Editörler : Pangaea
07 Kasım 2008 18:59

Zihinsel engelli öğretmenliği sertifikası-gazi üniversitesi

Arkadaşlar lütfen araştıralım bilgilendirim zihinsel engelli öğretmenliği sertifikası veriliyormuş gaziden .devlette atanabilme şansı varmış.Başka bilgim yok nezaman açılacakmış lütfen bilgisi olan bilgi versin.

vulgaris
Kapalı
07 Kasım 2008 21:42

zihin engelliler öğretmenliği diye bir bölüm var arkadasım adam kalkıp niye sertifika versin ki

FBFB1907
Aday Memur
14 Kasım 2008 18:15

Arkadaşlar bu alanda yeter sayıda mezun vermediği için kalifiye kişi yetirmek için sertifika programı açılıyor.

bir gün
Memur
15 Kasım 2008 13:39

Kurumlarımızın öğretmen ihtiyacının çözümlemesine yönelik olarak Bakanlığımız ile Gazi Üniversitesi arasında yürütülmekte olan görüşmeler sonuçlanmış, 31.10.2008 tarihinde Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

Anılan programa başvuru şekli, zamanlama ve diğer ayrıntıları önümüzdeki günlerde ilan edilecektir.

Bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz

bir gün
Memur
15 Kasım 2008 13:47

Gazi Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 31 Ekim?de ?Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı?na ilişkin işbirliği protokolü imza töreni gerçekleştirildi.

Protokol, Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonunda, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül tarafından imzalandı.

Protokol özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitime erişimlerinin sağlanması; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel, özel eğitim okul ve kurumlarının zihinsel engelliler sınıf öğretmeni ihtiyacının karşılanması ve özel eğitim hizmetlerinde niteliğin arttırılmasına yönelik olarak uygulamaya konulacaktır. Protokolle ?Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı?na ilişkin Gazi Üniversitesi ile Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü arasındaki işbirliğinin esas ve usullerini belirlemek amaçlanmaktadır.

Protokol, zihinsel engelliler sınıf öğretmeni ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Gazi Üniversitesi tarafından 1500 adayı yetiştirmek amacıyla Ankara ilinde açılacak ?Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı?nı kapsamaktadır. Gerektiğinde uygulama eğitimi, Ankara ili dışındaki illerde de yapılabilecektir.

Sertifika programında başarılı olan adaylardan 600 kadarının resmi özel eğitim okul ve kurumlarına atanması amaçlanıyor. Sertifika programına katılacak adayların eğitim giderleri katılımcılar tarafından karşılanacak. Başvurularda gerekli şartları taşıyan adaylardan emekli öğretmenlere de yüzde 3 oranında kontenjan ayrılacak. Sertifika programını bitiren adayların zihinsel engelliler sınıf öretmeni olarak atanabilmesi için Talim ve Terbiye Kurulunun Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar hakkındaki 119 nolu kararına ilave yapılması gerekmektedir.

Sertifika programı sonunda başarılı olan öğretmen adaylarından, zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği bölümü mezunu olup normal prosedüre uygun olarak ataması yapılanlara ilave olarak her atama döneminde 150 öğretmenin (toplan 600 sertifika programı mezunu öğretmen) daha atamasının yapılması için ilave kontenjan ayrılacak. Ataman öğretmenlerin 10 yıl süreyle alan değişikliği yapılmayacak. Düzenlenecek sertifika programıyla alanda acil ihtiyaç duyulan zihinsel engelliler sınıf öğretmeni açığının giderilmesi ve özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir.

deniz2003
Müsteşar Yardımcısı
15 Kasım 2008 14:47

arkadaşlar kimler başvurabılecek anlamdım okudum ama yanı fen edebıyatlılar da başvurabilecekler mı

angel_01
Kapalı
15 Kasım 2008 16:43

arkadaşlar bu konuda bilgisi olanlar varsa bilgilendirirse çok iyi olur bu arada fen edebiyat mezunu olup formasyonu olanlar da başvurabilirmi yada nasıl söyleyeyim sadce sınıf öğretmenlerimi başvurabilir

bir gün
Memur
16 Kasım 2008 18:36

ANKARA(AA)- Üniversitelerin görme, işitme engelliler, sınıf, anaokulu, çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinden mezun olup ataması yapılamamış öğretmen adayları, alacakları kurs ile ''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni'' olarak atanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gazi Üniversitesi (GÜ) işbirliğinde gerçekleştirilecek ''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı'' için GÜ Rektörlük Binasında protokol imza töreni düzenlendi. Törende konuşan GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, uygulanacak bu programın Türkiye açısından çok önemli olduğunu, Türkiye'de özel eğitime ihtiyacı olan yaklaşık 8.5 milyon gencin bulunduğunu belirtti.

MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül de, engellilerin eğitiminin öğretmenler aracılığıyla gerçekleştiğini, ancak sadece 9 üniversitede özel eğitim verebilecek öğretmen yetiştiren bölümün bulunduğunu belirterek, ''Bunlar yılda 145 mezun vermektedir. Ülkemizdeki engelli vatandaş sayısını göz önünde bulundurduğumuzda bu gerçekten çok düşük bir rakamdır. Dolayısıyla engelli çocuklarımızın eğitimi için eğitim verecek öğretmen sayısının yeterli olmayışı bu tür programların, kursların açılmasına yönlendirmiştir'' diye konuştu.''Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği Sertifika Programı'' protokolüne göre programdan 3 yıllık süre zarfında üniversitelerin belirtilen bölümlerinden mezun olanlar yararlanabilecek. 1500 öğretmen adayı kursa katılabilecek.

Sertifika programında başarılı olan 600 aday resmi özel eğitim kurumlarına atanacak. Programa katılan adayların eğitim giderleri katılımcılar tarafından karşılanacak.

Görme, işitme engelliler öğretmenliği branşında KPSS'de 50 ve üzeri, diğer branşlarda ise KPSS'de 65 ve üzeri puan alan adaylar sertifika programına başvurabilecek.

FBFB1907
Aday Memur
20 Kasım 2008 19:31

GÜNCEL

FBFB1907
Aday Memur
21 Kasım 2008 20:24

güncel

semazen
Şef
21 Kasım 2008 22:40

müzik mezunları başvuramaz mı?alan sınırlaması olmasaymış daha iyiymiş...

pesendide
Müsteşar Yardımcısı
21 Kasım 2008 23:47

ünv sınavında tercih yaparken yüzüne bakmadığım anaokulu öğretmenliği ne kıymetliymiş de haberim yokmuş!!!

FBFB1907
Aday Memur
23 Kasım 2008 21:17

güncel

FBFB1907
Aday Memur
25 Kasım 2008 18:16

GÜNCEL

FBFB1907
Aday Memur
26 Kasım 2008 23:06

GÜNCEL