Editörler : E.Kayı Han

poyrazli
Daire Başkanı
18 Ağustos 2022 11:51

"'Müslüman başka birisinin malını ancak bir mal veya iş karşılığında alabilir. Hiçbir ekonomik değeri olmayan vade: zamandan dolayı bir kişinin parasını almak onu karşılıksız almak demektir. Bu yüzden dinimiz faizi başkasının malını haksız yere almak olarak tanımlamış ve haram kılmıştır''

Kimse başka birisinin malını almıyor, gönüllü olarak kendisi veriyor.

Kişi değil banka.

"Hiç bir ekonomik değeri olmayan vade" diye bir şey yok, 1 yılda altın'ın kazandığı değer bile bir ekonomik değer, enflasyon bir sonraki madde. Alın size ekonomik değer.

Mal ve iş karşılığı olduğunu banka beyan ediyor, banka diyor ki, senin paranla ben gayrimenkul alıyorum, o paranla fabrika işyeri çiftlik kurulmasına yardımcı oluyorum, başka birisinin ev almasına yardımcı oluyorum, o işyeri büyüyünce senin paran da kazanıyor, o kazanılan parayı da biz senle bölüşüyoruz diyor. Bütün bankalar söylüyor bunu. Ayıca başkasının malını haksız yere almak faize girmez hırsızlığa girer, haksız yere alınan bir para ya da mal yok, burada alan razı veren razı, çünkü arada karşılıklı atılan imzalar var. Bankaların verdiği miktar bu durumda hala Kur'an'da geçen RİBA mı oluyor o zaman?

.

Hala oradan buradan kopyala yapıştır ile geliyorsunuz. Biliyorsanız bildiklerinizi paylaşın. Anlattığınız şeyler ilk başta Türkçe olarak zayıf, biz eğitimli insanlar ne demek istediğinizi anlamıyoruz normal halk nasıl anlayacak?

.

Haramsa neye göre haram, değilse neye göre haram değil?

dogrusoyle, 2 yıl önce

Dinlerde Peygamberler ve Kitaplar vardır emirler,ayetler bu kitaplarda belirtilenler değiştirilemez yoruma kapalıdır.İctihad fıkıh ilminin bir parçasıdır buradaki beyanlar ayet ve hadislerden yola çıkılarak verilir.İctihad kurumu islamın ilk yıllarında başarılı şekilde yürütülmüş fakat sonra suistimallere neden olduğu için o kapının kapandığı genel görüştür.Faiz konusu en basit şekilde anlatılmıştır islamda.''Müslüman başka birisinin malını ancak bir mal veya iş karşılığında alabilir. Hiçbir ekonomik değeri olmayan vade: zamandan dolayı bir kişinin parasını almak onu karşılıksız almak demektir. Bu yüzden dinimiz faizi başkasının malını haksız yere almak olarak tanımlamış ve haram kılmıştır''

Belli başlı faizler şunlardır;

1 Basit faiz

2 Bileşik faiz

.3 Birikmiş faiz

4 Dönemsel faiz

5 Akdi faiz

6 Temerrüt faizi

7 Kanuni (yasal) faiz

hepsinin temelinde yukarıda baksettiğimiz ekonomik değeri olmayan vade ve zamandan kaynaklanan başkasının parasını alma fiiili vardır.

poyrazli
Daire Başkanı
18 Ağustos 2022 11:58

"Dinlerde Peygamberler ve Kitaplar vardır emirler,ayetler bu kitaplarda belirtilenler değiştirilemez yoruma kapalıdır.İctihad fıkıh ilminin bir parçasıdır buradaki beyanlar ayet ve hadislerden yola çıkılarak verilir.İctihad kurumu islamın ilk yıllarında başarılı şekilde yürütülmüş fakat sonra suistimallere neden olduğu için o kapının kapandığı genel görüştür."

---

İctihat kapısının kapandığı görüşünü kim belirlemiş, kim demiş gene olarak kapanmıştır diye, nasıl bir genel görüştür ki bu hala "alo fetva" kurulu var, ilahiyat fakülteleri var, din işleri yüksek kurulu var, bunlar ne iş yapıyor o zaman? Bir arkadaşın yazdığı gibi kripto piyasası eskiden yoktu, bununla ilgili görüş de ne Kur'an'da ne hadiste yok, nasıl bir karar verilecek o zaman? Robot ve yapay zeka teknolojisi ile başkasının yerine yapılacak işlemler olacak, bunların fetvası nasıl verilecek, bunlar da kitapta ve hadiste yok. Birisi bir yerde bir şey sallıyor, arkasını getiremiyor sonra.

.

Ayette belirtilen ribanın haram olduğunu biz de tasdikledik, haram değildir demedik, başlığın ilk mesajında kalın kalın yazıyor, sizin bir önceki mesajınızda yazdığınız gibi duymak istediğimiz cevap faizin haram olmadığını duymak değil. Biz günümüzde faiz adı altında kullanılan kavramın Kur'an'da geçen riba kavramıyla aynı olup olmadığını sorduk, buna cevap var mı?

10 sayfalık oradan buradan kopyala - yapıştır yazılarla gelmeyin ve sayfanın düzenini de karıştırmayın lütfen.

poyrazli
Daire Başkanı
18 Ağustos 2022 12:23

Ayrıca siz şu videoyu izlediniz mi, ne diyor sayın diyanet işleri eski başkanımız, yazdıklarınızdan izlemediğiniz belli oluyor çünkü. Siz şu 3 dakikalık videoyu izlemiyorsunuz, bizden sayfalar dolusu kopyala yapıştır yazıyı okumamız istiyorsunuz ki kimse okumamıştır burada eminim.

https://www.youtube.com/watch?v=-RsrOBw5pUM

dogrusoyle, 2 yıl önce

Dinlerde Peygamberler ve Kitaplar vardır emirler,ayetler bu kitaplarda belirtilenler değiştirilemez yoruma kapalıdır.İctihad fıkıh ilminin bir parçasıdır buradaki beyanlar ayet ve hadislerden yola çıkılarak verilir.İctihad kurumu islamın ilk yıllarında başarılı şekilde yürütülmüş fakat sonra suistimallere neden olduğu için o kapının kapandığı genel görüştür.Faiz konusu en basit şekilde anlatılmıştır islamda.''Müslüman başka birisinin malını ancak bir mal veya iş karşılığında alabilir. Hiçbir ekonomik değeri olmayan vade: zamandan dolayı bir kişinin parasını almak onu karşılıksız almak demektir. Bu yüzden dinimiz faizi başkasının malını haksız yere almak olarak tanımlamış ve haram kılmıştır''

Belli başlı faizler şunlardır;

1 Basit faiz

2 Bileşik faiz

.3 Birikmiş faiz

4 Dönemsel faiz

5 Akdi faiz

6 Temerrüt faizi

7 Kanuni (yasal) faiz

hepsinin temelinde yukarıda baksettiğimiz ekonomik değeri olmayan vade ve zamandan kaynaklanan başkasının parasını alma fiiili vardır.

dogrusoyle
Memur
19 Ağustos 2022 08:46

Çok bilgin var gördüğüm kadarıyla,burada daha ne öğrenmek istiyorsun onuda tam anlamış değilim,sana ne desem fikrin değişmeyecek.Kendi aklına ve fikrine ne yatıyorsa onu yapmanı tavsiye ederim.

poyrazli, 2 yıl önce

Ayrıca siz şu videoyu izlediniz mi, ne diyor sayın diyanet işleri eski başkanımız, yazdıklarınızdan izlemediğiniz belli oluyor çünkü. Siz şu 3 dakikalık videoyu izlemiyorsunuz, bizden sayfalar dolusu kopyala yapıştır yazıyı okumamız istiyorsunuz ki kimse okumamıştır burada eminim.

poyrazli
Daire Başkanı
19 Ağustos 2022 12:05

Karşılıklı müzakere ediyoruz, işi farklı boyuta çevirmenin gereği yok. Size hayırlı günler.

Müftü vaiz cevap vermez, sayfanın düzenini karıştıran 2 sayfalık kopyala yapıştır ile cevap verdiğini zannedenlerle gerginlik yaşarız burda işte.

dogrusoyle, 2 yıl önce

Çok bilgin var gördüğüm kadarıyla,burada daha ne öğrenmek istiyorsun onuda tam anlamış değilim,sana ne desem fikrin değişmeyecek.Kendi aklına ve fikrine ne yatıyorsa onu yapmanı tavsiye ederim.

OOP.008
Şef
20 Ağustos 2022 20:15

Din bilgim yok. Fakat İslamiyet akıl dinidir. Benim faizden anladığım paranın enflasyondan fazla artmasıdır. 1 milyon liranın var. Alın teriyle kazandın. Bu paraya 1 adet x mevkisinde 4+1 daire ediyor. Paranı bankaya faize koydun 1 yıllığına. Daire 1 sene sonra 1.2 milyon oldu. Banka sana (hiç bir zaman enflasyondan fazla vermez de) 1.3 milyon verdi. 100 bin tlsi bence faizdir. Dayanağı yok tabi ki. Aksini iddia edenlerin dayanağını ben de merak ediyorum

asd697
Şube Müdürü
20 Ağustos 2022 22:04

Japonya gibi enflasyonumuz sıfır olsaydı ozaman faiz de nedir apaçık ortaya çıkacak ve kimsenin kafası karismayacakti ama nerde .en yüksek faiz bizde ama paranı koy 1 ay sonra dörtte bire iniyor.parani korumaya çalışsan faizci oluyorsun zaten en kral faiz veren bankada bile zarardasin bu enflasyon da.ama bu faiz olmadığı anlamına gelmez bu konu şahsen beni aşar.din alimlerini referans almak lazım .ama bu ülkede gerçekten müslüman olarak yaşamaya çalışan mümin kardeşlerimin işi ekonomik anlamda çok zor .nereye kafayı cevirse tosluyor

said ibrahim
Aday Memur
25 Ağustos 2022 08:27

Senin amacın ne poyrazlı. İkide bir milleti azarlar gibi "hala cevap yok, bu mu soyleyeceginiz şeyler vs vs. " Sana cevap vermek zorunda mı buradaki millet. Millet cevap yazıyor "yazdığınız cevap bu mu diyerek cevapları degerlendiriyorsun" amacıni sorgula.
poyrazli, 2 yıl önce

15 günü geçti, elle tutulur bir tek cevap bile yok. Bravo sayın din görevlileri - gönüllüleri. Cami cemaati gelip de böyle bir soru sorduğunda ne cevap veriyor arkadaşlar acaba?

Bakın diyanet işleri eski başkanlarımızdan sayın Süleyman Ateş ne diyor? Faiz başkadır ve riba başkadır. Peki faiz nedir, riba nedir? Önce bunu iyi anlamak gerekiyor.

poyrazli
Daire Başkanı
25 Ağustos 2022 12:00

Tamam

said ibrahim, 2 yıl önce
Senin amacın ne poyrazlı. İkide bir milleti azarlar gibi "hala cevap yok, bu mu soyleyeceginiz şeyler vs vs. " Sana cevap vermek zorunda mı buradaki millet. Millet cevap yazıyor "yazdığınız cevap bu mu diyerek cevapları degerlendiriyorsun" amacıni sorgula.

fanibiri
Şef
25 Ağustos 2022 13:42

Sen bakma bunlara poyrazlı hocam, kendi bilgileri fikirleri yok, ordan burdan aşırma bilgilerle bir şey bildiklerini zannederler, sonra da sana fırça atmaya çalışırlar. İlminiz yoksa susun, öğrenin, basma kalıp bilgilerle adına faiz denen şeyi anlamadan bilmeden ha tamam faiz haramdır diye geçiştirmeyin. Zaten her imam kendine gelen cemaate bankaya bulaşmayın faiz haramdır der sonra giderler araba ev kredisi çekerler. Bi araştırsınlar bakalım imamların bankada olan paraları ve kredi çekenlerin miktarı ne kadar diye. Çemkirmeyi iyi bilirler sadece.

Arada akitleşme olduğu için ve enflasyon oranından az olduğu için bankalar tarafından verilen faizler Kur'an'da geçen riba değildir. Bunu cübbelisinden ilahiyat hocalarına kadar herkes bu şekilde cevaplar. Faiz diyenler de ilmiyle gelsinler. Bilmeyenler de sussunlar.

dogrusoyle
Memur
25 Ağustos 2022 14:55

Değerli arkadaşlar şeytanın vesvesesine kapılmayın şeytan insanın aklını çelmek ve ibadetinden alıkoymak için insana sürekli vesvese verir unutmayın.Nas suresini vesveselerden kurtulup Allah'a sığınmak için okuyun.

fanibiri, 2 yıl önce

Sen bakma bunlara poyrazlı hocam, kendi bilgileri fikirleri yok, ordan burdan aşırma bilgilerle bir şey bildiklerini zannederler, sonra da sana fırça atmaya çalışırlar. İlminiz yoksa susun, öğrenin, basma kalıp bilgilerle adına faiz denen şeyi anlamadan bilmeden ha tamam faiz haramdır diye geçiştirmeyin. Zaten her imam kendine gelen cemaate bankaya bulaşmayın faiz haramdır der sonra giderler araba ev kredisi çekerler. Bi araştırsınlar bakalım imamların bankada olan paraları ve kredi çekenlerin miktarı ne kadar diye. Çemkirmeyi iyi bilirler sadece.

Arada akitleşme olduğu için ve enflasyon oranından az olduğu için bankalar tarafından verilen faizler Kur'an'da geçen riba değildir. Bunu cübbelisinden ilahiyat hocalarına kadar herkes bu şekilde cevaplar. Faiz diyenler de ilmiyle gelsinler. Bilmeyenler de sussunlar.

fanibiri
Şef
25 Ağustos 2022 15:03

Dedim ki bir şey biliyorsanız söyleyin, bilmiyorsanız susun. Şeytan vesvese falan boş şeyler bunlar. Biliyorsan ne şeytan gelir sana ne vesvese, bilmiyorsan sana öğretilen eski bilgileri gerçekmiş gibi sanır durursun böyle işte.

İşte buyrun bakalım, Prof Dr Mustafa Yıldırım, kendisi halen ilahiyat fakültesi dekanı. Çok diyanet insanına da eğitim vermiş ders vermiştir kendisi. Bakalım ne diyor faiz konusunda:

https://www.youtube.com/watch?v=J52PAdFAzjY

fanibiri
Şef
25 Ağustos 2022 15:14

Bakın o beğenmediğiniz Mustafa İslamoğlu çok doğru bir soru soruyor; "haram olan ribadır, riba yerine faiz kavramını kim, hangi tarihte, niçin ikame etti" sorusunun cevabı bilinmiyor ve verilmiyor." Hala siz şeytan vesvese deyip bıdı bıdı yapıyorsunuz, ribanın haram olduğuna şüphe yok, faiz nedir o zaman, nedir bu faiz?

https://www.youtube.com/watch?v=cjyBW994Axo

fanibiri
Şef
25 Ağustos 2022 15:17

Daha yukarda kendilerine sorulan ictihad kelimesine cevap verilmemiş, genel olarak bitti diyor, çıkmış bir de vesvese şeytan diyor. Allah sizin gibi hocalardan bu milleti korusun. İşte kimlere kalmış bu diyanet.

Bakın Ebubekir Sifil ne diyor? Faiz nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=2qcUrU0bymc

dogrusoyle
Memur
25 Ağustos 2022 15:22

Ne diyeyim sana?Ye o zaman zıbarana kadar ye dünya senin gibi bir kaç inanmadığı halde kendisini mümin gösterenin etrafında dönmüyor milyarlarca insan yanlış sen doğrusun o zaman ve burada insanları tahrik edip trollük yapma gerçeğin ne olduğunu ölünce hesap günü öğreneceksin tabiki inançlıysan.

fanibiri, 2 yıl önce

Daha yukarda kendilerine sorulan ictihad kelimesine cevap verilmemiş, genel olarak bitti diyor, çıkmış bir de vesvese şeytan diyor. Allah sizin gibi hocalardan bu milleti korusun. İşte kimlere kalmış bu diyanet.

Bakın Ebubekir Sifil ne diyor? Faiz nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=2qcUrU0bymc

fanibiri
Şef
25 Ağustos 2022 15:28

Banka faizinin Kur'an'da geçen faiz olduğunu söyleyen bir tane kaynak paylaş o zaman, ne demek ye zıbarana kadar, terbiyesizliğin lüzumu yok? Hala "bilgin yok" diyorum sana, varsa açıkla, eski hocalar tarafından sana öğretilen bilgiyle gelme bana, kaynakla gel, ispat et. Ayrıca troll falan değilim, başlık sahibini yaptığı yararlı paylaşımlardan dolayı takdir eden, yıllardır burada olan ama aylardır da ilk defa bu siteye giren biriyim. Bana troll diyen sen nesin o zaman, birinci sayfada paylaştığın karman çorman yazılara ne demeli, kendin hiç bir yerini okumamışsın, ilmihalden paylaşım yapıyorsun, yapmayı da beceremiyorsun, gelmiş hakaret ediyorsun. Kaç tane hoca paylaştım, var mı fikrin, yok. Sadece hakaret. Evet senin gibi cahil cühelayı muhatap almamak lazım.

dogrusoyle, 2 yıl önce

Ne diyeyim sana?Ye o zaman zıbarana kadar ye dünya senin gibi bir kaç inanmadığı halde kendisini mümin gösterenin etrafında dönmüyor milyarlarca insan yanlış sen doğrusun o zaman ve burada insanları tahrik edip trollük yapma gerçeğin ne olduğunu ölünce hesap günü öğreneceksin tabiki inançlıysan.

dogrusoyle
Memur
25 Ağustos 2022 15:37

İnamadığın halde burada sana neden insanlar bir şey ispatlamaya çalışsın?Kendini çokmu değerli sanıyorsun?sana yaptığının yanlış olduğunu söylemeye çalışıyorum Kuran-ı Kerim orada Fıkıh kitapları orada elinin altında internet var aç bak ha çok bilgin varsa aklına yatmıyorsa bu faiz açıklamaları tekrar ediyorum ZIBARANA yani ölene kadar afiyetle ye ne bu milletide yanına çekme çabaları ben ve milyarlaca müslüman faizin kesin haram olduğuna inanaıyor ama sen inanmak istemiyorsun tamam inanama ama müslümanlığın kendine olsun.

fanibiri, 2 yıl önce

Banka faizinin Kur'an'da geçen faiz olduğunu söyleyen bir tane kaynak paylaş o zaman, ne demek ye zıbarana kadar, terbiyesizliğin lüzumu yok? Hala "bilgin yok" diyorum sana, varsa açıkla, eski hocalar tarafından sana öğretilen bilgiyle gelme bana, kaynakla gel, ispat et. Ayrıca troll falan değilim, başlık sahibini yaptığı yararlı paylaşımlardan dolayı takdir eden, yıllardır burada olan ama aylardır da ilk defa bu siteye giren biriyim. Bana troll diyen sen nesin o zaman, birinci sayfada paylaştığın karman çorman yazılara ne demeli, kendin hiç bir yerini okumamışsın, ilmihalden paylaşım yapıyorsun, yapmayı da beceremiyorsun, gelmiş hakaret ediyorsun. Kaç tane hoca paylaştım, var mı fikrin, yok. Sadece hakaret. Evet senin gibi cahil cühelayı muhatap almamak lazım.

erkanhoca34
Aday Memur
25 Ağustos 2022 16:07

Sen sana yazılanı okudun mu, okumadın. Adam riba haram demiş. Peki sen ne diyorsun?

dogrusoyle, 2 yıl önce

İnamadığın halde burada sana neden insanlar bir şey ispatlamaya çalışsın?Kendini çokmu değerli sanıyorsun?sana yaptığının yanlış olduğunu söylemeye çalışıyorum Kuran-ı Kerim orada Fıkıh kitapları orada elinin altında internet var aç bak ha çok bilgin varsa aklına yatmıyorsa bu faiz açıklamaları tekrar ediyorum ZIBARANA yani ölene kadar afiyetle ye ne bu milletide yanına çekme çabaları ben ve milyarlaca müslüman faizin kesin haram olduğuna inanaıyor ama sen inanmak istemiyorsun tamam inanama ama müslümanlığın kendine olsun.

poyrazli
Daire Başkanı
25 Ağustos 2022 16:11

Ben demiştim işte, asıl bilgisi olanlar cevap vermez, bir şey bildiğini zanneden cahillerin seviyesine iner, onlarla kavgaya tutuşur, kendimizi de cahil kategorisine sokarız işte böyle.

Yukarda hocaların videosu paylaşılmış, onlara cevap yok, hakaret var. Site yönetimi inşallah görüyordur bu hakaretleri.

dogrusoyle
Memur
26 Ağustos 2022 09:39

''Çok değerli ve bilgili din görevlileri arkadaşlarım her konuda derin bilgileriniz var, haydi bilen, ilmen muttasıf kişilerden şu konuda ilimlerini dökmelerini rica ediyoruz bakalım. Bir diyanet görevlisi çıkar promosyon haram değildir der, bir başka diyanet görevlisi sayısal loto haram değildir der, gerekçeleriyle anlatır, bir başka din alimi günümüzde faiz diye bilinen şey dinen haram olan faiz değildir der, sizler neler dersiniz, bir dinleyelim bakalım. Lütfen kafanızdan atarak yazmayın, bilerek yazın. Ve fazla oradan buradan aşırma kelimelerle değil bir cami cemaatine anlatır gibi anlatın''

Bu soru soruş tarzındaki kibir bile senin ne kadar boş ve din ınacın olmadığını gösteriyor.Münafık olma yolunda emin adımlarla devam et yolun açık olsun.

poyrazli, 2 yıl önce

Ben demiştim işte, asıl bilgisi olanlar cevap vermez, bir şey bildiğini zanneden cahillerin seviyesine iner, onlarla kavgaya tutuşur, kendimizi de cahil kategorisine sokarız işte böyle.

Yukarda hocaların videosu paylaşılmış, onlara cevap yok, hakaret var. Site yönetimi inşallah görüyordur bu hakaretleri.

Toplam 82 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi