Editörler : oto-danisman-expert
26 Mart 2013 12:16

TSK Personel Kanunu Değişikliği

Arkadaşlar yeni düzenlemeler yapılıyor, bunun içerisinde fazla mesai ücretleri gibi düzenlemeler mevcut, ama sosyal haklarda eşitlik yok, yine personel değiliz.

pcwin
Aday Memur
26 Mart 2013 13:52

yine aynısı gibi olacak o zaman bu gidişle, işlerine geldiğinde 657 dmk diyecekler, gelmediklerinde, iç hizmete tabisiniz diyecekler. görünen köy klavuz istemiyor.

admklvb
Aday Memur
26 Mart 2013 18:19

madem düzenleme yapmaya başlamışlar ozaman eşi özel sektörde çalışanlar içinde tayinlerinde düzenleme yapılsın saçmalık yüzünden insanlar mağdur oluyor

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
27 Mart 2013 09:29

Memuru personel sayan yokki neyini düzenleyecek...

admklvb, 11 yıl önce

madem düzenleme yapmaya başlamışlar ozaman eşi özel sektörde çalışanlar içinde tayinlerinde düzenleme yapılsın saçmalık yüzünden insanlar mağdur oluyor

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
27 Mart 2013 09:32

Taslakta; en düşük rütbeden en yüksek rütbeye asgari 1000 lira ile 3000 lira civarında maaş artışı, sosyal ve özzlük haklarında değişiklikler mevcut.

Ama; sivil memura hiç bir şey yok... Sadece fazla mesai saat ücreti, o daa zaten 2 lira civaarı. Güle güle harcayın, 657 de kalmak isteyenlere üyelik aidatı olarak yollayabilirsiniz...

record
Aday Memur
27 Mart 2013 13:55

Siz personel olunca bu tür tür haklardan yararlanacağınızı zannediyorsunuz galiba.. Daha önce yazmıştım yine yazayım. Astsubaylar, Uzman çavuşlar yıllardır neyin kavgasını veriyorlar. Onlar personel değil mi? Bİr subay emekli olunca normal maaşının yüzde kaçını alıyor, bir Astsubay emekli olunca maaşının yüzde kaçını alıyor?

Kurumun "personel"ine yaklaşımının en basit örneğidir. Yıllarca eğitimi alıp, yine yılardır yaptığım işi benden daha iyi bildiğini zannetip bana akıl vermeye çalışanlara katlanmaktansa 2 lira mı alır adam gibi çalışırım.

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
27 Mart 2013 14:26

record;

Ben sorayım, bir subaay emekli maaşı ve bir astsubaayın emekli maaşını biliyor musun?

record, 11 yıl önce

Siz personel olunca bu tür tür haklardan yararlanacağınızı zannediyorsunuz galiba.. Daha önce yazmıştım yine yazayım. Astsubaylar, Uzman çavuşlar yıllardır neyin kavgasını veriyorlar. Onlar personel değil mi? Bİr subay emekli olunca normal maaşının yüzde kaçını alıyor, bir Astsubay emekli olunca maaşının yüzde kaçını alıyor?

Kurumun "personel"ine yaklaşımının en basit örneğidir. Yıllarca eğitimi alıp, yine yılardır yaptığım işi benden daha iyi bildiğini zannetip bana akıl vermeye çalışanlara katlanmaktansa 2 lira mı alır adam gibi çalışırım.

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
27 Mart 2013 14:30

record,

"Kurumun "personel"ine yaklaşımının en basit örneğidir. Yıllarca eğitimi alıp, yine yılardır yaptığım işi benden daha iyi bildiğini zannetip bana akıl vermeye çalışanlara katlanmaktansa 2 lira mı alır adam gibi çalışırım."

Gerçekten yazdığını anlamadım. Senin sorunun 2 lira mıydı? Yani 2 lira saat ücretli mesai alınca adam gibi mi çalışacaksın?

record
Aday Memur
27 Mart 2013 23:05

Ben size astsubayın veya subayın emekli maaşının miktarını sormadım. Emekli oldukarındaki kesinti oranını sordum.

Ayrıca derdimin 2 lira olmadığını yazdığımı okuyan herkes anladı. Birtek siz anlamamıssınız.

süperlig
Aday Memur
28 Mart 2013 01:24

Yeni personel kanununda sivil memurların konumu hangi kanuna tabi oldukları netleşsin. belirsizlikleri kalksın. Hakkımızı hukukumuzu bilelim öncelikle bu çok önemli. işin parasında pulunda değilim.

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
28 Mart 2013 13:37

Sivil memurun hangi kanuna tabi olduğu zaten net.

süperlig, 11 yıl önce

Yeni personel kanununda sivil memurların konumu hangi kanuna tabi oldukları netleşsin. belirsizlikleri kalksın. Hakkımızı hukukumuzu bilelim öncelikle bu çok önemli. işin parasında pulunda değilim.

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
28 Mart 2013 13:47

record;

"Kurumun "personel"ine yaklaşımının en basit örneğidir. Yıllarca eğitimi alıp, yine yılardır yaptığım işi benden daha iyi bildiğini zannetip bana akıl vermeye çalışanlara katlanmaktansa 2 lira mı alır adam gibi çalışırım."

Burda ne demek istedin??? Benim anladığım "2 lira alayım adam gibi çalışayım" önceki cümle ile uyumsuz duruyor,

"Yıllarca eğitimi alıp, yine yılardır yaptığım işi benden daha iyi bildiğini zannetip bana akıl vermeye çalışanlara katlanmaktansa 2 lira mı alır adam gibi çalışırım"

Akıl vermeye çalışanlara katlanmadan nasıl adam gibi çalışacaksın? 2 lira alınca mı?

record, 11 yıl önce

Ben size astsubayın veya subayın emekli maaşının miktarını sormadım. Emekli oldukarındaki kesinti oranını sordum.

Ayrıca derdimin 2 lira olmadığını yazdığımı okuyan herkes anladı. Birtek siz anlamamıssınız.

süperlig
Aday Memur
29 Mart 2013 01:14

Sn.FoRNox "Sivil memurun hangi kanuna tabi olduğu belli zaten" derken; iç hizmet ve 657 dmk 'yi kastediyorsunuz herhalde. Ancak 1.12.2012-28484 sayılı resmi gazetede de belirtildiği gibi 353 sayılı kanunun 10.madd.(C) bendinin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline Anayasa Mahkemesi karar vermiş bulunmaktadır. Yani sivil memur asker tanımından çıkarılmıştır. Bunun yanında TSK disiplin kanunu madde:2 kapsamı içine de svl memur alınmamıştır. Hal böyleyken svl memurlar iç hizmet kanunu kapsamındadır. Bu da uygulama da sıkıntı yaratmakta ve çelişik durumlar ortaya çıkmaktadır. Yeni TSK personel kanunu değişikliği umarız bunu ortadan kaldırır.

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
29 Mart 2013 10:06

Sn. superlig;

"12.2012-28484 sayılı resmi gazetede de belirtildiği gibi 353 sayılı kanunun 10.madd.(C) bendinin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline Anayasa Mahkemesi karar vermiş bulunmaktadır. Yani sivil memur asker tanımından çıkarılmıştır."

Buradaki 353 S.K.nun Askeri Mahkemelerde Kimlerin yargılanacağına dair kanundur, Anayasa Mahkemesinin kararı ile sivil memurlar sadece askeri mahkemelerde yargılaanmayacak, ama "halen 1632 S.As.C.K.na tabiyiz" bu da demek oluyorki sivil mahkemeler bizleri askeri cezadan yargılayacak.

Bu ay TSK 1632 S.As.C. Kanununda değişiklik yapıldığını gördüm, artık Üste Fiilen Taarruz gibi tecil veya diğer yaptırımların uygulanmadığını cezalar; hem bizler için hem de askerler için uygulanacak. Bu değişiklik devrimdir.

TSK Personel Kanunu taslağını halen inceliyorum, askeri personel için özlük haklarında çok güzel değişiklikler tasarlanmış, özellikle görev ve sorumluklukları artırılmış, buna göre maaş ve sosyal haklarında önemli ölçüde değişiklik ön görülmüş, sivil memur için ise; sadece fazla mesai ücreti uygulaması teklif edilmiş, burada bazı arkadaşlar mesai ücreti diye sevinebilir ama bence bizim aleyhimize bir durum, bu halde idare 90 saate kadar her gün mesaiye koyabilir, yani her gün akşam saat 10'A kadar mesai yaptırabilir, nasılsa saati 2 lira. Bu TSK'nın işine gelir. Normalde ortalama brüt 3000 lira maaşa göre günlüğümüz 100 liraya gelirken saati 2 liradan çok çok ucuza hizmet alır.

TSK'da sivil memurlar personel kapsamına alınmadığı sürece hiç bir haktan yararlanamaz. Adı üzerinde TSK. Kendi personeli varken başka kanuna tabi kişileri bu kurumda yükseltmezler.

Saygılar.

süperlig, 11 yıl önce

Sn.FoRNox "Sivil memurun hangi kanuna tabi olduğu belli zaten" derken; iç hizmet ve 657 dmk 'yi kastediyorsunuz herhalde. Ancak 1.12.2012-28484 sayılı resmi gazetede de belirtildiği gibi 353 sayılı kanunun 10.madd.(C) bendinin Anayasaya aykırı olduğuna ve iptaline Anayasa Mahkemesi karar vermiş bulunmaktadır. Yani sivil memur asker tanımından çıkarılmıştır. Bunun yanında TSK disiplin kanunu madde:2 kapsamı içine de svl memur alınmamıştır. Hal böyleyken svl memurlar iç hizmet kanunu kapsamındadır. Bu da uygulama da sıkıntı yaratmakta ve çelişik durumlar ortaya çıkmaktadır. Yeni TSK personel kanunu değişikliği umarız bunu ortadan kaldırır.

süperlig
Aday Memur
29 Mart 2013 14:26

Teşekkürler sn.FoRNoX. Herkes için hayırlısı olsun. TSK yapısı itibariyle sivil personeli sosyal haklardan yararlandırmak taraftarı değil. Keşke diğer kurumlarda çalışan 657 dmk tabi olan memurlarla çalışma koşullarını eşitlemeyi baz alsa. Destek hizmeti veren svl memurların, savunma hizmeti veren subaylarla birarada çalışması çok zor. Çünkü birbirlerinin alfabelerini bilmiyorlar ve anlamıyorlar. Düşünce yapıları birbirleriyle örtüşmüyor. Bu nedenle her iki tarafında psikolojileri bozuluyor. En iyi çözüm; sivillerin msb bünyesinde toplanması fazla personelin diğer kurumlara dağıtılması, karargah ve birliklerin sadece muazzaf askerlerden oluşması gibi gözüküyor. Sivil memurun üstüde sivil olmalı ve diğer kuruluşlarda olduğu gibi kendi görev tanımlarına uygun işlerde çalıştırılmalı. Yani TSK bünyesinde bir kariyer planlamasına gereksinim var... saygılar...

elkeb
Aday Memur
01 Nisan 2013 17:15

süperlig sana tamamen katılıyrum. Hatta bunu geçen gün şube müdürünün yanında da dile getirdim.

alkanaga
Aday Memur
02 Nisan 2013 10:45

Ek-2 sayılı Disiplin Ceza Puanlarını Gösteren Çizelge

CEZANIN CİNSİ

CEZA PUANI

Uyarma

1

Kınama

1,5

Hizmete kısmi süreli devam

2

Aylıktan kesme

3

Hizmet yerini terk etmeme (Disiplin amiri tarafından verilen)

3,5

Hizmet yerini terk etmeme (Disiplin kurulu tarafından verilen)

? 4,5

Oda hapsi (Disiplin amiri tarafından verilen)

4

Oda hapsi (Disiplin kurulu tarafından verilen)

4,5

Son TSK Disiplin Kanundan sonra emir komuta sistemine girmeye çalışana hayret ediyorum. Üst'ün iki dudağı arasına hapsolunmak mı istiyorsunuz ?

FoRNoX
Müsteşar Yardımcısı
02 Nisan 2013 16:07

Sanırım TSK'da değilsin, eğer TSK'da olsaydın hangi emir komutaya tabi olduğunu, amirinin kim ve rütbesinin ne olduğunu bilirdin.

Sen girmezsin, ben de girmem ama girmek isteyene kimse karışamaz, kimse de kimsenin adına TSK'da 657 S.K.na tabi kalalım diyemez.

besiltas43
Aday Memur
11 Nisan 2013 00:34

tsk sivil personeline ya muavakat versin yada asker yapsın. isteyen kalsın isteyen gitsin

süperlig
Aday Memur
11 Nisan 2013 18:38

Bu bir milattır... "SENDİKALAŞMA HAKKI" tüm sivil memur arkadaşlara hayırlara vesile olsun... Buna emeği geçen herkese candan teşekkürler... Sağolsunlar...Varolsunlar...

triE
Memur
11 Nisan 2013 21:03

hey gidi erbakan.. rahmetlikte subay astsubaya dolgun zam yapmıştı adamlar resmen uçuşa geçmişti. sonra bi 28 şubat hoop alaşağı. tarih tekerrürden ibaret (mi)

msb sözde sivil ama askerden daha asker. memur söz konusu olunca tam bir asker ağzıyla konuşuyor.

FoRNoX, 11 yıl önce

Taslakta; en düşük rütbeden en yüksek rütbeye asgari 1000 lira ile 3000 lira civarında maaş artışı, sosyal ve özzlük haklarında değişiklikler mevcut.

Ama; sivil memura hiç bir şey yok... Sadece fazla mesai saat ücreti, o daa zaten 2 lira civaarı. Güle güle harcayın, 657 de kalmak isteyenlere üyelik aidatı olarak yollayabilirsiniz...

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi