Editörler : Pangaea

Yönetici
20 Eylül 2020 11:50

ÖABT Türkçe Öğretmenliği sorularını değerlendirelim

ÖABT Türkçe Öğretmenliği sorularını değerlendirelim

blacktulipp
Aday Memur
20 Eylül 2020 12:45

cevaplarda forum var mıydı
20 Eylül 2020 12:50

ortalama yüksek olur tahminimce

alidis
Aday Memur
20 Eylül 2020 12:59

sorular zor muydu yoksa bana mı öyle geldi
20 Eylül 2020 13:03

Bazıları çok kolay bazıları çok zordu. Dengeli dağılmamıştı. Acaba bu sene bu kadar zor sınavlarla kaç puanla atamayı düşünüyorlar. 70 falan mı?

alidis, 4 yıl önce
sorular zor muydu yoksa bana mı öyle geldi

Metehan A.
Şube Müdürü
20 Eylül 2020 14:43

Bana göre anlama ve anlatma teknikleri soruları kolay, dil bilgisi ve dilbilim soruları zor, edebiyat soruları ise ortalamaydı. Eğitim soruları da normalden bir tık zor geldi. Genel olarak zor bir sınav diyebiliriz bana göre ama ortalamanın çok düşeceğini sanmıyorum. Sınavdan çıkanlara sorup bir çıkarım yapmaya çalıştığımızda ortalama düşecek sanıyoruz her sene ama yine benzer seviyelerde kalıyor.

adamınbirix
Memur
20 Eylül 2020 14:50

Geçen seneye göre zordu. Daha çok eleyici soru vardı. Geçen sene 48,5 olan ortalamanın 40-44 bandına düşeceğini düşünüyorum.

TürkçeciMert
Aday Memur
20 Eylül 2020 15:25

sınav bence öabt olduğundan beri olan en zor sınavdı geçen seneki o kolay sınavin ortalamasi 48 se bu seneki ortalama 40 ı gecmez 55 net yapan atanir bence

Metehan A.
Şube Müdürü
20 Eylül 2020 16:02

40'ın altına düşmesi bence imkansız hocam. İnşallah olur böyle bir şey ama bence çok çok zor.

TürkçeciMert, 4 yıl önce
sınav bence öabt olduğundan beri olan en zor sınavdı geçen seneki o kolay sınavin ortalamasi 48 se bu seneki ortalama 40 ı gecmez 55 net yapan atanir bence

adamınbirix
Memur
20 Eylül 2020 18:22

zor değil. ben 40-44 derken bile yüksek söyledim. 40ın altına düşmesi kolay ki düşebilir de. bu sınava 17 bin kişi giriyor. herkes çalışıp girmedi. Geçen sene böyle değildi bence, kapsam iyice genişlemiş. 38-40 ortalama gelirse de şaşırmam.
Metehan A., 4 yıl önce

40'ın altına düşmesi bence imkansız hocam. İnşallah olur böyle bir şey ama bence çok çok zor.

Meltemtr
Kapalı
20 Eylül 2020 21:46

Kolay da vardı zor da. Geçen sene sorulan sorular da vardı. Sizce genel olarak insanlar ne durumda ?

TürkçeciMert
Aday Memur
20 Eylül 2020 22:28

geçen senelere göre çok zor bir öabt sınavıydı sınavdan önce 60 net atanır deniyordu ama bence 56-57 netlere yığılma olucak
Meltemtr, 4 yıl önce

Kolay da vardı zor da. Geçen sene sorulan sorular da vardı. Sizce genel olarak insanlar ne durumda ?

turkceciogrenci
Kapalı
20 Eylül 2020 22:30

Zordu ya geçen yıl 61.75 alan kişi 800 küsürlerdeydi. Bu yıl bu netler lüks olacak

Meltemtr
Kapalı
20 Eylül 2020 22:36

Benim anlamadığım bir şey var Geçen sene 78 puan alan biri alandan 8 yanlış yapmış puanı oynamamış, aynı yıl 86 puan alan biri 6 yanlış yapmış puanı 80 e düşüyor. Buradaki kriter ne?

TürkçeciMert, 4 yıl önce
geçen senelere göre çok zor bir öabt sınavıydı sınavdan önce 60 net atanır deniyordu ama bence 56-57 netlere yığılma olucak

Metehan A.
Şube Müdürü
20 Eylül 2020 22:45

Hocam inanın buradaki algoritmayı çözebilen yok. Çok ufak farklarla puanında inanılmaz oynamalar oluyor herkesin. Genel olarak yığılmanın olduğu puan aralığından uzaklaştıkça avantajınız artıyor. O yığılmanın altında kalırsanız da puanınız tepetaklak oluyor. Benim 2018'de P10'um 86 iken ÖABT'de yığılmanın birkaç puan altında kaldığım için puanım 72'ye düştü. Birisine bu durumu anlatmaya çalıştığımda ÖABT'den sıfır çektiğimi düşünüyor ama öyle bir şey yok. Sadece ortalamanın bir tık altındaydım. Mesela P10'u 85 ve 80 olan kişiler ÖABT'de aynı neti yaptığında 85 almış olan 80'e düşerken 80 alan 78'e düşüyor. P10'unuz ne kadar yüksekse düşme de o kadar fazla oluyor. O yüzden hep diyorum, kağıt üzerinde ÖABT'nin etkisi %50 gibi görünüyor ama aslında çok daha fazla.

Meltemtr, 4 yıl önce

Benim anlamadığım bir şey var Geçen sene 78 puan alan biri alandan 8 yanlış yapmış puanı oynamamış, aynı yıl 86 puan alan biri 6 yanlış yapmış puanı 80 e düşüyor. Buradaki kriter ne?

Meltemtr
Kapalı
20 Eylül 2020 22:58

Teşekkür ederim hocam

Metehan A., 4 yıl önce

Hocam inanın buradaki algoritmayı çözebilen yok. Çok ufak farklarla puanında inanılmaz oynamalar oluyor herkesin. Genel olarak yığılmanın olduğu puan aralığından uzaklaştıkça avantajınız artıyor. O yığılmanın altında kalırsanız da puanınız tepetaklak oluyor. Benim 2018'de P10'um 86 iken ÖABT'de yığılmanın birkaç puan altında kaldığım için puanım 72'ye düştü. Birisine bu durumu anlatmaya çalıştığımda ÖABT'den sıfır çektiğimi düşünüyor ama öyle bir şey yok. Sadece ortalamanın bir tık altındaydım. Mesela P10'u 85 ve 80 olan kişiler ÖABT'de aynı neti yaptığında 85 almış olan 80'e düşerken 80 alan 78'e düşüyor. P10'unuz ne kadar yüksekse düşme de o kadar fazla oluyor. O yüzden hep diyorum, kağıt üzerinde ÖABT'nin etkisi %50 gibi görünüyor ama aslında çok daha fazla.

20 Eylül 2020 23:24

başlık açıp soruları cevapladım teşekkür eden yok 2 bin görüntülenmede vallahi pes...

eşkal-i hayat
Aday Memur
21 Eylül 2020 00:14

Bu sınavdan çok da ümitli değilim açıkçası o yüzden merhaba 2021 kpss deyip bir dahaki yıla hazırlanmaya başlayacağım inşallah. Öabt de önerebileceğiniz, anlatma tarzını beğendiğiniz sağlam kaynaklar nelerdir acaba?

FenasKerim0909
Aday Memur
21 Eylül 2020 10:19

Forum, klasisizm, miktar zarfı, 8-6-7-5, kültürel farkındalık, tekerleme, bilmece, karikatür, Ömer Seyfettin, Süleyman Çelebi, otumliulesme, ünsüz benzemesi, zerrin, Rıfat ilgaz, hemingway, kafka, Gülten dayı oğlu-şiir, yer tamlayici olarak kullanılmadı, belirtili isim tamlasi değil belirtisiz isim tamlamasi

21 Eylül 2020 10:28

Zerrin hangi soruydu hatırlamadım. Sıralama sorusunu da hatırlamadım.

FenasKerim0909, 4 yıl önce

Forum, klasisizm, miktar zarfı, 8-6-7-5, kültürel farkındalık, tekerleme, bilmece, karikatür, Ömer Seyfettin, Süleyman Çelebi, otumliulesme, ünsüz benzemesi, zerrin, Rıfat ilgaz, hemingway, kafka, Gülten dayı oğlu-şiir, yer tamlayici olarak kullanılmadı, belirtili isim tamlasi değil belirtisiz isim tamlamasi

21 Eylül 2020 10:35

Halide Edip olan bir soru mu vardı ben mi yanlış hatırlıyorum:)

türkceögretmeni2020, 4 yıl önce

Zerrin hangi soruydu hatırlamadım. Sıralama sorusunu da hatırlamadım.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi