olmuş. Ben 21-22 yıllık polisim oturdum kendi dilekçemi kendim yazdım o kadar aciz değilim.Saygıdeğer devrelerim her şeyi ayağınıza istemeyin. Sosyal medyayı takip ederim ama yazmayı sevmem arkadaşlar. Ben sadece yardımım dokunsun diye bilgi vereyim diye üye oldum, geri siliyorum hesabı zaten.Sağlıcakla kalın.

Toplam 1593 mesaj
«585960616263646566676869»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi