Editörler : oto-danisman-expert
05 Haziran 2012 20:46

bayan subay nasıl olunur ??

herkese merhaba,devlet nemuruyum ama subay olmak istiyorum,bu konuyla alakalı sorularım var yardımcı olur musunuz?

ahkam2
Genel Müdür
05 Haziran 2012 20:52

Buraya yazılamayacak türden özelliklerin olması gerekiyor.

BrokenSword
Yasaklı
05 Haziran 2012 21:10

Ahkam,

O kadar da uzun boylu değil. Sözlerine dikkat et.

Birisi güvenmiş forumun adına, gelmiş bir soru sormuş.Biliyorsan yanıt ver, yoksa SUS.

Sonbahar Sevdalısı
Genel Müdür
05 Haziran 2012 21:28

Nasıl Subay Ve Astsubay Olunur? Subay Ve Astsubay Olabilmenin Koşulları Nelerdir?

Askeri Okullar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı parasız yatılı okullardır

Sosyal Durum Ahlak ve Karakter İle İlgili Koşullar

TC. Vatandaşı ve erkek olmak

Nişanlı evli dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak

Kendisinin anne baba ve kardeşlerinin;

Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi yıkıcı irticai bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması

Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları

Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları

Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları

Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli yada sakıncalı hallerin bulunmaması

Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;

Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak

Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.

Sağlık İle İlgili Koşullar:

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin Askeri okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak;

Vücut yapısı düzgün her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak vücudun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara yanık leke kellik frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak düztaban olmamak.)

Duymasında en ufak bir kusuru bulunmamak.

Her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak gözünde şaşılık renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak.

Kalp böbrek karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak

Ağırlğı boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alındığında bu rakamdan en çok 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazla en çok 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil) eksik olmak.

Sevk edileceği Askeri Hastane'den "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" kaydını içeren sağlık raporu almak.

Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik pelteklik tutukluk söyleyiş bozukluğu vb. olmamak)

Boy ve Yaş İle İlgili Koşullar Yaş ve boy (ayakkabısız) aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak.

ASGARİ BOY 13 145 cm 14 152 cm 15 157 cm 16 161 cm 17 166 cm Hazırlık sınıfı okuyanlar için en fazla 17 yaşında (veya daha genç doğumlu) diğerleri için 16 yaşında (veya daha genç doğumlu) olmak.

Öğrenim İle İlgili Koşullar

MEB'e bağlı herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ilköğretim okulları ile dengi okullardan 2002 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararı ile geçenler ve son sınıfta 2 yıl okuyarak mezun olan veya öğreniminin herhangi bir safhasında mesleğe yönelik okullarda okumuş olanların başvurusu geçersizdir)

Özel okullar ve yurtdışındaki okul mezunları için bu okulların mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okulları ile denkliğini belirten MEB'ce onaylanmış belge ile başvuruda bulunmuş olmak.

Okul bitirme dereceleri (Son 5 yılın ortalaması); Askeri Liseler için en az 350 Astsubay hazırlama okulları iin en az 3.00 olmak (Şehit/vazife malülü subay astsubay uzman jandarma uzman erbaş ve er çocukları ile öz kardeşlerinde ve muvazzaf / subay / astsubay çocuklarında belirtilen okul bitirme dereceleri aranmaz. Bunların haziran döneminde doğrudan mezun olmaları yeterlidir.)

UYARI !

Giriş koşullarını taşımadıkları halde yanlış bilgi vererek asılsız belge düzenleyerek / düzenleterek askeri okullara kaydını yaptırmış olanların bu durumları eğitim-öğretim süresi içerisinde tesbit edildiğinde okuldan ilişkileri derhal kesilir ve haklarında yasal işlem yapılır.

Askeri Lise ve Astsubay Hazırlama Okulu Giriş sınavlarına katılacak adaylara son sınıfta her ne şekilde ve şartta olursa olsun öğreminine ara vermiş ve bütünlemeye kalmış olanlar ile son sınıfı öğretmenler kurulu kararı ile geçenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.

who-whom
Aday Memur
05 Haziran 2012 21:36

öncelikle teşekkür ederim ''Sonbahar Sevdalısı'', gönderdiğiniz bilgileri daha önce okumuştum,ben askeri kökenli bi okulda okumadım,bu yüzden dışarıdan başvurmak istiyorum,benim sorularım klasik boy kilo vb değil.bu konuda bilgisi olan bana mesaj atarsa sevinirim (rica ediyorum konuyla alakasız mesaj gönderip zamanızı boşa harcamayın.)

ahkam2
Genel Müdür
07 Haziran 2012 20:38

Askeri okullar ve Harp okuluna girebilmek için sağlık raporu almak isteyen Kız öğrenciler için heman yani genital bekaret muayenesi yapıldığını yazmak istememiştim ama brokensword ısrar edince yazdım mecburen

Çağdaş kurum böyle olur valla!

BrokenSword
Yasaklı
07 Haziran 2012 21:32

Ahkam

1.İddianız asılsız. Bekaret kontrolu sadece savcı/mahkeme kararı ile olur.

2.TSK ya katılım sizi neden rahatsız ediyor ?

3.Memleket niresi ?

4.Edep.

ahkam2
Genel Müdür
07 Haziran 2012 22:08

asılsız olan sizin sözleriniz askeri liseden mezun bir teyze kızı ve harp okulu mezunu bir amcakızı mevcut akrabalarda. Aynen ve harfiyen böyledir.

BrokenSword
Yasaklı
07 Haziran 2012 22:28

En önemlisi 3.satırdaki soruma yanıt vermemişsiniz.

Soruyu değiştirerek tekrar sorayım;

Etnik kökeniniz nedir?

(Hepimiz kardeşiz muhakkak surette)

Eğer okuyorlarsa bu sorum, Ataraxial ve 2001 için de geçerli.

BrokenSword
Yasaklı
07 Haziran 2012 22:33

Who-whom,

Siz burada sorularınıza yanıt bulamazsınız. Burada tuhaf insanlar çok. Öğrenmek istediğiniz her şeyi internet resmi sitelerinden , telefonla Kuvvet komutanlıklarından ya da Genel kurmay karargahından öğrenin daha doğru olur.

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 13:41

Hımm, niçin böyle düşününüyosunuz anlayamadım 'BrowkenSword', burada yeni üyeyim ve bahsettiğiniz tuhaf insanlara şimdilik karşılaşmadım Daha önce Personel birimine e_mail attım ama onlarda bana subaylıkla alakalı link atıyo,zaten genel bilgileri bende biliyorum,önerileriniz için teşekkür ederim ederim...

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 20:29

rica ediyorum atışacaksanız ya da birbirinize hakaret edecekseniz başka bi yerde yazın (ne saçma salak duruma düştüm yaa üstteki yazışmaları şimdi okudum) 'Ahkam'sana söylüyorum yazma lütfen ne gereksiz bi insansın (gerçi daha evrimini tamamlamamış Homo gautengensis desem daha doğru olacak)ayrıca editöre duyrulur kuş kadar beyni olmayan şu insancıkların yazdıklarını engelleyebilirsiniz ....

detail
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2012 20:38

"herkese merhaba,devlet nemuruyum ama subay olmak istiyorum,bu konuyla alakalı sorularım var yardımcı olur musunuz?"

Bu soruya en güzel cevabı ahkam vermiş...

Sorunu yazmak yerine soru sorabilirmiyim dediğine göre sorular gizli herhalde demiş de bu katılımcıların IQ suna göre değil tabi...

Bu tırnak içindeki soruya verilecek olsa olsa...

Evet yardımcı oluruz demek olurda...

Sorularını sorsaydın keşke...

Soruların devlet sırrı mı? Yoksa başlıkla mı yetinelim...

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 20:55

devlet sırrı değil sorularım ama bilgisi olanında/olmayanında yorum yazmasını istemiyorum,bu yüzden yardımcı olmak isteyen zaten bana mesaj atiyor ve oluyor,lütfen sizde Ahkam kimi kafanızı yormayın bu konuda ;)

detail
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2012 20:57

Senden tam asker olur...

Aman ihmal etme... Başvur...

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 21:05

Bay Cyprinus carpio (Detail) bu arada fikrinizi sormamıştım ama keşke sizin zihniyetinizde 100 asker yerine benim zihniyetimde 1 asker olsa ...

detail
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2012 21:09

Canınız ima yolu ile hakaret istiyorsa sizden daha başarılıyım...

Ki nosradamusluğu bırakıp benim asker olduğum yanlış tahmininiz bir yana...

İşin sazanlık kısmını size iade edebilirim...

Ki iade sebebim... Benim açıklamam katılımcılara yönelik...

ahkamın tespiti doğru...

dedim...

Size de asker olmanızı tavsiye nedenim... Kundura gibi dilinizi asker olunca görme temennimden geçer...

Siz giderken biz dönüp tur bindirdik...

Dikkat et seni sağda solda esas duruşta unutmasınlar...

Yatkın görüyorum bu duruma seni de...

Ha unuttunysan yada farketmedi ise burası halka açık bir forum... Yazarsan yazarlar...

Durmaz öyle felsi domesticus la falan...

felis leoyu domesticusa boğdururlar burda...

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 21:20

yazdıklarınızı gülerek okudum,bu ego ne böyle ,acıdım halinize...sizi tanımıyorum ve yaptığınız hareket sazanlık değil de ne ??? ayrıca kibarca yazdığım bi o kadar espirili yazdığım şeyi bile kaldıramıyosunuz hemen saldırıya geçiyorsunuz,hakaretler falan ,hemen seviyenizi belli ediyorsunuz... bu arada asker olmadığınıza da sevindim

detail
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2012 21:26

Saldırı yok...

Cık cık cık...

Sana yardımcı olanlar anlatmadı mı... Esas duruşda unutmayı...

Aslında ben sana daha fazla yardımcı oluyorum...

Bu egon ne ki?

Sen egoyu mesleğe başlarsan göreceksin... Çınlatırsın bir detail amca vardı bir şeyler anlattı da ben laf yetiştirmekten anlamamışım diye...

Espri yaptım falan gibi garip şeyler gördüm yazınızda...

Ben sizin keyfinize göre esprilerinize ayak uydururum taahhüdünde bulunmadım...

Aslında felislerle bile sana birşeyler anlattım...

Kedinin aslana boğdurulduğu yeri de anlatmamışlardır yardımcı olanlar sana...

Tabi şimdi sana ağır gelir...

Sen bir kaç fırına uğra karbonhidrat at... Ekmek tavsiyedir...

Sonra ne dediğimi tekrar konuşuruz...

Ben forumun geri kalanıyla takılayım...

Egoyu da mesleğe başlayınca sen tekrar tanımlarsın olur mu?

Ahkam ağabeyine de laf sayarken dikkat et...

Seveni vardır dostu arkadaşı vardır...

Öyle her söylediğin yanına kalmaya bilir...

who-whom
Aday Memur
08 Haziran 2012 21:41

yine gülerek okudum yazdıklarınızı,yine tehdit vari yazmışsınız ...hiç şaşırmadım,eee sizde kabul ettiniz benle laf ebeliği yapılmayacağını...doğru söze ne gerek ;)

detail
Başbakan Müsteşarı
08 Haziran 2012 22:11

Hala mı?

Tehdit değil...

Sadece karşılacaşabileceklerinizin onda biri...

Güldükleriniz başınıza gelince ben de size gülerin sorun değil...

Ufka baktım gülmeye başladım bile...

Toplam 39 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi