Editörler : ayşegül bgm

Kapalı
08 Temmuz 2019 21:23

Üniversite Hastaneleri Genel Bilgilendirme

Üniversite hastaneleri özerktir yani Sağlık Bakanlığıyla bir alakası yoktur, doğrudan ilgili üniversiteye bağlıdır yine üniversite hastanelerine atanan kişinin 3+1 den yararlanması gibi bir durum söz konusu değildir bu kesin bilgidir arkadaşlar ayrıca tayin hakkı yoktur her sene sözleşme imzalarlar isterse 10 yıl çalışsın kadroya geçme olmaz ayrıca üniversite hastanelerinden devlet hastanelerine geçiş yoktur. Döner sermaye ücretleri düşüktür bazense hiç yoktur bu nedenle devlet hastanelerine göre çok daha düşük ücret alırlar özlük hakları devlet hastanelerinde çalışan personele göre de yine daha azdır. Son olarak iş yükleri fazladır yine devlet hastanelerine göre, örneğin 5 kişinin çalışması gereken yerde üniversite tasarruf yapmak için daha az kişi çalıştırır bu nedenle de çalışanlar üzerinde iş yükü daha fazla olur. Ama özel den iyidir. Özellikle lisans hemşirelik mezunlarından kpss puanı 70 ve üzerinde olanların sağlık bakanlığı atamalarını beklemesi mantıklı olacaktır çünkü atanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Sağlık bakanlığı genelde 4 alım yapar bazen 5 alım yaptığı da olmuştur, Dolayıyla Sağlık Bakanlığı 2018 kpss puanıyla en az 4 alım yapacaktır(3 alım yaptığı hiç olmadı en az 4 veya 5 alım yapmıştır) benim tahminim kpss si 70 olan bir insan 3. atamada çok yüksek bir ihtimalle devlet hastanelerine atanır. Kaldı ki 3. atamada atanmazsa 4. atamada garanti atanır Tavsiyem 70 ve üzerinde kpss puanına sahip arkadaşların sabırlı olup Sağlık Bakanlığının alımlarını beklemesi. Bir son uyarı: Üniversite hastanelerine atandığınız da sözleşmeniz bitmeden veya istifa etmeniz durumunda da 1 yıl boyunca hiçbir devlet veya üniversite hastanesinde çalışamazsınız.

Ferzaa
Aday Memur
08 Temmuz 2019 21:49

Tekirdağ nku araştırma hastanesi sağlık bakanlığına bağlandı bu sene şimdi kadro açtı 3+1 değil mi

nortland
Kapalı
08 Temmuz 2019 22:45

Bu doğru değil Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler açıktan atamayla personel almaz. Tekirdağ açıktan atamayla aldığına göre üniversiteye bağlıdır yani Sağlık Bakanlığına bağlı değil

Ferzaa, 5 yıl önce

Tekirdağ nku araştırma hastanesi sağlık bakanlığına bağlandı bu sene şimdi kadro açtı 3+1 değil mi

juc46535
Aday Memur
08 Temmuz 2019 22:51

Hayır sağlık bakanlığına bağlanmadı, üniversite hastanesi üniversiteye bağlı zaten bağlanması mümkün değil, emin değildim bu gün ben aradım hatta sağlık bakanlığına bağlı olmadığını üniversiteye bağlı olduğunu söylediler.

Ferzaa, 5 yıl önce

juc46535
Aday Memur
08 Temmuz 2019 23:00

Aynen bana da öğle söylediler. Dediler ki sağlık bakanlığına bağlı hastaneler açıktan atamayla alım yapmaz yani bu şekilde ilan vererek personel almaz doğrudan ösym üzerinden alım yaparlar

nortland, 5 yıl önce

Bu doğru değil Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler açıktan atamayla personel almaz. Tekirdağ açıktan atamayla aldığına göre üniversiteye bağlıdır yani Sağlık Bakanlığına bağlı değil

frodoBagins
Memur
08 Temmuz 2019 23:05

Yav akıl alır gibi değil bazıları 72 puanı var gitmiş tekirdağa başvurmuş gerçekten şaka gibi yani beklese zaten en geç 2. atamada fıstık gibi devlet hastanesine atanacak 4500 - 5 bin maaş her türlü hakkın var, tayin hakkın var, döner sermaye mis gibi, 4 yıl sonra da kadro ohh mis. İnsan bu fırsatları nasıl tepiyor anlamıyorum kendilerine büyük yazık ediyorlar hatta onların yerine başkası gidip o nimetlerden yararlanacak

ans1
Aday Memur
08 Temmuz 2019 23:12

Üniversite hastanesi ile eğitim araştırma aynı şey mi oluyor

nortland
Kapalı
08 Temmuz 2019 23:23

Eğitim araştırma hastaneleri 2 türlüdür bir üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri bir de sağlık bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri var. Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri devlet hastanesi gibidir yani tayin hakkın her türlü özlük hakkın vardır tek kötü yanı yoğun olur birde döner sermayesi biraz düşük olabilir. Ama üniversite hastanelerinde çok çok iyidir. Kısacası sıralama şartlar bakımında şöyle

1- Devlet hastaneleri ( en iyisi )

2- Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri

3- Meslek hastalıkları hastanesi

Bu yukarıda saydığım hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlıdır ve ÖSYM üzerinden alım yapar, açıktan alım kesinlikle YAPMAZLAR

Üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ise doğrudan üniversiteye bağlıdır Sağlık Bakanlığıyla bağı yoktur, bütçesi doğrudan üniversiteden gelir ve hem açıktan hem de ÖSYM üzerinden personel alabilir ancak genel olarak personelini açıktan alım ile yaparlar yani ilan vererek doğrudan başvuruyla alım yaparlar.

ans1, 5 yıl önce

Üniversite hastanesi ile eğitim araştırma aynı şey mi oluyor

frodoBagins
Memur
08 Temmuz 2019 23:28

Eğitim araştırma hastaneleri 2 türlüdür bir üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri bir de sağlık bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri var. Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri devlet hastanesi gibidir yani tayin hakkın her türlü özlük hakkın vardır tek kötü yanı yoğun olur birde döner sermayesi biraz düşük olabilir. Ama üniversite hastanelerinden çok çok iyidir. Kısacası sıralama şartlar bakımında şöyle

1- Devlet hastaneleri ( en iyisi )

2- Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri

3- Meslek hastalıkları hastanesi

Bu yukarıda saydığım hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlıdır ve ÖSYM üzerinden alım yapar, açıktan alım kesinlikle YAPMAZLAR

Üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ise doğrudan üniversiteye bağlıdır Sağlık Bakanlığıyla bağı yoktur, bütçesi doğrudan üniversiteden gelir ve hem açıktan hem de ÖSYM üzerinden personel alabilir ancak genel olarak personelini açıktan alım ile yaparlar yani ilan vererek doğrudan başvuruyla alım yaparlar.

frodoBagins
Memur
08 Temmuz 2019 23:30

usta alıntıladım bazı önemli yerlerini vurgulayayım dedim sorun olmaz dimi

Bcdyzipctk
Kapalı
08 Temmuz 2019 23:35

Özellikle bu soruyu sormak istiyorum. Bir tane arkadaşım 6-7 ay önce üniversite hastanesine başvurdu ve şuan 4/Bli olarak çalışıyor ve şuan istifa etmek istediğini bakanlık alımına başvurmak istediğini söylüyor. Ben açıklamasını yapıyorum 4/B liden istifa edip 4/B li bir alıma başvuramazsın diyorum ama hakkının olduğunu söylüyor. Bunun 1 yol cezası yok mu . Yardımcı olabilir misiniz

nortland
Kapalı
08 Temmuz 2019 23:36

Sıkıntı yok

frodoBagins, 5 yıl önce

usta alıntıladım bazı önemli yerlerini vurgulayayım dedim sorun olmaz dimi

nortland
Kapalı
08 Temmuz 2019 23:47

Arkadaşın istifa ederse istifa ettiği tarihten itibaren 1 yıl geçmedikçe kamu hastanelerinde çalışamaz atanıp atanması önemli değil SGK kayıtlarından istifa ettiği anlaşılacak kısacası göreve başlayamayacak atanmışsa bile ataması iptal edilir. Söyle boşu boşuna istifa emesin onun yerine sözleşme süresinin bitmesini beklesin yani 6 ay daha beklemesi gerekir çünkü eğer istifa ederse 1 yıl bekler ve daha çok beklemiş olur. O yüzden söylüyorum üniversite hastanelerini tercih ederken dikkat edin çünkü buralar çakılıdır kadro verilmez ve tayin hakkı olmaz ve maaş da sağlık bakanlığına göre bayağı düşüktür. Devlet hastanesinde bazen 8 bin liraya kadar maaş alan hemşireler mevcuttur( özellikle acil servislerde) ama üniversite hastanesinde ise 3800 TL ye razı olmak zorunda kalırsınız

Bcdyzipctk, 5 yıl önce
Özellikle bu soruyu sormak istiyorum. Bir tane arkadaşım 6-7 ay önce üniversite hastanesine başvurdu ve şuan 4/Bli olarak çalışıyor ve şuan istifa etmek istediğini bakanlık alımına başvurmak istediğini söylüyor. Ben açıklamasını yapıyorum 4/B liden istifa edip 4/B li bir alıma başvuramazsın diyorum ama hakkının olduğunu söylüyor. Bunun 1 yol cezası yok mu . Yardımcı olabilir misiniz

Bcdyzipctk
Kapalı
08 Temmuz 2019 23:52

Öncelikle teşekkür ederim :) Peki sözleşme süresi dolduğunda yeniden yenilemek istemediğinde yine mi 1 yıl beklemesi gerekiyor yoksa o zaman tercih verebiliyor mu ?
nortland, 5 yıl önce

Arkadaşın istifa ederse istifa ettiği tarihten itibaren 1 yıl geçmedikçe kamu hastanelerinde çalışamaz atanıp atanması önemli değil SGK kayıtlarından istifa ettiği anlaşılacak kısacası göreve başlayamayacak atanmışsa bile ataması iptal edilir. Söyle boşu boşuna istifa emesin onun yerine sözleşme süresinin bitmesini beklesin yani 6 ay daha beklemesi gerekir çünkü eğer istifa ederse 1 yıl bekler ve daha çok beklemiş olur. O yüzden söylüyorum üniversite hastanelerini tercih ederken dikkat edin çünkü buralar çakılıdır kadro verilmez ve tayin hakkı olmaz ve maaş da sağlık bakanlığına göre bayağı düşüktür. Devlet hastanesinde bazen 8 bin liraya kadar maaş alan hemşireler mevcuttur( özellikle acil servislerde) ama üniversite hastanesinde ise 3800 TL ye razı olmak zorunda kalırsınız

nortland
Kapalı
09 Temmuz 2019 00:00

Sözleşmesi bittiğinde yenilemezse sorun olmaz ama yenilerse yeniden yeni sözleşmeyi imzaladığı tarihten itibaren bir yıl sözleşmesinin bitmesini bekler ya da sözleşmesi bitmeden istifa ederse istifa ettiği tarihten itibaren 1 yıl bekler

Bcdyzipctk, 5 yıl önce
Öncelikle teşekkür ederim :) Peki sözleşme süresi dolduğunda yeniden yenilemek istemediğinde yine mi 1 yıl beklemesi gerekiyor yoksa o zaman tercih verebiliyor mu ?

Bcdyzipctk
Kapalı
09 Temmuz 2019 00:09

Teşekkür ederim sağolun :)
nortland, 5 yıl önce

Sözleşmesi bittiğinde yenilemezse sorun olmaz ama yenilerse yeniden yeni sözleşmeyi imzaladığı tarihten itibaren bir yıl sözleşmesinin bitmesini bekler ya da sözleşmesi bitmeden istifa ederse istifa ettiği tarihten itibaren 1 yıl bekler

juc46535
Aday Memur
09 Temmuz 2019 00:13

Sorum nortland a ; ben lisans hemşirelikten geçen yıl mezun oldum kpss puanım 70,1 ben bu puanla sağlık bakanlığı atamalarını bekleyeyim mi yoksa üniversite hastanelerine mi başvurayım? Cevapladığını umuyorum şimdiden teşekkür ederim

tarqet0903
Aday Memur
09 Temmuz 2019 00:37

Beyler 77,9 puanla 5859. sıradayım hep istanbul avrupa yazıcam ve yoğun hastaneleri yazacağım sizce ilk atamada gelme şansı nedir?

09 Temmuz 2019 00:52

Aralik ayinda 4bli univ hastanesine girdim haziran ayinda atandim istifa ettim ve bakanlik beni almadi ortada kaldim Allahtan kpss puanim iyiydi 1 yillik cezam da bitti sayilir. Kesinlikle oyle birsey yapmasin cok ugrastim bakanliga sayisiz dilekçe yazdim olmadi.

Bcdyzipctk, 5 yıl önce

nortland
Kapalı
09 Temmuz 2019 08:24

Kesinlikle Sağlık Bakanlığı atamalarını bekleyin kesinlikle atanacaksınız bu puanla ama sabretmelisiniz daha iyi maaş ve daha iyi şartlar için, tahminim 3. atamada ya da en geç 4. atamada garanti atanırsınız

juc46535, 5 yıl önce

Sorum nortland a ; ben lisans hemşirelikten geçen yıl mezun oldum kpss puanım 70,1 ben bu puanla sağlık bakanlığı atamalarını bekleyeyim mi yoksa üniversite hastanelerine mi başvurayım? Cevapladığını umuyorum şimdiden teşekkür ederim

nortland
Kapalı
09 Temmuz 2019 08:30

Lisans hemşire olduğunuzu varsayarak sorunuzu cevaplıyorum. Almış olduğunuz 77.9 puanla şehir ayrımı yapmazsanız ilk atamada atanacağınız garantidir. İstemiş olduğunuz İstanbul (Avrupa) hastanelerine ise ilk atamada atanma şansınız çok çok yüksek, şimdiden hayırlı olsun

tarqet0903, 5 yıl önce

Beyler 77,9 puanla 5859. sıradayım hep istanbul avrupa yazıcam ve yoğun hastaneleri yazacağım sizce ilk atamada gelme şansı nedir?

Toplam 87 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi